Obnovit stránku
Cyberpunk 2077; screenshot: hlavní postavy

Cyberpunk 2077: Vše, co víme

Speciál: • Autor: Štěpán Lenk

Akční RPG Cyberpunk 2077 se několik let pravidelně objevoval v žebříčcích nejočekávanějších her, a to ze dvou důvodů. Za prvé – nejnovější počin polského studia CD Projekt Red se z trailerů a ukázek jevil opravdu skvěle, a za druhé – hra byla několikrát odložena, což očekávání mnoha hráčů našponovalo až k prasknutí. Na konci roku 2020 ovšem Cyberpunk 2077 skutečně spatřil světlo našeho světa, pokud ale z nějakého důvodu stále váháte, jestli je tato hra opravdu pro vás, v našem speciálu naleznete všechny potřebné informace.

Alza Magazín

Nejnovější updaty

(4. 2. 2021) Speciál byl celkově aktualizován. Přidáno info o aktuálním patchi.


(28. 12. 2020) Speciál doplněný o hodnocení z vlastní recenze a informace o kontroverzích spojených s konzolovými verzemi hry.

(8. 12. 2020) Speciál doplněný o informace o plánovaných DLC, multiplayeru a o souhrn hodnocení ze zahraničních médií.

Cyberpunk 2077: Vše, co víme – OBSAH

Cyberpunk 2077: Základní informace

Alza Magazín

Cyberpunk 2077 (hra) | Cyberpunk 2077 (IP)

Akční RPG Cyberpunk 2077 vyvíjí studio CD Projekt RED a vydává společnost CD Projekt. Hra vychází 10. 12. 2020 na PC, PS4, Xbox One a  Stadii. Titul bude v den vydání hratelný i na PS5 a Xbox Series X/S, plnohodnotná next-gen verze však dorazí až v roce 2021. Cyberpunk 2077 vychází s oficiálním českým překladem (text) a neobsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Vše, co víme | Recenze | Tipy | Korporace a gangy v Cyberpunku 2077 – Kdo ovládá Night City? (TÉMA)

Cyberpunk 2077 je akční RPG polského studia CD Projekt Red (autorů videoherní trilogie Zaklínač), které vychází z deskové hry na hrdiny Cyberpunk stvořené Mikem Pondsmithem a publikované společností R. Talsorian Games. Videoherní adaptace této deskovky se stejně jako předloha odehrává v blízké dystopické budoucnosti ve městě Night City, kde se vžijete do role hlavního hrdiny jménem V. 

Cyberpunk 2077 budete prožívat z pohledu první osoby (včetně cut-scén), což bylo pro mnohé z nás poměrně nečekanou zprávu, jelikož jsme všichni tak nějak čekali kyberpunkového Zaklínače. Tvůrci se ale pro tento pohled rozhodli kvůli maximálnímu ponoření do příběhu, o kterém se dozvíte více v příslušné kapitole našeho speciálu. Hra během svého vývoje zažila několik odkladů, datum vydání bylo ovšem nakonec definitivně stanoveno na 10. prosince 2020, přičemž hra vyšla na platformy PC, PS4 a Xbox One.

Cyberpunk 2077; wallpaper: cover

Cyberpunk 2077: Recenze


Cyberpunk 2077 zcela určitě patřil mezi nejočekávanější hry posledních let, není tedy až takové překvapení, že ještě před oficiálním vydáním hry proběhla už řada předběžných prezentací, kterých se zúčastnila jak zahraniční, tak i česká herní média, Alza Magazín nevyjímaje. Bezprostřední reakce našeho redaktora, který měl možnost vidět očekávané akční RPG v chodu na vlastní oči v rámci uzavřené předváděčky na Gamescomu 2019, si můžete přečíst v našich podrobných dojmech.

Již pár dní před vydáním hry se objevily první plnohodnotné recenze PC verze hry. Gamespot Cyberpunk 2077 hodnotil známkou 7/10, a i když zdejší recenze chválí RPG systém, vedlejší příběh a postavy, hlavní dějová linie ale vysoká očekávání tak docela nenaplnila. PC Gamer sáhl o něco výše, 78/100 si hra vybojovala díky úchvatnému světu a prostředí města Night City, celkový dojem ale kazilo množství technických problémů. IGN volilo 9/10 za velké množství voleb a rozhodnutí, které během hry můžete učinit, redakci ale trápili četné bugy. Nedotaženosti a chyby zmiňovaly rovněž recenze PCGamesN, Game Informer, či českých kolegů z Games.cz, v konečném hodnocení ovšem všechna tato média udělila vysoké skóre 9/10. 

Ani členové redakce Alza Magazínu neskrývali své nadšení, což potvrzuje i naše vlastní recenze zakončená hodnocením 85 % a tímto verdiktem: Cyberpunk 2077 od studia CD Projekt Red je vynikajícím akčním RPG, které hráče zavede do atraktivního prostředí futuristického velkoměsta. Výborná hratelnost vás chytne a nepustí, stejně tak i povedený příběh a zajímavé postavy. Skvělý dojem ze hry ovšem kazí technické nedostatky a nestabilita hry.

Recenze a kontroverze spojené s vydáním konzolových verzí

Cyberpunk 2077 si z recenzí PC verze sice odnášel velmi dobrá čísla, u PS4 a Xbox One verzí ovšem u hráčů i kritiků tvrdě narazil. I mnoho hráčů na PC zažívalo bugy, padání hry a další technické problémy, na konzolích se k tomu ovšem přidaly i výrazné propady FPS, což pro většinu vlastníků základních modelů konzolí znamenalo prakticky nehratelný zážitek.

Mezi hráči se tedy vcelku pochopitelně zvedla vlna nevole, následovaná ještě rychlejší omluvou ze strany CD Projekt Red a příslibem nápravy situace. Tvůrci zároveň nespokojeným hráčům nabídli i možnost hru refundovat v plné výši, a to včetně digitálních kopií, což rozhodně není samozřejmostí. Toto jednání se ale pravděpodobně znelíbilo společnosti Sony, která má ohledně vracení peněz za tituly koupené na jejich PS Storu dosti striktní pravidla, a tak byl Cyberpunk 2077 z nabídky online obchodu platformy PlayStation velmi rychle stažen.

Tím ale patálie spojené s vydáním Cyberpunku 2077 zdaleka nekončí. Tvůrci sice aktivně pracují na odstranění všech problémů a chyb, což potvrdili vydáním už několika patchů, nastalé kontroverze ovšem způsobily poměrně nepříjemný propad ceny akcií společnosti. A aby toho nebylo málo, podle posledních informací investoři CD Projekt Red zvažují podání žaloby a analyzují, zda tvůrci očekávaného akčního RPG před vydáním záměrně nezadržovali detaily ohledně technického stavu konzolových verzí. Podobný start by ještě před pár dny Cyberpunku 2077 asi prorokoval jen málokdo...

Cyberpunk 2077: Datum vydání, platformy, edice


Oficiální vydání Cyberpunk 2077 bylo po několika odkladech definitivně stanoveno na 10. prosince 2020 ve verzi pro platformy PC, PS4 a Xbox One. Majitelé Cyberpunku 2077 pro PS4 a Xbox One si po případném přechodu na nové generace konzolí (PlayStation 5 a Xbox Series X/S) nebudou muset hru kupovat podruhé, ale dočkají se bezplatného upgradu. Hra se zároveň objevila i na streamovacích platformách Nvidia GeForce Now a Google Stadia. Vydání plnohodnotné verze pro novou generaci konzolí, tedy pro PS5 a Xbox Series X/S by mělo přijít v druhé polovině roku 2021.

Právě příprava několika verzí pro různé platformy stála za posledním odložením data vydání. Podle oficiálního vyjádření studia CD Projekt Red se z Cyberpunku 2077 postupem času stal až next-gen titul a vývojáři si chtěli být jisti, že na všech platformách poběží hladce a bez problémů. Odklad vydání z původního 19. listopadu na 10. prosince naštěstí nebyl až tak zásadní a většina hráčů toto období (doufejme) přežila bez větší psychické újmy. Dalšímu čekání na Cyberpunk 2077 jsme se nakonec ovšem stejně nevyhnuli, protože i když si jsme si konečně hru s velkou slávou přinesli z obchodů, bylo nutné stáhnout „day one patch” o velikosti téměř 45 GB, což leckomu klidně i pár hodin navíc přidalo

Cyberpunk 2077 vyšel ve dvou edicích – standardní a sběratelské. Standardní verze je veskrze prostá, obsahuje prostě základní verzi hry (ať už fyzickou nebo digitální) a k tomu nějaký ten digitální obsah (art book, komiks, soundtrack, wallpapery a digitální knížečku s pravidly stolní hry Cyberpunk 2020). Sběratelská edice hry obsahuje vše, co již zmíněná standardní verze, zároveň ale přidává spoustu věcí navrch. Můžete se těšit na sběratelskou krabici, stylový steelbook, 25 cm vysokou sošku hlavního hrdiny, art book v pevné vazbě, sadu kovových špendlíků, kovovou klíčenku, průvodce Night City zatavenou v pytlíku na důkazní materiály, textilní nášivky, publikaci World Compendium, pohlednice, mapu Night City a set nálepek.

Cyberpunk 2077; wallpaper: sběratelská edice
Sběratelská edice hry obsahuje vše, co již zmíněná standardní verze, zároveň ale přidává spoustu věcí navrch. Můžete se těšit na sběratelskou krabici, stylový steelbook, 25 cm vysokou sošku hlavního hrdiny, art book v pevné vazbě, sadu kovových špendlíků, kovovou klíčenku, průvodce Night City zatavenou v pytlíku na důkazní materiály, textilní nášivky, publikaci World Compendium, pohlednice, mapu Night City a set nálepek.

Cyberpunk 2077: Čeština, česká lokalizace


Cyberpunk 2077 vyšel s českou lokalizací v podobě českých titulků, stejně jako předchozí titul studia CD Projekt Red The Witcher 3. Což je u hry, kde hrají dialogy poměrně zásadní roli, skvělou zprávou, jež potěšila především hráče s pouze základními znalostmi cizích jazyků. Překladem byl navíc přímo studiem pověřen Filip Ženíšek, videoherní překladatel, lingvista a dabingový režisér, který mimochodem překládal už třetího Zaklínače. České titulky Cyberpunku tedy byly v dobrých rukou.

Cyberpunk 2077: Příběh


Základní kostra příběhu Cyberpunku 2077 je víceméně známá, samotný průběh hry a její zakončení se ovšem bude u většiny hráčů naprosto zásadně lišit. Jako v každém správném RPG má totiž hráč možnost svými rozhodnutími značně měnit vývoj celé dějové linie, což ve velké míře ovlivní již na začátku hry výběrem „životní cesty” hlavního hrdiny (nebo hrdinky) jménem V.

Cyberpunk 2077; wallpaper: hlavní postava
V Cyberpunk 2077 hrajete za hlavního hrdinu jménem V, což nemůžete nijak ovlivnit. Na jeho vzhledu už se ale vyřádit můžete dostatečně.

Ačkoli vaše cesta příběhem Cyberpunku 2077 vůbec nemusí skončit dohráním hlavní příběhové linie, děj se točí kolem záhadného a unikátního implantátu, který by měl být klíčem k nesmrtelnosti. Abyste se k němu dostali, budete se muset nejprve probít podsvětím futuristické metropole Night City ovládané pouličními gangy, nadnárodními korporacemi a korupcí. A i když se tímhle vším zdárně prokoušete a dostanete se až k závěrečným titulkům, příběh Cyberpunku 2077 tím pro vás díky velkému množství aktivit vůbec končit nemusí. Hlavní dějová linie je ovšem o něco kratší, než v případě zde již několikrát zmíněného třetího Zaklínače.

Cyberpunk 2077 — Official Trailer — The Gig

Příběh Cyberpunku 2077 se bude točit kolem tajemného čipu skrývajícího tajemství nesmrtelnosti.

Podle interních průzkumů studia CD Projekt Red totiž kvůli značné délce mnoho hráčů příběhovou část hry nedokončilo, podle čehož následně upravili časovou náročnost Cyberpunku 2077. Nemusíte se ale bát, že tím pádem celou hru sfouknete za víkend, hráči se totiž mohou věnovat velké spoustě vedlejších misí či dalších činností. Studio CD Projekt Red navíc plánuje vydávání dalšího obsahu v podobě menších neplacených kosmetických balíčků, nebo placených příběhových DLC. Rozhodně se tedy bude jednat o dlouhotrvající zážitek.

Cyberpunk 2077: Johnny Silverhand

V příběhu je ovšem kromě „Véčka” klíčovou postavou i Johnny Silverhand, dlouhá léta nezvěstný frontman fiktivní kapely Samurai, bývalý voják a zapřísáhlý odpůrce všech korporací, jehož vědomí budou hráči mít v Cyberpunk 2077 nahrané ve vlastním mozku. Johnny (v podání amerického herce Keanu Reevese) se tak jako digitální duch bude během hry často zjevovat a promlouvat k němu.

Právě Johnnymu byla věnována podstatná část posledního dílu pravidelné prezentace Night City Wire, kde Keanu Reeves přibližuje svou roli při vzniku této postavy, proces nahrávání voiceoverů a jeho pohybů pomocí motion capturingu. Johnny Silverhand ale rozhodně není pouze vedlejší postavou, spíše se jedná o druhého hlavního protagonistu hry, který má své vlastní plány a cíle a snaží se jich za každou cenu dosáhnout. V některých pasážích hry si navíc za Johnnyho můžeme přímo zahrát, i když je to z velké části v rámci flashbacků ještě z dob jeho života.

Cyberpunk 2077 — Official Trailer — Johnny Silverhand

Johnny Siverhand bude v příběhu Cyberpunk 2077 hrát o poznání větší roli, než jsme mohli z prvních trailerů a ukázek tušit.

Cyberpunk 2077: Gameplay


Gameplay Cyberpunku 2077 je přesně takový, jaký jsme od tvůrců jednoho z nejlepších RPG poslední dekády (The Witcher 3) očekávali. Hráči před sebou rozvíjejí vrstevnatý a komplikovaný příběh, jehož středobodem bude unikátní implantát, jak už jsme zmínili o pár řádků výše. V obřím otevřeném městem Night City (rozděleného na 6 čtvrtí a jednu venkovní oblast v okolí) se můžeme prodírat v kůži nájemného zločince jménem V, jehož vizáž lze i v mnoha ohledech customizovat. Abyste ale v neúprosném megaměstě přežili, budete muset upravit hlavně svoji výbavu a dovednosti.

Cyberpunk 2077; wallpaper: čip Cyberpunk 2077; wallpaper: klinika Cyberpunk 2077; wallpaper: hackování
Záhadný implantát odstartuje dění Cyberpunk 2077. Dokážete přežít v městě plném nebezpečí?

Jako v každém správném RPG bude klíčové levelování vašeho charakteru pomocí nasbíraných zkušeností, v technologiemi posedlé budoucnosti ovšem budete zlepšovat své vlastnosti i pomocí implantátů, bojové schopnosti zase posílíte arzenálem plně upgradovatelných zbraní a hackovacími skilly. Jedním z důležitých faktorů ovšem bude i reputace, tedy vaše proslulost na ulicích Night City. Abyste ji ale získali, budete muset plnit všemožné úkoly pro slizké mafiány, zoufalé celebrity, rebelující umělé inteligence nebo nadnárodní korporace, tvůrci ovšem hráčům nabízejí velkou míru svobody při řešení jednotlivých úkolů a situací, přičemž vaše rozhodnutí mohou ovlivnit vývoj hlavního příběhu a jeho konec. Svými činy ovšem neovlivňujete pouze hlavní příběh, i vedlejší questy jsou totiž řádně propracované a mnohdy nepředvídatelné.

Jak tedy na ulicích Night City budete budovat svojí vlastní legendu, je čistě na vás a vašem charakteru. Bude V ve vašem podání nezastavitelný stroj na zabíjení, který nejdřív střílí a pak se ptá, nebo všechny své problémy budete řešit opatrným plížením, hackováním a útoky ze zálohy? Nebo se ze všech problémů „vykecáte”? Cyberpunk 2077 vás rozhodně nijak neomezuje, což se ostatně týká i pohybu po samotném městě. V Night City se samozřejmě hodně naběháte, vzhledem k hojným mrakodrapům a výškovým budovám i po schodech, pro rychlejší přesuny (a šetření podrážek) ovšem můžete využít i plně ovladatelná vozidla a motorky.

Cyberpunk 2077: Zbraně


Po Night City se naštěstí nebudete potulovat úplně bez zbraní, v Cyberpunk 2077 máte kromě sečných zbraní, nejrůznějších implantátů a vylepšení vlastního těla k dispozici i solidní střelecký arzenál. Bouchačky, kvéry a další nástroje destrukce se ve hře vyskytují ve třech kategoriích – power, smart a tech (silové, chytré, technické).

Cyberpunk 2077; wallpaper: zbraně Cyberpunk 2077; wallpaper: zbraně Cyberpunk 2077; wallpaper: zbraně
Jakou kategorii zbraní budete v Cyberpunk 2077 nosit po svém boku?

Zbraně kategorie „power” se v mnoha ohledech podobají skutečným současným zbraním (ze světa „tam venku), jako bonus se ale projektily vystřelené z těchto kvérů odráží od zdí a různých povrchů, což dává hráčům do rukou takřka neomezené možnosti. Označení „smart” zase neznamená to, že byste si do své zbraně mohli nahrát všemožné aplikace jako do svého telefonu, ale že jsou kulky vystřelené z jejich hlavní schopné samovolně sledovat pohyb svého cíle. A konečně zbraně označené výrazem „tech” mají takovou páru, že hravě prostřelí i betonové zdi a jiné překážky, s takovou bouchačkou v ruce pak nepřátelský výkřik: „Kryjte se!” silně ztrácí na významu. 

Zbraně samozřejmě lze vylepšovat a dále upravovat, ať už pomocí softwarových módů, či klasickou montáží nástavců a komponent. Každá zbraň ve hře (respektive většina výbavy a předmětů) se vyskytuje v několika kvalitativních úrovních (běžné, neběžné, vzácné, epické, legendární), nemusíte se ale spoléhat jen na to, co najdete, či vypadne z mrtvých nepřátel. Zbraně a výbavu si můžete v případě potřeby vyrábět svépomocí.

Cyberpunk 2077 — Tools of Destruction

Nedostatečný arzenál hráče Cyberpunku 2077 asi trápit nebude...

Cyberpunk 2077: Dopravní prostředky


Po Night City se kromě svých nohou můžete pohybovat i za volantem nejrůznějších vozidel a motorek, jako jsou sporťáky, luxusní limuzíny, závoďáky, těžké trucky a náklaďáky a běžné vozy střední třídy. Samozřejmě se bude jednat o fiktivní značky, ve hře se ale objeví i skutečné (byť virtuální) Porsche 911 z roku 1977, jehož majitelem byla legendární postava světa Cyberpunk Johnny Silverhand, ve hře ztvárněný Keanu Reevesem. Keanu ovšem do Cyberpunku 2077 vložil kromě svého hereckého umění i něco navíc, ve hře se totiž objeví i plně ovladatelná motorka značky Arch Motorcycle, což je skutečná společnost zaměřená na výrobu motocyklů na zakázku patřící právě Reevesovi.

Cyberpunk 2077; wallpaper: motorka Cyberpunk 2077; wallpaper: sport car Cyberpunk 2077; wallpaper: sport car
Dopravních prostředků bude v Cyberpunku 2077 slušná řada a podle všeho se nebudete muset omezovat pouze na jeden kus.

Vozů budete v Cyberpunku 2077 můžete vlastnit hned několik, jeden z vlastněných dopravních prostředků lze navíc označit jako primární – ten si poté můžete kdykoli přivolat na dálku, podobně jako koně Klepnu ve třetím Zaklínači. Automobily zde ale naštěstí nejsou tolik svéhlavé a nemusíme je sundávat ze střech budov, jako tu prašivou zaklínačovu herku.

Cyberpunk 2077 — Rides of the Dark Future

V jakých strojích se budeme moci prohánět po ulicích Night City a jeho okolí?

Cyberpunk 2077: Herní svět, rozsah a délka hry


Cyberpunk 2077 se odehrává v relativně blízké budoucnosti (v roce 2077, jen tak pro jistotu) ve futuristické metropoli Night City a přilehlých oblastech zvaných Badlands. Podoba tohoto světa je ve velké míře diktována několika válkami mezi nadnárodními korporacemi, které měly na prostředí tohoto města a jeho kulturu nezanedbatelný vliv.

Cyberpunk 2077; wallpaper: Night City Cyberpunk 2077; wallpaper: Night City Cyberpunk 2077; wallpaper: Night City
Night City bude podle všeho velmi barvitou a rozmanitou metropolí.

Night City je stále řízeno především korporacemi, uvnitř města se ale o vliv pere nespočet gangů a dalších uskupení, jež se přetahují o moc v podsvětí města. Jak jsme psali v našem souborném článku, město doslova přetéká nejrůznějšími frakcemi snažícími se urvat si na ulicích svůj kus cyberpunkového koláče. Ať už se jedná o korporaci Arasaka, pouliční gang Animals vyznačující se zálibou v implantátech, steroidech a násilí, nebo temnou magii a hackování vyznávající Voodoo Boys, je naprosto jasné, že se dřív nebo později s nějakou (nebo se všemi) skupinou na ulicích Night City zapletete. 

Co se rozsahu světa a délky hry týče, v obou případech je Cyberpunk 2077 o něco kratším zážitkem, než byl třetí Zaklínač. To ale neznamená, že Cyberpunk 2077 dohrajete za pár hodin. Hlavní dějová linie je skutečně o něco kratší, to ale tvůrci hráčům vynahrazují propracovanějšími vedlejšími questy a mnoha možnými konci hry. Stejně tak menší čtvereční rozlohu Night City (stále se ovšem jedná o obří open-world, nebojte se) zase hráčům vynahradí množství volně přístupných budov a vysokopodlažních mrakodrapů, z nichž mnohé jsou malými městy samo o sobě.

Cyberpunk 2077: DLC a updaty


Studio CD Projekt Red má se Cyberpunk 2077 velké plány, o čemž ostatně svědčí už teď potvrzená DLC, kterých se v nevyhnutelně dočkáme v průběhu roku 2021. Jak už jsme psali v našem článku, tvůrci mají v plánu podobný formát jako v případě třetího Zaklínače, což znamená minimálně dvě placená příběhová DLC, ale i spoustu menších bezplatných v podobě skinů a dalších kosmetických záležitostí.

Cyberpunk 2077; wallpaper: počítač
K oficiálnímu představení plánovaných DLC dojde až po vydání hry.

Studio CD Projekt Red původně hodlalo své chystané expanze představit ještě před vydáním hry, vzhledem k několikerému posunutí data vydání se ale nakonec rozhodli vyčkat až bude Cyberpunk 2077 skutečně venku, a až pak mají v úmyslu mluvit o nadcházejících projektech a učinit oficiální oznámení. Snad se rovnou dozvíme i nějaké podrobnosti o chystaném multiplayeru.

Momentálně se ale studio CD Projekt Red zaměřuje především na odladění technického stavu hry, poslední patch 1.1 z konce ledna 2021 v mnoha ohledech upravil stabilitu hry a její výkon na základních konzolích (PS4 a Xbox One), zároveň odstranil i mnoho chyb spojených s fungováním otevřeného světa a jednotlivých questů. O pár dní později se navíc objevil i hotfix 1.1, který se zaměřil především na opravu problémů s randomizací herních předmětů a některými vedlejšími úkoly.

Cyberpunk 2077: Engine, grafika a zvuk


Cyberpunk 2077 běží na grafickém enginu zvaném REDengine 4, jež byl vytvořen přesně na míru potřebám této hry. Podle tvůrců tento engine umožnil lépe pracovat s převážně vertikálně orientovaným městem Night City plným mrakodrapů a mnoha podlažních budov. Engine rovněž oplývá i funkcí „globálního osvětlení”, které oproti jiným hrám výrazně vylepší princip střídání dne a noci. Den a noc totiž v Cyberpunk 2077 neznamená jen jinou barvu oblohy, ve hře tak na nás údajně čekají dvě rozdílné verze Night City – jedna denní a jedna noční.

Co se zvuku týče, Cyberpunk 2077 plně podporuje deset světových řečí (angličtina, francouzština, němčina, japonština, portugalština, polština, ruština, italština, španělština a mandarínština), což zahrnuje i kompletní namluvení všech dialogů. To je velmi slušné číslo, studio CD Projekt Red ovšem v tomto ohledu šlo ještě dále a s pomocí systému umělé inteligence Jali se jim podařilo docílit přesvědčivé synchronizace animací obličejových svalů a rtů všech postav ve hře (!) se zvoleným jazykem, což ve své podstatě znamená deset odlišných mutací hry. Taková míra puntičkářství se ve videoherním průmyslu nevidí moc často a jen potvrzuje výjimečnost tohoto projektu.

JALI Driven Expressive Facial Animation & Multilingual Speech in CYBERPUNK 2077 with CDPR

Každá jazyková mutace Cyberpunk 2077 bude obsahovat obličejové animace odpovídající zvolenému jazyku hry.

Cyberpunk 2077: Multiplayer


Cyberpunk 2077 neobsahuje multiplayer, hráčům se tedy dostalo čistě singleplayerového zážitku. Na druhou stranu studio CD Projekt Red připravuje separátní multiplayerový titul, ten ovšem na seznamu priorit studia CD Projekt Red přijde na řadu až po kompletním dodělání singleplayerové části hry, a to včetně budoucích DLC. Pravděpodobně tedy bude trvat ještě pár let, než se do Night City vydáme po boku ostatních hráčů.

O samotné podstatě hry více hráčů pro Cyberpunk 2077, to jest jak se bude hrát, co bude vaším cílem a pro kolik hráčů vlastně bude, se zatím studio CD Projekt Red nijak blíže nevyjádřilo. Během telefonní konference s investory ovšem vývojáři naznačili, že by se mělo jednat o samostatný AAA projekt, který by se neměl jen krčit ve stínu singleplayerové části. Mohlo by se tedy jednat o něco na způsob například GTA Online? To se bohužel dozvíme nejdříve až v průběhu několika dalších let.

Už dnes ale víme, že multiplayerový režim bude obsahovat mikrotransakce. Jak už jsme ale psali v našem článku, podle vyjádření zástupců studia CD Projekt Red ovšem nebude monetizace nijak agresivní, hlavní kritérium tvůrců je především to, aby hráči za své peníze dostali adekvátní hodnotu.

Cyberpunk 2077: Videa, trailery, screenshoty


V této kapitole najdete ta nejzajímavější oficiální videa (zejména tedy trailery) a obrazové materiály (především screenshoty), které byly k Cyberpunk 2077 vydány.

Oficiální screenshoty a obrázky, galerie

Cyberpunk 2077; screenshot: rušná ulice Cyberpunk 2077; screenshot: hackeři
Cyberpunk 2077; screenshot: Jackie Cyberpunk 2077; screenshot: Johny Cyberpunk 2077; screenshot: Johny Silverhand
Cyberpunk 2077; screenshot: street food Cyberpunk 2077; screenshot: potíže Cyberpunk 2077; screenshot: V
Cyberpunk 2077; screenshot: souboj Cyberpunk 2077; screenshot: Night City Cyberpunk 2077; screenshot: robot
Cyberpunk 2077; screenshot: fixer Cyberpunk 2077; screenshot: NCPD Cyberpunk 2077; screenshot: postava
Cyberpunk 2077; screenshot: automobilová honička Cyberpunk 2077; screenshot: motorka Cyberpunk 2077; screenshot: fixer
Cyberpunk 2077; screenshot: pouliční přestřelka Cyberpunk 2077; screenshot: striptýz Cyberpunk 2077; screenshot: obličej
Cyberpunk 2077; screenshot: metro Cyberpunk 2077; screenshot: postava ve stínu Cyberpunk 2077; screenshot: postavy

Cyberpunk 2077; screenshot: taxi Cyberpunk 2077; screenshot: ulice Cyberpunk 2077; screenshot: připojení

Cyberpunk 2077; screenshot: steelbook Maelstorm Cyberpunk 2077; screenshot: steelbook Tyger Claws
Cyberpunk 2077; screenshot: steelbook Valentinos Cyberpunk 2077; screenshot: steelbook Voodoo Boys

(19. 11. 2020): Cyberpunk 2077 — Official Trailer — Johnny Silverhand

Cyberpunk 2077 — Official Trailer — Johnny Silverhand

(15. 10. 2020): Cyberpunk 2077 — Rides of the Dark Future

Cyberpunk 2077 — Rides of the Dark Future

(15. 10. 2020): Cyberpunk 2077 — 2077 in Style

Cyberpunk 2077 — 2077 in Style

(18. 9. 2020): Cyberpunk 2077 — Gangs of Night City

Cyberpunk 2077 — Gangs of Night City

(18. 9. 2020): Cyberpunk 2077 — Postcards from Night City

Cyberpunk 2077 — Postcards from Night City

(10. 8. 2020): Cyberpunk 2077 — Lifepaths

Cyberpunk 2077 — Lifepaths

(10. 8. 2020): Cyberpunk 2077 — Tools of Destruction

Cyberpunk 2077 — Tools of Destruction

(25. 6. 2020): Cyberpunk 2077 — Official Trailer — The Gig

Cyberpunk 2077 — Official Trailer — The Gig

(9. 6. 2019): Cyberpunk 2077 — Official E3 2019 Cinematic Trailer

Cyberpunk 2077 — Official E3 2019 Cinematic Trailer

(27. 8. 2018): Cyberpunk 2077 Gameplay Reveal — 48-minute walkthrough

Cyberpunk 2077 Gameplay Reveal — 48-minute walkthrough

(10. 1. 2013): Cyberpunk 2077 Teaser Trailer

Cyberpunk 2077 Teaser Trailer

Cyberpunk 2077: Hardwarové nároky pro PC


Systémové požadavky pro Cyberpunk 2077 byly odhaleny během třetího vysílání streamu Night City Wire a můžeme s radostí konstatovat, že nároky nejsou nikterak krvavé.


Minimální Doporučené High Ultra RT minimální RT High RT Ultra
Rozlišení 1080p 1080p 1440p 2160p 1080p 1440p 2160p
Grafické nastavení Low High Ultra Ultra RT Medium RT Ultra RT Ultra
Operační systém Windows 7/10 64-bit Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-3570K / AMD FX-8310 Intel Core i7-4790 / AMD Ryzen 3 3200G Intel Core i7-4790 / AMD Ryzen 3 3200G Intel Core i7-4790 / AMD Ryzen 5 3600 Intel Core i7-4790 / AMD Ryzen 3 3200G Intel Core i7-6700 / AMD Ryzen 5 3600 Intel Core i7-6700 / AMD Ryzen 5 3600
Grafická karta GTX 780 / Radeon RX 470 GTX 1060 / GTX 1660 Super / Radeon RX 590 RTX 2060 / Radeon RX 5700 XT RTX 2080S / RTX 3070 / Radeon RX 6800 XT RTX 2060 RTX 3070 RTX 3080
VRAM 3 GB 6 GB 6 GB 8 GB 6 GB 8 GB 10 GB
Operační paměť 8 GB 12 GB 12 GB 16 GB 16 GB 16 GB 16 GB
Pevný disk 70 GB HDD (SSD doporučeno) 70 GB SSD 70 GB SSD 70 GB SSD 70 GB SSD 70 GB SSD 70 GB SSD

• Zdroj: support.cdprojektred.com (23. 11. 2020)

S jakým herním PC na Cyberpunk 2077?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1650

Základní sestava:

Alza GameBox Core GTX1650

Alza GameBox Core RTX3070

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX3070

Alza BattleBox Core RTX3080 Helios

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Core RTX3080 Helios

Novinky a články o Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 (TIPY/NÁVOD): Deset tipů do začátku


• Tipy: 21. 12. 2020 • Autor: Ondřej Zeman

Jedním z nesporných trumfů Cyberpunk 2077 je rozsáhlý svět, ve kterém lze strávit desítky a možná i stovky hodin bez toho, že by se člověk vyloženě nudil. Nováčka však může jeho rozsah mírně mást, a proto jsme se pro vás rozhodli vytvořit náš speciál, ve kterém vám povíme, jaké augmentace používat, zda je dobré sázet na hacking nebo jak nejlépe naložit s přemírou zbraní... celý článek

xdefault; wallpaper: xxx

Cyberpunk 2077 (RECENZE) – Dostálo očekávané RPG svým slibům?


• Recenze: 20. 12. 2020 • Autor: Štěpán Lenk

Polské studio CD Projekt Red vývojem akčního RPG Cyberpunk 2077 strávilo téměř celou dekádu, během které očekávání hráčů a kritiků v mnoha případech vystoupalo až nad střechy nejvyšších mrakodrapů Night City. Nakonec jsme se po mnoha letech netrpělivého kroužkování dat vydání v kalendářích a několika odkladech Cyberpunku 2077 přeci jen dočkali a nejvyhypovanější titul roku spustili. Dostavilo se nepokryté nadšení, nebo dlouhé těšení hře spíše uškodilo? V naší recenzi se dozvíte vše podstatné... celý článek

xdefault; wallpaper: xxx

Ceny akcií CD Projekt Red klesají, může za to odložení Cyberpunku?


• Novinka: 2. 11. 2020 • Autor: Štěpán Lenk

Polské videoherní studio CD Projekt Red zažívá poměrně strmý propad ceny akcií. Jejich hodnota klesla téměř o 25 % oproti výsledkům z konce letošního srpna, kdy společnost na akciovém trhu dosáhla svého dosavadního maxima. Co ale ve skutečnosti stojí za poklesem tržní hodnoty této úspěšné společnosti, která aktuálně vyvíjí jednu z nejočekávanějších her této dekády – akční RPG Cyberpunk 2077?.. celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: CD Projekt RED akcie

Za odkladem Cyberpunk 2077 stojí konzole současné generace


• Novinka: 29. 10. 2020 • Autor: Alexandra Vaníková

Zpráva o odložení Cyberpunku 2077 obletěla herní svět před dvěma dny. Hněv a frustrace fanoušků (místy vyústily v až výhrůžky smrtí na adresu tvůrců) netrpělivě čekajících na velký herní projekt od autorů herního Zaklínače, střídaly podpůrné zprávy od těch, kteří rozhodnutí vývojářů chápou. Ať už patříte do první nebo druhé skupiny, určitě vás zajímá, co za odkladem Cyberpunk 2077 stojí tentokrát... celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: dítě

Night City Wire (SPECIÁL): V čem se budeme prohánět po silnicích Night City?


• Speciál: 16. 10. 2020 • Autor: Štěpán Lenk

Včera proběhl nejnovější díl pravidelného streamu Night City Wire, který opět prozradil nové detaily o jedné z nejočekávanějších her posledních let – Cyberpunku 2077 od polského studia CD Projekt Red. V pořadí již čtvrtá epizoda byla přímo nasáklá motorovým olejem a benzínem, mimo jiné se totiž zaměřila vozidla, ve kterých se budeme po ulicích Night City moci projíždět. Co všechno se tedy z kanystru nových informací vylilo tentokrát?.. celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: auta

Cyberpunk 2077 získal status Gold, hra je připravena k vydání


• Novinka: 6. 10. 2020 • Autor: Alexandra Vaníková

Od vydání akčního RPG Cyberpunk 2077 nás dělí méně než dva měsíce. Díky zprávám o pracovním náporu, který musí těsně před vydáním titulu zvládat vývojáři v polském studiu CD Projekt RED, se ale nejeden z nás jistě neubránil myšlence, že hra bude nakonec opět odložena. Tyto obavy však včera zažehnal tweet oficiálního účtu Cyberpunk 2077. Virtuální „já“ Keanu Reevese držící v ruce disk potvrdilo, že titul oficiálně získal status Gold. Na to, co tato zpráva znamená, a také na českou lokalizaci a nejnovější leaky jsme se podívali v naší novince... celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: xxx

Mikrotransakce v samostatném multiplayeru Cyberpunk 2077 nebudou podle tvůrců „agresivní“


• Novinka: 8. 9. 2020 • Autor: Alexandra Vaníková

Zatímco vydání akčního RPG z dílny CD Projekt RED Cyberpunk 2077 se i po několika odkladech nezadržitelně blíží – dočkat bychom se ho měli v listopadu tohoto roku – na hru pro více hráčů si ještě nějaký ten pátek budeme muset počkat. Půjde totiž spíše o samostatný titul než součást Cyberpunk 2077 a jeho vývoj určitý čas zabere. Již nyní však víme, jak se polské studio plánuje postavit k zakomponování mikrotransakcí do hry pro více hráčů... celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: cover

Cyberpunk 2077 nemusí nutně skončit dohráním hlavní dějové linie


• Novinka: 20. 7. 2020 • Autor: Štěpán Lenk

Očekávané akční RPG polského studia CD Projekt Red bude podle nejnovějších informací zřejmě hodně nelineárním zážitkem, kde budou vaše rozhodnutí hrát zřejmě ještě větší roli, než se původně zdálo. K dohrání hry údajně ani nemusíte dokončit hlavní dějovou linii... celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: cover, questy

Jaký je Cyberpunk 2077 podle zahraničních novinářů


• Novinka: 26. 6. 2020 • Autor: Štěpán Lenk

Několik vybraných novinářů mělo možnost vyzkoušet si očekávané akční RPG Cyberpunk 2077 (u nás prezentace zatím neproběhla kvůli komplikacím spojeným s COVID-19), a ačkoli je těžké se přenést přes tichou závist, kterou s kolegy z ostatních českých a slovenských médií sdílíme, díky reakcím zahraničních médií máme zase o trochu lepší představu, jaký Cyberpunk 2077 vlastně je. A vypadá to, že se k nám blíží opravdová pecka... celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: souboj

Cyberpunk 2077 díky bezplatnému upgradu vyjde i na novou generaci konzolí


• Novinka: 19. 6. 2020 • Autor: Štěpán Lenk

Už včera jsme se dozvěděli poněkud nešťastnou zprávu, že datum vydání dlouho očekávaného akčního RPG Cyberpunk 2077 od studia CD Projekt RED se odkládá přibližně o 2 měsíce, tedy ze 17. září na 19. listopadu 2020. Na druhou stranu vyšly najevo nové detaily o verzích pro nadcházející generaci konzolí, které určitě potěší hráče, kteří si Cyberpunk už stihli objednat na PS4 nebo Xbox One... celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: cover

Cyberpunk 2077 – Velký pokrok v level designu a až trojnásobný počet řešení questů


• Novinka: 8. 6. 2020 • Autor: Štěpán Lenk

Vydání očekávaného akčního RPG Cyberpunk 2077 polského studia CD Projekt RED se pomalu blíží, hlad fanoušků po nových informacích ale v žádném případě neustává. Tvůrci ale další detaily vypouštějí ven poměrně střídmě, objevit něco nového si tedy často žádá přímo detektivní práci, ať už ze strany herních médií nebo samotných hráčů. Co nového se tedy podařilo na Cyberpunk „vyhrabat” tentokrát?... celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: metro

Cyberpunk 2077 (Dojmy z Gamescomu 2019)


• Dojmy z prezentace: 26. 8. 2020 • Autor: Jakub Němec

Gamescom 2019 se mohl pyšnit několika velkými AAA tituly, ale jen málokterý z nich vzbuzoval tolik vášní jako očekávaný hit od polského studia CD Projekt RED. Cyberpunk 2077 opět nabídl pouze hands-off prezentaci v setmělém sále, ale tvůrci předvedli sekvenci s jinak navrženým hrdinou než v loňském roce. Pojďme se společně podívat, jak se dá vyřešit úkol pomocí svalů nebo hackerských dovedností, což byla hlavní náplň námi navštívené schůzky... celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: Voodoo Boys, Kreol

Starší novinky a články o Cyberpunk 2077


(3. 5. 2020) Korporace a gangy v Cyberpunku 2077 – Kdo ovládá Night City?


• Téma: 3. 5. 2020 • Autor: Jakub Němec

Night City, místo, po jehož návštěvě touží snad každý fanoušek futuristické budoucnosti. Počítačová hra Cyberpunk 2077 vzbuzuje vášně diskuzemi, co nás bude v příběhu čekat. Už víme, že podstatnou část naší pozornosti uzme Johnny Silverhand aka Keanu Reeves, ale jinak o příběhu titulu z útrob studia CD Projekt RED moc nevíme. Pokud ovšem nezabrouzdáme do deskovkové předlohy. Co nám naznačilo pen&paper RPG a co vypustili sami vývojáři, se dočtete v našem článku... celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: výhled

(28. 4. 2020) Cyberpunk 2077 v Brazílii ohodnocen jako hra z kategorie 18+


• Novinka: 28. 4. 2020 • Autor: Filip Němec

Pravda, není to úplně šokující zpráva. Cyberpunk 2077 od začátku působil jako hra, která nepůjde pro násilí, nahotu a nevhodnou mluvu daleko. To nám nyní potvrdil uniklý rating brazilské agentury hodnocení her, filmů a televizních pořadů. Co vše problematického ve hře uvidíme a uslyšíme, zjistíte v novince, kde si také probereme, jaký rating by hra mohla dostat u nás v Evropě... celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: věkový rating

(27. 4. 2020) Cyberpunk 2077 se představí v plné síle na Summer of Gaming


• Novinka: 27. 4. 2020 • Autor: Jakub Němec

Po překvapivém oznámení Cyberpunk 2077 jsme již měli dost času vstřebat všechny informace, které nám tvůrci z montrealského studia Ubisoftu naservírovali, takže je třeba pokračovat v mravenčí práci a hledat další náznaky, které by nám mohly prozradit více o očekávaném vikingském dílu série. Dnes se zaměříme na možný obsah season passu... celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: smrtící úder

(21. 4. 2020) Limitované Cyberpunk 2077 edice Xboxu One X bude jen 45000 kusů


• Novinka: 21. 4. 2020 • Autor: Filip Němec

Akční RPG Cyberpunk 2077 je jednou z největších her, které letos vyjdou i na současnou generaci konzolí a Microsoft nám novou edicí Xboxu One X dává najevo, na čem bychom si měli titul od polského studia CD Projekt zahrát. Na trh totiž v červnu zamíří limitovaná Cyberpunk 2077 edice Xboxu One X a spolu s ní i další příslušenství jako ovladač, headset nebo externí harddisk. Video, obrázky a další podobnosti najdete v novince... celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: souboj

(13. 4. 2020) Cyberpunk 2077 bude mít minimálně stejný počet DLC jako The Witcher 3


• Novinka: 13. 4. 2020 • Autor: Jiří Fait

Společnost CD Projekt to naznačila v debatě s investory, která se zaměřovala na budoucí obchodní plány firmy, ale padlo v ní i několik poznámek ohledně chystaného RPG. V Cyberpunku 2077 bychom se měli dočkat minimálně dvou velkých placených DLC, a pokud se politika CD Projektu ohledně menších obsahových DLC nezmění, zřejmě dorazí i řada bezplatných updatů... celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: obličej

(10. 4. 2020) Cyberpunk 2077 se v celé své kráse ukáže na next-genu až později


• Novinka: 10. 4. 2020 • Autor: Filip Němec

Polské studio CD Projekt potvrdilo, že máme počítat s již dříve oznámeným vydáním hry v září a zároveň již z předchozích zpráv víme, že autoři plánují bezplatný Xbox Series X update, který umožní majitelům Xbox One verze spustit hru také na next-gen konzoli od Microsoftu. Pokud ale budete chtít okusit vylepšenou Series X verzi Cyberpunku 2077, budete si muset počkat. Více informací v dnešní novince... celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: logo

(9. 4. 2020) CD Projekt odklad vydania Cyberpunku 2077 neplánuje


• Novinka: 9. 4. 2020 • Autor: Alexandra Vaníková

Napriek tomu, že koronavírus uštedril (nielen) hernému priemyslu poriadnu facku a odkladu v dôsledku neho sa dočkalo už aj The Last of Us Part II a napríklad herná výstava E3 bola zrušená úplne, CD Projekt sa stále drží svojho plánu a oneskorenie vydania blížiaceho sa RPG s názvom Cyberpunk 2077 zatiaľ neplánuje. Spoločnosti sa navyše stále darí aj na poli trhu... celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: postavy

(20. 2. 2020) Cyberpunk 2077 bude dostupný v den vydání také na Geforce Now


• Aktualita: 20. 2. 2020 • Autor: Jiří Fait

Služby Geforce Now od společnosti NVIDIA se momentálně jeví jako dostupnější a hlavně smysluplnější varianta cloudového hraní než Stadia od Googlu. Geforce Now poměrně nedávno vystoupila z fáze beta testu a je momentálně k dispozici ve dvou variacích – zdarma a Founders edition (detaily naleznete v předchozím odkazu). Nyní NVIDIA v tiskovce oznamuje, že Cyberpunk 2077 bude možné hrát v den vydání právě na službě Geforce Now, a to jakmile bude titul k dispozici na Steamu. O dalších platformách (GOG, Epic Games) se tisková zpráva nezmiňuje... celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: GeForce Now

(18. 2. 2020) Limitovaná edice grafické karty GeForce RTX 2080Ti inspirovaná Cyberpunk 2077 je na světě


• Aktualita: 18. 2. 2020 • Autor: Alexandra Vaníková

Nadšeni fanoušci netrpělivě očekávající příchod akčního RPG od studia CD Projekt Red mají další důvod k radosti. Ti, kteří si plánují vychutnat Cyberpunk 2077 na PC, mají totiž nyní šanci vyhrát jedinečnou limitovanou verzi grafické karty GeForce RTX 2080Ti oficiálně představenou společností NVIDIA na svém twitteru. Začaly vám při pohledu na tento kus hardwaru, jehož bylo vyrobeno pouze 200 kusů na světě, téct sliny?.. celý článek

(4. 2. 2020) Side questy v Cyberpunku 2077 dostanou podobnou péči jako ty z Witchera 3: Wild Hunt


• Aktualita: 4. 2. 2020 • Autor: Jiří Fait

Což není sama o sobě žádná velká novinka, jelikož něco takového už fanoušci od CD Projektu tak nějak očekávají, ale i přesto je hezké vidět to „černé na bílém“. Šéf krakovského studia John Mamais to přímo potvrdil v rozhovoru pro zahraniční web Onmsft. Podle něj je ve hře něco „přes 75 ručně vytvořených Street Stories včetně dalších vedlejších aktivit.“ Mamais dále říká, že: „Street stories jsou něco jako malé questy, ale nejde o klasické side questy v pravém slova smyslu. Je to prostě něco, díky čemu lépe prozkoumáte svět Cyberpunku a zároveň vylevelíte svou postavu,“ vysvětluje... celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: pouliční příběhy

(22. 1. 2020) Polský insider tvrdí, že Cyberpunk 2077 byl odložen kvůli nedostatečnému výkonu současné generace konzolí


• Aktualita: 22. 1. 2020 • Autor: Alexandra Vaníková

Minulý týden všechny, co netrpělivě očekávali nový titul od studia CD Project Red, zasáhla nepříjemná zpráva. Vydání akčního RPG Cyberpunk 2077 bylo odloženo na 17. září, tedy o téměř půl roku. Tvůrci podle vlastních slov potřebují ještě nějaký ten čas na testování a doladění všech detailů. Podle polského insidera Boryse Niespielaka za to ale může zejména fakt, že hra vychází na konzole současné generace, na kterých prý hra neběží, tak jak by měla... celý článek

Cyberpunk 2077; wallpaper: velitel

(17. 1. 2020) Cyberpunk 2077 – Čas navíc CD Projekt věnuje vychytání chyb


• Novinka: 17. 1. 2020 • Autor: Štěpán Lenk

Zástupci polské vydavatelské společnosti CD Projekt krátce po oznámení odkladu data vydání uskutečnili kratší konferenci s investory, kde o Cyberpunku 2077 prozradili spoustu nových detailů. Ještě než došlo na dotazy přítomných, CEO CD Projektu Adam Kiciński prohlásil, že hra je momentálně plně hratelná, z hlediska vývoje ale potřebují více času na testování, vychytání chyb a vymazlení všech detailů. Hra je prý neuvěřitelně komplexní, tvůrci jsou ale přesvědčeni, že několikaměsíční odklad jim poskytne veškerý čas k tomu, aby vyšla v perfektním stavu a k žádným dalším posunům data vydání by docházet už nemělo.

Prodloužení vývoje s sebou ovšem nese i určitá negativa, zejména pro samotné vývojáře. Adam Kiciński po otázce jednoho z investorů připustil, že zejména ve finální fázi pravděpodobně dojde ke zvýšení nároků na zaměstnance, což logicky povede i k vyšší míře stresu a pravděpodobně i přesčasům. CD Projekt se sice snaží tyto situace omezit na naprosté minimum, u obřího projektu typu Cyberpunk 2077 se tomu ale asi úplně vyhnout nedá.

Cyberpunk 2077; screenshot: Johny Silverhand
S Johnnym Silverhandem v podání Keanu Reevese se bohužel potkáme osobně až v 17. září 2020.

Vzhledem k odkladu Cyberpunku se ale přirozeně odkládají i další projekty, na kterých CD Projekt pracuje. To se jmenovitě týká především multiplayerového režimu, který je momentálně s Cyberpunkem 2077 vyvíjen paralelně. Kvůli odložení singleplayerové části se však tohoto příštího AAA projektu polských vývojářů pravděpodobně nedočkáme dříve než v roce 2022.

Objeví se Cyberpunk vzhledem k odkladu na nové generaci konzolí?

Během konference došlo i na dotaz, jestli posunutí data vydání a prodloužení vývoje hry nějak naruší přítomnost Cyberpunku 2077 na herních veletrzích E3 a GamesCom. Člen představenstva Michał Nowakowski ovšem potvrdil, že se studio CD Project na těchto událostech nepochybně objeví, zatím ovšem není jisté, jakého rozsahu jejich prezentace bude.

Na přetřes přišla také i otázka, zda Cyberpunk 2077 nemíří zároveň na novou generaci konzolí, tedy na PS5 a Xbox Series X. Obě tyto mašiny mají vyjít přibližně kolem Vánoc 2020, což od 17. září opravdu není příliš daleko. Zástupci CD Projekt ovšem vyvrátili, že by s tím měl odklad vydání něco společného. Cyberpunk 2077 stále cílí na PC, PS4 a Xbox One podle původního plánu. S portem pro novou generaci konzolí se ale do budoucna víceméně počítá.

Ještě před pár dny jsme si říkali, že si Cyberpunk 2077 zahrajeme už za tři měsíce. Ze tří měsíců je to najednou devět, přesto je tento odklad i s jeho důsledky vnímám jako pozitivní krok. Problémových a evidentně nedodělaných her vydaných jen proto, aby se dodržely termíny, už máme v redakci plné zuby, u CD Projektu se ale tohoto neférového přístupu zjevně obávat nemusíme.

• Zdroje: CD Projekt

(4. 12. 2019) Mnoho povyku pro jednu mapku


• Novinka: 4. 12. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Kdo by řekl, že desky jedné knížky na Amazonu mohou způsobit takovou melu. Na obdivování obsahu a fantazírování, co všechno se o tomto fascinujícím světě na stránkách publikace The World of Cyberpunk 2077 nebyl čas, bystří hráči totiž ten zatrolený plánek okamžitě vzali a porovnali jej s mapou metra, které se na pár vteřin objevila v traileru Cyberpunku 2077 z loňské E3. A ano, vypadá to, že si obě mapky navzájem odpovídají, díky čemuž teď máme o tvaru Night City poměrně dobrou představu.

Mnoho hráčů se ale začalo intenzivně strachovat, jestli nakonec Cyberpunk 2077 nebude mnohem menší, než jsme si všichni vysnili a podle zkušeností z třetího Zaklínače také očekávali. Ano, na první pohled město nevypadá extra obsáhle, je ale potřeba si uvědomit pár věcí, než se začneme samým rozhořčením sápat po kapesních inhalátorech.

Cyberpunk 2077; screenshot: mapa přebal Cyberpunk 2077; screenshot: mapa metro
Mapa z přebalu knihy The World of Cyberpunk 2077 přesně odpovídá schématu linek metra Night City z loňského E3 traileru.

Ze zmíněného plánku se Night City opravdu nejeví nijak impozantně, my ovšem neznáme přesné měřítko, což je dosti zásadní chybějící informace. Mapa na přebalu navíc není kompletní, vidíme sice celé centrum, ale po stranách je schéma zcela evidentně oříznuto, chybí zde okrajové části města a také bezprostřední okolí za jeho hranicemi, tedy takzvané Badlands, jejichž existenci už dříve prozradil quest designér Cyberpunk 2077 Pawel Sasek v rozhovoru pro Eurogamer.net. K celkové rozloze hry už se na letošním GamesComu rozpovídal producent Richard Borzymowski z CD Projekt RED, kde prohlásil, že Cyberpunk bude na kilometry čtvereční možná maličko menší, než Zaklínač 3. Což je špatně? Ne. Není. Protože Zaklínač 3 byl sám o sobě velký jako kybernetická kráva.

Osobně by mi nevadilo, kdyby byla finální rozloha Cyberpunku ještě menší. Obřích open-worldů, které se opájely svou velikostí a ve skutečnosti byly prázdnější než hlavní ulice westernového městečka v pravé poledne, už jsme v poslední době viděli víc než dost. A menší rozloha nakonec znamená, že se tvůrci budou moci více soustředit na detaily, které v konečném výsledku celému Night City vdechnou život. A pokud vás tento argument nepřesvědčil, tak vězte, že Cyberpunk 2077 mnoho nažene svou vertikalitou. Koneckonců, tato futuristická metropole přetéká výškovými budovami, které ovšem nebudou pouhými prázdnými kulisami, ale mnoho z nich půjde přímo navštívit a prozkoumávat hezky patro po patře, jak tvrdí koncept artistka z CD Projekt RED, Martha Jonkers.

Nakonec tedy zjevně s rozlohou Cyberpunku 2077 nebude tak zle, všichni si tedy můžeme oddechnout a pokračovat v čekání na 15. dubna 2020, kdy tento titul vychází pro PC, PS4, Xbox One a Google Stadia.

• Zdroje: Amazon, Reddit, Eurogamer, GamesRadar+, Wccftech

(26. 11. 2019) Mikrotransakce se Cyberpunku 2077 zatím netýkají


• Novinka: 26. 11. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Zpráva o plánovaných mikrotransakcích se začala internetem šířit po zveřejnění záznamu telekonference, kde finanční viceprezident CD Projektu Piotr Nielubowicz potvrdil ranou fázi vývoje jistého multiplayerového projektu. Vůbec poprvé toto info sdílel polský server gry-online.pl, který ve svém článku uvedl, že na přetřes ve zmíněné konferenci přišel i případný dodatečný monetizační model u připravovaného online titulu, což mnoho hráčů velmi rychle rozlítilo, zřejmě ale zbytečně.

V první řadě se jedná o velmi malý projekt, který je vyvíjen týmem nezávislým na právě probíhajících pracích na Cyberpunk 2077 a jeho dodatečné multiplayerové složce. Ta v den vydání hry nebude dostupná a tvůrci ji implementují až mnohem později. CD Projekt tedy zatím veškeré své síly soustředí na dokončení již zmíněného obřího akčního RPG, jež dorazí na jaře příštího roku a mikrotransakce definitivně obsahovat nebude.

Cyberpunk 2077; screenshot: multiplayer
Bude nějak takto vypadat multiplayerový režim Cyberpunk 2077? Vzhledem k tomu, jak málo informací zatím známe, úplně vyloučit to nemůžeme, ale pravděpodobně se dočkáme něčeho lepšího než cyberpunkové variace na obyčejné šachy.

Takže ne, tyto poplašené zprávy se Cyberpunk 2077 netýkají, a to ani singleplayerové, ani multiplayerové částí hry. O zmíněném (a popravdě trochu záhadném) online projektu ovšem tvůrci nic dalšího neprozradili, technicky vzato se tedy nemusí nutně jednat o spin-off vycházející z univerza Cyberpunku. Možnou variantou by mohla být i multiplayerová odnož Zaklínače, v tuto chvíli se ovšem jedná o pouhopouhé spekulace. Podle slov ředitele CD Projekt RED Adama Kicińského ale případná monetizace rozhodně bude navazovat na celkovou filozofii společnosti – totiž aby hráči za své peníze dostali odpovídající hodnotu v herním obsahu.

Vzhledem k tomu, že se lidé z CD Projekt RED vždy k hráčům chovali férově, osobně nemám důvod jim nevěřit. Ostatně jejich férovost si budeme moci ověřit už 16. dubna 2020, kdy Cyberpunk 2077 dorazí na PC, PS4, Xbox One a Google Stadia, podle aktuálních informací bychom se ale mohli v budoucnu dočkat i verzí pro PS5 a Xbox Scarlett.

• Zdroje: Gry-Online, CD Projekt, IGN

(18. 10. 2019) Účastníci PAX viděli hodinový gameplay a novou schopnost „Demon Software“


• Novinka: 18. 10. 2019 • Autor: Jiří Fait

Díky společnosti Bandai Namco (distributor Cyberpunku 2077 v Austrálii) mohli diváci na PAXu sledovat záběry z hratelné ukázky, kterou jsme sice již v sestříhané verzi jistě všichni viděli, jenže přeci jen se fanoušci dočkali něčeho nového. Jednalo se o doposud neviděnou schopnost zvanou Demon Software. Díky ní může herní charakter V přivodit kyberneticky obdařeným lidem nemalé trable. Tento software totiž způsobí, že se některé kybernetické části obrátí proti svému majiteli a začnou na něj útočit. V demu pro PAX to byla modifikovaná ruka a podle všeho bylo docela zábavné sledovat, jak se nebožák snaží zápasit se svou vlastní končetinou.

Creating Cyberpunk 2077 | PS4

Behind the scenes. Podívejte se na to, jak probíhala část tvorby Cyberpunku 2077 od vydání vůbec prvního traileru až po E3 2018.

Ukázka se dále zaměřila na takzvané „Nano Wires“, o kterých jsme si už říkali ve starší novince. Pro zopakování – jedná se o oranžově zářící dráty, kterými se můžete spojit s dalšími obyvateli Night City, hacknout je nebo dráty prostě použít coby velmi účinné škrtidlo či s nimi protivníka rozkrájet na cáry.

Nová generace konzolí, DLC, mikrotransakce a Keanu Reeves

Novináři z Gamespot si také měli možnost popovídat s Johnem Mamaisem, což je šéf krakovské pobočky CD Projektu. Spoustu věcí již víme a John si dával (samozřejmě) pozor na to, aby nevyzradil nic důležitého. Mluvil převážně o výzvě v podobě australské cenzury (hry to tam nemají jednoduché) a o tom, co se v průběhu vývoje na Cyberpunku 2077 naučil a jaké zkušenosti získal.

Cyberpunk 2077; screenshot: john mamais
Šéf krakovského studia a v minulosti také výkonný producent pro Witcher 2: Assassin of Kings Enhanced Edition a Witcher 3: Wild Hunt. V CD Projektu působí od roku 2011.

To ovšem neznamená, že se vůbec nezmínil o ničem pro nás hráče zajímavém. Tak například nepřímo potvrdil, že by Cyberpunk 2077 měl prosazovat podobnou (ne-li stejnou) DLC „politiku“, jakou měl The Witcher 3: Wild Hunt. Mluvíme samozřejmě o těch velkých, což jsou Hearts of Stone a Blood and Wine. Mamais přímo řekl, že tento způsob vydávání dodatečného obsahu Zaklínači 3 prospěl, takže nevidí důvod, proč by něco (vývojáři) měli měnit a dávalo by smysl, kdyby tento přístup zopakovali. Druhým dechem ale dodává, že tím, na co se celý tým momentálně soustředí, je dokončení Cyberpunku, takže bychom asi v nejbližší době neměli očekávat nějaká překvapivá oznámení DLC pro titul, který ještě nevyšel, i když je to v dnešním světě poměrně běžná praxe.

Nemusíme se naopak obávat mikrotransakcí. John Mamais si velmi dobře uvědomuje jejich lukrativnost a říká, že tento způsob monetizace může vývojářům přinést spoustu peněz do kapes na další projekty, ale zároveň si také uvědomuje, jak dnes tyto praktiky působí na hráče/zákazníky. Říká, že když je všichni tak nesnáší, proč bychom je tedy zaváděli do naší hry? Takže se snad žádných kyber-boxů a neónových automatů na reálné peníze nedočkáme.

Zmínil také nové konzole, jmenovitě tedy PlayStation 5 od Sony a Project Scarlett od Microsoftu. Rád by na ně už vyvíjel hry, ale podle jeho slov CD Projekt RED tyto konzole (přesněji tedy dev kity) nemají, takže i když víme, že CD Projekt pracuje na dalších neoznámených titulech, pravděpodobně to budou hry pro stávající generaci konzolí.

Cyberpunk 2077; screenshot: Ciri
Že se Ciri v Cyberpunku 2077 neobjeví, je už z mnoha zdrojů potvrzená věc. Toto tvrzení se ovšem vztahuje pouze na základní hru. Nikdo nikde neřekl, že by se nemohla objevit v budoucích DLC!

Mamais se dále rozpovídal o morálce ve studiu a také o tom, že teď tým jede skutečně na plné obrátky. Vzhledem k nedávným kontroverzím ohledně zdrcujících přesčasů ve vývojářských studiích to je poněkud citlivé téma. Podle všeho táhnou všichni za jeden provaz a pracují na tom, aby Cyberpunk 2077 skutečně vyšel v dubnu 2020. Přesčasy jsou, bohužel, v herním průmyslu celkem běžnou záležitostí, obzvlášť v době, kdy se blíží deadline v podobě vydání, ovšem důležitý je způsob, jak tyto vyčerpávající „šichty“ do projektu implementujete a jak to všechno podáte zaměstnancům. Snad je tedy vše v pořádku a vývojáři jsou náležitě kompenzováni.

Nesmělo se také zapomenout na Keanu Reevese, kterého hráčské obecenstvo přijalo do Cyberpunku 2077,coby Johnnyho Silverhanda skutečně až s nečekanou vřelostí. Mamais tvrdí, že role pro Reevese je pevně daná a budou se jí držet. Ovšem vývoj ještě není u konce a podle jeho slov bylo (pro něj) přijetí Keanu Reevese tak pozitivní, že by se nedivili tomu, kdyby se marketingový tým už domlouval na tom, kam ho ještě šoupnout. Pravděpodobně proto, aby co nejvíce vytěžili ono Neo-Wick charisma.

• Zdroje: Gamespot

(9. 9. 2019) Multiplayer bude, ale chvíli si na něj počkáme


• Novinka: 9. 9. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Oznámení přišlo jako blesk z čistého nebe na oficiálním twitter účtu CD Projekt RED. Cyberpunk 2077 bude obsahovat multiplayer. Nakonec. Podle informací obsažených ve dvojici tweetů (první, druhý) se studio plně soustředí na vydání základní hry v dubnu 2020, posléze na vývoj DLC (bezplatných) a dalšího obsahu pro singleplayer a až poté se stane jejich prioritou hra pro více hráčů. Což je, řekněme si to otevřeně, velmi férový přístup, pokud se ale těšíte, až poměříte své hackerské dovednosti s ostatními hráči, pravděpodobně si ještě nějakou dobu budete muset počkat.

To ale není jediná informace, která o této očekávané hře poslední dobou víří stojaté vody internetu. V první řadě se jedná o zprávu, že CD Projekt z editoru charakteru odstranilo volbu pohlaví. Což samozřejmě vyvolalo vlnu nevole u přecitlivělých jedinců, kteří při obhajobě své nelibosti k tomuto rozhodnutí často vytahovali pojmy jako „LGBTQ lobby” a „ústupky transgender komunitě”. Bohužel se ale ukázalo, že ti samí lidé ve většině případů četli pouze titulky a ani se neobtěžovali rozkliknout článek k tématu, který je tak pobouřil. Natož, aby si o něm něco přečetli.

Jak totiž uvedl například server IGN, ve skutečnosti se jedná o to, že už v nabídce nevidíte explicitně nápis „muž” či „žena”, ale svou postavu si vytvoříte například zvolením typu těla a hlasu. Což vám ve finále pravděpodobně dá ještě víc možností, než kdybyste byli omezeni tradiční nabídkou. Nadstavbou těchto možností je pak samozřejmě volba účesu, tetování, odstínu pleti atd.

Cyberpunk 2077; wallpaper: týpek Cyberpunk 2077; wallpaper: auto
Svoji postavu prý během hraní Cyberpunk 2077 uvidíte zřídkakdy, třeba během řízení, v odrazech, nebo v inventáři. Že byste se mohli opřít o zábradlí jako muž na obrázku a opájet se vlastní krásou, toho se asi nedočkáte.

S vaší podobou souvisí také další následující zpráva – ať už si svůj charakter jménem V navrhnete jakkoli, zřejmě jej neuvidíte tak často, jak byste si možná přáli. Šéf komunikace Cyberpunk 2077 Marcin Momot ve svém tweetu totiž uvedl, že dosažení plného ponoření do hry je pro tým extrémně důležité, proto se rozhodli, že hráči budou dění ve hře prožívat na 100% z první osoby, což se týká i cut-scén (včetně těch erotických).

Neznamená to ale, že za celou hru už svoji postavu neuvidíte. Samozřejmě svůj odraz spatříte v zrcadlech, během řízení auta, v inventáři, velmi zřídka i v rámci některých příběhových animací. Což by nemuselo sednout každému, osobně mám možná raději cut-scény snímané z třetí osoby, které působí o něco filmovějším dojmem, v tomto případě se ale jedná o dosti subjektivní záležitost. Nehledě na to, že se do vydání hry může ještě leccos změnit. Cyberpunk 2077 vychází 16. dubna 2020 pro PC, PS4, Xbox One a Google Stadia.

• Zdroje: Twitter, HomepageIGN, vlastní

(31. 8. 2019) Cyberpunk 2077 představuje čtvrť Pacifica


• Novinka: 31. 8. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Na oficiálním Twitch kanále CD Projekt Red včera od 20:00 (našeho času) proběhl cca hodinový stream, kde došlo ke zveřejnění přibližně 15 minut nových záběrů ze Cyberpunk 2077. Prostřednictvím této ukázky jsme měli možnost navštívit jednu ze šesti čtvrtí metropole Night City zvanou Pacifica, ovládanou gangem Voodoo Boys.

Což je vůbec zajímavá organizace, která se sice prezentuje jako gang zkušených hackerů, jedná se ale spíše o osobitou komunitu haiťanskch uprchlíků, jejíž domovinu kdysi zničila živelná pohroma. Ti, co přežili, se usídlili převážně ve čtvrti Pacifica, což mělo být původně turistickým centrem města, něco se ovšem šeredně zvrtlo. V důsledku ekonomické krize většina investorů zastavila financování zdejších projektů a většina honosných hotelů a dalších staveb zůstala nedokončena. Což samozřejmě vedlo k chudobě, zvýšené kriminalitě a velkému rozmachu aktivit Voodoo Boys, na druhou stranu zde ovšem relativně snadno seženete ne tak úplně legální zboží, včetně implantátů.

Cyberpunk 2077 – Deep Dive Video + Q&A panel with developers

Na celý stream včetně následného rozhovoru s tvůrci se můžete podívat zde.

Hned v úvodu tedy narážíme na poměrně důležitou informaci – každá čtvrť Night City bude ovládána nějakým gangem či frakcí, které budou mít odlišné motivace, filosofii a především vlastní historii, což se mimo jiné odrazí samozřejmě i na prostředí a atmosféře celého distriktu. Úkolem pro hlavního hrdinu hry bylo vypořádat se s vůdcem nepřátelského gangu Animals, horou masa a implantátů zvanou Sasquatch.

Cyberpunk 2077 vám umožní mít postavu svých snů

Hlavním cílem těchto záběrů bylo demonstrovat velkou škálu řešení herních situací a opravdové svobody při budování vašeho charakteru, jak se na pořádné RPG sluší a patří. Jestli ze sebe chcete udělat Rambo Terminátora, který bude rvát automatické střílny z podstavců a používat je jako samopaly, z nepřátel si dělat živé štíty, případně je drtit ničivými údery svých pěstí, nebo budete volit opatrnou cestu tichého hackera, jenž bude hackováním nejrůznějších přístrojů, systémů a robotických částí svých protivníků, případně si postavíte svůj charakter jako kombinací obou výše zmíněných přístupů, je čistě na vás.

V Cyberpunk 2077 totiž neexistuje nic jako předem definované povolání, prostě si na robustním stromu dovedností odemknete ty, které se vám nejvíce zamlouvají, což nejen v očích RPG fanoušků hře přidává na atraktivitě, ale také na znovuhratelnosti. Způsobů, jak si se svojí postavou vyhrát (myšleno virtuálně, žádný body shaming jsem neměl na mysli) bude opravdu ohromné množství.

Cyberpunk 2077; screenshot: sasquatch
Cyberpunk 2077 - Sasquatch

Na vývoj vaší postavy budou mít nepřímo vliv i rozhodnutí učiněná během hry. Podle vaší pověsti (Street Cred) se vám totiž u nejrůznějších obchodníků budou otevírat či zavírat dveře, některé postavy se s vámi třeba po určitém skutku nebudou chtít bavit vůbec, natož aby vám něco prodávaly. Díky tomu se třeba nedostanete k některým implantátům, jež by vám jinak propůjčily fascinující schopnosti. Tvůrci z CD Projekt tvrdí, že vaše činy budou mít na vývoj příběhu a potažmo i okolního světa budou mít velké následky, což by se mělo projevit i tomto směru.

Arzenál podle vašich představ

Na přetřes ale přijde i samotný váš arzenál, zbraně jsou rozděleny do tří kategorií (smart guns, tech weapons, power weapons) oplývající celou škálou odlišných typů pistolí, pušek, brokovnic, samopalů a tak podobně. Smart guns v podstatě střílí naváděné střely schopné nepřátele sledovat i za roh. Tech weapons většinou k čisté palebné síle oplývají i nějakou vedlejší vlastností (schopnost prostřelit kryt či brnění) a power weapons, což jsou vlastně na ulici modifikované zbraně, například brokovnice střílející v dávkách.

Všechny zbraně ale budete moci customizovat jak vizuálně, tak pomocí nejrůznějších doplňků (tlumič, zaměřovač…) značně upravovat jejich vlastnosti. Zajímavé také je, že čím déle budete určitou zbraň používat, tím lépe s ní „budete umět”, zkrátka se pozvolna bude zvyšovat její přesnost a účinnost, což by hráči mělo zajistit autentický dojem zlepšování a růstu vlastního charakteru.

Tak, pro dnešek tato koncentrovaná dávka novinek a informací ohledně Cyberpunk 2077 stačí, koneckonců, kdyby tvůrci už teď vyložili na stůl všechny trumfy, čím jiným by v budoucnosti klidnili naše natěšení? Hra vychází 16. dubna 2020 pro PC, PS4, Xbox One a Google Stadia.

• Zdroje: Twitch, YouTube, CD Projekt, vlastní

(30. 8. 2019) Záběry z hraní na streamu budou sestříhané<


• Novinka: 30. 8. 2019 • Autor: Jiří Fait

Je třeba dodat, že podle všeho nepůjde o celou (cca 35 minut) prezentaci, kterou mohli novináři a ostatní šťastlivci vidět například právě na Gamescomu 2019. Vývojáři argumentují tím, že jednak to není pro mnohé v ničem nová ukázka a také to znamená, že mohou editaci a střihem ukrýt několik potencionálních spoilerů, takže jim to vlastně nemůžeme mít za zlé. Kromě gameplay ukázky bychom se na streamu měli dočkat také několika rozhovorů s vývojáři, takže nyní račte nastoupit na hype-train a v klidu čekejte na rozjed do osmé hodiny. Stream můžete sledovat zde:

(21. 8. 2019) Knihovna Google Stadia získala další tahák


• Novinka: 21. 8. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Navzdory tomu, jak dlouho už studio CD Projekt Cyberpunk 2077 vyvíjí, toho o hře samotné zas tolik nevíme. Ještě donedávna jsme nevěděli ani datum vydání, ale alespoň jsme si mysleli, že víme, na jaké platformy hra vyjde. Ale chyba lávky, respektive ne tak docela. Nad řekou se totiž objevila lávka úplně nová.

Cyberpunk 2077 – Stadia Connect (vývojářský deníček)

Deníček vývojáře, který Google Stadia použil pro oznámení této zprávy.

Ano, k obligátní svaté trojici PC, PS4 a Xbox One totiž přibyla stále poněkud nepředvídatelná streamovací služba Google Stadia, která vám prakticky umožní zahrát si Cyberpunk 2077 v okně svého internetového prohlížeče, tedy alespoň pokud vlastníte dostatečně rychlé připojení. Google tuto informaci oznámil prostřednictvím krátkého, leč úderného tweetu na oficiálním kanálu Google Stadia.

Cyberpunk 2077 tak rozšířil již tak obdivuhodnou nabídku her čítající tituly jako Destiny 2, Watch Dogs: Legion, Darksiders Genesis, NBA 2K, Grid, Tomb Raider, Mortal Kombat 11, či čerstvě oznámené Orcs Must Die! 3. Troufám si ale tvrdit, že právě Cyberpunk by mohl být tím rozhodujícím argumentem, který mnoho lidí přiměje inovativní službu Google Stadia alespoň vyzkoušet.

• Zdroje: Stadia (YouTube, Twitter) CD Projekt, vlastní

(7. 8. 2019) Shrnutí novinek z rozhovoru pro polský magazín


• Novinka: 7. 8. 2019 • Autor: Jiří Fait

Tištěný polský časopis PSX Extreme vyšel nedávno s ohromujícím 10stránkovým rozhovorem na téma Cyberpunk 2077. Z větší části se zaobíral věcmi, které jsou již nějakou dobu známé, ale díky uživateli redditu u/Arise92 a jeho překladu z polštiny se s vámi můžeme podělit o několik novinek, jež tolik v povědomí nejsou. O této novince informovalo také několik zahraničních webů, ale ty se většinou zaměřili pouze na mód New Game +, což je podle mě škoda, protože v postu se dá nalézt hned několik zajímavostí. Zde jsou některé z nich:

Kdo se bojí, nesmí za město

Mimo území města Night City se nachází oblast zvaná Badlands. Jde v podstatě o vyprahlé a zdevastované místo ne nepodobné tomu, co známe z Mad Maxe. Jak lze očekávat, prohání se v něm množství gangů a nomádů, kteří sledují své vlastní cíle (i když ten hlavní cíl je prostě jen přežití). Jak už jistě víte, při vytváření postav si můžete zvolit jako svou minulost Nomády, díky čemuž pak budete moci do jisté míry s některými z obyvatelů pustiny komunikovat, popřípadě pro ně plnit určité úkoly. Dva z kmenů, které na území Badlands operují, jsou Wraights a Aldecados. Ti první zřejmě zastávají politiku prvně střílet a pak se možná ptát. Aldecados budou na druhou stranu o něco přístupnější, co se diplomacie týče.

Cyberpunk 2077 nenabídne větší úpravy bytu

Apartmán hlavní postavy V bohužel nebude plně customizovatelný. Podle vývojářů to je proto, aby mohli zachovat konzistentnost příběhu, jelikož se ve vašem bytě bude odehrávat několik důležitých dějových událostí, takže by různé dekorace a modifikace onoho bejváku mohly narušit kýženou imerzi, kterou se u nás budou tvůrci snažit vyvolat.

Cyberpunk 2077; wallpaper: apartmen Cyberpunk 2077; wallpaper: apartmen artwork
Většina věcí v bytě bude pevně daná, takže žádné plakáty Johnnyho Silverhanda nebo reklamy na nápoj Chromanticore nečekejte.

Do bytu si můžete ukládat některé vybavení (zbraně, oblečení atd.) a popřípadě také kontrolovat internet/email. Tato informace je důležitá proto, že internet ve světě Cyberpunku funguje jinak, než jsme zvyklí. Kvůli jisté události z minulosti, kdy se internet stal obětí masivního hacknutí a byl téměř na pokraji celkového zhroucení, vznikl v tomto kyberprostoru takzvaný Blackwall (takový obří firewall), který způsobil, že je internet z větší části nepřístupný a je rozdělen na menší lokální sítě. Kvůli tomu se na internet musí jedinci připojovat fyzicky z různých míst a nelze pak třeba hacknout nějaké místo/věc na dálku, pokud nejsou propojené.

Ukradené vozidlo nevlastníte, ale okrádat mrtvoly (lootovat) je stále legitimní cesta k výzbroji

CD Projekt Red v rozhovoru zmínil také to, že AI při řízení vozidel nefunguje úplně podle jejich představ, snad na tom tedy ještě zapracují. Také řekli, že ukrást auto nebude tak jednoduché. Pokud vás při tom někdo uvidí, logicky máte problém, budete muset ujet případným pronásledovatelům a na nějakou dobu se ukrýt, podobně jako třeba v GTA V. Navíc odcizené auto se vám neuloží do garáže. Ukládat se budou pouze koupená vozidla. Kromě klasického lootu mají být v Cyberpunku 2077 poschovávány také speciální „poklady“, jenž budete moci nalézt například vyzpovídáním určitých NPC nebo instalací speciálních kyber-čipů.

Cyberpunk 2077; screenshot: motorka
Vozidel má být ve hře několik, ovšem podle všeho si je budeme muset koupit, abychom je mohli vlastnit. Neslýchané!

Vztahů půjde mít několik současně, vícero bude i konců (hry, ne těch vztahů)

Ve hře se můžete spřátelit s řadou NPC a s některými lze klidně přátelství posunout na vyšší úroveň. Samozřejmě ne každý bude mít stejnou sexuální orientaci, takže pokud holdujete pokémonímu mottu „Musím je mít všechny“, bude třeba změnit pohlaví V a začít novou hru. Také by mělo být možné mít několik (romantických) vztahů zároveň.

Titul by měl mít několik konců, jak už jsme u CD Projektu RED zvyklí, a stejně jako v jejich předchozích hrách, tak i v Cyberpunku 2077 bude jejich vyústění silně záviset na vašich rozhodnutích, a to jak v hlavní dějové lince, tak i v některých vedlejších questech.

Keanu Reeves má pamatováka a Cyberpunk 2077 dostane New Game +

New Game + rozhodně v Cyberpunk 2077 bude, jenže zatím není jisté, jestli se módu dočkáme při vydání hry, nebo jej dostaneme v podobě bezplatného DLC později. Jedno je ale jisté – dohrát Cyberpunk jen jednou by byl hřích, tak proč si druhé projetí trochu neokořenit vyšší výzvou?

A ještě něco pro hardcore fandy Keanu Reevese. Podle všeho je herec do projektu zapálený natolik, že si pamatoval jména všech vývojářů, když se potkali během E3 2019. Vzhledem k tomu, s kolika lidmi se během motion-capturingu a mimo něj musel setkat, je to ohromný výkon a mnoho to vypovídá o jeho osobnosti. Jako bychom potřebovali ještě více důvodů jej zbožňovat.

Cyberpunk 2077; screenshot: where is johnny
Keanu Reeves coby Johnny Silverhand by měl být pouze jakýsi digitální duch ve vaší hlavě, jelikož podle lore Cyberpunku Johnny pravděpodobně „uvízl“ někde v kyberprostoru, což ale o nic nezmenšuje skutečnost, jak moc cool celé jeho účinkování v Cyberpunku 2077 působí.

Jak jsem již řekl, do 16. dubna 2020 je ještě daleko, na druhou stranu se alespoň můžeme těšit na další ukázku z gameplaye, jež bude představena na nadcházejícím Gamescomu 2019 (ukázka by posléze měla být zveřejněna 30. srpna). Jistě, půjde o to stejné video, které již viděly vybrané osoby na E3 2019, ale můžeme si přece dovolit doufat, že v ukázce se objeví i něco navíc, co neviděli ani šťastlivci z E3.

• Zdroje: GamesradarReddit

(2. 8. 2019) Dungeons & Dragons budoucnosti


• Novinka: 2. 8. 2019 • Autor: Jakub Němec

Možná jste někdy v dětství, na střední či vysoké škole nebo od bandy geekovsky vpadajících týpků zaslechli pojmy jako Dungeons & Dragons, popř. Dračí doupě. Jedná se o tzv. pen & paper záležitosti, kdy na základě scénáře a pevně daných pravidel jeden Pán jeskyně provede připraveným dobrodružstvím skupinku odvážných, kteří se vydají do temných slují pro slávu a bohatství. V osmdesátých letech zažily podobné tituly boom a spousta tvůrců přišla s vlastními světy. Jedním z nich se v roce 1988 stal projekt Cyberpunk 2020 z temné budoucnosti s vládnoucími korporáty, kybernetickými implantáty a celkově nehezkou vyhlídkou osudu lidského druhu.

Cyberpunk 2077; screenshot: jumpstart kit
Sběratelský potenciál pen & paper verze dějového prequelu Cyberpunk Red je obrovský.

O tom, že autor této deskovky Mike Pondsmith udeřil hřebíček na hlavičku a že vydavatel R. Talsorian Games neudělal chybu s jejím vydáním, nemůže být dnes pochyb, protože právě tuto licenci využilo studio CD Projekt jako inspiraci k velmi očekávanému Cyberpunku 2077. Aby nebyli nováčci v pošmourném světě, jenž se vyvinul ve futuristickou vizi polských vývojářů, úplně bez znalostí, domluvili se spolu vlastník práv papírové verze a CD Projekt, že pustí do světa čtvrtou verzi pen & paper verze pod názvem Cyberpunk Red.

Ta se v pevné verzi objevila v omezeném množství na deskovkářském festivalu Gen Con, kde ještě byl k dispozici tzv. Jumpstart Kit, v němž hráči našli lorebook, čtyři mapy, návrhy postav a sadu unikátních kostek. Než zabrousíte na internetové obchody doufajíce v koupi tohoto sběratelského kousku, zklidněte svůj tep, Jumpstart Kit je beznadějně vyprodaný. Ostatní smrtelníci se musí spokojit s digitální kopií cyberpunkového RPG, již zakoupíte v obchodě DriveThruRPG.com. Alespoň tímto způsobem můžete ukojit svou touhu po příbězích z temné budoucnosti.

A co takhle karetku ze světa Cyberpunk 2077?

Jestliže patříte spíše k hráčům, kteří mají raději jasně nalinkovaná pravidla hry dopředu, tak sáhnete po karetce autorem dotažené od začátku do konce. Ani v tomto směru vás nemusí Cyberpunk 2077 zklamat, protože zavedená společnost CMON (Cool Mini Or Not) se spojila se studiem CD Projekt RED a vytvoří karetní hru Cyberpunk 2077: Afterlife respektující události v Night City. Za sestavením pravidel bude stát protřelý kanadský vývojář Eric M. Lang (Blood Rage, Rising Sun, Bloodborne, Kmotr) s podporou italského tvůrce Andreou Chiarvesiem, což by mohlo znamenat jistou dávku kvality.

Cyberpunk 2077; screenshot: afterlife
Žluté neony září také z krabice deskové hry Cyberpunk 2077: Afterlife.

V Cyberpunk 2077: Afterlife se stanete jedním z potenciálních Fixerů, vládců v Night City, kteří budou najímat žoldáky a posílat je na mise. Díky tomu poznáte opačnou stranu mince než v počítačové předloze Cyberpunk 2077. Karetní verze slibuje inovativní mechaniky a speciální dashboard, což by mělo přinést napínavé momenty do každé partie. Během nich budete přemýšlet, jakou kartu zahrajete a kterou obětujete kvůli zisku zdrojů. Vzhledem k tomu, že Lang má mimo jiné zkušenosti s kompetitivními (Hra o trůny) a semi-kooperativními (Bloodborne) karetními tituly, můžeme čekat velké věci.

Přinejmenším by se Cyberpunk 2077: Afterlife mohl zařadit k podařeným titulům podle velkých AAA počítačových her, jež se postupně tlačí na český trh. V portfoliu společnosti ADC Blackfire již vyšel Zaklínač (doporučuji) a Bloodborne (pro fanoušky povinnost), přičemž na podzim by mohl dorazit další kousek God of War. Naším štěstím je, že všechny projekty vyšly v české lokalizaci, což by tím pádem mohlo platit také pro Cyberpunk 2077: Afterlife, který se na pulty obchodů dostane v roce 2020. Možná i společně s vydáním počítačové hry chystané na 16. dubna pro PC, PS4 a Xbox One.

• Zdroje: WikipediaCMON

(24. 7. 2019) Multifunkční dráty do každé ruky


• Novinka: 24. 7. 2019 • Autor: Jiří Fait

V některých videích jste si určitě všimli, že protagonista(ka) V často předvede spidermana, a ze zápěstí vytáhne lán drátů, které pak použije buď jako Agent 47 ze série Hitman, nebo se s nimi napojí do sítě rychlostí, kterou by záviděl i R2-D2 ze Star Wars. Právě o těchto dvou aspektech mluví Miles Tost z CD Projektu ve videu níže:

Miles vysvětluje: „Jde o cyberware, kterému se říká nanowires (nano-dráty) a jde v podstatě o sadu strun, které jsou připojené k vaší ruce. Můžete je kdykoli vytáhnout, napojit se k nepříteli a takhle ho třeba tiše vyřídit. Můžete je hacknout také z dálky tím, že si odemknete schopnost quick-hack (rychlé hacknutí) a poté jim do systému nahrajete nějaký nebezpečný malware, díky kterému se nebožák sám odstřelí.“ Jak to vypadá, ve hře bude spousta možností, jak se s protivníky vypořádat jinak, než je klasicky rozstřílet na hadry.

Miles Tost rovněž dodává, že tyto dráty můžete také použít na to, abyste protivníky rozsekali na jednohubky, jak už jsem psal dříve, což z nich dělá skutečného přítele kyber-člověka v případě, že se bude vaše V soustředit spíše na hackování a stealth než na střelné zbraně. Takhle budete mít smrtící a zároveň nepostradatelnou utilitku doslova vždy po/v ruce.

Vzhledem k tomu, že hackováním se půjde nepřátel zbavit i bez toho, aniž byste je museli nutně zabít, dokážu si představit, že se ve světě najde spousta koumáků, kteří se budou pokoušet Cyberpunk 2077 dohrát bez jediného výstřelu. Což je navíc podle vývojářů možné! Mně ale střelný prach voní, takže jim jen popřeji mnoho štěstí a já si 16. dubna 2020 zajdu si pro upravenou tech-brokovnici.

Cyberpunk 2077; screenshot: brokovnice
Click, clack, bam! Každému, co je jeho, nicméně tato hračka ve mně osobně po prezentaci gameplay videa z roku 2018 vzbudila nemalé zaujetí!

• Zdroje: Gamesradar, Twitter

(22. 7. 2019) Různé vlastnosti, jiné cesty


• Novinka: 22. 7. 2019 • Autor: Jiří Fait

Cyberpunk 2077 by se na první pohled mohl jevit jako FPS, jenže jak dobře víme, jde především o RPG. A v RPG máme rádi možnosti, volby a hlavně různé skilly/dovednosti. Ty nám umožňují hru procházet tak, jak bychom chtěli, nebo (pokud se snažíte opravdu vcítit do svého digitálního avatara) v souladu s herní minulostí vaší postavy. Cyberpunk 2077 v tomto ohledu nebude jiný a měl by tyto prvky ještě více rozšířit.

Hlavní tvůrce úkolů Mateusz Tomaszkiewicz v příspěvku na twitteru (video výše) říká, že ve hře mají plejádu různých skillů, kterými budete disponovat při procházení úrovněmi města Night City a ty můžete dále modifikovat a upravovat tak, abyste se mohli například dostat na jinak nepřístupná místa. Také dodává, že v Cyberpunku 2077 mají takzvané „life-paths“, což jsou vlastně různé původy vaší postavy. Těch (původů) by mělo být ve hře na výběr několik, konkrétně tři (Street Kid, Corpo a Nomad), a budou určovat hlavně to, jak se k vám okolí chová a přidají také jiné dialogové možnosti, pokud to bude dávat smysl.

Vlastně to zní jako Deus Ex, kdy třeba body v pohybových implantátech umožnily delší skok a zpřístupnily jiné cesty, nebo vylepšený hackovací skill, který zpřístupnil vypnutí poplašného systému a otevřel tak stealth cestu namísto vystřílení všeho živého v okolí. Akorát v Deus Ex jste vždy byli Adamem Jensenem, který „se o to neprosil“ a v Cyberpunku 2077 jste V, který/která má různé kořeny v minulosti.

Jak moc na tom ale bude záležet?

Tyto „life-paths“ nejsou ve světě role-playing-her nic nového. Vývojáři všech možných RPG titulů nám většinou dávají na výběr z většího či menšího množství voleb při tvorbě postavy. Můžete být například městský půl-elf, na něhož společnost nahlíží s nelibostí (Dragon Age), nebo třeba člověk s peřím místo vlasů a ptačími rysy (Pillars of Eternity) a tak podobně. Tyto volby by měly mít nějaký dopad na samotný průběh hry, realita je však taková, že rozdíly pocítíte většinou jen v úvodu hry, kdy na to ještě vývojáři mysleli (a měli čas), zatímco později od celého konceptu volby vaší minulosti jako by upouštěli (resp. od významu vaší volby).

Cyberpunk 2077; wallpaper: brigitte Cyberpunk 2077; wallpaper: placide
Během svého putování městem Night City se setkáte s mnoha méně či více významnými postavami. Jak se k vám budou chovat a jaký s nimi budete mít vztah, bude záležet na vašich volbách.

Mateusz nám ve videu tvrdí, že pokud si při výběru postavy zvolíme jako life-path Street Kid, budeme to mít jednodušší při interakci s početnými gangy ve hře, a pokud si vybereme Corpo, zřejmě si více porozumíme s hlavouny korporací, které vládnou světu Cyberpunku 2077. Pokud to tak bude platit po celou dobu hry a nebude to znamenat jen jednu rozdílnou větu v rozhovoru, na které vlastně ani tolik nezáleží, budu muset před lidmi z CD Projektu RED smeknout. Vytvořit živoucí svět s tolika variacemi a proměnnými rozhodně nemůže být nic jednoduchého. Což platí dvojnásob po prohlášení Tomaszkiewicze, že pokud si chceme Cyberpunk 2077 užít naplno, měli bychom vyzkoušet všechny tři life-paths.

Kniha v tvrdé vazbě pro všechny cyberpunkové nerdy!

Potom zde máme skvělou zprávu pro všechny, kteří si budou chtít svět Cyberpunku 2077 a jeho Night City užít více než jen povrchně. Tím samozřejmě nijak nezmenšuji důležitost samotné hry (a případně jejího 100% projetí), ale pokud se na titul chystá i takový grimoár, kterým pravděpodobně bude The World of Cyberpunk 2077, pak nezbývá, než si tuto příručku pro robotické pankáče pořídit. Onu fanouškovskou laskominu vytváří CD Projekt RED ve spolupráci s Dark Horse Comics, což nejsou v popkulturním světě žádní zelenáči.  

Cyberpunk 2077; screenshot: kniha
Kniha vychází pět dní po vydání Cyberpunku 2077. Za tu dobu už určitě někdo hru stihne dokončit, takže to může být příhodná záplata na prázdnotu, která zbude po dohraném Cyberpunku.

Prozatím lze The World of Cyberpnk 2077 předobjednat pouze skrze Amazon (a později bude asi také na oficiálním merch-shopu), ale jsem si jistý, že tohle se dostane do všech koutů světa, včetně naší zemičky... i s překladem? Že ano, CD Projekte? Sousede? Tak či tak, tato na lore-výživná encyklopedie se dle mého názoru vyplatí pořídit i v angličtině už kvůli obrázkům samotným. Celosvětově dostupná by měla být 21. dubna 2019.

Cyberpunk 2077 bude obsahovat mód pro masochisty

Prozatím mu říkejme Hardcore Mode, jelikož tak jej také označoval Alvin Liu, což je UI koordinátor společnosti CD Projekt RED. Ten v rozhovoru pro WCCFtech také poznamenal, že hra bude mít klasické nastavení obtížnosti, podobně jako tomu bylo u Witcher 3: Wild Hunt. Takže si i v Cyberpunku 2077 budeme moci vybrat, jestli se zaměříme pouze na příběh se smart puškou v rukou, jejíž munice se sama navádí na cíle kolem, nebo si vyhrneme rukávy a skočíme do víru boje s tím, že každá chyba může znamenat konec hry.

No a pokud si k tomu budete chtít dát ještě pásku přes oči, tak klidně můžete. Hardcore Mode by měl udělat v podstatě přesně tohle – vypne vám user interface, takže neuvidíte, kolik vám zbývá zdraví, jaký je stav vašeho zásobníku a podobně. Malé věci, řekne si někdo, ale jakmile o tyto drobnosti přijdete, tak rychle zjistíte, jak jsou najednou „nepostradatelné“.

Cyberpunk 2077; screenshot: cupid sniper
Včera mě někdo trefil, prohnal mi hlavou kulku, HUD byl asi vypnutej, ze života užil jsem si půlku.

Za sebe můžu říct, že jsem všemi deseti pro vyšší obtížnost, ale vypínání UI ve hře, jako je Cyberpunk 2077, mi moc smysl nedává. Vždyť právě zde by mělo být naprosto v pořádku, že například na svém retina-displeji vidíte počet kulek v pistoli, pokud k tomu máte v sobě nainstalovaný potřebný čip/cyberware. Ještě je třeba říct, že tento mód si můžete zapínat a vypínat nezávisle na zvolené obtížnosti. Takže jej můžete mít aktivovaný klidně i při nejjednodušší obtížnosti což… zrovna smysl nedává, ale ta možnost zde bude. Já raději zůstanu u „vytuněné(m)“ V se vším všudy. A co vy?

• Zdroje: PC Gamer, WCCFtech, Twitter

(3. 7. 2019) Za nepřesné zprávy může špatný překlad z polštiny


• Novinka: 3. 7. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Původně tyto fantastické zprávy přinesl renomovaný polský finanční a obchodní server bankier.pl, který ve svém článku citoval z rozhovoru s ředitelem CD Projektu. Z toho vyplývalo, že studio momentálně pracuje na třech separátních projektech čerpajících z předlohy deskové hry Cyberpunk 2020.

Cyberpunk 2077 — Chippin’ In by SAMURAI (Refused)

CD Projekt mimochodem na YouTube kanále Cyberpunk 2077 zveřejnili první oficiální hudební single inspirovaný právě vyvíjenou hrou.

Vzhledem ke zdroji zmíněných zpráv nebyl důvod nad těmito novinkami nijak zásadně pochybovat. Tuto informaci velmi rychle převzala spousta herních médií, o pár hodin později se ale bohužel ukázalo, že se jedná o dezinformaci způsobenou nepřesným strojovým překladem z polštiny. Podle serveru Polygon, který si od zástupce studia CD Projekt vyžádal potvrzení či upřesnění celého výroku, Kiciński v citovaném rozhovoru prohlásil, že studio sice má 3 separátní týmy pracující se značkou Cyberpunk, všechny 3 se ale podílí na vývoji pouze jediného titulu. A tím je náš starý dobrý Cyberpunk 2077.

Takže ano, z opravdu vzrušujících zpráv se nakonec vyklubalo mírné zklamání, na druhou stranu můžeme být rádiza jedno – studio CD Projekt se momentálně plně soustředí na vývoj Cyberpunk 2077 a nijak se nerozptyluje paralelními projekty. A s tím já osobně nemám nejmenší problém.

• Zdroje: bankier.pl, Polygon, vlastní

(14. 6. 2019) V Cyberpunku 2077 budete konverzovat často a rádi


• Novinka: 14. 6. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Cyberpunk za ten rok od E3 2018 prý ušel velký kus cesty, americký server Game Informer vydal obsáhlý článek, ve kterém se věnuje zajímavým či unikátním mechanismům Cyberpunku 2077. Pojďme se tedy podívat, co naše zámořské kolegy zaujalo nejvíce.

Konverzace budou v Cyberpunk 2077 značně variabilní – jednak budou často výrazně ovlivňovat vývoj vašeho příběhu, ale množství odpovědí, které budete mít v rozhovorech na výběr, bude závislé hned na několika faktorech. Roli bude hrát vaše rodinné zázemí (např. dětství strávené na ulici vs. bohatší rodiče – volíte na začátku hry), získané skilly, případně vaše osobní rozhodnutí v klíčových momentech dějové linie.

Cyberpunk 2077 – E3 2019 (trailer)

Tento trailer na E3 2019 nastartoval nebývalou vlnu hypu, která snad předčí i tu z minulého roku.

U konverzace ještě chvíli zůstaneme, ve futuristické metropoli jménem Night City totiž často narazíte na obyvatele mluvící slangem, jiným nářečím či dokonce úplně cizím jazykem, ze kterého překvapivě nebudete rozumět ani slovo. V tu chvíli jistě oceníte univerzální překladač, což není nic nečekaného, zajímavý je ale samotný způsob překladu. Na obrazovce se totiž údajně na chvíli objeví nesrozumitelná hatmatilka, která se v mžiku přeloží pravděpodobně do angličtiny (anebo do jiného z 18 oficiálně potvrzených jazykových verzí).

Cyberpunk 2077 – uvěřitelné město se spoustou vlastních příběhů

Svým způsobem unikátní by měl být i samotný vývoj jednotlivých misí a questů. Zapomeňte na svítící kolečko na mapě, kde si odbudete plytký rozhovor a půjdete si po svých. Ne, v Cyberpunku by se úkoly měly vyvíjet organicky a uvěřitelně. To znamená, že při pátrání po jisté informaci oslovíte nějakého člověka, který sice souhlasí, že vám pomůže, ale jen pokud vy na oplátku pomůžete jeho příteli/partnerovi/bratranci z 5. kolene. A ten vás pošle zase někam jinam. Vtip je v tom, že to všechno by díky skvěle zpracovanému městu a s dobře napsanými postavami nemělo působit jako běhání za checkpointem, ale spíše jako postup jednotlivými fázemi komplikovaného příběhu.

Cyberpunk 2077; screenshot: město Cyberpunk 2077; screenshot: postavy Cyberpunk 2077; screenshot: konflikt
Night City je futuristická metropole plná nebezpečí, ale také mnoha lidí s vlastními osudy a příběhy.

Dalším důležitým aspektem hry by měla být i všudypřítomná nejistota. Hlavní hrdina během své cesty příběhem potká desítky, možná stovky různých postav s vlastními tužbami a motivacemi. Říkají vám ale všichni pravdu, nebo vás jen zneužívají pro své vlastní účely? Nemůžete být se všemi zadobře, často se tedy budete muset rozhodovat, ke které straně se přikloníte. Buďte ale připraveni, že následky svých rozhodnutí ponesete až do konce hry.

Nepřátel se zbavujte kreativními způsoby

Cyberpunk 2077 je akční RPG, můžeme tedy počítat s plejádou palných i chladných zbraní, to ale zřejmě nebudou jediné způsoby, jak se s nepřáteli vypořádat. Údajně je budete moci házet do odpadových šachet, používat je jako živé štíty, případně proti nim obrátit jejich vlastní útočné turety.

Ke slovu se ale dostane i kreativní hackování, jako je například přeprogramování trénovacího robota boxera, který pak svému sparring partnerovi a vašemu cíli jedním dobře mířeným hákem urazí hlavu. Anebo také za celou hru nemusíte zabít ani živáčka, pacifistický přístup se ale podle mého názoru do temné vize budoucnosti příliš nehodí.

Cyberpunk 2077; screenshot: Keanu Reeves
Keanu Reeves jako Johnny Silverhand, aneb může být Neo z Matrixu ještě víc cool?

Jakou roli v Cyberpunk 2077 hraje Keane Reeves?

Odhalení Keanu Reevese na konci traileru bylo jedním z nejsilnějších momentů celého letošního E3. Mnozí z nás ale určitě přemýšlí, jak velkou roli bude ve hře vlastně mít. No, je to trochu komplikovanější. Keanu totiž hraje charakter jménem Johnny Silverhand, což je klíčová postava deskové hry Cyberpunk (předloha této videohry), která je ovšem na začátku příběhu Cyberpunk 2077 dávno po smrti. Ve hře se tedy bude vyskytovat jako jakýsi digitální duch žijící uvnitř vaší hlavy a měl by v celém příběhu hrát poměrně zásadní úlohu. Už se nemůžeme dočkat, až nás Keanu Reeves poprvé oblaží svou přítomností.

• Zdroje: Game Informer, vlastní

(10. 6. 2019) Na Cyberpunk 2077 si ještě počkáme, ale aspoň máme jasno


• Novinka: 10. 6. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Cyberpunk 2077 je ve vývoji již od roku 2013, což je poměrně dlouhá doba. Když si k tomu navíc přidáte fakt, že datum vydání tvůrci ne a ne zveřejnit, trpělivost mnoha hráčů už se začínala blížit kritickým hodnotám. Nejistotám a nedočkavosti je ale naštěstí už konec a my konečně víme, kdy se budeme moci po Night City, kde se hra má odehrávat, poprvé proběhnout na vlastní pěst.

CD Projekt v rámci Xbox konference na právě probíhající E3 2019 zveřejnili zbrusu nový filmový trailer, ze kterého sálala již standardně výborná atmosféra, kombinovaná s troškou depresivní vize budoucnosti a efektní brutality – no prostě Cyberpunk. A i když se dost možná jednalo o vrchol samotné konference, to hlavní ještě stále mělo přijít.

Cyberpunk 2077 — Official E3 2019 Cinematic Trailer

Nakupte kalendáře a kroužkujte, tohle si nesmíte nechat ujít.

V závěru traileru se totiž objevil digitální Keanu Reeves (asi nemusím představovat, ale pro jistotu – Neo z Matrixu, nebo John Wick), což bylo fascinující samo o sobě a hype v ten moment vystřelil až k samotným vrcholkům mrakodrapů Night City. Jak velkou úlohu bude mít v samotné hře, bohužel zatím není známo, tohoto charismatického herce ale nemůže být nikdy dost. Když navíc o pár vteřin později na pódium prezentace vyšel opravdový Keanu z masa a kostí, nadšení v sále se nedalo popsat.

Keanův úkol ve světlech reflektorů byl poměrně jasný – sdělit světu datum vydání Cyberpunk 2077. A stejně jako v Matrixu se role „vyvoleného” zhostil na výbornou. Teď už víme, že Cyberpunk 2077 studia CD Projekt dorazí na PC, PS4 a Xbox One 16. dubna roku 2020. Takže nám bohužel zbývá celých 10 měsíců, než si tuto RPG pecku (pochybuje o tom snad ještě někdo) budeme moci zahrát, což není zrovna málo, na druhou stranu ale aspoň konečně vidíme světlo na konci tunelu. Nakupte si kalendáře, stříhací metry, kroužkujte, napište si upomínky. Tohle bude velké.

• Zdroje: YouTube

(8. 3. 2019) Epic Store? Raději ne…


• Novinka: 8. 3. 2019 • Autor: Jiří Fait

Dění okolo digitální platformy Epic Games Store od společnosti Epic dělá poslední dobou v herním světě slušné vlny. Nebudeme zde rozebírat, co je podle nás správné a co není, tedy například zda by PC hry měly zůstat na Steamu, nebo se odstěhovat na Epic Games Store. Faktem prostě je, že ve skutečném světě je pouze přirozené, že vznikají konkurenční projekty, které pak vytvářejí mnohem lepší podmínky jak pro tvůrce, tak pro konzumenty (vývojáře/hráče). 

Cyberpunk 2077; screenshot: no epic store Cyberpunk 2077; screenshot: johny silverhand
Obrázek 1: Cyberpunk 2077 nebude exkluzivně na Epic Game Store. To ovšem neznamená, že se tam vůbec neobjeví Obrázek 2: Johny Silverhand by taky chtěl, aby byla jeho hudba k dispozici na všech platformách

Řekněme jen, že CDPR se rozhodli nepodepsat žádnou exkluzivní dohodu s Epic Games, což je podle nás tak nějak samozřejmý krok vzhledem k historii CDPR a jeho přístupu k hráčům (tj. co nejvíce transparentní). Navíc kdyby se faktičtí vlastníci GOG.com upsali podobné exkluzivitě jako například 4A Games s Metro Exodus, vlastně by tím šli proti „obchodní cestě“, kterou doteď dodržovali, tedy zpřístupnit svůj produkt co možná největšímu počtu hráčů na různých platformách.

Ještě tři měsíce a E3 2019 je tady!

A s ním i Cyberpunk 2077, což přímo potvrdilo studio CDPR na svém twitterovém účtu. Mohl by to být příslib konce dlouhého informačního sucha, které okolo Cyberpunku 2077 vládlo v období před vydání 48minutového gameplay videa. Skoro to vypadá, že se vývojáři připravují na velký tah na branku, což by zajistilo exponenciální nárůst novinek s tím, jak se bude blížit den vydání (o kterém toho zatím není mnoho známo, bohužel).

Cyberpunk 2077; screenshot: e3 2019
Ještě tři měsíce! Že by konečně padlo přesné datum vydání Cyberpunku 2077?

Popravdě, nemůžeme se dočkat toho, co si pro nás CDPR na herní výstavě přichystají. Neobáváme se, že by šlo jen o recyklaci novinek z předchozích měsíců, jelikož stav Cyberpunku 2077 by měl být nyní ve stavu „V podstatě hotovo. Teď už jen tu omáčku kolem“, ale stát se může cokoli. Vývoj hry může být někdy neklidnější než průlet obří turbulencí a se všemi zainteresovanými to hází z pozice na pozici…

Někdo odchází, jiný zase přichází

Na což můžeme přímo navázat další informací: narativní ředitel Cyberpunku 2077, Sebastian Stępień, jenž do minulého roku pracoval ve společnosti CD Projekt RED, totiž změnil v lednu 2019 pracoviště a odešel do studia Blizzard Entertainment. Na druhou stranu se Konrad Tomaszkiewicz, původní ředitel vývoje Zaklínače 3, přidává na stejnou pozici v Cyberpunku 2077.

Cyberpunk 2077; foto: konrad tomaszkiewicz Cyberpunk 2077; foto: zamestnanci, cd projekt red
Obrázek 1: Konrád je veterán ze Zaklínače 3: Divokého Honu a jeho přispění k Cyberpunku 2077 bude jistě nedocenitelné. Obrázek 2: CD Projekt Red již dávno není to maličké studio, které před léty založila skupina kamarádů.

Jak moc tyto míchanice zamávají s vývojem Cyberpunku 2077, ukáže až čas, ale jelikož měl Konrad na starost Zaklínače, není snad důvod k obavám – i když je svět Cyberpunku v mnohém odlišný od toho v Zaklínači. Ovšem v herní branži, stejně jako v mnoha jiných, jde především o zkušenosti a těch má Konrad určitě dost na to, aby si poradil i se sci-fi/cyberpunkovým prostředím. Navíc se samotné studio CDPR vyjádřilo v tom smyslu, že tyto změny nebudou mít žádný negativní dopad na stav hry. Talentovaných lidí utěšeně přibývá (momentálně jich na projektu pracuje více než 400) a studiem nezmítají žádné závažné kontroverze nebo vnitřní spory.

Několik rychlovek k Cyberpunku 2077 na závěr

CD Projekt RED si jistě dává pozor na to, aby nevystřílelo veškerou munici ještě před svým vystoupením na E3 2019 v červnu, ale něco přes tento svůj informační firewall prostřednictvím sociální sítě tvůrci přece jen propustili.

Tak například parťák Jackie, kterého si jistě pamatujete z dlouhého gameplay videa, bude pouze v „mužské podobě“. To znamená, že ať už budete hrát za ženskou, či mužskou hlavní postavu, Jackie bude stále ten sympatický chlapácký amígo, který nám byl již představen. Druhým dechem však CDPR dodávají, že Jackie není jediný parťák, kterého ve hře potkáte.

Co se multiplayeru týče, tak s jistotou prý můžeme vyřadit Battle Royale mód, který poslední dobou zažívá určitou renesanci díky povedenému Apex Legends. O samotném (možném) multiplayeru v Cyberpunku 2077 se toho doposud mnoho neví, tak snad se něco dozvíme třeba na E3 2019?

Cyberpunk 2077; artwork: female companion
Jackie rozhodně nebude jediný společník, jenž vás světem Cyberpunku 2077 bude provázet. Snad se dočkáme i ženských companionů.

Pokud se dá věřit gifu na twitteru CDPR, titul by neměl obsahovat žádné mikrotransakce, což již nepřímo potvrdilo toto prohlášení z konce roku 2017.

A nakonec – v Cyberpunku 2077 se NEBUDETE moci přidat k jistě rozsáhle paletě městských gangů, což je… škoda? Přijde nám, že k tomu prostředí hry přímo vybízí, ale zřejmě k tomu bude mít hlavní postava V dobrý důvod.

To je prozatím všechno, vážení čtenáři. Jak už bylo řečeno na začátku, není to zrovna trezor těžkotonážních novinářských pecek, ale u někoho může pozvednout nejedno obočí, nebo ještě více zvednout míru natěšení. Jedno je ovšem jisté – jakmile dorazí E3 2019, bude se zrovna tam lámat chleba.

• Zdroje: pcgamer.com, LegacyKillaHD  gamespot.com

(26. 10. 2018) Současná generace konzolí prý bude Cyberpunku stačit


• Novinka: 26. 10. 2018 • Autor: Jiří Fait

Před nějakou dobou kolovaly zvěsti o tom, že by se Cyberpunk 2077 mohl vyvíjet pro příští generaci konzolí, jenže podle zahraničního webu Gaming Bolt tomu tak není. Level designér Miles Tost ze studia CD Projekt RED v rozhovoru pro zmíněný web prohlásil, že současná generace konzolí ještě skýtá potenciál, jenž chtějí naplno využít. Podle nás budou muset chlapci a holky z CDPR vyždímat z Xbox One a PlayStation 4 veškerou skrytou šťávu, jestli zamýšlejí rozhýbat stovky NPC v rozlehlém Night City a dosáhnout nějakých rozumných FPS.

Podle Tosta však nemáme mít obavy, jelikož jim doposud vydané herní tituly ukázaly, že současná generace konzolí ještě zdaleka nepatří do starého železa. Vývojáři CDPR jsou podle Milese Tosta šikulové, kteří si vždy najdou cestu, jak si s daným problémem poradit a jak naplno využít toho, co mají po ruce. Nezbývá nám tedy nic jiného než CD Projektu RED věřit a doufat, že jim práce na Zaklínači 3 dodala tolik potřebné zkušenosti.

Cyberpunk 2077; screenshot: art vs. game
V Cyberpunku 2077 už zřejmě zubař stačit nebude. Zde je třeba přímo „čelisťář“.

Pro Cyberpunk 2077 se plánuje „Photo Mode“

Jistě znáte tu „featurku“, kdy si hru zapauzujete, abyste si následně mohli libovolně natáčet kameru do všech možných úhlu pro co nejdokonalejší selfie… ehm, screenshot? Tuto možnost bychom měli nalézt i v Cyberpunku 2077. Tedy alespoň pokud můžeme věřit tweetu ze 4. září. Je ovšem dobré poznamenat, že se vývojáři vyjadřují ve stylu „plánujeme to“, takže není doposud jasné, jestli se Photo Mode objeví ve hře hned v den vydaní, nebo přibude později formou patche či DLC.

Studio Digital Scapes se podílí na produkci hry – značí to možnost multiplayeru?

Kanadští vývojáři z Digital Scapes se přidali k týmu CD Projektu RED, což by mohlo znamenat, že Cyberpunk 2077 bude obsahovat nějakou formu multiplayeru. O něm se už jistou dobu spekulovalo, ale takhle je ona spekulace alespoň podložená něčím „hmatatelným“, jelikož se Digital Scapes v minulosti podíleli na multiplayerovém módu Bethe Zombie ve hře Dying Light. Stále je to ovšem jen domněnka a studio Digital Scapes může nakonec přispívat v jiných sférách vývoje, jež nemají s multiplayerem nic spolenčného.

Je třeba také zmínit to, že pokud multiplayer pro Cyberpunk 2077 vůbec bude, je v plánu až nějakou dobu po vydání hry.

Cyberpunk 2077; screenshot: hlavní hrdina Cyberpunk 2077; screenshot: noční město ve dne
Obrázek 1: Měli bychom se dočkat i automobilových honiček… Obrázek 2: …v rozsáhlém městě Night City.

Hardwarové požadavky prozatím vypadají rozumně

Že by nám PC při hraní Cyberpunku 2077 propálilo díru do podlahy, toho se, zdá se, nemusíme obávat (alespoň tedy prozatím). Podle webu Games Radar a US gamer se systémové požadavky pohybují někde mezi střední a horní hranicí high-end. Multiplayerové demo z E3 vypadalo skutečně působivě a člověk by jen stěží mohl věřit tomu, že by chystané RPG od CD Projektu RED mohlo běžet na stroji běžného herního smrtelníka. Musíme si však uvědomit, že tato dema a gameplaye jsou speciálně „vyšperkované“ právě pro předváděčky typu E3 nebo Gamescom.

A datum vydání na závěr by nebylo?

Nebylo. Věřte nám, že bychom si nepřáli nic jiného, než prostě oznámit „Cyberpunk 2077 vyjde zítra! Vezměte dovolenou, pošlete přítelkyně a manželky k rodičům a příští měsíc zapomeňte na veškerý sociální kontakt!“, ale prozatím pro vás máme pouze vágní „zřejmě rok 2019“. Proč? S jistotou totiž víme, že CD Projekt RED chce vydat dva AAA RPG tituly v období mezi roky 2016 a 2021 s tím, že jedním z nich je Cyberpunk 2077 a produkce na druhém projektu nemají začít do té doby, než budou práce na Cyberpunku hotové.

Cyberpunk 2077; screenshot: trauma tým
Zdravotní pojištění nikdy nebylo tak agresivní, jako je tomu v Cyberpunk 2077.

Studio CD Projekt RED také v roce 2016 obdrželo finanční příspěvek od polské vlády, jenž má pomoci při vývoji nových herních technologií. Tyto technologie byly pojmenovány jako „plynulý multiplayer”, „dokonalé animace”, „filmové zpracování” a „tvorba města”. Příspěvek je navíc vázán na termín 29. června 2019, do kterého musí být projekt hotov. 

Jak jsme již zmínili, CD Projekt RED plánuje vydat dva velké tituly mezi roky 2016 a 2021 a prvním z nich má být Cyberpunk, je tedy téměř jisté, že se tento grant týká právě chystaného RPG z blízké budoucnosti… a že pokud ho chtějí polští vývojáři čerpat, musí svůj projekt stihnout do 29. června příštího roku. Rok 2019 podporuje také fakt, že se Cyberpunk vytváří pro nynější generaci konzolí a například konzole PS4 má být nahrazena pravděpodobně až v roce 2020 (nejdříve ke konci 2019).

Jak to nakonec bude ve skutečnosti, se snad už brzy dozvíme.

(27. 8. 2018) Zvěsti byly pravdivé, Cyberpunk 2077 vypadá skvěle


• Novinka: 27. 8. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Naše nejdivočejší touhy se staly skutečností a to přesto, že ještě doslova před pár dny autoři tvrdili, že nejsou připraveni ukázat své chystané (vele)dílo veřejnosti. Dnes večer k tomu však došlo, Cyberpunk 2077 konečně představuje záběry přímo ze hry a je to velká podívaná. Zmíněná ukázka je dějově velmi podobná té, která byla k vidění na nedávném Gamescomu – viz naše nedávná novinka. Číst a vidět jsou ale dvě zcela rozdílné věci, podívejte se tedy na video a sami přesvědčte se, že je o co stát.

Cyberpunk 2077 Gameplay Reveal — 48-minute walkthrough (Gameplay)

Téměř padesátiminutová gameplay ukázka ukázala akční RPG z pohledu první osoby, které má potenciál stát se podobným megahitem jako svého času Zaklínač 3.

Cyberpunk zněl skvěle už podle šuškandy z E3 a Gamescomu, v pohybu je to ale zase trochu jiná (lepší) káva. Překvapí hlavně míra detailů, zničitelné prostředí a hlavně uvěřitelnost celého města Night City, ve kterém se hra odehrává. Jeho rozloha bude (doufejme) skutečně impozantní, plná čtvrtí rozdělených podle společenských vrstev, nepostradatelných neonů, obchodníků a náhodných střetnutí s nepřáteli. Hráči se zde zřejmě dočkají i svého útočiště, kam si budou moci chodit odpočinout, nabrat nové síly a hlavně se vyzbrojit podle nadcházející mise.

Samotné přestřelky působí skvěle, stěžejní mechanikou bude zřejmě krátký dynamický „slide”, která vám pomůže se vyhnout nepřátelským kulkám. Můžeme se tedy těšit na pořádně napínavé situace. Po celou dobu streamu ovšem v horní části obrazovky svítila informace „work in progress”, ještě se tedy nejedná o finální podobu hry, ačkoli už v této fázi vypadá velmi dobře. Bohužel to ale také dost možná znamená, že datum vydání je ještě opravdu daleko. Snad nás ale tvůrci nebudou napínat dalších pár let.

(23. 8. 2018) Cyberpunk 2077 své kvality na Gamescomu 2018 potvrdil


• Novinka: 23. 8. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Ukázku netrpělivě očekávaného akčního RPG mohlo pár vyvolených novinářů vidět v rámci právě probíhajícího Gamescomu 2018. Přímo do rukou ovšem tuto cyberpunkovou pecku bohužel nedostal nikdo z diváků, ovladač třímal pověřený člen studia CD Projekt Red, přičemž jeho gameplay byla živě přenášena na obří plátno.

Cyberpunk 2077 se odehrává ve fiktivním americkém městě Night City, kde kriminalita dosahuje přímo raketových výšin. Atmosféra ukázky byla podle všeho parádní, hned na první pohled zaujala zcela jasná vizuální odlišnost bohatých a chudinských čtvrtí, respektive jednotlivých vrstev města. V horních patrech naleštěných mrakodrapů sídlí beztarostní boháči obklopení luxusem a konstantní září neonových poutačů, v dolních patrech naopak čeká všudypřítomná špína, rez a beznaděj.

Cyberpunk 2077; concept art: chudinská čtvrť
Na chudinské čtvrti není hezký pohled nikdy, ani v roce 2077.

Tímto světem se budete probíjet v kůži hlavního hrdiny jménem V (muž nebo žena, je to na vás), jehož/jejíž vzezření lze hojně upravovat pomocí oblečení, tetování, ale i implantátů. Máme-li věřit prezentované ukázce, budou mít váš vzhled a především vaše rozhodnutí podstatný vliv na to, jak se k vám budou ostatní postavy chovat a k jakým zakázkám se dostanete. Zdánlivě nepodstatná věta vám tak může později v příběhu velmi nepěkně zavařit.

Cyberpunk 2077 ukázal 2 akcí nabité mise

V prezentaci byly k vidění dvě celé mise, přičemž každá z nich skončila solidní přestřelkou. V obou vás doprovázel španělsky mluvící parťák s lehce pitomým účesem, jehož bojové dovednosti naštěstí značně převyšovaly jeho vkus. Zbraní bylo k vidění hned několik – pistole, samopaly, ale i těžší kousky připomínající kulomety. „V“ rozhodně není žádné ořezávátko, což dokázal(a) při boji na blízko pomocí pořádně nabroušené mačety vybavené rovněž speciálním silovým polem, které alespoň částečně chránilo před nekončícím deštěm nepřátelských kulek.

Cyberpunk 2077; concept art: akupunktura Cyberpunk 2077; concept art: Banditi
Obrázek 1: Akupunktura bude žádanou procedurou i v blízké budoucnosti. Obrázek 2: Určití odborníci z řad obránců disponují pastmi, jež dokáží protivníka znehybnit, omráčit či dokonce zabít.

Během prezentace se potvrdilo to, co vyšlo najevo už během E3 a co mnozí hráči nesli (a stále nesou) značně nelibě. Cyberpunk 2077 je FPS, na akci tedy koukáte z pohledu vlastních očí. Autoři tento krok už dříve vysvětlovali snahou o větší imerzi – a můžeme-li soudit z dojmů, které se v posledních hodinách objevují na internetu, výsledek nakonec není vůbec špatný, naopak.

Dění se na plátně dynamicky měnilo každou chvílí, zejména díky schopným nepřátelům, kteří hráči dovedou pořádně zatopit. V kritických chvílích pak přišly na řadu i nejrůznější podpůrné látky (podávané inhalátorem) a především implantáty, jež dokáží tlumit zpětný ráz, zjistit slabiny protivníků a tak podobně. Plná verze Cyberpunk 2077 bude těchto vychytávek obsahovat určitě ještě mnohem, mnohem více – je zřejmé, že ono časté srovnávání se sérií Deus Ex nebude úplně mimo. Adrenalinovým akčním sekvencím pak zdatně sekundoval i povedený level design a částečně zničitelné prostředí, díky kterému musel hlavní hrdina být stále v pohybu a hledat nové úkryty.

Cyberpunk 2077; concept art: Parťák Cyberpunk 2077; concept art: implantáty
Obrázek 1: V obou misích vás doprovázel španělsky mluvící parťák. Obrázek 2: Nepřátelé jsou vesměs obyčejní lidé, ačkoli mnohdy značně vylepšení implantáty.

Na závěr prezentace hlavní hrdina usedl do svého stylového vozu a v efektní automobilové honičce poslal snad celý vozový park svých nepřátel hezky rovnou na vrakoviště. Za jízdy bylo podle všeho možné přepínat mezi pohledy z kabiny a zezadu auta. „V“ se přitom zdatně vykláněl(a) z okénka a pálil(a) na vše v jeho dosahu. Vypadá to tedy, že Cyberpunk 2077 má co nabídnout i milovníkům poněkud drsnějších automobilových závodů.

Sci-fi nebo fantasy, zdá se, že CD Projekt zvládne všechno

Z dosud zveřejněných dojmů je patrné, že téměř hodinová předváděčka Cyberpunku 2077 byla dosti vyčerpávající záležitostí, nicméně v tom pozitivním slova smyslu. Autorům se evidentně podařilo do relativně krátkého časového úseku vměstnat spoustu efektních věcí, atmosféra hry byla skvělá a Night City bylo v ukázce zpracováno velmi realisticky (na cyberpunkové poměry), přičemž automobilové honičky prý připomínaly šílený mix mezi GTA a Mad Maxem.

Vlažné, nebo vyloženě negativní dojmy jsme zatím nezaznamenali, a přestože jsme se prezentace bohužel neměli možnost zúčastnit osobně, nemáme důvod kolegům jejich kolektivní nadšení nevěřit... přesto bychom byli asi všichni rádi, kdyby CD Projekt Red konečně vypustil skutečné gameplay záběry. Snad se brzy dočkáme!

Cyberpunk 2077; concept art: honička
Automobilové honičky zdá se nebudou v Cyberpunku 2077 ničím výjimečným.

(1. 8. 2018) Cyberpunk 2077 nastavuje zrcadlo dnešní společnosti


• Novinka: 1. 8. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

V časopise Official Xbox Magazine hlavní designér questů Pattrick Mills prozradil, v jakém stavu se bude svět Cyberpunk 2077 nacházet a jaké sociální problémy budou zdejší společnost sužovat. Jedním z hlavních témat hry by měl být kontrast mezi bohatými a chudými obyvateli, což ostatně hrálo velkou roli v původní deskové hře Cyberpunk 2020, jež ve své podstatě představovala komplexní sociální kritiku tehdejšího světa. A CD Projekt Red se ničeho podobného rozhodně neštítí.

Cyberpunk 2077; wallpaper: doktoři
Tento obrázek podle všeho názorně představuje stav lidské společnosti v roce 2077.

Dalším okruhem rozhovoru o Cyberpunk 2077 byla poněkud „kontroverzní” volba pohledu z první osoby, namísto očekávaného pohledu z osoby třetí. Ano, já vím, všichni jsme čekali sci-fi Zaklínače, ale život je holt krutý. Pattrick Mills toto rozhodnutí zdůvodňuje tím, že FPS pohled nám umožňuje lépe se vcítit do kůže hlavního hrdiny a hra nás tak lépe pohltí. To je dle mého názoru velmi subjektivní záležitost, ale nepochybuji o tom, že CD Projekt Red moc dobře ví, co je pro jejich připravovaný titul nejlepší.

(23. 7. 2018) Bude čeština, nebo ne?


• Novinka: 23. 7. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Možná si myslíte, že je na podobné úvahy ještě brzo, u CD Projekt Red ale, zdá se, mají jasno už teď. Tak jak to je? Dočká se Cyberpunk 2077 české lokalizace? Podle slov tvůrců prý rozhodně ano. Toto polské studio tedy na své jižní sousedy nezapomíná a stejně jako v případě třetího Zaklínače se dočkáme češtiny i u Cyberpunk 2077, což je rozhodně skvělá novinka.

Cyberpunk 2077; wallpaper: kriminalita
Cyberpunk 2077 vyjde podle všeho i s českou lokalizací. Pokud se kvalitou přiblíží výtečnému překladu ze Zaklínače 3, máme se na co těšit.

Toto ambiciózní sci-fi RPG si tak bude moci užít i ten, kdo nevládne cizími jazyky. Jediné, co by tyto výtečné zprávy mohlo pokazit, by byla snad jen tragická kvalita překladu, jsem si ale jist, že si CD Projekt Red tento aspekt pohlídají. Každopádně máme o důvod víc se na tuto velmi slibnou hru těšit. Jestli ale v blízké době nevyjde nějaká ukázka se skutečnými herními záběry, asi už se ukoušeme netrpělivostí!

(11. 6. 2018) Cyberpunk 2077 – Blade Runner potkává GTA


• Novinka: 11. 6. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Vítejte v Night City, v nejhorším městě Ameriky. Většina obyvatel zde neustále balancuje na hranici chudoby, navíc se tato futuristická metropole potýká s nebývale vysokou kriminalitou. Tyto poměry ve společnosti ale nahrávají lidem, kteří jsou odhodláni z celé situace vytěžit co nejvíce, a při cestě za svým snem se neštítí si trochu ušpinit ruce. Hlavní hrdina Cyberpunk 2077 je naštěstí velkým snílkem. 

Trailer za doprovodu řízné elektronické hudby ukazuje promyšlený design Night City, který zdatně kombinuje retro s futuristickými prvky a ošuntělé části města s těmi luxusnějšími. Samotné video oproti předchozí, značně temnější ukázce náladou dosti přípomínal slavnou sérii GTA, upřímně však doufám, že tvůrci půjdou vlastní cestou a chystají si pro nás vážnější dobrodružství. Skutečných záběrů ze hry jsme se opět nedočkali, i ty necelé 2 minuty ukázek ale stačí k tomu, abychom se pustili do lehkých spekulací.

Cyberpunk 2077; screenshot: dívka Cyberpunk 2077; screenshot: automobil Cyberpunk 2077; screenshot: fast food
Obrázek 1: Dívce na obrázku to sluší i bez nasazené čelisti. Obrázek 2: Všudypřítomné stánky s rychlým občerstvením silně připomínají klasiku žánru – Blade Runner. Obrázek 3Na designu Vašeho věrného vozu se dost možná podepsal i slavný K.I.T.T. ze seriálu Knight Rider.

Stylový automobil hlavního hrdiny bude podle mého ve hře hrát stejně velkou roli jako věrný Geraltův kůň Roach (Klepna) v Zaklínači. Dám ruku do ohně za to, že si svůj vůz budete moci upgradovat či jinak vylepšovat. Souboje s roboty, basketbal a kulečník zase naznačují případné minihry, kterým se budete moci věnovat mimo hlavní příběhovou linii? Kdo ví, bylo by to ale skvělé, jelikož tyto vedlejší aktivity obvykle umocňují atmosféru a navozují dojem skutečně živoucího světa.

Cyberpunk 2077; screenshot: technologie
Cyberpunk 2077 ukázal pár vyvoleným demoverzi

Cyberpunk 2077 ukázal pár vyvoleným demoverzi

Během E3 každoročně uniká velké množství informací i po skončení všech velkým konferencí, a o Cyberpunk 2077 pomalu na internet prosakují nové detaily. Několik vyvolených totiž dostalo příležitost si tento nadějný titul osahat během 50minutového dema a soudě podle jejich ohlasů nás čeká opravdová pecka. Jestli ovšem čekáte přeskinovaného Zaklínače, jste vedle jak ta jedle.

Demoverze začala tvorbou vlastního charakteru. Hrajete za člověka jménem V, nájemného zločince, jenž se specializuje na zakázky příliš nebezpečné pro obyčejné lidi. Jméno je dané, šlo ale vybrat pohlaví, upravit vzhled (jizvy, tetování, účes, makeup a řada dalších možností) a celkově si hlavního protagonistu přizpůsobit svému vkusu. Zajímavým prvkem je i vaše osobní minulost, jíž si zvolíte hned na začátku a která posléze ovlivňuje, jak se k vám budou ostatní postavy chovat.

Cyberpunk 2077; screenshot: gangsteři
Kromě všudypřítomného násilí a nadávek můžeme očekávat i spoustu nahoty.

Cyberpunk 2077 – sci-fi Zaklínač se nakonec nekoná?

Po dotvoření vlastního avatara konečně došlo na plnohodnotnou ukázku hratelnosti a zároveň přišel pravděpodobně největší šok celé prezentace. Na svět Cyberpunk 2077 budete totiž nahlížet z vlastního pohledu, jedná se tedy o FPS RPG! Ano, bylo bláznivé očekávat, že po úspěšném Zaklínači půjdou tvůrci úplně stejnou cestou, ale uznejte, tak trochu se to nabízelo. Zvlášť, když s touto hrou sklidili u hráčů i kritiky takový úspěch. 

Zvěsti se na internetu ale šíří rychle, proto se k této podstatné změně už stihl oficiálně vyjádřit i level designér Peter Gelencser z CD Projektu. Prý bylo prostě potřeba, aby měl hráč po celou dobu co nejlepší přehled o svém nejbližším okolí, už jen vzhledem k nejrůznějším schopnostem hlavního hrdiny a jejich účinkům na svět kolem. A na to je nejlepší právě pohled z vlastních očí.

Cyberpunk 2077; screenshot: gangy Cyberpunk 2077; screenshot: trafika
Obrázek 1: Gangy vyšinutých zločinců nesmí chybět v žádném pořádném sci-fi. Obrázek 2: Ve světě Cyberpunk 2077 není v bezpečí vůbec nikdo.

Je tedy vidět, že se nejedná o vliv nějakého trendu, ale o promyšlené rozhodnutí ze strany tvůrců. Samotná hratelnost by se pak dala přirovnat k rychlejšímu a akčnějšímu Deus Ex se spoustou palných zbraní, ve kterém bude velkou roli hrát vaše pouliční reputace (Street Cred). Krom pušek a pistolí je ovšem k dispozici i propracovaný systém boje na blízko, akční scény tedy budou velmi variabilní a jejich vývoj bude záviset výhradně na vašem stylu hraní.

Auta, motorky a kyselé deště

Závěr hlavního příběhu a většiny vedlejších questů bude plně záviset na rozhodnutích učiněných během hry. Vaše auto připomínající K.I.T.T. z Knight Ridera bude plně ovladatelné, v případě nutnosti ale můžete vykouknout z okénka a věnovat se střelbě, zatímco bude řídit autopilot. Mimo nadupanou káru si ovšem můžete zajezdit i na motorce, jež bude na městských ulicích mnohem rychlejší a také agilnější.

Cyberpunk 2077; screenshot: motorka Cyberpunk 2077; screenshot: inplantaty Cyberpunk 2077; screenshot: minihra
Obrázek 1: Motorky budou v Cyberpunk 2077 taktéž pojízdné. Obrázek 2: Dočkáme se nějaké minihry typu robotí zápasy v kleci? Kdo ví. Obrázek 3Na implantáty a mechanické končetiny ve hře narazíte na každém kroku.

Kromě jiného se ale můžeme těšit i na realistický cyklus dne a noci, kyselé deště, bouřky a jiné výstřelky počasí obohacené o určitou postapokalyptickou příchuť. Co se týče herní doby, jež ve světě Cyberpunk 2077 strávíme, autoři slibují délku minimálně srovnatelnou se třetím Zaklínačem. Míra znovuhratelnosti by ovšem Geraltova dobrodružství měla jednoznačně převyšovat, vzhledem k velkému množství rozhodnutí a způsobů, jakými lze k plnění questů přistupovat.

Ti, kteří viděli Cyberpunk 2077 v pohybu, si tento připravovaný titul nemůžou vynachválit. Zjevně se před námi rýsuje fenomenální projekt – vzhledem k týmu, jenž stojí za jeho vývojem, se však není čemu divit. Bohužel ale stále neznáme datum vydání, můžeme tedy doufat, že se tato důležitá informace brzy objeví. Na shledanou u dalšího updatu.

Cyberpunk 2077; screenshot: auto
Hlavní protagonista se jmenuje prostě V.

(11. 1. 2018) Dráždí nás znuděný komunitní manažer?


• Novinka: 11. 1. 2018 • Autor: Jiří Fait

Po úspěšném RPG Witcher 3: Wild Hunt, které v podstatě nastavilo laťku příběhově zaměřeným hrám na hrdiny proklatě vysoko, se studio CD Projekt RED zaměřilo na vývoj sci-fi RPG Cyberpunk 2077. Od jeho ohlášení v roce 2013 už ale uběhlo spoustu vody a zaručených informací je pořád bolestně málo. Internet je doslova přecpán spekulacemi o tom, jak bude ve skutečnosti Cyberpunk 2077 vypadat a některé tyto spekulace spíše připomínají vlhké sny konspiračních teoretiků. Není tedy divu, že každý vezme zavděk i maličkým drobkem, jenž někomu z polských tvůrců upadne od vývojářského stolu.

Cyberpunk 2077; nábor, psycho, squad Cyberpunk 2077; night, city, trailer
Night City bude hrát v Cyberpunk 2077 důležitou roli. Zde se zřejmě odehraje velká část samotného příběhu. Snad se brzy dočkáme dalších informací, jež budou výřečnější než pouhé pípnutí.

Tímto malým drobkem teď myslíme poslední tweet z oficiálního účtu Cyberpunk 2077. Na něm se toho od doby ohlášení titulu a představení dnes již pomalu legendárního teaser traileru moc neudálo. Poslední „záchvěv“ se na účtu objevil v podobě tweetu, který informoval o tom, že jejich trailer k Cyberpunku 2077 vyhrál ocenění v Inside Gaming Awards a pak bylo ticho. Tedy až do této doby.

10. ledna se účet probral k životu s kryptickým *píp*. Ano. Prostě *píp*, nic víc. Dokonce bylo ono „píp“ označeno hvězdičkou což naznačuje, že nešlo ani o slovo, pouze o zvuk. Co to může znamenat? Že by se zahájil odpočet před spuštěním obřího „braindancingu“? Nebo snad nad vývojem Cyberpunku 2077 převzala kontrolu umělá inteligence, protože už prostě nemohla snést to informační vzduchoprázdno? Tak či onak, tento tweet do této chvíle nasbíral přes 15 tisíc retweetů a 40 tisíc lajků. Celé by se to dalo označit za takové bodnutí do vosího hnízda, pokud šlo pouze o vtip, ale o tom vážně pochybujeme.

Cyberpunk 2077; concept, VR Cyberpunk 2077;  night, city, concept Cyberpunk 2077; rain, woman, night, city
Neonová „atmosféra“ je městem Night City doslova přeplněná. Jenže kromě osvětlení je město také protkáno šíleností, korupcí a kriminalitou. 

Pravděpodobně měl tweet upozornit na to, že se na hru nezapomnělo, lidé v CD Projekt RED zatím ještě žijí a zřejmě to nebude jediný post, který v nejbližší době z tohoto účtu uvidíme. Witcher 3 a jeho datadisky si v klidu užívají chvály na piedestálu již vydaných her a jak jsme už psali dříve, většina zdrojů vývojářského studia se nyní přesměrovává na Cyberpunk 2077. Něco nám říká, že rok 2018 bude na informace o tomto titulu mnohem výživnější.

(29. 10. 2017) PREVIEW


• Preview: 29. 10. 2017 • Autor: Jiří Fait

Píše se rok 2013, 10. ledna a lidé ze studia CD Projekt RED horečnatě pracují na očekávaném Zaklínači 3: Divoký hon. Vývoj je v plném proudu a někteří by si mysleli, že se veškeré síly společnosti soustředí na dokončení Zaklínače. V tuto chvíli je do světa vypuštěn trailer pro hru Cyberpunk 2077 a později se dovídáme, že pár „odvážných“ (kolem 50 lidí) bylo přiděleno na nový projekt oblíbeného polského studia. V tu ránu se rozjede vlak plný otázek, kdy jedna střídá druhou a všichni mají najednou svou verzi „pravdy“. 

Pojďme se tedy podívat na ty věci, jež můžeme prozatím potvrdit s jistotou, jelikož v dnešní době je internet plný polopravd nebo i úplných fantasmagorií. Ještě než se zaměříme na samotnou podstatu světa Cyberpunku, nabízíme některé informace podané jedním z vedoucích vývojářů studia CD Projekt RED Adamem Badowským, který se rozpovídal o momentech zachycených ve videoukázce.

Cyberpunk 2077; Wallpaper: hrdina, mech, zbraně
Svět Cyberpunku 2077 vypadá opravdu lákavě. Kromě papírové předlohy je to doposud neprobádané místo a my už se nemůžeme dočkat, až nám vývojáří z CD Projekt RED odhalí nějaké další informace.

Trailer představuje jednu z možností, kdy jednotka Psycho Squad může rekrutovat nové členy. Tato speciální jednotka se zaměřuje na boj s „psychos“ – což jsou individua, která to přehnala s implantáty a látkami posilujícími nebo jinak pozměňujícími lidskou fyziologii. V jistém bodě totiž může nastat situace, kdy umělé věci „přebijí“ ty přírodní a začnou se „bouřit“ proti všemu organickému, a to nejen v těle samotného uživatele, ale také kolem něj. Ten,jednoduše řečeno, začne zabíjet všechny lidi kolem sebe. V tu chvíli už je totiž tihle psychouši nevnímají jako lidské bytosti, ale jako tzv. „meat bags“ (volně přeloženo: pytle masa).

Jakmile takový psycho začne vyvádět, nikdo není v bezpečí, jelikož jeden i polorobotický maniak může způsobit pořádnou paseku. Zpacifikovat jej může regulérní policie, ale ta na podobné situace není vždy připravena. Když se všechno vymkne kontrole, na scénu nastupuje MAX-TAC (Maximum Force Tactical Division), kterým se také říká prostě Psycho Squad.

Cyberpunk 2077; Wallpaper: Policie, střelba, zbraň Cyberpunk 2077; Wallpaper: policie, Psycho
Nejsou to žádná ořezávátka a dobře to o sobě vědí. Jsou náležitě pyšní na svou přezdívku, což vám může prozradit něco o celkovém smýšlení těchto borců. Na pravé straně uniformy nosí oficiální symbol jednotky a na levou stranu si nechávají přišít primitivní odznak s lebkou, což je sice neoficiální znamení, ale zato mnohem charakterističtější.

Co je vlastně Cyberpunk 2077?

Svět Cyberpunku 2077 je postavený na předloze „kybernetického dračího doupěte“ (jak se mu občas přezdívá) RPG světa Cyberpunk 2020, jehož autor, Mike Pondsmith, s CD Projektem na vývoji hry úzce spolupracuje. Vývojáři tak mají opět výhodu znalostí reálií již vytvořeného a propracovaného světa a podobně jako u zaklínačské trilogie nemusí „vařit z vody“.

Jelikož studio staví celou hru na událostech po Cyberpunku 2020, je třeba nahlédnout do jeho historie. Svět, ve kterém děj nové hry probíhá, je temný, zkorumpovaný a postavený na vládě korporací. Hlavní události jsou zasazeny do fiktivního města Night City, jež se nachází na západním pobřeží USA mezi Los Angeles a San Franciscem. Zde došlo k tzv. čtvrté korporátní válce, jež měla za následek odpálení „kapesní“ taktické nukleární bomby uprostřed věže Arasaka (jedna z předních japonských korporací). 

Jde sice pouze o jedno město, ale je v něm tolik mocných a různorodých korporací, že by se klidně mohlo jednat o samostatný stát. Po explozi je centrum metropole v troskách a americká megakorporace Militech se dostává k moci. Tohle se v časovém pásmu Cyberpunku odehrálo v roce 2024, a jak se zdá, příběh hry bude na tyto události navazovat po 53 letech. Je ještě brzo na to odhadovat, o čem vlastně Cyberpunk 2077 bude, ale Mike Pondsmith se nechal slyšet, že CD Projekt to prostě CHÁPE a nemohl si vybrat lepší studio, které by dokázalo přivést jeho dílo k životu.

Cyberpunk 2077 je ambiciózní projekt obřích rozměrů

Vedoucí studia se vyjádřili, že rok 2017 bude patřit hlavně Gwentu. Zároveň ale prohlásili, že na projektu Cyberpunk 2077 dělá přes 300 zaměstnanců, a jelikož CD Projekt RED neustále vystavuje nabídky na pracovní pozice, můžeme si být téměř jistí, že tato čísla ještě porostou.

Jeden ze zdrojů studia CD Projekt RED se vyjádřil, že Cyberpunk 2077 bude až 4x větší než Zaklínač 3 plus jeho datadisky Srdce z kamene a O víně a krvi. To už je docela úctyhodný rozměr, a jestli něco CPR umí, jsou to obrovské plochy plné vedlejších questů takřka stejně zajímavých jako úkoly hlavní.

Cyberpunk 2077; Wallpaper: hrdina, mech, zbraně
Jestli bude příběh v Cyberpunk 2077 alespoň z poloviny tak zajímavý, jako tomu bylo u Zaklínače 3, tak se máme na co těšit. Vytvořit takové místo je pro vývojáře nelehký úkol a míra detailů, které by měla hra obsahovat, je něco, nad čím se člověku prostě tají dech.

Cyberpunk 2077 je ve srovnání se Zaklínačem výjimečný také tím, že nabídne možnost si vytvořit postavu dle svých představ. Zatím není jasné, jestli bude mít každý charakter svůj „životopis“ předem daný, nebo se rozvine až během hry, ale rozhodně to je pro studio něco nového. Když už mluvíme o postavách – ve hře má být na výběr něco přes dvanáct povolání. Ještě není zcela jasné, jestli se všechny dostanou do finální verze, ale i tak stojí za to si některé z nich krátce představit:

  • Cop (Policista): Muž (či žena) zákona, jenž se nezalekne ničeho ani v ulicích Night City 21. století. Hlavní přednosti: autoritář, vnímavost, atletika, příruční zbraně. Kariéra: vzdělání, souboj zblízka, výslech, znalost ulice.
  • Rockerboy (Rocker): Rebel(ka) využívající muziku a inspiraci k revoltě ve svůj prospěch a hlavně k boji s autoritářstvím. Hlavní přednosti: charismatický vůdce, vnímavost, vystupování. Kariéra: bitky, hraní na nástroje, znalost ulice, přesvědčování, svádění.
  • Solo: Nájemný zabiják, bodyguard nebo voják. Hlavní přednosti: bojový smysl, vnímavost, příruční zbraně, bojová umění. Kariéra: znalost zbraní, útočné pušky, atletika, samopaly.
  • Netrunner (Hacker): Klasický hacker s kybernetickými úpravami. Hlavní přednosti: interface, vnímavost, základní znalost techniky, systémový expert. Kariéra: Cyber Tech, design cyberdecku, elektronika, programování.

Výčty kariér a hlavních předností jsou z pen-and-paper (deskové) verze Cyberpunku 2020 a v samotné hře mohou mít třídy rozdílné perky a ability. Mohli bychom pokračovat dále, jenže zatím nejsou žádné z těchto povolání potvrzené. Mike Pondsmith v rozhovoru řekl, že většinu ve hře najdeme a že se velmi těší na to, až uvidíme výsledky jeho spolupráce s CD Projektem.

Cyberpunk 2077; Wallpaper: hrdina, město Cyberpunk 2077; Wallpaper: hrdina, zbraň
Obrázek 1: Aniž bychom "spoilovali" něco z příběhu Zaklínače 3, tento obrázek má své opodstatnění. Obrázek 2: Na výběr bude z velkého množství povolání.

Ještě pár detailů na závěr

Ještě teď nám v uších znějí tesklivé melodie ze Zaklínače 3, jsme proto rádi, že stejný autor (Marcin Przybyłowicz) bude mít na svědomí i soundtrack k Cyberpunku 2077. Nejsme si sice úplně jistí, jak se popere s diametrálně odlišnou hudební tematikou (přece jen, muzika pro středověké fantasy je trochu jiná káva než u dystopického sci-fi), ale jelikož je to profesionál na slovo vzatý, zas takové obavy vlastně nemáme.

Vývojáři si pohrávali s myšlenou, že by mohli nahrát dialogy ve všech hlavních jazycích a člověk by měl možnost přímo ve hře použít implantovaný překládač, aby slovům porozuměl. Kvalita překladu by záležela na úrovni tohoto překládače, takže některé věci by se mohli doslova ztratit v překladu (pokud zrovna daný jazyk neovládáte, samozřejmě.).

Cyberpunk 2077; Wallpaper: biogear
Cosi nám říká, že se kromě chytlávé příběhové linky dočkáme také humoru, jenž je CD Projektu vlastní. Akorát to bude bez cynického a drsného hlasu Geralta z Rivie.

Ve hře má existovat i možnost využívat takzvaných Braindances, což jsou digitální záznamy zážitků jiných lidí a ve světě Cyberpunku fungují jako futuristická „droga“. Uživatel si tyto nahrávky pustí přímo do svého nervového systému pomocí mozkových implantátů zvaných BD Player – a to mu zprostředkuje cizí prožitek zachycený na nahrávce se vším všudy: emoce, pohyby svalů, vnímání okolí v okamžiku zážitku atd. Jak to bude ve hře vypadat, zatím nevíme, ale třeba takový Observer od Bloober Team by byla docela zajímavá inspirace.

Studio také prozradilo, že se ve hře objeví multiplayer. Nemáme si ale prý dělat starosti s tím, že by v takovém případě utrpěla hratelnost kampaně, jelikož pro multiplayer plánují poněkud jiný formát, než na jaký jsme zvyklí. Potvrdili, že Cyberpunk 2077 „bude RPG v pravém slova smyslu zaměřené na příběh a ne online first-person střílečka.“

Cyberpunk 2077; Wallpaper: hrdina, město Cyberpunk 2077; Wallpaper: policie, vznášedlo
Obrázek 1: Je to sice pořád jen teorie, ale Ciri možná nebude v Cyberpunku 2077 takovou cizinkou. Obrázek 2: Policejní vznášedlo z traileru.

Poslední zajímavé info proniklo na povrch celkem nedávno. 20. října se na některých kanálech YouTube objevila zpráva o tom, že Cyberpunk 2077 bude obsahovat takzvaný „social hub“. Mělo by jít o místo, kde se můžete sejít s ostatními hráči a nějakým způsobem spolupracovat. Jelikož jsme již zmínili, že hra bude obsahovat multiplayer (akorát jiný formát), tak se prozatím nabízí nejlepší přirovnání k Souls sérii, kde hrajete svou kampaň, ale lidé do ní mohou nějakým způsobem zasahovat. Můžete někoho „přivolat“ do své hry, aby vám pomohl s tuhým bossem, nebo se prostě stanete obětí „invaze“ lidského protivníka, ale stále jde o VAŠI hru a multiplayer je jen taková omáčka navíc.

Tyto „huby“ by se měly prý nacházet v barech nebo klubech. Jednoduše v místech, kde se lidé „socializují“ nejčastěji. Skoro to zní jako integrovaný facebook nebo twitter v samotné hře. Tento systém není hráčům vůbec cizí. Ve hře Division od Ubisoftu (kteří momentálně pracují na očekávaném Far Cry 5) se nacházela místa, kde jste se mohli s ostatními lidmi setkat podobným způsobem. Na závěr je třeba říct, že jde o „leak“ (zvěst, chcete-li), takže berte tuto informaci s rezervou.

Cyberpunk 2077; Wallpaper: psycho
Cyberpunk 2077 bude o šílenství a zřejmě také o tom, kdy je člověk ještě člověkem a kdy už ne. Co jsme ochotní obětovat z našeho lidství proto, abychom si ulečili či jinak „vylepšili“ život?

CD Projekt RED na blozích a ve tweetech potvrzují, že se na vývoji hry podílí stále více zaměstnanců a již teď je jejich počet vyšší než při práci na Zaklínači 3. Informací stále není dost na to, abychom mohli s jistotou říct, že projekt Cyberpunk 2077 není jen vzdušný zámek. Pořád čekáme na to hlavní odhalení, které nás přesvědčí a konečně umlčí všechny hnidopichy a pochybovače… Cyberpunk 2077 má vyjít na PC, Xbox One a PlayStation 4, datum vydání však zatím není známo. Odhaduje se však, že bohužel dříve než koncem roku 2018 to nebude. Uvidíme, co předvede CD Projekt na E3 2018. O novinkách vás budeme informovat.

i

To jsou tedy veškeré podstatné informace, které v současné chvíli o Cyberpunk 2077 máme. Tento speciál budeme pravidelně aktualizovat s tím, jak se budou objevovat nové detaily nejen z oficiálních zdrojů.

• Zdroje: cyberpunk.net/cz/en/


P-DC1-WEB24