Obnovit stránku

Třetí Grand Prix v Crash Team Racing Nitro-Fueled (NOVINKA) se jede ve jménu Spyra

Aktualizováno

Po dvou přídavcích, které nás vzaly mezi pyramidy a do prehistorie, se nyní v Crash Team Racing Nitro-Fueled podíváme do království, v němž vládnou nebi draci. Spyro a jeho přátelé byli pozváni do závodů motokár a díky tomu se arkádové zápolení rozšířilo o novou trať, tři postavy a řadu vizuálních úprav. Jak se s fialovým uličníkem chrlícím plameny jezdí, se dozvíte v naší novince.

NovinkyRecenze (PS4 Pro)

Crash Team Racing Nitro-Fueled; screenshot: Spyro

• Žánr: Arkádové závody • Multiplayer: Ano (online, LAN, split-screen) • Vývojář: Beenox • Vydavatel: Activision • Platformy a Datum vydání: PS4Xbox OneSwitch (21. června 2019) • Homepage • Čeština: Ne


Části článku:


Crash Team Racing Nitro-Fueled – Novinky

 1. (3. 9. 2019) Se Spyrem jde v Crash Team Racing Nitro-Fueled všechno lépe
 2. (4. 8. 2019) Crash Team Racing Nitro-Fueled se mikrotransakcím nakonec nevyhne
 3. (8. 7. 2019) Nitro Squad vyzve hrdiny Crash Team Bandicoot
 4. (13. 6. 2019) Motokárové Grand Prix rozšíří Crash Team Racing Nitro-Fueled
 5. (4. 6. 2019) V Crash Team Racing můžete sledovat příběhy úrovní
 6. (15. 5. 2019) Převlékání kostýmu a nálepkové šílenství
 7. (10. 2. 2019) Crash Team Racing Nitro-Fueled ve dvou

Se Spyrem jde v Crash Team Racing Nitro-Fueled všechno lépe

• Novinka: 3. 9. 2019 • Autor: Jakub Němec

Závodění motokár s Crashem Bandicootem a jeho kamarády je tady s námi již téměř půl roku a podle všeho se stále těší zájmu. Tvůrcům ze studia Beenox to jistě dělá radost, a proto budou s napětím sledovat, jak fanoušci přijmou třetí přídavek v podobě Grand Prix Spyro & Friends. Po nemalé kritice s minulým DLC, v němž byly zavedeny mikrotransakce pro snadnější zisk, mi přijde, že v třetím soutěžním turné se o něco zmírnily nároky na zisk první postavy. Dráčka Spyra jsme střídavým hraním získali za dvě a půl hodiny, což rozhodně není nijak závratný čas.

Crash Team Racing Nitro-Fueled – Spyro & Friends Grand Prix Trailer

Ve zpravodajství CTR v podání Chicka a Stewa se seznámíte s novými postavami, nahlédnete na trať a poznáte nové motokáry.

A věřte, že každá minuta, kterou strávíte plněním úkolů, abyste obdrželi dostatečný počet Nitro bodů, bude stát za to. Vysmátý dráček je podle mě absolutně přepálená postava, s níž se jezdí tak pohodově, že se vám bude zdát, že to jede samo. Fialový nezbeda krásně smykuje v táhlých zatáčkách (užší prostory mu moc nesedí) a jeho základní rychlost je nadpozemská. Své nejlepší časy na různých tratích jsem s ním pokořil klidně o deset vteřin a nemyslím si, že by to bylo mým závratným zlepšením v průběhu letních měsíců. Gnasty Gnorm zase vyniká v zatáčkách, zatímco Hunter je spíše rovnovážný charakter.

Audiovizuální pohlazení

Jak jsme si již zvykli, tak kromě postav přináší nová Grand Prix do Crash Team Racing Nitro-Fueled také novou trať. Crossover mezi Crashem Bandicootem a Spyrem byl dokonán dráhou, v níž se přeskakuje mezi částmi inspirovanými skvělým remakem Spyro Reignited Trilogy, takže se protáhnete mezi trénujícími kouzelníky, magickou knihovnou i kolem ikonických ovcí poskakujících podél trati. Vím, že mám pro Spyra slabost a můžu vám připadat jako podjatý, ale tahle trať se vážně povedla. Nemá sice tolik zkratek a odboček jako prehistorická trať, ale získá si vás svou pestrostí a líbezností.

Crash Team Racing Nitro-Fueled – Spyro Grand Prix (Gameplay)

Spyrovu rychlost v rámci Crash Team Racing si můžete ověřit v našem gameplayi, kde nechal i po několika chybách soupeře v prachu. A ne, opravdu to není snadná obtížnost.

Musím si ovšem postěžovat na současný stav multiplayeru na nové mapě. Soupeři zde před vámi mizí a skokovitě se pohybují, což rozhodně není příjemná podívaná. Snad se to tvůrcům podaří brzy opravit, abychom si tuhle grafickou laskominu mohli užít i ve více hráčích. Prozatím nebyl ohlášen další Grand Prix, ale doufejme, že nás ještě něčím překvapí (když si nechají platit za lenost některých pařanů). Crash Team Racing Nitro-Fueled vydaný 21. června na PS4, Xbox One a Switch by si to jistě zasloužil.

• Zdroje: crashbandicoot.comCrash Team Racing Nitro-Fueled se mikrotransakcím nakonec nevyhne

• Novinka: 4. 8. 2019 • Autor: Jakub Němec

Od 2. srpna startuje nová sezóna v Crash Team Racing Nitro-Fueled, ale před tím, než ji dopodrobna rozpitváme, pojďme se ohlédnout za tou minulou nazvanou Nitro Tour. Ta přinesla pětici závodnic, řadu neokoukaných skinů pro autíčka i postavy a také novou trať. Mimo egyptskou dráhu jste ovšem museli všechno nakupovat za vyježděné peníze nebo otevírat pomocí Nitro bodů. Postupem času se začaly ozývat hlasy hráčů, kteří nedosáhli na všechny kýžené odměny, že závodění v Crash Team Racing nesluší grindovací mechaniky, jež vás vyloženě nutí absolvovat online závody. Studio Beenox, resp. vydavatel Activision, to vyřešili po svém – do nové sezóny Back N. Time zavedli mikrotransakce.

Crash Team Racing Nitro-Fueled – Back N. Time Grand Prix Intro

S novým závodem Grand Prix jsme se dočkali také nového vstupu dvojice Chick a Stew. Jak sami uvidíte, novinky by vám měly doslova vyrazit zobák, tedy dech.

Zlaťáky nazvané Wumpa Coins budete moci nadále vyhrávat v závodech, ale můžete také otevřít svou peněženku a vysněné kosmetické prvky či postavy nakoupit pomocí své kreditní karty. Activision může tvrdit, že se jedná o vstřícný krok vůči slabším hráčům, ale je otázkou, zda od začátku nebyla nastavena vyšší obtížnost, aby se pomocí mikrotransakcí (které studio slibovalo vynechat) dotovaly další sezóny v Crash Team Racing Nitro-Fueled. Druhá Grand Prix má nastaveny stejné limity jako předchozí turnaj ve faraonském duchu, tak uvidíme, ke kolika odměnám se dostaneme v rámci této akce.

Baby Crash za volantem

Vyhlížená druhá Grand Prix nás zavede do prehistorie, díky čemuž budeme svištět mezi dinosaury na trati Prehistoric Playground, která se na první pohled velmi povedla. Osobně jsem byl ohromený množstvím zkratek, mírou detailů a dalších milých překvapení (pterodaktylové jako stíhací letka jsou zkrátka super). Dále se dostaneme k novým charakterům, z nichž nejvíce zaujme Baby T. (malý Tyranosaurus Rex) a dětské varianty Crashe a Coco, otevřeme si také přístup ke kostěné motokáře a řadě dalších zajímavých vizuálních prvků zachovávající ducha pravěku. 

Crash Team Racing Nitro-Fueled; screenshot: backintime

Baby T. dává zapomenout na dravce, který vládl prehistorii, a místo toho si vás chce získat svou roztomilostí. Což se mu zcela jistě povede, když žvýká seno místo Crashe, no ne?

Druhá Grand Prix Back N. Time potrvá od 2. do 25. srpna, takže času získat dostatek Nitro bodů k otevření odměn je relativně málo. Snad časový pres nemá vzbudit v hráčích touhu mít všechny postavy a motokáry za každou cenu a nemá je donutit sypat do titulu další peníze. To by se nám v redakci opravdu hodně nelíbilo. Přes mírnou pachuť na patře se osobně totiž nemůžu dočkat třetího DLC, jemuž bude vládnout ikonicky dráček Spyro. Titul Crash Team Racing Nitro-Fueled můžete hrát od 21. června na PS4, Xbox One a Switch.

Crash Team Racing Nitro-Fueled; screenshot: backintime

Kompletní sezóna Back N. Time nabízí podobné přídavky jako první Grand prix v Crash Team Racing Nitro-Fueled.

• Zdroje: YouTube, crashbandicoot.comNitro Squad vyzve hrdiny Crash Team Bandicoot

• Novinka: 8. 7. 2019 • Autor: Jakub Němec

Máte už všechny dráhy prozkoumané do posledního detailu, objevené všechny zkratky a soupeře necháváte v dýmu vašeho výfuku? Výzvy o trofeje už jste všechny pokořili? Tak se můžete těšit na DLC Grand Prix od studia Beenox. Díky sympatické politice přídavků zdarma se na obrazovky vašich televizí přiřítí komentátorská dvojice Chick a Stew, jež na vás začne sypat jednu novinku za druhou – například trať Twilight Tour inspirovanou egyptskými reáliemi a protkanou typickým crashovským humorem, na níž se bude prohánět pětice nových myších závodnic z týmu Nitro Squad v motokárách s novým lakem a polepy.

Crash Team Racing Nitro-Fueled - Nitro Tour Grand Prix Intro | PS4

Komentátoři Chick a Stew vám představí všechny náležitosti Grand Prix Twilight Tour.

Mimo volného projíždění pyramidou si ovšem musíte veškeré přídavky otevřít získáváním Nitro bodů za plnění jednotlivých výzev. Snadnější úkoly se mění po dnech, dlouhodobější po týdnu a některé překážky pro zkušené jezdce vám vydrží po celou dobu konání první Grand Prix, tedy do 28. července. Mimo postavy, skiny charakterů a součástky pro vaše vozítka otevřené vyplňováním jedovatě zelené stupnice se můžete vydat do místního obchodu Pit Stop, v němž jsou časově omezené nabídky spojené s probíhající sezónou. Po jejím skončení se můžeme těšit na další dvě s dinosaury a dráčkem Spyrem. Crash Team Racing Nitro-Fueled vyšel na PS4, Xbox One a Switch 21. června.

Crash Team Racing Nitro-Fueled Twilight Tour I Alza Magazín (Gameplay, PS4 Pro, No Commentary)

Twilight Tour nabízí šílené zatáčky, mnoho zrychlovačů a také příležitostí, jak zatopit soupeřům toužícím po poháru za první místo.

• Zdroje: YouTubeMotokárové Grand Prix rozšíří Crash Team Racing Nitro-Fueled

• Novinka: 13. 6. 2019 • Autor: Jakub Němec

O arkádové hratelnosti Crashe na benzínu jsme se v našich článcích už řádně rozepsali, ale před samotnou recenzí, která bude následovat v červnu, se ještě jednou musíte k sympatickému chlupáčovi a jeho přátelům vrátit. Studio Beenox totiž příjemně překvapilo během výstavy E3 se svým oznámením, že vydáním plného titulu jejich práce neskončí. V průběhu dalších měsíců se totiž rozhodli obohacovat už tak docela široký obsah dalšími postavami a tratěmi. Svůj program první sezóny nazvali The Nitro Tour Grand Prix a velké věci určitě můžeme očekávat již po dvou týdnech od vydání hry.

Crash Team Racing Nitro-Fueled; screenshot: slepice Crash Team Racing Nitro-Fueled; screenshot: Tawna

Obrázek 1: Vtipní komentující slepičáci budou skvěle doplňovat šílenou akci na tratích Crash Team Racing Nitro-Fueled. Obrázek 2: Tawna a její gang budou bonusové postavy prvního DLC Nitro Tour.

Provádět celou soutěží vás bude dvojice slepičích komentátorů Chick Gizzard Lips a jeho host Stew, jež možná znáte z Crash Tag Team Racing. Jejich vtipné hlášky budou doprovázet vaši snahu v plnění různorodých výzev, za něž si odnesete odměny v podobě skinů pro postavy i motokáry. Nebude to ovšem probíhat tak jako v původní hře – svými úspěchy si budete zvyšovat Nitro level. Plnění úkolů nebude nic snadného, ale lákavé odměny v podobě vyšší rychlosti nebo posíleného slidování se nerozdávají jako koblihy v metru, chce to hodně tréninku.

Spojení se Spyrem je skvělý marketingový tah

Ale zanechme polemizování nad obtížností výzev a upravitelností vozítek, nás zajímají nové tratě a postavy. V prvním rozšíření nahlédneme do egyptských a arabských kobek v rámci lokace Twilight Tour inspirované mapou z Crash Bandicoot: Warped. Z postav se můžeme těšit na holčičí gang Nitro Squad, jemuž vládne blonďatá Tawna the Bandicoot. Všechny postavy budete odemykat za Nitro body během první Grand Prix. Zapomenout se nesmí ani na nová autíčka, takže se ve vašich boxech může objevit Le Chaux, oblíbená motokára z původního Crash Team Racing.

Crash Team Racing Nitro-Fueled; screenshot: roadmap

Vyhlídky Crash Team Racing Nitro-Fueled vypadají růžově, ehm tedy fialově.

První sezóna ovšem vypadá v porovnání s budoucností jako chutný předkrm. Tvůrci z Beenox se totiž rozhodli zakomponovat do své hry slavné postavy herní minulosti. Druhá sezóna Back N. Time se tak ponese ve jménu cestování časem, přičemž jako postavy se objeví roztomilí dinosauři a motokára inspirovaná DeLoreanem z filmu Zpátky do budoucnosti. Fandy roztomilého Spyra potěší třetí fáze DLC, které se budou distribuovat zdarma, protože v nich se objeví právě tento rošťák. Jestli se následný obsah ponese v podobných mantinelech, pak Crash Team Racing Nitro-Fueled vypuštěný mezi hráče 21. června pro PS4, Xbox One a Switch čeká světlá budoucnost.

• Zdroje: PlayStaion BlogGamespotV Crash Team Racing můžete sledovat příběhy úrovní

• Novinka: 4. 6. 2019 • Autor: Jakub Němec

Závodní hry jsou většinou založeny na rychlosti vozidel, postřehu bedlivých řidičů a v případě, že se jedná o arkádovou šílenost jako Crash Team Racing Nitro-Fueled, tak také na notné dávce štěstí a záludnosti, s níž se budete zbavovat soupeřů. Většina vývojářů tak v podstatě kašle na propracované okolí tratí, protože se jen míhá v periferních prostorech každého hráče, který jim tak nevěnuje pozornost. Jenže v případě CTR Nitro-Fueled se studio Beenox vzbouřilo proti předpokladům a jednotlivé závodní okruhy opatřily takovým množstvím vtipných detailů, že mnohdy pojede krokem, abyste si je všechny mohli vychutnat.

Crash Team Racing Nitro-Fueled – Dragon Mines & Retro Stadium (gameplay)

V dalším dílu pořadu o hrách vycházejících na systému PS4 se tvůrci Crash Team Racing Nitro-Fueled pochlubili novými záběry z jejich závodní arkády.

Na příkladu uvedeném v pořadu PlayStation Underground si snadno můžeme demonstrovat, co si pod tím lze představit. Úroveň Dragon Mines mimo podzemního komplexu plného těžebních vozíků nabízí zaseknutou krysu, jíž se snaží zachránit její přátelé, draka bedlivě hlídajícího svůj poklad či další interaktivní prvky, včetně jedné zkratky, jimiž jsou jednotlivé levely protkané. Svůj smysl pro humor a nostalgii tvůrci z Beenox potvrzují také zařazením retro postaviček a historických levelů, kterých si ovšem exkluzivně užijí pouze vlastníci varianty pro PS4.

Lokální multiplayer až pro čtyři hráče

Mimo roztomilých detailů se také objevila podoba lokální hry pro více hráčů. Pokud budete mít po ruce čtyři ovladače, můžete se směle pustit do zápolení motokár na jedné obrazovce rozdělené na čtvrtiny. Dokážu si velmi dobře představit, že Crash Team Racing Nitro-Fueled se tak stane jednou z předních her pařanských večerů, když vás oželí hrátky s mobilem v rámci titulů PlayLink, ztřeštěné párty hry a la Just Dance či Beat Saber, šílenosti na Switchi nebo klasické sportovní multiplayery (např. FIFA 19). Roztržitý vačnatec vletí na naše konzole PS4, Xbox One a Switch již 21. června, takže začínejte zvát kamarády. Tohle bude zběsilá jízda.

Crash Team Racing Nitro-Fueled; screenshot: level

Smysl pro detail se studiu Beenox nedá upřít.

• Zdroje: YouTubePřevlékání kostýmu a nálepkové šílenství

• Novinka: 15. 5. 2019 • Autor: Jakub Němec

U potrhlíka Crashe Bandicoota jsme si již zvykli na kdeco – zběsilý situační humor, odvahu při vymýšlení skopičin a na dnešní dobu relativně vysokou náročnost při plnění výzev. Jako oddechová skákačka či nostalgický výlet do minulosti funguje skvěle, což si uvědomují také u vydavatelé Activision, a proto pověřili své integrované studio Beenox předělávkou závodní arkády s vačnatcem a jeho přáteli v hlavní roli. Už při oznámení bylo jasné, že se tvůrci zaměří na modernizaci vizuálu původních tratí a vozidel, aby si Crash Team Racing Nitro-Fueled užili všichni fanoušci kaskadérského ježdění v lákavé grafice.

Crash Team Racing Nitro-Fueled – Customization Trailer | PS4

Při traileru o upravitelnosti vozů a postav v Crash Team Racing Nitro-Fueled sami sebe přistihnete s rostoucím úsměvem přes celou tvář. Snad nezmizí ve chvíli, kdy vás kamarád těsně před cílem odpálí z trati.

Jenže pro zmlsané současné hráče by pouhý remaster možná nepředstavoval dostatečné lákadlo, takže se autoři rozhodli přidat sociální rozměr, díky němuž si svého oblíbeného hrdinu (či záporáka) a jeho mašinu upravíte dle libosti. Převleky reflektují střelenost celého konceptu ježdění na závodní dráze včetně naschválů, které budete provádět svým oponentům. Podobně se budete moci vyřádit na motokárách, jež vytvarujete pomocí přednastavených dílů, vybarvíte dle své chuti, polepíte jejich oplechování a připojíte k nim různé pneumatiky. Fantazii se zřejmě meze klást nebudou. Snad to poběží v praxi stejně jako na papíře, o čemž se přesvědčíme na PS4 (s exkluzivním obsahem), Xbox One a Nintendo Switch již 21. června.

• Zdroje: YouTubecrashbandicoot.comCrash Team Racing Nitro-Fueled ve dvou

• Novinka: 10. 2. 2019 • Autor: Jakub Němec

Již v našem úvodním článku o závodní arkádě ze světa Crashe Bandicoota, která má touhu atakovat pozici nintenďáckého Mario Kart 8, jsme připomínali staromilskou hratelnost. K té bezesporu patří také pošťuchování s kamarády u jedné obrazovky, kdy si házíte klacky pod nohy s maximální škodolibostí. A poslední gameplay záběry, které zveřejnil web IGN, naštěstí potvrzují přítomnost oblíbeného split-screenu. Rozjívené emoce dostanou průchod v plné síle, když budete sestřeleni těsně před cílovou páskou. Ovladače zkrátka otestují svou odolnost, a stejně tak bude prověřena i vaše nervová soustava.

Crash Team Racing Nitro-Fueled – PS4 gameplay

Crash Team Racing Nitro-Fueled zřejmě nabídne svou zběsilou arkádovostí prostor pro totální vyblbnutí v singleplyeru, po síti nebo u jedné obrazovky s kamarády.

Z dalších videomateriálů můžeme vyčíst, že tvůrci ze studia Beenox nevěnovali maximální pozornost pouze modelům postav a jízdnímu prožitku, ale také okolnímu prostředí. Ruku na srdce, ve zběsilém boji o každý najetý metr se kolem rozhlížet moc nebudeme, ale jednotlivé detaily vypadají velmi povedeně. V kombinaci s efekty zbraní z všudypřítomných beden na nás tedy čeká zajímavý audiovizuální zážitek s původní hratelností. Doufejme, že se titul Crash Team Racing Nitro-Fueled podaří odladit ke spokojenosti hráčů podobně jako Spyrova a Crashova trilogie. Za volant autíček usedneme od 21. června na konzolích PS4, Xbox One a Switch.

• Zdroje: IGNYoutube (PlayStation)

Obsah recenze Crash Team Racing Nitro-Fueled (PS4 Pro)

 1. Crash Team Racing Nitro-Fueled sází na nostalgii
 2. Vesmírný dobyvatel Nitros Oxide si chce přidat Zemi do své sbírky
 3. Kdo nesmykuje s námi, smykuje proti nám
 4. Ve čtyřech se to lépe táhne
 5. Crash Team Racing Nitro-Fueled má v záloze náročné výzvy
 6. Vytvoř si svého závodníka
 7. Rozjuchaná zábava i pekelná výzva
 8. Recenze Crash Team Racing Nitro-Fueled: závěrečné hodnocení

Crash Team Racing Nitro-Fueled sází na nostalgii

• Recenze: 26. 6. 2019 • Autor: Jakub Němec

Dnešní recenzi začnu dost netradičně, protože oslovím především hráče, kteří již s arkádovým závoděním motokár s Crashem Bandicootem, Dr. Cortexem, Coco, méďou Polarem a tygřicí Purou měli tu čest. Pokud vás původní hra z roku 1999 bavila, tak vůbec nad ničím neuvažujte, protože Crash Team Racing Nitro-Fueled u vás stoprocentně zaboduje. Podrobil jsem testu dva pamětníky, jimž stačilo pět minut na rozkoukání a brouzdali po tratích jako před dvaceti lety. Během chvíle se dospělí lidé proměnili v malé děti, které smykem řezaly zatáčky, hledaly zapomenuté zkratky a po soupeřích metaly jeden power-up za druhým.

Crash Team Racing Nitro-Fueled; wallpaper: cover

Crash Team Racing Nitro-Fueled

Nostalgické vzpomínky zkrátka pracují na jedničku a ve prospěch vývojářů z Beenox, jimž se podařilo přenést původní hratelnost do nádherně pestrobarevných kulis s půvabnými detaily, jež zaujmou jak mladší hráče, tak jejich starší kolegy. V případě, že vás původní „CTR“ bavilo, tak si ušetřete čas a běžte si svého vlastního arkádového Crashe okamžitě koupit, protože vás sice moc nepřekvapí, ale rozhodně nezklame. Ostatní, kteří jste neměli tu čest, směle čtěte následující řádky, abyste pochopili, v čem tkví kouzlo Crash Team Racing Nitro-Fueled, protože ve srovnání s nedávno vydaným Team Sonic Racing je o několik délek napřed.

Crash Team Racing Nitro-Fueled; screenshot: Oxide

Ústřední záporák Crash Team Racing Nitro-Fueled dobývá světy po celé galaxii díky závodům na motokárách.

Vesmírný dobyvatel Nitros Oxide si chce přidat Zemi do své sbírky

Crash Bandicoot, hrdina skákaček, jež si můžete zahrát třeba v remasteru N.Sane Trilogy, si pořídil se svými (ne)přáteli motokáry a spokojeně řádí po okruzích, když tu náhle na trať vpadne hologram mimozemského dobyvatele se zálibou v závodění Nitros Oxida. Vyzve tak naše hrdiny (klaďasové a záporáci se spojí do jednoho týmu, i když si nedají nic zadarmo), aby se s ním utkali o osud celého světa v jednom závodě. Abyste ovšem dokázali vyzyvateli své kvality, musíte pokořit všechny tratě v pěti světech včetně soubojů s bossy. Ti totiž věří, že by se měli utkat s Oxidem sami, takže o opaku je musíte přesvědčit jejich totální porážkou na okruhu.

Crash Team Racing Nitro-Fueled – splitscreen (gameplay)

Trať Coco Park svým přeslazeným nádechem odpovídá jedné z hratelných postav v Crash Team Racing Nitro-Fueled. Návrh okruhu přímo vybízí nováčky k pokusům o smykování, aniž by se museli bát, že přepadnou přes okraj cesty, jak se často děje v pokročilejší fázi kampaně.

Asi každému je jasné, že potrhlý příběh zde nemá jinou funkci než odůvodnit střídání jednotlivých tratí, což plní bez sebemenšího problému. Na výběr máte mezi klasickým módem z původního titulu (bez možnosti měnit hrdinu a jeho vozítko v průběhu kampaně) a modernějším pojetím, v němž libovolně prostřídáváte postavičky dle nálady a dokonce si můžete zvolit obtížnost. Možná se to někomu bude zdát u dětsky vypadajícího arkádového závodění jako zbytečnost, ale zdání klame. Crash Team Racing Nitro-Fueled totiž klade velký důraz na preciznost v řízení a provádění všelijakých lumpáren všem soupeřům na trati. Už střední úroveň dost dobře prověří vaše schopnosti a na volbu slovíčka „hard“ si nováčci pár (desítek) hodin počkají.

Kdo nesmykuje s námi, ten smykuje proti nám

Ono totiž čisté projetí trati bez jediné chybičky a s projetím všech zrychlovačů nemusí znamenat vítězství ani na nejnižší obtížnost. Do dovednostní výbavy každého motokáristy totiž musí nutně patřit schopnost povyskočit v nejvyšším bodu každého kopečku či plošiny, aby se po dopadu aktivovalo zrychlení. Ještě důležitější je ovládnutí boostu pomocí smyku do zatáčky. Klasické driftování z automobilových arkád alá Need for Speed nečekejte, protože v rámci klouzavého projetí zatáčky ještě více túrujete motor, z něhož se čoudí o sto šest. Pokud trefíte správný moment, bude vám odměnou výrazné zvýšení rychlosti na pár vteřin.

Crash Team Racing Nitro-Fueled; gameplay: smyk Crash Team Racing Nitro-Fueled; gameplay: plameny Crash Team Racing Nitro-Fueled; gameplay: kytka

Smykování může přimět váš stroj k šíleným rychlostem, jež však díky přístupnému ovládání hravě uřídíte. Pokud do vás ovšem někdo nenapálí raketu ze zálohy a vy neskončíte jako rozmáznutý flek v plamenech. Pozor si musíte dávat také na nástrahy tratí, protože si na vás může smlsnout třeba masožravá kytka.

Nejšikovnější závodníci budou schopni projet v módu zrychlení většinu tratě, což by na střední obtížnost mohlo stačit, ale jistotu mít nebudete. O výhře a prohře totiž v Crash Team Racing Nitro-Fueled nerozhoduje pouze řidičský um, ale také určitá dávka štěstí a záludnosti. Jak se na správně švihlou arkádu z devadesátých let sluší, máte k dispozici plejádu zbraní a dočasných vylepšení, jež jsou náhodně poházené v bednách po trati. Právě dokonalé načasování při jejich užití rozhodne o vašem úspěchu. Sestřelení vedoucího závodníka raketou pár metrů před cílem, dynamit za těžkou zatáčkou nebo správně využité zrychlení jsou receptem na zisk prvního místa.

Ve čtyřech se to lépe táhne

Umělá inteligence dokáže být docela zákeřná, takže se na výhru pořádně nadřete, ale to není nic v porovnání s tím, co dokáží vaši kamarádi. Crash Team Racing Nitro-Fueled totiž mimo klasického multiplayeru nabízí dnes již málo viděnou věc – couch co-op, tedy věc, bez níž bychom si před dvěma desetiletími těžko dokázali představit jakýkoliv závodní titul. Nezaměnitelné kouzlo režimu, v němž až ve čtyřech hráčích sednete před jednu obrazovku a díváte se na čtvrtku promítané plochy, neztratilo nic na svém účinku. Především chvíle, kdy se vám povede někoho efektně odpálit s ďábelským úsměvem na rtech byste nevyměnili za nic na světě.

Crash Team Racing Nitro-Fueled; gameplay: split Crash Team Racing Nitro-Fueled; gameplay: pitstop

Možnost hrát ve splitscreenu patří beze sporu k hlavním lákadlům Crash Team Racing Nitro-Fueled. Předvést můžete nejen svůj řidičský um, ale také potrefené estetické cítění při upravování charakterů. Jen na některé vzácnější prvky z customizačního menu budete šetřit dlouho.

Jenže čím kdo zachází, tím také schází, takže stejnou notou vám můžou odpovědět vaši soupeři. Věřte mi, že si u Crash Team Racing Nitro-Fueled pěkně od plic zanadáváte. Není totiž výjimkou, že po celý průběh závodu si budete držet vedoucí pozici, ale přesně zamířená rána do zad vás klidně může poslat na chvost výsledkové tabule (a to bude vzteku, až se odpálíte pastí, kterou jste sami nastražili v minulém kole). Napětí tedy vydrží až do posledních metrů k cílové pásce a špiónské pokukování po očku na soupeřovy postavičky v jiném rohu obrazovky k tomuto typu her nevyhnutelně patří. Lokální multiplayer je zkrátka skvělá zábava pro hráče jakéhokoliv věku (dětem je třeba nachystat kapesník, dospělým antistresové omalovánky).

Crash Team Racing Nitro-Fueled má v záloze náročné výzvy

Dalším bodíkem k dobru dnes recenzované arkády je dostatečný počet variant závodů, z nichž si vybere každý. Jen základní kampaň vám zabere klidně dvacítku hodin (pokud projevíte dostatek trpělivosti, sebeovládání a zručnosti), protože mimo klasického předjíždění soupeřů nabízí řadu výzev. Podobně jako v plošinovkovém Crash Bandicoot N.Sane Trilogy se můžete do již pokořených úrovní vydat znovu a vypořádat se se složitějšími podmínkami. Tu budete během kroužení po dráze ještě sbírat záludně umístěná písmena CTR, jinde budete pod časovým tlakem, který můžete ztlumit sbíráním beden mrazících ubíhající vteřiny nebo je nutné „jen“ čistě pokořit rekordy tratí, abyste získali relikvii.

Crash Team Racing Nitro-Fueled; gameplay: Ripper Crash Team Racing Nitro-Fueled; gameplay: Papu Crash Team Racing Nitro-Fueled; gameplay: Myšák

Bossfighty patří k náročnějším částem kampaně Crash Team Racing Nitro-Fueled. Mnohem větší výzvu ovšem představují časovky na jednotlivých tratích.

Rozhodně se nejedná o nic snadného a u plnění náročných úkolů budete ladit své dovednosti na hranici únosnosti (i když základní jízdní model je velmi přívětivý), což se vám následně vyplatí v závodění proti přátelům na síti či v obýváku. Já si nejvíce zamiloval agresivní arénovité souboje typu Capture the Flag, při nichž jsem se naučil přesně mířit výbušná překvapení, což se mi na křivolakých okruzích velmi hodilo. I když by člověk mohl tvrdit, že v Crash Team Racing Nitro-Fueled dělá pořád to samé, tak ho to ve společnosti přátel bude stále bavit. A navíc jeho motivaci podpoří závislost způsobující systém odměn.

Vytvoř si svého závodníka

Po každém závodě v rámci jakéhokoliv módu totiž dostanete pár zlatých mincí (i za poslední místo), jež můžete utratit v místním obchodě Pit Stop. Nakupovat si můžete nové díly aut, barevné laky, zamčené postavy i jejich kostýmy. V původním CTR tato možnost chyběla, ale musím přiznat, že v remasteru funguje skvěle. Možnost vypiplat si svou postavičku, přiřadit jí na míru šitou motokáru, polepit ji ztřeštěnými nálepkami a vypustit na trať využijí také dospělí, kteří tak popustí uzdu své fantazii. Navíc jízda s oblíbeným charakterem zpřístupní další skiny, takže se ocitnete v začarovaném kruhu zábavy a motivace. A to vše se zvládlo, světe div se, bez mikrotransakcí.

Crash Team Racing Nitro-Fueled – customizace (trailer)

Tvůrci ze studia Beenox připravili plejádu různých kostýmů pro motokáristy a jejich stroje, takže se můžete kreativně vyřádit do sytosti. Jen u některých skinů budeme muset hodně závodit, než si na ně vyděláte.

Svého favorita si vybere bezesporu každý, protože jednotliví šílenci za volantem disponují unikátním rejstříkem pohybů a hlasových projevů, jež vám vykouzlí vyškeřený rohlík na tváři. Mezi mou top trojku patří animace výskoku Crashe Bandicoota evokující močícího psa, syčivé hláškování hada Komodo Joea a šílené kreace klokanopsa Ripper Rooa (oba se zpřístupní po bossfightu). Hravost tvůrců ze studia Beenox dala Crash Team Racing Nitro-Fueled skvělou atmosféru, která ještě povyšuje původní titul.

Podobné superlativy mohu vznášet na design úrovní. Základní stavba tratí byla přejata z originálu, ale až fanatický cit pro detail činí z každého kousku výtvarné dílo. Okruhy hýří barvami a všímavý divák v nich může najít řadu komických gagů nebo skrytých easter eggů. Až se musím pozastavit nad tím, proč si s nimi vývojáři dali tolik práce, když kolem nich prosvištíte vysokou rychlostí a nemůžete je tak plně docenit. Zkrátka si musíte pustit třeba mód Time Trial, vykašlat se na běžící časomíru a kochat se úžasnou prací grafiků, jež dává vzpomenout na podobně zdařilý počin Spyro Reignited Trilogy. Povedenou vizuální stránku projektu ještě podtrhuje vhodně zvolená rozverná hudba a zdařilé zvukové efekty během závodů.

Crash Team Racing Nitro-Fueled; gameplay: Komodo Joe

Některé charaktery jsou i přes své záporácké ladění přímo kouzelné. Můj favorit číslo jedna je Komodo Joe.

Rozjuchaná zábava i pekelná výzva

Crash Team Racing Nitro-Fueled tedy nabízí vyžití každému typu hráče – fanoušci multiplayerového řádění s kamarády získají novou párty hru, hardcore hráči se vrhnou na řadu těžkých výzev a hračičkové se vyřádí při tvorbě autíčka, aby se následně kochali tratěmi. Vše v součtu dává velmi povedený, věkově univerzální a arkádově zábavný titul, který se z disku vaší konzole (PS4, Xbox One nebo Switch) jen tak stěhovat nebude. Svou kopii si můžete pořídit za příznivou cenu okolo devíti stovek (tvůrci si uvědomují, že jde o remaster, ale i tak je na místě pochválit jejich cenovou politiku) od 21. června. Navíc vývojáři slíbili delší podporu titulu plánovaným obsahem zdarma (bude i dráček Spyro).

Tato recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Crash Team Racing Nitro-Fueled: závěrečné hodnocení

    Hodnocení 83 % Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
80 %
Audiovizuální zpracování
87 %
Znovuhratelnost
85 %
Crash Team Racing Nitro-Fueled; recenze

Klady

 • Nostalgie s přidanou hodnotou
 • Věkově i dovednostně neomezené, každý si najde svoje
 • Výzvy uspokojí i náročnější hráče
 • Lokální multiplayer až pro čtyři hráče
 • Zábavné power-upy s propracovaným užitím
 • Pestrá paleta módů
 • Úprava postav
 • Úchvatný audiovizuál se smyslem pro detail
 • Plánovaná podpora titulu obsahem zdarma

Zápory

 • Prchlivější povahy možná rozbijí ovladač aneb raketa před cílem
 • Někomu nemusí sednout jízdní model smykování
 • Relativně zdlouhavé otevírání nových skinů v pit stopu
i Mohlo by vás zajímat

Crash Team Racing Nitro-Fueled vychází 21. června 2019 na PS4, Xbox One a Switch. O novinkách vás budeme pravidelně informovat.

Crash Team Racing Nitro-Fueled Preview

Crash Team Racing Nitro-Fueled – Preview

 1. Crash Team Racing Nitro-Fueled bude zábava i pro jednoho hráče díky módu Adventure
 2. V závodech na vás čeká celá řada výzev
 3. Motivace k dalšímu závodění je víc než dost

Crash Team Racing Nitro-Fueled bude zábava i pro jednoho hráče díky módu Adventure

• Preview: 28. 5. 2019 • Autor: Jakub Němec

S arkádovými závody na motivy známých postaviček skákačkových her se poslední dobou roztrhl pytel. Zatímco v květnu se můžete prohánět ve společnosti modrého ježka Sonica v projektu Team Sonic Racing, tak červen bude zasvěcen Crashi Bandicootovi a jeho přátelům v Crash Team Racing Nitro-Fueled. Remaster potrhlé hry pro PlayStation 1 z roku 1999 navazuje na akvizice vydavatele Activision, jenž našel v předělávkách starších titulů zlatý důl (naposledy Spyro Reignited Trilogy). Už v minulých novinkách jste se mohli přesvědčit, že CTR navazuje na dobrý zvyk přidat k původním hrám něco čerstvého.

Crash Team Racing Nitro-Fueled – Adventure Mode Gameplay

V rámci pořadu PlayStation Underground se můžete dvacet minut kochat singleplayerovým módem Crash Team Racing, kterým vás svým komentářem provede jeden z vedoucích mozků studia Beenox Thomas Wilson.

Těšit se můžeme na vyhlazené textury, nové animace a úpravy vozidel či závodníků a svého přidaného obsahu se dočkal také mód pro jednoho hráče Adventure znamenající ve své době příběhové zjevení v rámci arkádových závodních her. V rámci plnění jednotlivých úkolů a výzev se postupně přiblížíte k závěrečnému souboji s vesmírným dobyvatelem Nitros Oxidem, který vám dá příležitost bojovat o osud celé planety. Asi vás nepřekvapí, že namyšlený mimozemšťan si libuje v rychlém svištění po okruhu ve stylizovaných motokárách, takže je třeba řádně potrénovat, než se s ním střetnete.

V závodech na vás čeká celá řada výzev

Tvůrci ze studia Beenox vám dokonce umožní vybrat si svou cestu. Staromilci, nostalgici a výzvu hledající hráči se zcela jistě rozhodnou pro mód Classic, v němž během celé kampaně nelze měnit závodníka, motokáru ani obtížnost. Zkrátka si musíte celou svou trnitou cestu závody prožít s pevně zvoleným charakterem v závodech s rostoucí náročností. Naproti tomu vyznavači pohodovějšího průchodu misemi se přikloní k variantě Nitro Fueled, v němž si mimo upravitelnosti všech aspektů vybraných motokáristů můžou zvolit také na míru ušitou obtížnost (lehká, střední, těžká).

Crash Team Racing Nitro-Fueled; wallpaper: multiplayer Crash Team Racing Nitro-Fueled; wallpaper: boss Crash Team Racing Nitro-Fueled; wallpaper: postavy

Z počátku si budete moci vybrat svého závodníka pouze mezi přáteli Crashe Bandicoota, ale postupně se propracujete k rozličným tvorům, jež budete přetvářet dle svého estetického cítění.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, překážky, jež se postaví před kola vašeho stroje, budou stejné. V rámci pěti světů se budete potýkat s klasickými závody proti sedmičce soupeřů ovládaných umělou inteligencí, kteří se nebudou štítit hodit vám pod kola bombu či vás na chvilku omráčit naváděnou střelou, a s dalšími výzvami prověřujícími vaše řidičské dovednosti (časovky, sběr předmětů) i nepostradatelnými bossfighty. V rámci soubojů s nabušenými a podvádějícími protivníky musíte bojovat o klíče, jež vás pustí do dalších světů a navíc vám přinesou zajímavé předměty.

Motivace k dalšímu závodění je víc než dost

Právě odemykání všech 25 závodníků včetně jejich různorodých variant kostýmů, široká škála možností, jak si poštelovat vlastní autíčko (barvy, nálepky, vizuální součástky), a další bonusové předměty bude hlavním lákadlem, proč se do závodů v singleplayeru pouštět pořád dokola. Odměna na vás totiž čeká po každém odjetém závodu a v případě, že se budete chtít dopracovat ke kompletní sbírce, tak se asi pořádně zapotíte. Více se o upravitelnosti vozítek a charakterů dozvíte v naší předchozí novince, ale zkráceně lze říci, že o množství upravitelného obsahu nemusíte mít strach.

Crash Team Racing Nitro-Fueled – Adventure Mode Cinematic

Úvodní sekvence příběhového módu Adventure jasně ukazuje, že humor nebude Crash Team Racing cizí.

Zatím to podle všeho vypadá, že se studiu Beenox podařilo velmi dobře skloubit původní hratelnost s atraktivním vizuálem podobně jako jejich kolegům v Crash Bandicoot N.Sane Trilogy a Spyro Reignited Trilogy. Rozhýbané postavičky vám vykouzlí úsměv na tváři a působí natolik roztomile, že rodiče velmi brzy podlehnou škemrání svých ratolestí, s nimiž si pak sami rádi zazávodí v lokálním multiplayeru. Předělávky motokár a jednotlivých charakterů vás zase dostatečně odliší v bitvách více hráčů po síti.

Když k tomu připočtu velmi lákavý audiovizuál (prošel výraznou úpravou, aby splňoval dnešní standardy, a tvůrci přidali obrovské množství úsměvných detailů), musím se přiznat, že 21. červen, kdy Crash Team Racing vyjde na PS4, Xbox One a Nintendo Switch, se najednou zdá hodně daleko. Jsem zvědavý, jak bude parta okolo zběsilého vačnatce vzdorovat nátlaku Team Sonic Racing nebo nesmrtelného titulu na Switch Mario Kart 8.

• Zdroje: YouTube (PlayStation), oficiální stránky

Crash Team Racing Nitro-Fueled Oznámení

Crash Team Racing Nitro-Fueled nabídne vizuální úpravu vozidel

• Oznámení: 10. 12. 2018 • Autor: Jakub Němec

Úspěch Crashe Bandicoota a Spyra předesílá, že současná herní komunita je ochotna utrácet své peníze za povedené skákačky z dřevních dob PlayStationu, pokud se remasterovaným dílům věnuje dostatečná pozornost vývojářů. Z marketingového pohledu tak musí být každému jasné, že se vyrojí dalším graficky osvěžená díla, jež budou žádat vaši pozornost. Jedním z prvních oznámených projektů je Crash Team Racing Nitro-Fueled, který si vzal do parády arkádové závody z roku 1999. Šílené řádění kreslených postaviček na rychlostní dráze má úspěch, což dokazuje oblíbenost Mario Kart 8, takže jsme na výsledek práce studia Beenox zvědaví.

Crash Team Racing Nitro-Fueled – oznamovací video (trailer)

Již z prvních ukázek Crash Team Racing Nitro-Fueled máme chuť si zazávodit proti dalším závodníkům z univerza Crashe Bandicoota.

Kanadští vývojáři se totiž zaměřují spíše na porty již hotových her pro další systémy (nejčastěji na Windows a Mac OS), takže nemáme jak posoudit jejich samostatnou produkci. Crash Team Racing Nitro-Fueled však můžeme brát jako port pro PS4, takže by neměl hrozit větší zádrhel. Vydavatel Activision si již svou nadějnou akvizici pohlídá. Zachována má být původní hratelnost, grafika bude samozřejmě mnohem bohatší (na i kolem trati) a samozřejmostí zůstává kompetitivní split-screen. Vývojáři však přispěli svou troškou do mlýna a vypustí Crashe a jeho přátele také do prostoru internetu.

Poprvé tak budeme mít příležitost zazávodit si i v multiplayerových bojích po síti. V zápolení s kamarády ovšem hráči vyžadují jasnou identifikaci svého avatara mezi ostatními, což se pochopitelně odráží na nakupování estetických doplňků. Nepřekvapí tak, že v Crash Team Racing Nitro-Fueled bude možné jednotlivá vozidla vizuálně upravovat a měnit grimasy závodníků podle estetického cítění každého hráče. Jestli se k odměnám dostaneme díky hraní nebo prostřednictvím naší peněženky zatím není známo. Každopádně si v kalendáři zakroužkujte 21. červen, kdy nadějný titul vyjde pro konzole PS4, Xbox One a Switch.

Crash Team Racing Nitro-Fueled; screenshot: závod Crash Team Racing Nitro-Fueled; screenshot: power up Crash Team Racing Nitro-Fueled; screenshot: auto

Obrázek 1: Smyky, bouračky a různé naschvály ke Crash Team Racing Nitro-Fueled neodmyslitelně patří. Obrázek 2: Sbírání různých bedýnek na záludně větvených tratích může být cestou k vítězství. Zvýšení rychlosti nebo odstřelení nepřítele totiž poskytne často rozhodující výhody. Obrázek 3: Customizace vozítek by mohla přilákat mnoho online závodníků, kteří by se singleplayerovému hraní vyhýbali.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB09