Obnovit stránku
Diablo 2: Resurrected; wallpaper: cover

Diablo 2: Resurrected: Vše, co víme

Speciál: • Autor: Jakub Němec

Diablo 2 nepatří pouze mezi legendy žánru akčních RPG, ale také do zlatého fondu všech počítačových her. Pro mnohé se jedná o jeden z nejhranějších titulů před dvaceti lety, zatímco někteří o něm slyšeli jen z vyprávění, když začali pařit třetí díl této značky. V současnosti je čtvrtý výlet do světa Sanctuary v nedohlednu, a proto se nabízí možnost vzkřísit herní klenot. Co vše víme o Diablo 2: Resurrected chystaném na letošní rok, se dočtete v našem článku.


Alza Magazín

Nejnovější updaty

(26. 2. 2021) Článek vytvořen, obsahuje základní informace a podrobnosti ohledně platforem a data vydání. Nastiňuje gameplay a příběh Diablo 2: Resurrected a naleznete zde i dosud publikované oficiální videa a screenshoty.


Zdroj obrázku: rockpapershotgun.com

Diablo 2: Resurrected: Vše, co víme – OBSAH

Diablo 2: Resurrected: Základní informace

Alza Magazín

Diablo 2: Resurrected (hra) | Diablo (IP)

Akční RPG, hack and slash Diablo 2: Resurrected je remake stejnojmenného titulu z roku 2000 a součást herní série Diablo. Titul vyvíjí studio Vicarious Visions a vydává společnost Blizzard Entertainment. Hra vychází během roku 2021 na PC, PS4, PS5Xbox One, Xbox Series X/S a Switch pravděpodobně bez české lokalizace a obsahuje multiplayeru. | Homepage


Články: Vše, co víme

Původní izometrické ARPG přišlo na počítače v roce 2000 a položilo základní principy tohoto žánru (ještě předtím se o to samé postaral první díl z roku 1997), kterému se od té doby obecně říká „diablovka“. Tvůrci pracující pod hlavičkou společnosti Blizzard Entertainment pak dotáhli celý koncept téměř k dokonalosti o rok později vydáním datadisku Lord of Destruction, čímž vytvořili herní legendu. Právě na ni nyní došlo v rámci retrospektivního vydávání zlatého blizzardího fondu (World of Warcraft a Warcraft 3 již mají svou renesanci za sebou). O remaster Diablo 2 s podtitulem Resurrected se stará studio Vicarious Visions, odborník na slovo vzatý, protože se zasloužil o modernizovaný návrat původního Crashe Bandicoota či Tony Hawk's Pro Skater.

Dle oznámení vývojářů budeme moci zastavit Pána teroru v remasterované podobě už letos, tedy v roce 2021, nejen na PC, kde bude přidána podpora gamepadu, ale také na konzolích PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S a Switch. Diablo 2: Resurrected bude obsahovat všechny akty a postavy z původní hry a datadisku, takže prožijeme kompletní dobrodružství, v němž budeme kosit zástupy pekelných stvoření pomocí různorodých zbraní a kouzel. Autoři předělávky také slíbili online multiplayer a možnost tzv. cross-progression, tedy možnost hrát na více platformách přes jeden účet s uchováním postupu. Pravděpodobně se nedočkáme oficiální české lokalizace, ale díky podpoře modů se můžeme těšit na naši mateřštinu ve fanouškovském překladu (tedy pouze pro PC).

Diablo 2: Resurrected; screenshot: key art

Titul Diablo 2: Resurrected byl představen 19. února 2021 v průběhu online akce BlizzCon 2021.

zdroj: Blizzard

Diablo 2: Resurrected: Datum vydání, platformy, edice


V současné době neznáme přesné datum vydání remasteru Diablo 2: Resurrected, ale můžeme se na něj těšit již v průběhu roku 2021. Nedočkavci zatím mohou hrát původní verzi, či se pokusit získat místo v alfa testování na oficiálních stránkách titulu. Potvrzeno bylo vydání na PC (kde bude podporován také gamepad), PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S a Switch. Cena se bude pohybovat okolo 40 eur (předobjednávková cena pro základní PC verzi).

Mimo základní verze se možná objeví také ty sběratelské s fyzickými artefakty, jež v současné době není nijak potvrzená. V předobjednávkách se ovšem již objevila Diablo Prime Evil Collection za 60 eur, která mimo Diablo 2: Resurrected obsahuje také titul Diablo 3: Eternal Collection (kompletní edice včetně rozšíření Reaper of Souls a DLC Rise of Necromancer), nohsleda Mephisto Pet a křídla Hatred's Grasp.

Diablo 2: Resurrected; screenshot: Prime Evil Collection

Prime Evil Collection může být skvělou investicí pro hráče, kteří neměli příležitost vyzkoušet Diablo 3 a zároveň touží po Diablo 2: Resurrected.

zdroj: Blizzard

Diablo 2: Resurrected: Čeština, česká lokalizace


Společnost Blizzard do svých titulů obecně nezahrnuje českou lokalizaci, takže ji nelze očekávat ani u projektu Diablo 2: Resurrected. Tvůrci ovšem potvrdili, že remasterovanou verzi na PC bude možné obohacovat o fanouškovské módy. Vzhledem k faktu, že původní Diablo 2 dostalo neoficiální překlad, můžeme očekávat, že se česká komunita zaslouží o podobný počin také pro modernizovanou verzi. S tím nemohou počítat hráči na konzolích, protože na nich nejsou módy třetích stran podporovány.

Diablo 2: Resurrected: Příběh


Fanoušci původního titulu Diablo 2 příběh okolo Pána teroru a jeho znovuzrození samozřejmě velmi dobře znají. Jako vyvolený hrdina se (ne)chtěně účastníte nekonečné války mezi nebeskými a pekelnými silami, které si vybraly svět lidí (zde nazývaný Sanctuary) jako své hřiště. Putujete totiž ve stopách záhadného muže v kápi, za nímž nezůstává nic jiného než totální zkáza. Základní děj úzce navazuje na zakončení prvního dílu a dále rozvíjí místní mytologii, na níž navázal díl třetí a zcela jistě bude ve stejném stylu pokračovat také díl čtvrtý.

Tvůrci remasteru potvrdili, že do samotné dějové linky zasahovat vůbec nebudou a pouze zmodernizují oblíbené videosekvence mezi jednotlivými akty. Diablo 2: Resurrected bude obsahovat jak původní hru, tak i datadisk Lord of Destruction, celkově tedy pětici aktů, které nás provedou z nehostinných planin, přes poušť do pralesa, protáhnou nás samotným peklem a na závěr se podíváme do země barbarů pod bájnou horu Arreat.

Diablo® II: Resurrected ™ Announce Trailer

Již podle oznamovacího videa pro Diablo 2: Resurrected můžeme doufat, že se očekávaný remaster nevydá ve stopách pokaženého Warcraft 3: Reforged.

zdroj: Blizzard

Příběhová linka je vyprávěna pomocí dialogů s postavami, které vám zadávají jednotlivé úkoly, čímž vás přibližují k závěrečnému vyvrcholení jednotlivých aktů, tedy bossfightům. Během své poutě pošlete zpět do infernálních hlubin zdánlivě nekonečné zástupy démonů, kteří bezbřeze slouží svým pekelným pánům. Řekněme si upřímně, že příběh v akčních RPG slouží spíše jako důvod, proč se prosekávat nepřáteli, ale diablovský svět má svou hloubku a oddané fanoušky, kteří se mohou o místním univerzu dozvědět z navazujících knih a také z fanfikce na internetu.

Rekapitulace příběhu: Diablo I (1997)

Příběh prvního dílu, jenž se na počítače dostal v roce 1997 díky studiu Blizzard North (stojí také za druhým dílem), se odehrává ve fiktivním lidském světě Sanctuary zmítaném konfliktem mezi nebem (High Heavens) a peklem (Burning Hells). V rámci tohoto konfliktu byli z pekla vyhnáni jeho vládci, trojice bratrů včetně samotného Diabla, jež se rozhodli boj přenést do světa smrtelníků. Proti nim vystoupil archanděl Tyrael, který vytvořil řád kouzelníků Horadrim. S jejich pomocí porazil trojici démonů a uvěznil jejich duše do krystalů (Soulstones). Ty byly pohřbeny do různých koutů světa a na nich postaveny kláštery vedené členy Horadrim, aby se zlo nedostalo zpátky k moci.

Po dlouhých letech došlo k úpadku řádu Horadrim, zapomnělo se na význam kláštera a vznikla vesnička Tristram. Ruiny bývalého svatostánku přestavěl král Leoric, panovník Khandurasu a pozdější Skeleton King, na katedrálu, jejímž vedením pověřil arcibiskupa Lazara (Leoric i Lazarus se objevují prostřednictvím deníčků také v Diablo 3). Toho nakonec Diablo zmanipuloval, aby zničil posvátnou schránku držící v bezpečí jeho kámen duše, čímž vypustil esenci zla na zemský povrch. Diablo posedl krále Leorica, aby nařídil svým mužům vyplenit širé okolí, a vzápětí přeskočil na jeho syna, prince Albrechta, jehož nočním můrám dal fyzickou podobu a zaplnil jimi katakomby pod katedrálou.

Diablo 2: Resurrected; screenshot: High Heavens vs. Burning Hell

Tento obrázek se vztahuje k událostem v Diablo 3, ale vystihuje souboj andělů z High Heavens proti Diablovi.

zdroj: Eskipaper

Zde začal příběh prvního dílu Diabla. Se svým hrdinou (válečník, zloděj nebo kouzelník, v rozšíření Hellfire ještě mnich) vstupujete do sužované vesničky Tristram, abyste vymýtili z katedrály veškeré zlo, v čemž vám napomáhá mimo jiné poslední člen řádu Deckard Cain. Postupem času se prokousáváte přes jednotlivá patra, porážíte reinkarnaci Leorica (Skeleton Kinga) a arcibiskupa Lazara, abyste se v samotném pekle, kde katakomby končí, střetli s Diablem. Po jeho zdánlivé porážce chce hrdina zničit kámen Diablovy duše. Obelstěn a omámen jeho silou si jej vráží do čela a vychází z katakomb ven. Právě tady navazuje děj Diablo 2, i jeho moderní verze Resurrected.

Diablo 2: Resurrected: Gameplay


Hratelnost Diablo 2: Resurrected by měla odpovídat původnímu titulu, protože tvůrci z Vicarious Visions se dostali k větší části původního kódu. Díky tomu se mistři v remasterování (povedlo se jim úspěšně oživit původní sérii Crash Bandicoot či Tony Hawk's Pro Skater) pustili do práce, aby přinesli diablovskou nirvánu nejen novým hráčům, ale také pamětníkům. V modernizované podobě se dokonce objeví některé tehdejší chyby (jako slepá místa, kde neútočí bossové) či triky. Stejný přístup autoři zvolili také k herním mechanismům, takže najdete stejně velký inventář, stromy dovedností postav či vlastnosti příšer.

V rámci modernizace se však dočkáme několika ústupků poplatným dnešní době. Pravděpodobně největší radost přinese sdílená truhla pro charaktery jednoho hráče (čímž odpadne žonglování s předměty přes různé externí programy a vytvořené postavy, tzv. nosičů) či autosběr peněz, který však staromilci mohou vypnout. Obrovskou výhodou bude možnost přenesení postupu (tzv. cross-progression) bez ohledu na vybranou podporovanou platformu. Vzhledem k podpoře konzolí nepřekvapí možnost hrát na počítači nejen na klávesnici a myši, ale také s gamepadem (ale to už nebude ta pravá „klikačka“ s odrovnaným ukazováčkem). 

Diablo 2 Resurrected Gameplay

Sestříhané záběry z příslušného panelu na akci BlizzCon 2021 nám dávají jasnou představu o audiovizuálu i hratelnosti. Ve videu z hraní Diablo 2: Resurrected se objeví také bossové, včetně Andariel a Mephista.

zdroj: Legend Stuff

Diablo 2: Resurrected nabídne všechny charaktery původní hry a datadisku Lord of Destruction, tedy hbitou amazonku, zabijáckou asasínku, démonického nekromanta, brutálního barbara, rytířského paladina, živly vládnoucí kouzelnici či na přírodu spoléhajícího druida. Zachovány jsou veškeré jejich specializované zbraně, dovednosti a vývojové stromy. Základem hratelnosti bude, jako u každého izometrického ARPG s náhodnou tvorbou map, kosení nepřátel a hromadění lootu, z nějž si vyberete tu nejlepší výbavu pro svou postavu. Významnou změnou bude nové grafické podání využívající moderní technologie (4k rozlišení, 3D prostředí, nasvícení, speciální efekty), které však bude možné kdykoliv přepnout do původního audiovizuálu.

Diablo 2: Resurrected: Multiplayer


V původním Diablo 2 se stal multiplayer nepostradatelnou součástí celého zážitku, takže ani v remasterované verzi nemůže chybět. Na oficiální stránce titulu je potvrzeno, že se do bojů proti hordám vyvrženým samotným peklem budeme moci postavit až v osmi lidech (přičemž každá postava může mít ještě svého žoldáka), takže se na našich obrazovkách objeví skutečně rozsáhlé bitvy. Se svými přáteli se do hry připojíte na dedikovaných serverech, či díky původní TCP/IP hostingové technologii přes službu battle.net. Diablo 2: Resurrected bude mít také vlastní systém žebříčků s nejlepšími hráči, nezávislý na původním titulu.

Dosud nebyla potvrzena ani vyvrácena podpora multiplayeru pro různé platformy (tzv. cross-platform), ale tvůrci zařadili možnost hrát přes jeden účet na různých zařízeních s uložením postupu (tzv. cross-progression).

Diablo 2: Resurrected; screenshot: výběr hrdinů

V multiplayeru Diablo 2: Resurrected se může sejít až osm hráčů se svými vypiplanými hrdiny.

zdroj: Blizzard

Diablo 2: Resurrected: Recenze, preview, dojmy z hraní


Akční izometrické RPG Diablo 2: Resurrected se v současném stavu nachází teprve ve stadiu oficiálního oznámení (proběhlo na BlizzConu 2021), takže vlastní postřehy či dokonce recenzi nemůžeme poskytnout. Pokud jste ovšem zvědaví na původní hru, tak tu jsme v rámci dvacetiletého výročí vyzkoušeli loni a své postřehy o ní poctivě sepsali.

Diablo 2: Resurrected: Videa, trailery, screenshoty


Na tomto místě najdete oficiální audiovizuální materiály vydané k titulu Diablo 2: Resurrected. Můžete se pokochat obrázky v naší galerii, prohlédnout si trailery či gameplaye, abyste věděli, co vás ve hře čeká.

Oficiální screenshoty a obrázky, galerie

Diablo 2: Resurrected; screenshot: plakát
Diablo 2: Resurrected; screenshot: Tyrael
Diablo 2: Resurrected; screenshot: Mephisto Diablo 2: Resurrected; screenshot: inventář
Diablo 2: Resurrected; screenshot: Andariel Diablo 2: Resurrected; screenshot: Burial Grounds
Diablo 2: Resurrected; screenshot: Butcher Diablo 2: Resurrected; screenshot: Deckard Cain
Diablo 2: Resurrected; screenshot: Cathedral Diablo 2: Resurrected; screenshot: Duriel
Diablo 2: Resurrected; screenshot: Paladin v boji Diablo 2: Resurrected; screenshot: blacksmith
Diablo 2: Resurrected; screenshot: Barbar ve zbroji Diablo 2: Resurrected; screenshot: Paladin ve zbroji
Diablo 2: Resurrected; screenshot: Tristram Diablo 2: Resurrected; screenshot: Amazonka
Diablo 2: Resurrected; screenshot: Assassin Diablo 2: Resurrected; screenshot: Barbar
Diablo 2: Resurrected; screenshot: Druid Diablo 2: Resurrected; screenshot: Necromancer
Diablo 2: Resurrected; screenshot: Paladin Diablo 2: Resurrected; screenshot: kouzelnice

zdroj: Blizzard

(20. 2. 2020): Diablo 2 Resurrected Gameplay

Diablo 2 Resurrected Gameplay

zdroj: Legend Stuff

(19. 2. 2020): Diablo® II: Resurrected ™ Announce Trailer

Diablo® II: Resurrected ™ Announce Trailer

zdroj: Blizzard

Diablo 2: Resurrected: Hardwarové nároky na PC


Oficiální hardwarové nároky pro Diablo 2: Resurrected:


Minimální HW požadavky (1280 x 720) Doporučené HW požadavky (1920 x 1080)
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-3250 / AMD FX-4350 Intel Core i5-9600k / AMD Ryzen 5 2600
Grafická karta NVIDIA GTX 660 / AMD Radeon HD 7850 NVIDIA GTX 1060 / AMD Radeon RX 5500 XT
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 30 GB 30 GB

• Zdroj: Blizzard Entertainment (23. 2. 2021)

S jakým herním PC na Diablo 2: Resurrected?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Základní sestava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Optimální sestava:

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

i

To jsou tedy veškeré podstatné informace, které v současné chvíli o Diablo 2: Resurrected máme. Tento speciál budeme pravidelně aktualizovat s tím, jak se budou objevovat nové detaily nejen z oficiálních zdrojů.

• Zdroje: Twitter, Blizzard, PC Gamer


Diablo 2: Resurrected – Oznámení

Moderní remaster pro nostalgiky i nové hráče


Oznámení předělávky titulu Diablo 2 bylo poslední dny na spadnutí, takže prezentace na BlizzConu 2021 byla pro mnohé již pouhou formalitou. Diablo 2: Resurrected se stalo skutečností. Na remasteru původní hry (včetně datadisku Lord of Destruction) pracuje studio Vicarious Visions, které prokázalo citlivý přístup k legendárním značkám jako Crash Bandicoot nebo Tony Hawk, takže můžeme doufat, že se nebude opakovat případ Warcraft 3: Reforged (o čemž si mžete přečíst v naší recenzi). Pro mnohé je vzhledem k obvyklému šnečímu tempu práce na nových titulech ve společnosti Blizzard jistě překvapující, že Diablo 2: Resurrected se podívá na naše PC a konzole již tento rok.

Diablo® II: Resurrected ™ Announce Trailer

Návrat vládce pekel v Diablo 2: Resurrected proběhne v moderním střihu podle vizí studia Vicarious Visions. Spokojeni by měli být jak pamětníci, tak noví dobrodruzi.

zdroj: Blizzard

Návrat Pána teroru přitom proběhne ve velkém stylu – můžete si jej totiž zahrát v původní 2D grafice, kterou si pamatujete z roku 2000, avšak tvůrci citlivě zakomponovali moderní vizáž (4K rozlišení), včetně 3D efektů a nasvícení. Vizuál budete moci volně přepínat během hraní pomocí jednoho tlačítka. K atraktivnímu vzhledu přidejme ještě ozvučení podporující Dolby 7.1 a několik ústupků v hratelnosti jako sdílená truhla či autolooting padlého zlata, což potěší i nováčky v legendárním tažení na východ. Vývojáři si dali práci s vylepšením všech videosekvencí, ale ponechali i některé užitečné původní chyby, jichž hráči využívali (jako slepá místa, kde neútočili bossové).

Diablo 2: Resurrected; gameplay: Paladin Diablo 2: Resurrected; gameplay: Barbar

V Diablo 2: Resurrected se objeví kompletní obsah základní hry a datadisku Lord of Destruction. Můžeme se tak těšit na sedmičku postav a pětici různorodých aktů.

zdroj: Blizzard

Velkou novinkou je samozřejmě podpora ovladače a přechod na konzole, přičemž bude možné přenášet uložené pozice mezi jednotlivými platformami. Mezi ty podporované bude patřit mimo PC také PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S a Switch. Pokud chcete mít jistotu, že si Diablo 2: Resurrected zahrajete, tak si již nyní můžete titul v předobjednávce pořídit za 40 dolarů. Ostatní mohou poslušně čekat, zkusit štěstí a zaregistrovat se na alfa testování zde nebo se vrátit k původnímu titulu, který jsme si k loňskému dvacátému výročí zahráli také u nás v redakci. Velkolepý návrat Pána teroru si zaslouží naši plnou pozornost, a proto si držme palce, aby se studiu Vicarious Visions povedlo převést do moderní podoby další velkou pecku herní historie.

Diablo 2: Resurrected; screenshot: Andariel

Souboje v kobkách budou díky modernizovanému nasvícení vypadat v Diablo 2: Resurrected naprosto skvěle.

zdroj: Blizzard

• Zdroje: Blizzard, Diablo 2

P-DC1-WEB02