Triedry nebo také přenosné dalekohledy využijete na výletech, při turistice, sledování sportů, myslivosti nebo pozorování přírody. Níže vám poradíme, podle čeho vybrat triedr tak, aby vyhovoval vašim potřebám.
Patří do kategorie monokulárních, tedy jednookých dalekohledů.
Větší přiblížení.
Netřeba nastavovat optickou korekci.
Kompatibilní s fotoaparátem.
Horší kvalita obrazu (větší třes).
i
Teleskopy jsou ideální pro pozorování noční oblohy
Pro pozorování noční oblohy jsou určeny teleskopy. Ty mají oproti dalekohledům podstatně větší zoom, obvykle hned několik čoček pro různá přiblížení a stabilní stativ. Z naší nabídky si vyberou jak malí astronomové, tak i zkušení pozorovatelé hvězd.
Na co se při výběru triedru zaměřit?
Zvětšení
Zvětšení je uváděno ve formátu xx × yy, například 16 × 32. První číslo značí přiblížení, druhé průměr předních čoček objektivu v milimetrech. Větší čočky znamenají kvalitnější obraz. Větší zvětšení se hodí na opravdu dlouhé vzdálenosti, na kratších vzdálenostech s ním budete mít užší zorné pole, horší kontrast a znatelnější třes rukou.
i
V praxi, pokud budete mít dalekohled se zvětšením například 7× a budete pozorovat objekt na vzdálenost 700 m, bude se vám jevit, jako byste jej pozorovali ze 100 m.
Zorné pole
Označuje prostor, který dalekohledem vidíte bez změny směru pohledu. Zorné pole závisí zejména na přiblížení. Čím menší přiblížení dalekohled má, tím větší zorné pole poskytne a naopak.
Dalekohledy se širokým zorným polem (do přiblížení cca 7×) – hodí se pro pozorování objektů v pohybu, krajiny, sportu apod.
Dalekohledy se středním pozorovacím úhlem (přiblížení cca 8-12×) – univerzální, dají se využít ve většině situací.
Dalekohledy s úzkým pozorovacím úhlem (přiblížení cca 13× nebo větší) – využijete je, pokud chcete pozorovat objekty, místa atd. na velké vzdálenosti.
Světelnost
Čím větší přední čočky dalekohled má, tím má lepší světelnost (propustnost světla). Dalekohledy s vyšší světelností poskytnou jasnější obraz za zhoršených světelných podmínek – v mlze nebo šeru. Pro běžné denní pozorování ovšem klidně postačí i dalekohledy se světelností nižší.
Do 40 mm – nižší světelnost, hodí se zejména pro běžné denní pozorování.
40-55 mm – využijete je i při pozorování v šeru.
Nad 55 mm – poskytnou jasný obraz i po západu slunce, nebo v noci (například při sledování osvětleného města).
Hmotnost
Závisí na velikosti a typu dalekohledu. Pro turistiku vybírejte co nejlehčí. Kapesní dalekohledy začínají na 200 g, běžné pak kolem 500 g a ty s většími objektivy váží až 800 g.
Typy čoček
Některé modely disponují ultra lehkými plastovými čočkami. Ty ale nedosahují zdaleka takové kvality jako čočky skleněné. Skla s antireflexní úpravou eliminují nežádoucí odlesky, chrání čočku proti poškrábání a nepropouští ultrafialové záření. Poznáte je podle modrofialového zbarvení.
Tělo dalekohledu
Při výběru preferujte slitiny z lehkých kovů nebo ocel. Nejlepší vlastnosti mají uhlíkové kompozity, jsou však dražší. Naopak nejhorší vlastnosti má tělo plastové (najdete ho u levných modelů). Při teplotních změnách má plast vysokou roztažnost, což se negativně odráží na ostrosti a jasu obrazu.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.