Obnovit stránku

Upozorňujeme na podvodné SMS, které lákají na nevyzvednuté výhry ze slosování. Více zde. 

Elon Musk oznámil na E3 2019 Fallout Shelter a další hry pro vozy Tesla (TÉMA)

Aktualizováno

Že herní výstava E3 dlouhodobě prochází změnou, dokazuje i přítomnost amerického podnikatele Elona Muska, který v rámci panelu E3 Coliseum oznámil nové hry pro elektromobily Tesla. Kromě portu Fallout Shelter od Bethesda Game Studios představil také jednu velmi známou hardcore skákačku a závodní hru, jež půjde ovládat volantem i pedály. Více informací včetně záběrů z hraní najdete uvnitř článku.

Elon Musk na E3 2019; screenshot: Elon Musk

Elon Musk na E3 představil port Fallout Shelter

• Téma: 19. 6. 2019 • Autor: Filip Němec

Až do čtvrtečního večera, když už bylo po všech významných konferencích E3 2019, byl největší hvězdou výstavy herec Keanu Reeves, který se objevil na prezentaci Microsoftu v rámci ukázky z akčního RPG Cyberpunk 2077. Jenže pak se objevil v pořadu E3 Coliseum Geoffa Keighleyho podnikatel Elon Musk. Zakladatel firem SpaceX a Tesla Motors si však nepřišel povídat jen o vesmíru a jeho zálibě ve videohrách. Ve společnosti svého známého Todda Howarda, ředitele Bethesda Game Studios (série Fallout a The Elder Scroll's), Musk oznámil port Fallout Shelter, který si budeme moci zahrát v elektromobilech značky Tesla stejně jako další dvě nové hry.

Elon Musk a Todd Howard – E3 2019 Coliseum Panel

Více než čtyřicetiminutové povídání se točilo zejména kolem nových her pro Teslu, Musk a Howard si však povídali i o svém přátelství nebo vesmíru. Pro fanoušky her a automobilky Tesla Motors rozhodně zajímavé video, běžného konzumenta E3 by však mohlo naopak nudit.

Todd Howard a Elon Musk se znají zejména díky tomu, že Howard je majitelem vozu Tesla, který Muskova firma vyrábí a protože Musk se netají svou láskou ke hrám (a mimo jiné i těm od Bethesdy), bylo jasné, že se jednou musejí setkat. U přátelství to však nezůstalo a tak mohli obě legendy ve svých odvětvích na E3 2019 oznámit port mobilní hry Fallout Shelter. Fanoušci si samozřejmě přáli spíše The Elder Scroll's V: Skyrim, který byl portován na všechny možné i nemožné platformy (vedle Switche třeba i digitálního asistenta Amazon Alexa). Jak ale Musk poznamenal, raději začnou něčím jednodušším, palubní počítač Tesly totiž nemá zrovna výpočetní výkon na rozdávání, což je zároveň nepříjemná limitace do budoucna.

Fallout Shelter ve vozech Tesla; screenshot: bunkr Fallout Shelter ve vozech Tesla; screenshot: bunkr

Ve Fallout Shelter se vžijete do role vedoucího protiatomového krytu a vaším cílem bude jeho prosperita. Hlídat tak musíte výrobu elektřiny, či dostatek pitné vody a jídla.

V Tesle si zahrajeme i hardcore skákačku Cuphead

Co však Tesly zvládají dobře je engine Unity. Již dříve Musk v jednom ze svých podcastů prozradil, že Tesla nemá problém s tímto grafickým enginem a dokonce zmínil hardcore skákačku Cuphead, jež v podcastu označil za hru, která je „cool a neuvěřitelně těžká“. Tehdy nedošlo k žádnému oznámení, ale něco tušit jsme již mohli. IGN později kontaktovalo autory hry ze studia MDHR a ti potvrdili, že si Tesla Motors objednala port jejich hry, který by měl vyjít někdy v průběhu léta. 

Na rozdíl od Fallout Shelter, což je titul vytvořený právě pro dotykové ovládání, bude Cuphead vyžadovat připojení ovladače, což naštěstí díky podpoře Unity enginu není zase takový problém. V rámci panelu o tom sice nepadlo ani slovo, ale z videa je zřejmé, že minimálně Xbox One ovladače budou podporovány a to skrze USB port, což již dříve Musk potvrdil ve zmíněném podcastu. Vzhledem k tomu, že ovladače využívají technologii bluetooth, i bezdrátové připojení je nebo bude možné.

Cuphead ve vozech Tesla – E3 2019 Gameplay

Až vedle vás na dobíjecí stanici Supercharger někdo zlostně vyběhne z auta a hodí po vás ovladač, neberte si to osobně. Pravděpodobně jde jen o majitele Tesly, který pokazil další level v neuvěřitelně těžké skákačce Cuphead.

Závody Beach Buggy Racing 2 budeme ovládat volantem

Není to však populární Fallout Shelter (přes 63 milionů stažení) nebo obtížný Cuphead (přes 63 milionů rozbitých ovladačů – odhad redakce). Nejzajímavějším titulem je Beach Buggy Racing 2, což je arkádová závodní hra, jež vyšla na všech myslitelných platformách včetně mobilních telefonů. Oproti prvnímu dílu sice nezaznamenala takový úspěch, ale stále jde o velmi podařenou arkádu, která rozhodně plní svůj účel. Podstatou hry totiž není ani tak být první, jako co nejvíce škodit svým soupeřům a hratelností se nejvíce podobá třeba Mario Kart.

Co je tak zvláštního na verzi hry, kterou si můžeme zahrát v elektromobilech Tesla? Takzvaná Tesla Edition totiž lze ovládat volantem a pedály, což je na první pohled něco nového až šíleného a na ten druhý vlastně něco zcela logického. Sám Elon Musk na konto Beach Buggy Racing 2 řekl: „Když máte závodní hru a volant, není o čem přemýšlet.“

Beach Buggy Racing 2 (Gameplay)

Zatáčející kola při stání na místě budou jistě budit zájem okolí. Jako by nestačilo, že budete kroutit jako blázen volantem.

Beach Buggy Racing 2 je kompetitivní hra a Tesla Edition tak podporuje i splitscreen, přičemž druhý hráč by měl ovládat svůj vůz klasicky ovladačem. Na dlouhé cesty nebo čekaní na dobíječce, jde o zajímavé zpestření, které je však možné si užít opravdu jen v momentě, kdy vůz stojí. V opačném případě nelze Beach Buggy Racing 2 ani jinou hru spustit. Možná se však již brzy dočkáme doby, kdy plně autonomní řízení dovolí zahrát si i během jízdy. V rámci E3 panelu pak nepadl ani jednou příslib data vydání, očekává se však, že by všechny tři tituly měly být dostupné v průběhu léta. Tesla ostatně v posledních týdnech vydává jeden update za druhým, takže to je velmi pravděpodobné.

i Elon Musk a hry:

Musk se rozhodně netají svou oblibou ke hrám, přestože kriticky vystupuje proti jednoduchým „klikačkám“, které svým dětem naopak zakazuje. Místo nich prý hrají karetní hru Hearthstone. Láska k hrám i vesmíru se u Muska projevila už v jeho dvanácti letech, kdy naprogramoval hru Blastar a za 500 dolarů ji prodal do časopisu PC and Office Technology. Blastar si je nyní dokonce možné zahrát zde

V roce 2015 pak prozradil svých pět nejoblíbenějších sérií: Civilization, Warcraft, BioShock, Mass Effect a Fallout. Z právě proběhlého E3 panelu je pak evidentní, že jde především o Fallout 3. V dalších rozhovorech pak často zmiňuje také onlinovku Overwatch a další hry od Blizzardu nebo sérii Deus Ex. A nebyl by to zakladatel kosmické firmy SpaceX, kdyby nedoporučoval Kerbal Space Program.

Herní veletrh E3 z jiné perspektivy

Celý panel ale nebyl pouze o hrách, přestože byly spojovníkem mezi mnoha tématy. Musk byl například dotázán, jestli odvětví, v nichž podniká (zejména automobilový, energetický a aerokosmický průmysl), nějakým způsobem ovlivňují hry a jejich vývoj. „Nezačal bych programovat, kdyby nebylo her. Je to velmi mocný nástroj, který dokáže děti povzbudit právě k programování a vytvářet realistickou grafiku s minimálními zdroji je hodně těžký oříšek.“ odvětil Musk a dodal, že mnoho programátorů z jeho firem v určitém období pracovalo v herní vývojářské firmě.

Musk na konto realistické grafiky také prozradil, že v Tesla Motors vyvíjí autopilota právě díky fotorealistickým simulacím. „V Tesle máme celý tým, který se snaží vytvořit fotorealistický svět. Snažíme se být naprosto reální v nudných věcech jako jsou dopravní značky upozorňující na případný smyk nebo vybledlé dělící čáry.“ Musk se poté pokusil vysvětlit, že pomocí simulace se snaží vyhodnotit, jestli je chyba například ve značení či špatně vybudované vozovce a kudy by auto mělo správně jet. Toho musí být auta schopná, pokud chceme docílit plně autonomní dopravy.

E3 Coliseum; screenshot: Elon Musk

Oznámení Fallout Shelter z úst Elona Muska zní v kontextu jeho další firmy The Boring Company trochu jako černý humor. Právě o podzemních tunelech, které jeho firma buduje, se zároveň mluví jako o případných protiatomových krytech. Tunely by tak jednou klidně mohly složit jako skutečné „fallout shelters“.

V panelu pak zaznívaly také otázky na to, jestli celý náš život není jen simulací, což Musk s oblibou označuje jako velmi pravděpodobné. Pokud jste však fanoušci her a třeba i vozů Tesla, z E3 panelu bychom si kromě představených her měli také odnést informaci, že Tesla je otevřena přidávání nových her do svých aut a možná se v budoucnu dočkáme něčeho mnohem ambicióznějšího. A kdo ví, třeba jednou bude i ten Skyrim.

• Zdroje: AppSpot, CleanTechnica, IGN, Libsyn, Polygon, YouTube (IGN), TechJuice, The Verge, Variety

i Mohlo by vás zajímat

Kdy tituly Fallout Shelter, Cuphead a Beach Buggy Racing 2 dorazí do vozů Tesla není zatím známo.

P-DC1-WEB19