Obnovit stránku

EA Sports WRC (RECENZE – Souhrn)

• Autor: Filip Němec

(Update): Přidány informace o 3. sezóně přinášející nový obsah a opravy.

Britští Codemasters, autoři závodních sérií jako Colin McRae Rally nebo DiRT, za sebou mají další úspěšný zářez ve světě rally závodů. EA Sports WRC láká kromě skvělého jízdního modelu na více než 100 skutečných vozidel, 17 reálných závodních oblastí a plně licencovaný šampionát WRC se všemi jezdci a týmy. Vše, co o EA Sports WRC potřebujete vědět, najdete v tomto článku.

EA Sports WRC; screenshot: cover

zdroj: EA Sports

EA Sports WRC ve zkratce

  • Žánr: Závodní simulátor
  • Vývojář: Codemasters
  • Vydavatel: EA
  • Čeština, česká lokalizace: Ne

  • Datum vydání a platformy: 3. 11. 2023 na PC, PS5 a Xbox Series X/S

EA Sports WRC: Vše, co víme – OBSAH

EA Sports WRC: Aktualizace a nový obsah


13. února začala v EA Sports WRC 3. sezóna, která s sebou přináší zejména nové odměny. Rally Pass se restartoval na úroveň jedna a před vámi tak je 25 nových úrovní, za které dostanete zejména kosmetické úpravy pro vaše vozy. Našince potěší například nový polep pro Škodu Fabia RS Rally 2 s designem od Andrease Mikkelsena z roku 2023.

Třetí sezóna pak přiváží i nový obsah, který se soustředí zejména na ikonické okamžiky z historie rally, v rámci tzv. Moments tak budete moci prožít třeba vítězství Paddyho Hopkirka v britské Monte Carlo rally roku 1964, kde senzačně zvítězil s vozem Mini Cooper S. Zúčastnit se můžete také virtuální soutěže Rally Sweden, ve které lze získat jedno z 3 000 předplatných streamovací služby FIA World Rally Championship Rally TV. 

EA SPORTS WRC – Season 3 Reveal Trailer

zdroj: Codemasters

Únorová aktualizace pak přináší také řadu oprav a vylepšení hratelnosti. Díky rychlejší kompilaci shaderů by se mělo omezit zasekávání hry. Kromě zlepšení plynulosti, která by nyní měla být navíc ještě vyšší při zapnutí V-sync, se aktualizace zaměřuje také na vylepšení kolizního systému. Detailisty pak potěší i lepší označování znečištění vozidel nebo data v servisních zónách a informace o účasti závodníků, hra je aktualizovala podle reálných dat z loňské sezony WRC.

Kompletní seznam změn a novinek najdete na oficiálních stránkách. Připomeňme, že v předchozí aktualizaci do hry přibylo 12 českých tratí. Více si můžete přečíst níže v roletové nabídce.

Aktualizace prosinec 2023 – 2. sezona

Slibovaný update, který do hry přidává mimo jiné tratě zasazené do Česka, je tady. Od 14. prosince 2023 začala v EA Sports WRC druhá sezóna a s ní do hry dorazila Central European Rally. Ta se sice rozprostírá na území Česka, Rakouska a Německa, zatím ale hra nabízí právě jen české erzety, například Rouské, Lukoveček nebo Vítová. Celkem update přidává rovnou 12 českých tratí.

Nový obsah dostali také majitele placeného Rally passu, kteří si v rámci 20 úrovní mohou odemknout zejména nové oblečení a vybavení pro svého jezdce. Update samozřejmě přináší i řadu oprav hry samotné. Autoři zapracovali na celkové optimalizaci, aby EA Sports WRC uměla lépe pracovat s výkonem procesoru i grafické karty, odstraněna pak byla celá řada bugů způsobujících pády hry. Vývojáři se ale zaměřili celkově na vylepšení fyzikálního systému i prostředí jednotlivých tratí. Detailní popis aktualizace najdete na oficiálních stránkách.

EA SPORTS WRC • Season 2 Reveal Trailer

zdroj: EA Sports

EA Sports WRC: Recenze a metacritic


Nejnovější titul s oficiální WRC licencí, která přešla pod křídla legend nejen rally závodů ze studia Codemasters, slaví úspěch. Recenzenti chválí zejména skvělý jízdní model, který je nejen realistický, ale také zábavný. Vyzdvihován je celkově bohatý a různorodý obsah hry, ale také ozvučení nebo povedená grafika. Z negativních prvků se v recenzích upozorňuje zejména na nepřehledné nabídky a poškození vozu, které není tak detailní a realistické, jako v předešlých hrách studia.

Jak hodnotí svět?

Tato hodnocení jsou platná k 7. 11. 2023.

IGN France (PC 31. 10. 2023)

„EA Sports WRC lze považovat za jednu z nejlepších sportovních her roku a titul ukazující, jak by měly rally hry vypadat.“ – 9/10 celá recenze

CGMagazine (PC 31. 10. 2023)

„WRC nabízí přesně to, co jsem od rallye hry od Codemasters chtěl, a nezklamalo mě díky dobré nabídce obsahu, poutavému závodění a spoustě záludných tratí.“ – 8,5/10 celá recenze

GameReactor UK (PC 31. 10. 2023)

„Samotná jízda je skvělá, etapy nádherné, množství obsahu neuvěřitelné a audiovizuální prezentace opravdu působivá. Systém nabídek sice není nic, co by stálo za řeč a poškození aut by potřebovalo opravit, ale jinak je to fantastická rallye hra, u které strávím tisíce hodin.“ – 8/10 celá recenze

EA Sports WRC: Datum vydání, platformy


Závodní hra EA Sports WRC vyšla 3. listopadu 2023 na PC, PlayStation 5 a Xbox Series X/S. Předplatitelé mohli začít hrát už 31. října, tedy o 3 dny dříve.

Hru vyvíjí mezi hráči závodních her nesmírně populární britské studio Codemasters, autoři závodních sérií Colin McRae Rally, GRID nebo DiRT. Studio začátkem roku 2021 koupila společnost Electronic Arts za 1,2 miliardy dolarů spolu s dalším vývojářským týmem specializujícím se na závodní hry Slightly Mad Studios (Série Project CARS nebo Fast & Furious).

Hry ze série WRC vznikaly v průběhu let v různých studiích zaměřujících se na závodní tituly. Z poslední doby to byla studia Milestone (2010–2013) a Kylotonn Games (2015–2023). Codemasters na sérii WRC pracují úplně poprvé, rally her však mají na svém kontě nespočet.

EA SPORTS WRC - Official Reveal Trailer

zdroj: EA

Hra byla oznámena 5. září 2023, jen dva měsíce před svým vydáním, což je ve světe her spíše příjemná výjimka.

EA Sports WRC: Čeština, česká lokalizace


EA Sports WRC neobsahuje český překlad.

EA Sports WRC: Gameplay


Podobně jako většina her od studia Codemasters, také EA Sports WRC nabízí náročnou rally simulaci, která se zaměřuje na co nejrealističtější zážitek ze závodění ve skutečných rally vozech na opravdových tratích. Hra nabízí kompletně licencovanou sezónu 2023 závodního seriálu WRC včetně všech jezdců a týmů, závodit tak můžete za svého oblíbeného závodníka nebo si v kariérním režimu splnit svůj sen a stát se šampionem WRC.

Hlavní novinkou oproti ostatním rally závodům je možnost sestavit si svůj vlastní vůz, díky detailnímu tuningu a velkému množství jednotlivých součástek. Zejména pamětníky motorsportu pak potěší šance prožít ikonické momenty z historie šampionátu WRC a třeba i pozměnit jejich průběh, ostatně něco podobného nabízejí Codemasters už u své série F1.

Kromě autentických tratí a vozidel, kterým se věnujeme v následující kapitole, v EA Sports WRC nechybí nejrůznější prostředí a počasí, čítající vše od sněhové vánice až po tropické vedro a deštěm rozblácené erzety. Codemasters také vylepšili už tak precizní jízdní model ze svých předchozích rally her, který nově například ještě více reflektuje povrch, po němž jedete. Právě jízdní model je v recenzích vyzdvihován jako největší přednost EA Sports WRC.

EA Sports WRC; screenshot: Car builder

zdroj: EA

Vůbec poprvé v sérii WRC si můžete postavit vlastní vůz.

EA Sports WRC: Seznam vozů a tratí


Vozový park obsahuje při vydání hry 78 vozů z celkem 18 tříd a díky kompletní licenci letošního šampionátu WRC pochopitelně nechybí ty nejznámější rally speciály, jako je Hyundai i20, Toyota Yaris a samozřejmě také česká Škoda Fabia v několika verzích. Vozy jsou rozděleny do kategorií WRC, WRC2 a Junior WRC, nezvykle velký počet aut je pak dán i tím, že hra nabízí také řadu historických ikon napříč posledními 60 lety tohoto sportu. Oficiální seznam vozidel najdete na oficiálních stránkách hry.

Jezdit můžete v 18 reálných lokacích (stav hry po season 2 aktualizaci z prosince 2023) jak z toho současného, tak i předchozích šampionátů. Našince potěší zejména přítomnost Středoevropské rally obsahující také 12 tratí v Česku. Celkem je pro nás nachystáno přes 600 kilometrů tratí.

EA Sports WRC; screenshot: sníh, zima EA Sports WRC; screenshot: poušť

zdroj: EA

Variabilní hratelnost zajišťuje nejen rozličné prostředí, ale také různé vozy a jejich typy pro rozdílné výkoností kategorie šampionátů.

EA Sports WRC: PC a VR verze


PC verze nabízí obvyklé metody upscalování obrazu, a to jak FSR od AMD, tak i DLSS od Nvidie. Na PC pak nechybí podpora širokoúhlých monitorů a jak je u Codemasters zvykem, široké škály volantů, gamepadů, pedálů, řadících pák a dalšího závodního příslušenství. Naopak na všech platformách hra nepodporuje ray-tracing, díky čemuž má alespoň EA Sports WRC poměrně přijatelné hardware nároky.

Podobně jako studio Codemasters nabízí možnost zahrát si F1 ve virtuální realitě, také EA Sports WRC podporuje VR režim, i tentokrát ale bohužel platí, že se to týká pouze majitelů PC headsetů. Na PS5 není VR režim podporován, takže majitelé PS VR2 mají bohužel smůlu.

EA Sports WRC: Multiplayer, splitscreen


EA Sports WRC podporuje online hru více hráčů, v jednom závodě se může utkat až 32 jezdců současně. Hra navíc podporuje cross-platform multiplayer (cross-play), takže si proti sobě mohou zahrát majitelé všech podporovaných platforem. Oproti většině závodních her od Codemasters bohužel EA Sports WRC nenabízí splitscreen režim.

EA Sports WRC: Videa, trailery, screenshoty


Další trailery a videa můžete nalézt na oficiálním YouTube kanále hry a obrazové materiály na homepage stránkách série EA Sports WRC.

EA Sports WRC: Hardwarové nároky na PC


Oficiální hardwarové nároky pro EA Sports WRC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor AMD Ryzen 5 2600X | Intel i5 9600K AMD Ryzen 7 3700X | intel i5 10600K
Grafická karta Nvidia GTX 1060 | Radeon RX Vega 56 Nvidia RTX 2070 | Radeon RX 5700 XT
DirectX DirectX 12.0 DirectX 12.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 80 GB 80 GB

• Zdroj: Steam (11. 9. 2023)

S jakým herním PC na EA Sports WRC?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

Základní sestava:

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

Optimální sestava:

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

i

• Zdroje: ea.com, Steam


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB04