• Autor: Štěpán Lenk
(Update): Doplněno o zahraniční hodnocení a celkově aktualizováno.
Monumentální adaptace klasického sci-fi románu Duna Franka Herberta od kanadského režiséra Denise Villeneuvea se dočkala své dlouho očekávané druhé části. Jak se epické filmové sci-fi dobrodružství povedlo a další důležité informace, naleznete v našem článku.
i
(11.6.2024) Dune 2: Tržby a kde sledovat
Dune 2 ukončila své působení v kinech. Diváci u pokladech kin utratili 282 mil. USD. Zbytek světa pak přihodil dalších 430 mil. USD. Celkové tržby filmu tak dosáhly 712 mil. USD.
Pokud hovoříme o „tržbách“, pak se nejedná o synonymum pro zisk. Provozovatelé kin musí také z něčeho platit účty. A Duna 2 navíc nebyl zrovna nízko nákladový film: jeho natočení vyšlo na 190 mil. USD. Aby film skončil na černé nule, musel na tržbách dosáhnout mety 380 mil. USD. Za úspěch se pak považovaly tržby 475 mil. USD – ty by nejen dokázaly pokrýt náklady, ale navíc by pro studio představovaly zisk.
Takže? Duna 2 z pohledu tržeb dosáhla úspěchu,který předčil i optimistické predikce. Navíc její úmístění na HBO Max bude mít dozajista výrazný vliv na počet odběratelů této streamovací alternativy.
Aktuálně pak platí, že HBO Max má na film exkluzivní práva. Na Netflixu ani Disney+ tedy film nehledejte.
Zdroj: boxofficemojo.com/dune-2
zdroj: hdqwalls.com
Nejnovější trailery a ukázky, které jsou ke snímku Duna: Část druhá zatím dostupné.
Dune: Part Two | Official Trailer 3
zdroj: Warner Bros.
Dune: Part Two | Official Trailer 2
zdroj: Warner Bros.
Duna: Část druhá (2023) CZ HD 4K trailer
zdroj: Total Film
Duna: Část druhá si z recenzí odnáší povětšinou pozitivní hodnocení. Nejvíce se chválí audiovizuální stránka, herecké výkony a zdařilá režie Denise Villeneuvea, který si s adaptací náročné literární předlohy poradil se ctí. Například britské médium The Guardian druhou Dunu označuje jako dechberoucí zázrak a Deadline o snímku mluví jako o spektakulárním sequelu, který se nebojí dále prozkoumávat mytologii.
Objevují se ale i méně nadšené reakce, třeba recenze Forbes Duna: Část druhá hodnotí jako úžasné, ale přeci jen poněkud prázdné dílo. Každopádně se jedná o film, který se rozhodně vyplatí vidět v kině.
Tato hodnocení jsou platná k 4. 3. 2024.
Druhá část Duny do českých kin dorazil 29. února 2024. Časem se snímek pravděpodobně objeví na streamovací platformě HBO Max, stejně jako předchozí díl, přesné datum uvedení ale zatím neznáme.
Stopáž snímku činí úctyhodných 166 minut.
Snímek Duna: Část druhá se v našich kinech promítá s českými titulky i dabingem, stejně jako předchozí díl.
Děj Duna: Část druhá přímo navazuje na události snímku Duna, tedy na moment (následují mírné spoilery), kdy se hlavní hrdina Paul Atreides (Timothée Chalamet) oficiálně přidá k domorodému kmeni Fremenů a hodlá na planetě Arrakis opět nastolit mír. Kromě Paula se ale film mnohem více soustředí i na příběh fremenské dívky Chani, kterou ztvárnila herečka Zendaya (Euforie).
Následující kapitola obsahuje spoilery
Film Duna sleduje příběh rodu Atreidů, který byl císařem Shaddamem IV. pověřen správou planety Arrakis, na které se těží vzácné koření. Nedlouho po příletu na planetu se ovšem vévoda Leto Atreides (Oscar Isaac) a jeho syn Paul (Timothée Chalamet) stanou terčem útoku zákeřných Harkonnenů, kteří usilují o kontrolu Arrakis a chtějí Atreidy zničit jednou provždy.
Při ničivém úderu Leto zahyne a Paul je se svou matkou Lady Jessicou nucen uprchnout do nehostinné pouště, kde se nakonec přidá k domorodému kmeni takzvaných fremenů. Zde potkává Chani (Zendaya), tedy dívku, kterou Paul vídal ve svých snech a vizích, a rozhodne se, že s její pomocí nastolí na planetě Arrakis mír.
V Duna: Část druhá se za kameru vrátil jak režisér Dennis Villeneuve, tak i velká část hereckého ansámblu z prvního dílu. Svůj comeback tedy ohlásil Timothée Chalamet jako Paul Atreides, Zendaya jako Chani, Rebecca Ferguson jako Lady Jessica, Stellan Skarsgård jako Baron Harkonnen, Dave Bautista jako Rabban nebo Javier Bardem jako Stilgar.
zdroj: vlastní
Duna: Část druhá: postavy a (herecké obsazení)
Zleva: Paul Atreides (Timothée Chalamet), Chani (Zendaya), Lady Jessica (Rebecca Ferguson), Baron Harkonnen (Stellan Skarsgård), Rabban (Dave Bautista), Stilgar (Javier Bardem), Feyd-Rautha Harkonnen (Austin Butler), Irulan Corrino (Florence Pugh), Císař Shaddam IV. (Christopher Walken)
V pokračování se ale logicky objevila i spousta nových postav, které do příběhu větší či menší měrou zasáhly. Díky tomu se tak na plátně objeví Austin Butler (Elvis) jako Feyd-Rautha Harkonnen, Florence Pugh (Black Widow) jako princezna Irulan Corrino, Christopher Walken jako Císař Shaddam IV. či Anya Taylor-Joy (Dámský gambit).
Děj snímku Duna: Část druhá přibližně vychází z událostí popsaných v druhé polovině knihy Duna a stejně jako u prvního filmu se Denis Villeneuve snažil o zachování maximální věrnosti předloze.
Vědecko-fantastický román amerického spisovatele Franka Herberta z roku 1965 byl původně vydán jako dva oddělené seriály v magazínu Analog. Příběh se odehrává ve vzdálené budoucnosti, kde se na pozadí mocenských bojů několika šlechtických rodů o planetu Arrakis zkoumá mnohovrstevnatá témata politiky, náboženství, ekologie, technologie a lidských emocí.
Duna v roce 1966 získala literární ceny Hugo (společně s Nesmrtelným od Rogera Zelaznyho) a Nebula. Dobové recenze tohoto díla byly velmi pozitivní a dodnes je vnímáno jako jeden z nejlepších zástupců žánrů sci-fi. Duna byla přeložena do desítek světových jazyků a patří mezi nejprodávanější vědecko-fantastické romány na světě, celkem se prodalo už více než 20 milionů výtisků.
Tvorby hudebního doprovodu se stejně jako v případě prvního dílu zhostil světoznámý skladatel Hans Zimmer, jehož melodie například doprovází snímky Lví král, Gladiátor, Sherlock Holmes, Počátek, Temný rytíř, Interstellar či Dunkerk.
Režisér Dennis Villeneuve svou filmovou sérii Duna od začátku plánoval jako trilogii, třetí díl ale zatím oficiálně potvrzen nebyl. Vzhledem k úspěchu prvních dvou snímků můžeme předpokládat, že studia Warner Bros a Legendary kanadskému tvůrci umožní jeho vizi realizovat.
Villeneuve se ovšem nechal slyšet, že se v dalším filmu chystá zadaptovat knihu Spasitel Duny, jedním dechem ovšem prohlašuje, že by to měl být jeho poslední snímek z tohoto univerza v jeho režii. Pokud tedy sága planety Arakkis má na filmových plátnech dále pokračovat, otěže bude muset v budoucnu převzít někdo jiný.
• Zdroje: Variety