Obnovit stránku

Co to je ANC (aktivní potlačení hluku)?

Aktualizováno • Autor: Michal Rybka

Aktivní potlačení hluku (ANC – Active Noise Cancellation) je technologie, která nám dokáže výrazně zpříjemnit poslech při cestování hromadnou dopravou nebo při pobytu na hlučných místech. Od okolního hluku nás totiž umí izolovat výrazně lépe než klasická uzavřená sluchátka. Využívá k tomu sadu mikrofonů, pomocí kterých hluky z okolí snímá a potom je aktivně eliminuje tvorbou akustických protivln. Jak přesně technologie funguje, jak je efektivní a kde leží její limity, se dozvíte v tomto článku.

Co to je ANC (aktivní potlačení hluku)?

Co to je ANC (aktivní potlačení hluku) – OBSAH ČLÁNKU

  1. Co je ANC a jak funguje?
  2. Není ANC jako ANC
  3. Má ANC nějaká proti?

Co je ANC a jak funguje?

Klasická drátová sluchátka se rozdělují na otevřená a uzavřená. Ta otevřená propouští volně zvuk dovnitř i ven a proto jsou vhodná pro poslechové místnosti, které mají samy zvukovou izolaci. Uzavřená sluchátka mají vlastní zvukovou komoru, která se snaží udržet hluk okolí venku – a hudbu zase uvnitř. Tato izolace může být velice kvalitní, ale pasivní izolace má svoje limity: Buď filtruje hluk jenom omezeně – a nebo jde o sluchátka velice mohutná, která se nehodí k poslechu v pohybu.

Apple AirPods Pro
Ne všechna ANC sluchátka musejí být velká. Dnes nabízí potlačení hluku i některé špunty včetně velmi oblíbených Apple AirPods Pro.

S tím, jak se objevila bezdrátová sluchátka, přišla další, vysoce pokročilá technologie: ANC, Active Noise Cancellation, neboli aktivní potlačení okolního hluku. Využívá toho, že bezdrátová sluchátka mají svoji vlastní baterii a také svoje vlastní mikrofony, takže dokážou provést zdánlivě jednoduchý trik: Poslouchat mikrofonem hluk okolí, vypočítat jeho protivlnu a sečíst ji s přehrávanou hudbou tak, že se v akustické komoře hluk a jeho protivlna navzájem vyruší – a tím hluk fakticky vymaže.

Teorie je jednoduchá, ale vyžaduje spoustu znalostí a zkušeností, aby se ji dařilo realizovat efektivně. Obvykle se nepoužívá jeden mikrofon, ale tři i více na každé mušli – a někdy je mikrofon i uvnitř mušle, aby monitoroval výsledný zvuk a prováděl automatickou kalibraci systému.

i

Skutečně bez drátů: Co nabízí True Wireless sluchátka?

Sluchátka s ANC musí mít uzavřenou komoru, v otevřené to nejde – a uzavřená komora už sama o sobě něco potlačuje, takže řídící elektronika nevytváří jednoduchou protivlnu vůči okolnímu hluku, ale protivlnu vůči reziduu (zbytku) hluku, který projde do komory. A to není jednoduchá věc, protože různé frekvence procházejí sluchátky různě – a také hluk může mít velice odlišnou úroveň, kterou nemusí být řídící elektronika schopná vykompenzovat.

Není ANC jako ANC

První verze ANC sluchátek trpěly různými neduhy, počínaje tím, že vytvářely subjektivní pocit tlaku, zkreslovaly přehrávanou hudbu a nebo špatně reagovaly na některé typy událostí, jako je náhlý průjezd auta a nebo hluk, který přichází do sluchátek nerovnoměrně (například odrazem od zdi na jedné straně). Právě talent vývojářů a pokročilost technologie dnes odlišuje firmy, nabízející špičkové ANC, jako je například Sony, od těch, které se ho u produktů první či druhé generace ještě učí.

Sony WH-1000XM4
Mezi sluchátka s nejlepším ANC patří ta od Sony, zejména legendární řada Sony WH-1000XM. Na obrázku vidíte model Sony WH-1000XM4.

Má ANC nějaká proti?

ANC má svoje limity – podle toho, jak ji vývojáři implementovali. V některých případech dobře zvládá pravidelné hluky, jako je například zvuk motoru či podvozků u kolejových vozidel, ale špatně zvládne například náhlý výkřik dítěte, které sedí vedle vás. Není to dokonalá technologie a řada audiofilů ji nemá ráda proto, že v řadě případů zkresluje detaily přehrávané skladby. I ty nejlepší modely mají stále limity, které vyniknou ve srovnání s poslechovými audiofilními sluchátky – ale je opravdu těžké udělat tuto technologii pořádně.

ANC na ulici
S kvalitním ANC opravdu neuslyšíte prakticky žádné zvuky okolí. Ani ty varovné.

Obecně platí, že pokud sluchátka používáte venku, i relativně omezené ANC pomáhá potlačit jevy jako je hluk ulice. Špičkové modely vás potom můžou doslova ponořit do ticha a nabízí velmi solidní reprodukci hudby v akusticky nepřátelském prostředí.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Na závěr musíme upozornit, že kvalitní ANC může být nebezpečné při pohybu na ulici. Dokáže totiž dokonale vymazat hluk přijíždějícího auta nebo tramvaje, takže pokud chcete taková sluchátka nosit, musíte se naučit vždy a za všech okolností orientovat očima, protože varovný hluk skutečně neuslyšíte!

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB06