Obnovit stránku

Otevírací doba prodejen se na svátky mění, ale stále pro vás máme  dopravu zdarma.

Diablo Immortal (OZNÁMENÍ) – Průšvih, nebo budoucnost?

Aktualizováno

Na trend přenášení velkých značek herního nebe na mobilní platformy nehledí hráči kovaní na počítačích či konzolích zrovna přívětivě. Raději by totiž viděli nový, plnohodnotný přírůstek do své oblíbené série, která třeba přešlapuje na místě, popř. je už poněkud zavátá časem. Nedávno fanoušci dostali v tomhto ohledu přes prsty při oznámení mobilního Command & Conquer: Rivals na výstavě E3 během prezentace Electronic Arts. Jenže na nenávistné pohledy hráčů jsou v EA zvyklí, takže si s tím moc hlavu nelámali. 

Jejich příkladu ovšem na letošním Blizzconu následoval doteď opěvovaný vydavatel Blizzard. A to na místě nejcitlivějším – vztáhli ruku na legendární Diablo. Pojďme se společně podívat, proč se vzedmula tak obrovská  negativní vlna proti spin-offu Diablo Immortal a co od „Diabla na mobily“ vlastně čekat.

Diablo Immortal; screenshot: Barbar, Čarodějka


• Žánr: Akční RPG, Hack and Slash • Multiplayer: Ano (online. co-op) • Vývojář: Blizzard Entertainment • Vydavatel: Blizzard Entertainment • Platformy a Datum vydání: Chytré telefony (2019) • Homepage: diabloimmortal.com/en-us/ • Čeština: Ne


Diablo Immortal – Oznámení

  1. Bylo oznámení mobilního Diablo Immortal překvapením?
  2. Po stopách komunitní nevraživosti
  3. Jak se Diablo Immortal hraje?
  4. Spasí mobilní Diablo asijský trh?

Bylo oznámení mobilního Diablo Immortal překvapením?

• Oznámení: 6. 11. 2018 • Autor: Jakub Němec

Je fér hned na začátku článku přiznat barvu – jsem fanoušek série Diablo od jeho druhého dílu (k prvnímu jsem se dostal později), nahrány mám stovky hodin a třetí pokračování jsem přijal docela nadšeně, i když jsem byl nakonec rád, že trh s předměty zmizel. K Diablo III se ve chvílích volna rád vrátím a beru jej jako takový spolehlivý oddech. Na doporučení Štěpána z naší redakce se chystám na konzolovou verzi pro PS4 a těším se na jeho recenzi mlácení pekelníků v Diablo 3: Eternal Collection na Nintendo Switch. Tolik ke všem budoucím komentářům o mé předpojatosti.

Vzhledem k tomu, jak se vyvíjela situace kolem Blizzconu a že vývojáři dali jasně najevo, že čtvrtý díl oblíbené hack & slash zatím nevyjde, jsem od amerického svátku všech milovníků Diablo, Warcraft, Starcraft, Heartstone a Overwatch mnoho nečekal. Přiznám se, že oznámení nové postavy, nebo ještě lépe nového datadisku, bych přivítal s nadšením, protože sezóny v Diablo III jsou v poslední době omíláním jednoho a toho samého, což ve mně evokuje mlácení prázdné slámy.

Diablo Immortal; screenshot: Barbar Diablo Immortal; screenshot: Crusader Diablo Immortal; screenshot: Wizzard

Obrázek 1: Barbarian je pro mě ikonická postava, s níž se setkáme ve všech třech dílech a nyní také v Diablo Immortal. Obrázek 2: Jednotlivé charaktery by měly dostat v mobilní verzi nové skilly, Crusader by měl umět vláčet nepřátele za koněm. Obrázek 3: Uvidíme, zda v Diablo Immortal bude možné měnit pohlaví, nebo zda zůstane zachována podoba čarodějky jako v druhém díle.

Mnohem reálnější kontury však mělo podobně jako v případě Warcraft III oznámení remaku jedničky nebo dvojky, ostatně vzhledem k 20. výročí, resp. po zavedení starého Tristramu do současně nejaktuálnějšího dílu, by se to nevymykalo logice. Podobné predikce měla před slavnostním večerem také komunita. Myslím, že právě pro ně znamenalo odhalení Diablo Immortal největší šok, který doteď vydýchávají. Z pohledu vývoje trhu ovšem nejde o žádné překvapení, navíc s ohledem k asijskému vývojáři, který bude podle všeho na titulu pracovat.

Po stopách komunitní nevraživosti

Blizzard totiž poprvé půjčil jednu ze svých značek externímu studiu, kterým je čínský mobilní gigant na poli herních aplikací NetEase. A možná právě zde vězí pověstné jablko sváru. Vývojáři ze země nebeského draka, mající svou pobočku také v Severní Americe, jsou totiž pověstní tituly s krutou pay-to-win mechanikou. Pokud jste se s ní ještě nesetkali u singleplayerových verzí her, vězte, že se jedná často o aplikace distribuované zdarma, jejichž jádrem je otravovat hráče a ztěžovat jim postup hrou tak dlouho, dokud si nezaplatí za zlepšováky, jež jim situaci usnadní. Fanoušci se tak, zřejmě po právu, obávají, že místo kvalitního prémiového titulu dostanou pouze klon některé předchozí hry čínských autorů s důrazem na pofidérní monetizaci a krutý grind.

Diablo Immortal – gameplay trailer

Gameplay trailer Diablo Immortal vyvolal řadu reakcí, z nichž většina nebyla po chuti Blizzardu. Nelze se však komunitě divit, že se bojí prostého reskinu jiných her od NetEase. Sami posuďte rozdíly mezi Diablo a jejich projektem Last Bless

Detektivní práce komunity se po oznámení Diablo Immortal rozjela naplno – ta do posledního okýnka gameplay trailer analyzovala, aby zjistila, co by měla novinka Blizzardu přinést. A světe div se, netrvalo dlouho a na scéně se objevily obrázky z projektů od NetEase – Last Bless, Crusaders of Light či Endless of God, které jako by z oka vypadly aktuálním snímkům z mobilního Diabla. Už jen možnost reskinu s lehce poupraveným herním modelem je dostatečně pobuřující, abychom si na Blizzardu mohli začít chladit žáhu, ale to americkému vydavatelskému gigantovi zřejmě nestačilo.

Blizzard se totiž rozhodl nasadit problematickému oznámení korunu a během pár dní se transformovat z jednoho z nejrespektovanějších studií v symbol zlé korporace, jež se může směle postavit vedle EA, Microsoftu nebo svého partnera Activisionu. Marketingové a PR oddělení zřejmě nezvládlo obrovskou míru nepříznivých reakcí, což vedlo k odčítání disliků na youtube a mazání kritických a negativních komentářů na fóru. To už člověku orientujícímu se v prostředí počítačových her zkrátka hlava nebere a můžeme pouze čekat, kam se „diablogate“ dále posune.

Diablo Immortal; screenshot: gameplay Diablo Immortal; screenshot: Demon Hunter Diablo Immortal; screenshot: multiplayer

Obrázek 1: Vizuál Diablo Immortal se přibližuje ve zjednodušené podobě třetímu dílu. Obrázek 2: Smrtící tanec Demon Huntera by měl fungovat také v mobilní verzi. Obrázek 3: Diablo Immortal samozřejmě počítá s podporou hry pro více uživatelů. Dle všeho by to mohlo být jedno z hlavních lákadel – pobít řadu pekelných stvůr o přestávce může ulevit od stresu před písemkou.

Potenciálně (velmi) nespokojená fanouškovská základna totiž patří k práci vývojáře velkého titulu stejně jako bezesné noci těsně před jeho vydáním. Stačí jen mít pevný postoj v kramflecích a jasnou tvůrčí vizi, kterou rozlícené fanoušky uklidníte. Jenže z tváří otců série Diablo při oznamování nového projektu sebevědomé přesvědčení nečišelo. Slavnostní chvilka doprovázená bučením z publika bude navždy spojena s nejistými pohledy prezentujících, díky nimž můžeme tušit, že Diablo Immortal jejich srdeční záležitostí zřejmě nebude. Přitom možná stačilo na prezentaci Immortalu navázat krátkým teaserem po vzoru Bethesdy na E3 2018, která tak dosáhla toho, že její mobilní Elder Scrolls Blades nevyvolal přívalovou vlnu hněvu přítomného publika (složeného v drtivé většině z PC a konzolových hráčů). Poučení pro příště?

Jak se Diablo Immortal hraje?

Sami vývojáři dle zdrojů webů Game Informer a PC Gamer očekávali negativní přijetí, ale rozhodně ne takovou smršť odmítavých emocí, které se na hlavu autorů spustily. Ve všem tom chaosu upadla v zapomnění zmínka, že se pracuje na dalších projektech ze světa Diablo, za nimiž se může skrývat nový obsah do třetího dílu, remastery starších kousků či plnohodnotná čtyřka, jež snad časem dorazí na naše disky. Přitom novináři mobilní titul nijak zvlášť nekritizují.

Na Blizzconu si jej mohl vyzkoušet třeba Nathan Greyson, šťastlivec z webu Kotaku, a pokud budeme věřit jeho názoru, tak Diablo Immortal nebude tak špatnou hrou, jak si ji představují její odpůrci. Přesto se musíme smířit s tím, že počet možností v hratelnosti bude značně omezen. Prozatím je k dispozici cca dvanáctka skillů pro každé povolání, z níž si hráč vybere 5 aktivních schopností. Přes veškerý (byť mírný) optimismus na akci přítomných novinárů se ovšem obávám malé komplexnosti, která prostě musí destilovat původní principy, aby vše bylo hratelné přes dotykovou obrazovku.

Diablo Immortal; screenshot: porovnání s Last Bless

Srovnání titulů od NetEase se Diablo Immortal zřejmě nevyhne. Například zaměřování plošných kouzel vypadá absolutně nezměněno.

Greyson sám hodnotí hratelné demo jako velmi snadné, bez jakéhokoliv záseku a relativně plynulé. To ovšem platí pro mobilní hry s plánem monetizování bez výjimky. Z úvodu zaháčkovat uživatele a pak na něj přitlačit, aby byl nucen zaplatit za lepší výbavu, povýšení dovedností apod. Prozatím se o bližším finančním modelu mobilního Diablo nic neví, bude záležet na šikovnosti novinářů, jaké dokážou z autorů vymámit za informace. Ani relativně pozitivní odborné ohlasy komunitu zatím však nepřesvědčily. Nepřesvědčí jí zřejmě ani samotný Blizzard (pokud tedy za správnou metodu komunikace nepovažuje mazání komentářů).

Spasí mobilní Diablo asijský trh?

Člověk by si až řekl, že s takovým stigmatem nechtěné hry se musí Diablo Immortal stát jasným komerčním propadákem, jenž dá Blizzardu, potažmo Activisionu, za vyučenou. Obávám se ovšem, že opak bude pravdou. Mobilní rubačka střihnutá širokým příběhovým zázemím totiž poputuje také na asijský trh, který po ní skočí jako hladový pes a bude do něj dobrovolně ládovat své peníze. Vždyť na podobných titulech se společnost NetEase vypracovala během několika let v jednoho z lídrů místního trhu.

Diablo Immortal – cinematic trailer

Cinematic trailer má tradičně vysokou kvalitu a atmosférou přitáhne ke světu Sanctuary řadu nových fanoušků.

Myslím si ale, že po Diablo Immortal zřejmě nakonec sáhnou také mnozí jeho dnešní zapřisáhlí nepřátelé z řad komunity. Dle rozhovoru s tvůrci Wyattem Chengem a Joe Hsuem, jež vedli kolegové z Gamespotu, se totiž máme těšit na přiblížení příběhového pozadí mezi koncem Diablo II: Lord of Destruction a začátkem Diablo III. Jsem si vědom, že někteří fanoušci si raději počkají na knižní zpracování (pokud bude), ale dost lidí napětí nevydrží a podlehne svodům dalších osudů ze světa Sanctuary.

Přes všechna  negativa pojící se s oznámením mobilního Diabla budu však s předvídáním budoucího vývoje velmi opatrný. Produkt společnosti NetEase si na sebe určitě vydělá, o to se postarají miliony obyvatel Číny, Korejského poloostrova a Japonska. Nad přijetí západním hráčstvem visí ovšem velkým otazníkem. Je dost možné, že se na hříčku Immortal brzy zapomene, protože Blizzard pod tlakem vystoupí s dalším projektem ze světa Diablo. Čekají se zmíněné remaky, popř. čtvrtý díl, jenž by nespokojeným fanouškům dozajista zavřel ústa. Situaci pro vás budeme pečlivě sledovat.

i Podívejte se na všechny články z herní sekce
i Mohlo by vás zajímat

Diablo Immortal vyjde někdy v roce 2019 na chytré telefony. O novinkách vás budeme pravidelně informovat.