Obnovit stránku

Coros VERTIX 2 (DLOUHODOBÝ TEST): svěží vítr ve světě outdoorových hodinek

Aktualizováno • Autor: Zbyněk Chládek

Coros VERTIX 2 jsou nové chytré hodinky od mladé, ale velmi nadějné značky. Snaží se konkurovat produktům Garmin nebo Suunto, jde tedy o hodinky pro náročné sportovce. A podle toho vypadá i jejich výbava. Najdeme v ní GPS navigaci přímo na displeji, neuvěřitelně dlouhou výdrž baterie i pokročilé funkce pro sledování a analýzu sportovního výkonu. Mají ale i své nevýhody. Pro a proti shrnuje po několika měsících používání nadšený maratonec Zbyněk Chládek ve své uživatelské recenzi.

Coros VERTIX 2

Coros VERTIX 2 (TEST) – OBSAH

 1. Značka Coros: na vrchol za pouhé 4 roky
 2. Proč jsem se rozhodl pro Coros VERTIX 2?
 3. Proč si Coros VERTIX 2 zamilujete? A čím vás mohou odradit?
 4. Jak se Coros VERTIX 2 ovládají?
 5. GPS? Coros VERTIX 2 nabízí hned 4 módy
 6. Displej hodinek: zlatý střed mezi velikostí a pohodlím
 7. Navigace, se kterou se neztratíte
 8. Snímač tepové frekvence
 9. Funkce? Myslelo se (téměř) na vše
 10. A co mobilní aplikace?

Značka Coros: na vrchol za pouhé 4 roky

Coros je relativně nová značka smart hodinek. Tedy alespoň u nás. Své první chytré hodinky uvedla na trh v roce 2018, přičemž model VERTIX následoval v květnu 2019. Nyní je na trhu jeho druhá generace, která byla sice uvedena už v srpnu 2021, k evropským zákazníkům se však dostala až koncem téhož roku.

U nás je tato značka celkem neznámá, určitě potkáte více lidí s hodinkami Garmin, Suunto nebo Polar. Ale podle toho, kdo jejich produkty používá, očekávám, že se to rychle změní. Coros sponzoruje legendu ultra runningu Kíliana Jorneta Burgadu i jeho přítelkyni Emelii Forsberg nebo například maratonce, rekordmana a olympijského vítěze Eliuda Kipchogeho. Ale dost o značce a nyní k produktu.

Nejdříve mi dovolte říct, že používám hodinky jen na běh a cyklistiku. E-mail, SMS notifikace a podobné funkce mám vypnuté. Hodinky jsou pro mě tedy výhradně sportovní. Nicméně od kamarádů, kteří používají Coros VERTIX 2 i jako chytré hodinky, vím, že jsou uživatelsky srovnatelné například s Garmin Fenix. Já mám VERTIX 2 zhruba od půlky ledna 2022, tedy v době psaní této recenze asi 4,5 měsíce, a přešel jsem na ně právě z Garmin Fenix.

Proč jsem se rozhodl pro Coros VERTIX 2?

Pro hodinky jsem se rozhodl z následujících důvodů:

 • Výdrž baterie – ta je opravdu fantastická. S nejpřesnějším režimem GPS záznamu, občas i navigací a asi 45 hodinami aktivit měsíčně mi hodinky vydrží na jedno nabití 4–5 týdnů. Wow. Například hodinový běh ukrojí jen asi 1 % kapacity baterie, 4hodinový běh se zapnutou GPS navigací zhruba 5 %. Kdo jiný na trhu to dokáže?
 • Odlišnost – upřímně, Garmin Fenix jsou výborné hodinky, ale nosí je téměř každý. Suunto a Polar taky každý zná. Ale s Coros se vás budou všichni zvídavě ptát, co to máte.
 • Funkce – hlavně jednoduché ovládání a Coros EvoLab na analýzu tréninků a celkové kondice. Obojí je opravdu super.

Proč si Coros VERTIX 2 zamilujete? A čím vás mohou odradit?

 • Výdrž baterie.
 • Jednoduché a intuitivní ovládání přes 1 nebo 2 tlačítka. Nic víc nepotřebujete.
 • Pokročilé sportovní funkce jak v mobilní aplikaci, tak i na webu Coros Training Hub.
 • Bez možnosti placení (jako například Garmin Pay). Mně osobně to nevadí, můžu platit mobilem. Také ale chápu, že to někomu může chybět.
 • Řekl bych, že hodinky Garmin Fenix 7 mají o něco lepší navigaci, za mě je ale i řešení od Coros absolutně ok.
 • Uživatelské prostředí kompletně v angličtině. To někomu může vadit.
Balení Coros VERTIX 2
Odlišnost na vás dýchne hned, jakmile vám hodinky dorazí. Jsou zabaleny opravdu netradičně, a to v takovém odolném kufříku. Můj první dojem byl: „Hele, dorazilo dělo.“

Jak se Coros VERTIX 2 ovládají?

K ovládání Coros VERTIX 2 slouží 3 tlačítka (viz obrázek). Ovládání je s jejich pomocí jednoduché a řekl bych, že i intuitivní. Alespoň pro mě.

 • Vrchní tlačítko má jednu funkci, a to podsvítit displej.
 • Prostřední tlačítko je nejdůležitější. Je to vlastně korunka, kterou lze otáčet k navigaci uživatelským prostředím hodinek. Tlačítko lze také stisknout, a tím potvrdit volbu.
 • Spodní multifunkční tlačítko vás dostane do menu a například při běhu spustí další úsek (pokud běháte úseky).
i

Dotykový displej

Displej hodinek Coros VERTIX 2 je dotykový a můžete ho používat k přepínání jednotlivých stránek v menu hodinek, změně určitých hodnot, posouvání grafů nebo prohlížení mapy v navigaci. Dotykový displej ale slouží jen jako alternativní způsob ovládání – hodinky je možné plnohodnotně používat i pouze pomocí fyzických tlačítek a otočné korunky.

Ovládání Coros VERTIX 2
Chytré hodinky Coros VERTIX 2 se ovládají snadno, a to pomocí tří tlačítek na boku.

GPS? Coros VERTIX 2 nabízí hned 4 módy

Hodinky Coros VERTIX 2 nabízejí 4 režimy zaznamenávání polohy:

 • Všechny systémy + Dual FREQ – nejpřesnější režim. Používá minimálně 5 GPS satelitů a další systémy (GLONASS, Galileo apod.). Coros uvádí výdrž 50 hodin při zaznamenávání polohy. Tento režim komunikuje se satelitními systémy na dvou různých frekvencích, což zvyšuje přesnost.
 • Všechny systémy bez Dual FREQ – Coros uvádí výdrž 90 hodin, mně tedy v tomto režimu hodinky vydrží na jedno nabití skoro 4 dny. Tento režim taktéž využívá GPS s dalšími systémy, ale vždy jen na jedné frekvenci.
 • Standard GPS – využívá pouze GPS a pozici aktualizuje jednou za sekundu. Coros v tomto režimu slibuje výdrž 140 hodin, tedy skoro 6 dní.
 • Ultra-Max GPS – nejméně přesný režim, podle Coros však zajistí až 240 hodin výdrže. Systém GPS se během každých 2 minut aktivuje jen na 30 sekund a vaši polohu dopočítá díky datům z pohybových senzorů. Coros tento režim doporučuje jen ve výjimečných situacích, kdy nemáte možnost hodinky dobíjet.

U režimu s výdrží 90 hodin oceňuji přesnost a rychlost, která se hodí u tempa. Ani v hustém lese, ani mezi vysokými kopci v Alpách a ani v centru města se mi nestalo, že by tempo bylo úplně mimo, což se mi u starších hodinek Garmin Fenix 3 občas přihodilo. Přesnost je dle mého dokonalá, což pomáhá i při spuštění navigace.

Displej hodinek: zlatý střed mezi velikostí a pohodlím

Velký kruhový displej (1,4 palce) má rozlišení 280 × 280 pixelů, zobrazuje 64 barev a je dobře čitelný nejen ve dne, ale také v noci. Pomáhá tomu funkce, díky které se displej hodinek podsvítí, jakmile zvednete ruku, abyste se na něj podívali. Příjemná vychytávka. Velikost je dle mého na ruku ideální. Mně sedí dobře a myslím, že může vyhovovat i ženám.

Během aktivity lze měnit míru přiblížení. Můžete si tak prohlédnout větší oblast nebo naopak detail místa, na kterém se právě nacházíte. Stačí lehce zatlačit na postranní kolečko a pak jím otáčet. Na displeji se zobrazí znaménka plus a minus, která vám se správným směrem otáčení poradí. Lze použít měřítko od 1 : 20 m do 1 : 5 km. Mně osobně nejvíce vyhovuje měřítko 1 : 100 m nebo 1 : 200 m – ani při běhu lesem bez cest jsem se neztratil. Šipka vám ukazuje, kudy běžet, a cesty jsou označeny barevně. Garmin je možná lehce napřed, pro mě osobně jsou ale Coros mapy naprosto vyhovující, a to běhám na horách. Ztratit se s nimi opravdu nemůžu.

Displej Coros VERTIX 2
Na velkém displeji není problém se v mapách zorientovat.

V mobilní aplikaci vidíte všechny základní údaje o naplánované trase, její výškový profil a po ruce je i výrazné tlačítko k synchronizaci s hodinkami. Díky tomu je nahrání trasy do hodinek velmi jednoduché. Vezmete GPX soubor – stáhnete ho například z Mapy.cz nebo webových stránek různých závodů či výzev – nahrajete ho do aplikace COROS a synchronizujete s hodinkami. Celý proces trvá asi 30 sekund.

Mapa v aplikaci Coros
Takto vidíte trasu v mobilní aplikaci.

Snímač tepové frekvence

Byl jsem velmi zvědav, jak bude u Coros VERTIX 2 fungovat tepovka ze zápěstí. Samozřejmě můžete spárovat a používat hrudní pás, není to žádný problém, já jsem si však chtěl vyzkoušet měření ze zápěstí. Za mě funguje v pořádku, pokud vám nevadí odchylka do 10 tepů. Jestliže chcete získat přesnější hodnoty, například při tréninku ve vysokých tepech, doporučuji už právě spíše hrudní pás.

Mé zkušenosti mě vedou k následujícímu: při teplotách do cca +5 °C je odchylka tak 2–5 tepů. Jakmile je ale venku nad 20 °C, může být odchylka klidně kolem 10 tepů. Někdy i větší. Hodnoty ze zápěstí jsem při testování srovnával s hodnotami z hrudního pásu a hodinky typicky ukazovaly více tepů. Opět tedy, jak jsem psal výše, pokud tepy řešíte, volte raději hrudní pás. Na základní orientaci se ale tepovka ze zápěstí dá použít.

Funkce? Myslelo se (téměř) na vše

Coros VERTIX 2 vám nabízí poměrně rozsáhlé funkce ke sledování a k analýze vaší kondice. Stačí se zaregistrovat na training.coros.com, kde najdete vše, co dle mého potřebujete:

Webová aplikace Coros Training Hub

Webová aplikace Coros Training Hub

Webová aplikace Coros Training Hub

Webová aplikace Coros Training Hub

Pojďme se podívat na pár údajů, které vám internetová aplikace nabízí:

 • Marathon Level – číselné vyjádření schopnosti běhu po rovině. Bere v potaz vaši rychlost, tepy, laktát a VO max. Logicky čím vyšší, tím lepší. U mě vidíte číslo 83, což je dle Coros lepší než 98 % Coros uživatelů.
 • Training Load – číselné vyjádření dopadu tréninku na vaše tělo. Čím delší a intenzivnější váš trénink bude, tím bude toto číslo vyšší.
 • Base Fitness – schopnost těla trénovat ve vyšší intenzitě.
 • Load Impact – míra zatížení vašeho těla tréninkem za posledních 7 dní. Číslo se zvyšuje při tréninku a snižuje při odpočinku. Vysoké hodnoty znamenají vysokou zátěž, která může omezovat váš výkon kvůli únavě.
 • Fatigue – míra únavy počítaná jako rozdíl mezi Base Fitness a Load Impact. Čím vyšší číslo, tím větší únava. Fatigue má reflektovat, zda je vaše tělo připraveno na zvýšení intenzity, nebo naopak vyžaduje polevení v tréninku.

Za mě jsou funkce velmi pokročilé a naprosto mi vyhovují.

A co mobilní aplikace?

Funkce jsou v mobilní aplikaci stejné, hezky tedy vidíte svůj Marathon Level, vývoj Training Load i další údaje.

Mobilní aplikace Coros Mobilní aplikace Coros

Přehled v mobilní aplikaci. Všechny základní údaje jsou hezky pohromadě. Záznam absolvované trasy si můžete přepnout i do 3D zobrazení.

Upozorňuji na ukazatel Average Adjusted Pace. Coros v něm počítá, jaké tempo byste měli bez kopců. Pod základními údaji najdete tempo, tepy a energii, kterou jste do aktivity dali. Úplně dole je i výškový profil. Mimochodem, na snímcích vidíte trasu individuálního ultramaratonu Zubatá.

Zde vidíte přehled z apky. Všechny základní údaje hezky pohromadě.

XXXX XXXX

Obr. 1: Základní údaje o absolvovaném tréninku.

Obr. 2: Energetický výdej ve wattech, výškový profil a shrnutí dopadu na váš aerobní a anaerobní systém.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Chytré sportovní hodinky Coros VERTIX 2 jsou svěží alternativou ke špičkovým produktům Garmin nebo Suunto. Jejich nejsilnějšími stránkami jsou dechberoucí výdrž baterie na jedno nabití, velmi snadné ovládání a perfektní funkce pro záznam a analýzu výkonu. Vytknout lze snad jen absenci bezkontaktního placení, chybějící češtinu a méně přesné sledování tepové frekvence. To je ale u chytrých hodinek zcela běžné – k přesnému měření slouží hrudní pás.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB09