Obnovit stránku

Elex – RPG ze staré školy (RECENZE)

Slavné herní série to mají skutečně těžké. Vezměte si třeba Deus Ex. Prakticky stačilo jedno malé škobrtnutí posledního dílu a vývojáři z Eidos Montreal mají na delší dobu utrum. Stejná situace nastala zřejmě před pár lety v německém studiu Piranha Bytes. Gothic 3 nesplnil vysoká očekávání, a tak se jeho autoři na nějakou dobu stáhli z herní scény a produkovali jen méně výrazná díla (série Risen). Vrátit na výsluní se chtějí se svým akčním RPG Elex. Zda se jim to povedlo, vám řekne naše recenze.


• Žánr: Akční RPG • Multiplayer: Ne • Vývojář: Piranha Bytes • Vydavatel: THQ Nordic • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (17. října 2017) • Homepage: elexgame.com/  Čeština: Ano (oficiální)


Co všechno se v recenzi Elex dozvíte?

 1. Oslnil nás příběh Elexu?
 2. Zastiňuje Elex v rámci úkolů Divinity Original Sin 2?
 3. Funguje v Elexu vývoj postavy a výroba předmětů?
 4. Jak je na tom umělá inteligence?
 5. Vyrovná se Elex v soubojích Zaklínači?
 6. Jak nám Elex šlapal?
 7. Stojí Elex za to?
 8. HW nároky pro Elex PC
 9. Recenze elex: závěrečné hodnocení

Oslnil nás příběh Elexu?

• Recenze: 16. 10. 2017 • Autor: Ondřej Zeman

Běh dějin dokáže skutečně ovlivnit jen málo faktorů. Univerzum, v němž se Elex odehrává, bylo zasaženo danajským darem z nebes, který prakticky během několika okamžiků změnil chod života všech obyvatel planety. Někteří nový řád světa přijali, jiní se s ním naopak rozhodli bojovat. Nejvíce z celé situace vytěžili pomalu se měnící konzumenti meteoritických krystalů Albové, jejichž společnost během chvíle získala technickou převahu, s níž začala vytvářet citelný tlak na ostatní uskupení obývající tento svět. V probíhajícím konfliktu mají nezpochybnitelně navrch až do momentu, kdy se členové hlavního vedení rozhodnou zbavit statečného velitele Jaxe, jenž doposud úspěšně vedl ofenzívu proti barbarským berserkům, technologii uctívajícím klerikům a zákeřným banditům.

Elex; Wallpaper: Jaxe, výzbroj, svět Magallenu

Při putování po světě, jenž vám Elex nabízí, zavítáte do řady odlišně definovaných lokací.

Minimálně v úvodní fázi hry se vývojáři z Piranha Bytes výrazně neodklání od svého oblíbeného scénáře, kdy se vám do rukou dostane vyřízený protagonista, který se musí kvůli osobní pomstě přidat k jednomu z výraznějších herních uskupení. Vybrat si můžete z již zmíněného trojlístku, jenž vám vždy nabídne mírně odlišný průchod hrou. Na startu vypadá příběh průměrně, postupem času však slušně naroste. Když jsem se nakonec po pětačtyřiceti hodinách hraní dostal do finále, byl jsem nadmíru spokojen. Tvůrci Elexu byli schopni vcelku efektivně zakončit vyprávění svého prvního díla a odstartovat dějovou linku pro jeho pokračování.


Zastiňuje Elex v rámci úkolů Divinity Original Sin 2?

V nedávno recenzovaném Divinity Original Sin 2 jsem vývojáře z Larian Studios chválil za velmi kvalitní zpracování vedlejších úkolů. Autoři Elexu mě v tomto ohledu také hodně příjemně překvapili, protože namísto plochých nevýrazných zacházek tu máme řadu úloh, ve kterých na vás čekají zásadní morální dilemata a nesnadné volby citelně ovlivňující životy druhých. Jejich elementární návrh je vskutku povedený, díky slušným dialogům a řadě směr definujících schopností (mysl ovlivňující magie, vysoké charizma, úroveň empatie), si jednotlivé prácičky můžete vychutnat klidně i několikrát po sobě s jiným finálním výsledkem. 

Hráči libující si v užívání různých dialogových kliček budou v Elexu jako doma. Dobře vedený rozhovor totiž nejednou rozhodne o tom, zda ve svém snažení uspějete či naopak selžete. Hranice mezi těmito dvěma body je neskutečně křehká. Lokální uživatelé neovládající cizí jazyk proto jistě uvítají v následujících dnech přidání české lokalizace, kterou má na starosti česká distribuční společnost Comgad. Titulky v mateřštině jim pomohou zorientovat se v tom, co se kolem nich právě děje bez toho, aby museli ze šuplíku vytahovat anglický nebo německý slovníček.

Když už jsem zmínil Divinity Original Sin 2, nesmím opomenout to, že i v Elexu je možné zabít velké množství pro děj důležitých postav. Jejich eliminace bohužel výrazně neovlivňuje dění Magallenu (herní svět), což je škoda. Dle mého názoru by mohl větší důraz na tento faktor posunout sekundární dějové linky na vyšší úroveň. Takto bych je zařadil do lepšího nadprůměru, který vyloženě neurazí, ale ani příliš neoslní. Já sám jsem s nimi byl však spokojen, umožnily mi totiž zavzpomínat si na staré časy strávené v univerzu Gothicu a Risenu.

i Mohlo by vás zajímat
Code Vein: anime post-apo akční RPG ve stylu Souls série
Divinity: Original Sin 2 – Pořádně vybroušený diamant (RECENZE)
Biomutant bude kung-fu s „proměnlivým“ mončičákem v hlavní roli
Monster Hunter World – lovte obří monstra po boku přátel

Funguje v Elexu vývoj postavy a výroba předmětů?

Za každý splněný úkol získá Jax (hlavní postava) určitý počet zkušeností, jež se po nějaké době zformují do nové úrovně. V momentu, kdy se tak stane, dostanete k dispozici deset vývojových bodíků a jeden talentový, za který je možné permanentně expandovat spektrum vašich pasivních a aktivních dovedností. Elementární vývoj je v Elexu navržen relativně dobře, škála schopností je dostatečně široká na to, abyste mohli při druhém průchodu kráčet zcela odlišnou cestou než prvně. Já sám jsem Elex absolvoval nejprve jako puškou vyzbrojený muž vědy, nyní se chystám Magallen čistit za pomoci pořádně nabroušeného meče a přírodní magie. 

Elex; Gameplay: souboj, nepřítel, vybavení Elex; Gameplay: pustina, výhled, vybavení

Plnění zakázek mi kromě zkušenostních bodíků přineslo také obstojné množství hotovosti. Získané peníze lze v Elexu utratit mnoha způsoby. Investovat se dá do nového vybavení, dosud nepoznaných dovedností nebo do výrobních materiálů užitelných k produkci munice, dosud neotestovaných zbraní, zbrojí, vzácných šperků, jídla a vylepšení, která můžete připnout na vaši stávající výstroj. Ta bude následně posilovat jak vás, tak i vaše druhy ve zbrani.

K výrobě některých specifických předmětů a pokrmů budete kromě obyčejných surovin potřebovat také kusy těl vašich nepřátel. Postapokalyptický svět Magallen vám naštěstí nabízí dostatečné množství loveckých zón (ledem pokrytá jezera, rozpadlé továrny, dávno zničené kopule (skleníky) ve středu pouště, neklidné vulkány), jež obývají různé typy navzájem znesvářených příšer, které vám budou minimálně ze startu dávat pořádně zabrat. Pokud se rozhodnete vydat na hon, ideální doba je v noci, protože většina vašich protivníků odpočívá po náročném dni stráveném bojem o život s ostatními živočišnými druhy.

Elex; Wallpaper: svět Magallen, pouště, skleníky Elex; Gameplay: lávové jezero Elex; Wallpaper: svět Magallen, zmzlá jezera

Jak je na tom umělá inteligence?

Počítačem ovládaní protivníci jsou na tom vcelku dobře. Dle mého názoru se chovají rozhodně lépe než vaši spolubojovníci. Elex v tomto ohledu značně zaostává za konkurencí. Společníkům nemáte možnost udílet příkazy, mimoto se často chovají velmi podivně, což považuji za nejvýraznější mínus. Prakticky se na ně nemůžete za žádných okolností spoléhat. Oponenty, na něž útočíte, často po určitou dobu přehlížejí, nebo plně ignorují v případě, že do nich sami dostatečně aktivně nesekáte. S následováním vašich kroků mají naštěstí problém jen za předpokladu, že jdete do životu nebezpečných míst.

Jednání společníků často nestojí za moc, přesto je dobré mít je v družině, protože vám čas od času dokáží zachránit život. Kromě toho disponuje každý charakter svým vlastním životním příběhem, který vám bude odkryt při plnění vedlejších úkolů, jež vám zadají. Bohužel nejsou nikterak výrazné. Zřejmě nejvíce mě zaujala série nabízená válečníkem klanu Berserků Durasem, v níž jsem vyšetřoval úkladnou vraždu jednoho z členů jejich frakce.

Elex; Gameplay: souboj, nepřítel, spojenec je mimo Elex; Gameplay: spojenci, utok 

Vyrovná se Elex v soubojích Zaklínači?

Minimálně v kontaktním boji se Elex poslednímu zástupci série Zaklínač nemůže za žádných okolností rovnat. Boj s mečem, palicí a štítem je tu hodně neohrabaný. Prakticky je značně podobný soubojovým mechanizmům užitým v předchozích projektech Piranha Bytes. Neschopnost pohnout se v tomto ohledu kupředu mě skutečně zaráží, za ta léta bych očekával výraznější posun. Kromě chladných zbraní jsou tu naštěstí také různé typy palných smrtících hraček, jež vám dají k dispozici vždy tři režimy palby definující efektivitu a přesnost vašich výstřelů. 

Vedle klasických kontaktních zbraní a pušek je při střetech v Elex možné užívat také různé typy magie. Ano, slyšíte správně. V tomto futuristickém univerzu naleznete defenzivní a ofenzivní kouzla, která lze velmi efektivně aplikovat v boji. V průběhu hraní jsem po většinu času pracoval jen s luky, paprskomety, raketomety, laserovými puškami a rukavicí určenou pro zaříkávače a mágy z řad technologii zavrhujících berserků. Chladným smrtícím hračkám jsem se snažil vyhýbat, protože mi eliminace nepřátel s jejich pomocí nepřišla zrovna dvakrát zábavná.

Elex; Wallpaper: souboj, nepřítel, střelba Elex; Wallpaper: souboj mečem, nepřítelJak nám Elex šlapal?

Po zkušenostech s Gothic 3 jsem se hodně bál toho, že Elex dopadne podobně či dokonce stejně jako poslední pokračovatel legendární značky. Naštěstí se tak nestalo. Optimalizace se tvůrcům skutečně povedla. Na nejvyšším možném nastavení jsem se prakticky nesetkal s tím, že by mi počet snímků klesl pod šedesát fps. Vizuální stránka vypadala i přes tento fakt nadmíru povedeně. Její úroveň je v rámci žánru obstojná. AAA titulům se však Elex v tomto ohledu rovnat bohužel nemůže, protože jsou někde jinde, než toto větší dílko de facto nezávislých vývojářů.

Jak jsem již napsal v předchozích řádcích, průchod tímto světem potěší vaše oko jen do jisté míry, momenty ze Zaklínače tu rozhodně nečekejte. Na podobné úrovni jako vizuál je i zvukový prvek, který není špatný, v žádném případě však nezastíní ozvučení z Divinity Original Sin 2 nebo Zaklínače 3: Divoký hon. Nejzásadnějším problémem celku je především velký výskyt bugů narušujících jinak víceméně bezproblémovou hratelnost. Obyvatelé Magallenu se často zasekávají o textury či mizí v kusech skal, takže s nimi následně už není možné vést debatu, což nakonec vede k načtení předešlé pozice.

Elex; Wallpaper: svět Magallen, město pod kopulí

Elex vám nabídne skutečně velká města plná života, jež se liší jak návrhem, tak i složením obyvatelstva.

Stojí Elex za to?

Některá vývojářská studia mají problém s tím, že se nejsou schopná výrazněji odpoutat od zavedených mechanizmů a značek. Popravdě tímto nešvarem trpí i autoři Elexu, proto jejich dílům většinou po čase dojde dech. První titul ze série je však vždy na velmi vysoké úrovni, což platí i o dnes recenzovaném Elexu. Celek milovníkům klasických akčních RPG nabídne zavedené a dobře fungující herní mechaniky, neobvyklý mix historických období, rozsáhlé životem kypící univerzum, obstojně navrženou výrobu předmětů a přiměřené spektrum protivníků. V případě, že se do něj náhodou rozhodnete zainvestovat své finance v průběhu následujících dní, počítejte s výskytem bugů, podivně jednající AI společníků a topornějšími kontaktními souboji.

Po několika letech se k nám vývojáři z Piranha Bytes konečně vrací s titulem, který by mohl být v jistém ohledu následovníkem jejich kultovní prvotiny (Gothic). Elex je klasické akční RPG – v žádném ohledu výrazně nevybočuje z řady, přesto si jeho hraní skutečně užijete. Hru je možné zakoupit na PC, Xbox One a PS4 již od 17. října. Tato recenze byla napsána pro PC verzi.

Elex; Wallpaper: Jaxe, výzbroj, svět Magallenu, jet pack

Vývojáři z Piranha Bytes v Elex velmi efektivně mixují futuristickou technologii s magií a vybavením užívaným rytíři.

HW nároky pro Elex PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-2405S / AMD Phenom II X4 940 Intel Core i5-2500S / AMD Phenom II X6 1055T
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 570 / Radeon HD 5870 NVIDIA GeForce GTX 670 / Radeon R9 285
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť  6 GB RAM 8 GB RAM
HDD 20 GB 20 GB

Recenze Elex: závěrečné hodnocení

Hodnocení 80% Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
70%
Audiovizuální zpracování
80%
Znovuhratelnost
90%
Elex; recenze

Klady

 • Slušná znovuhratelnost
 • Dobře fungující herní mechaniky
 • Rozsáhlé, životem kypící univerzum
 • Přiměřené spektrum protivníků

Zápory

 • Topornější soubojový systém
 • Občas zajímavě jednající UI u společníků
 • Přítomnost menších bugů
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB09