Obnovit stránku
Jak rychle doručujeme objednávky? Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-2 dny 0-2 dny 1-2 dny 0-1 den 3 pracovní dny 3 pracovní dny

Jak vyčistit kávovar (TIPY A TRIKY)

Aktualizováno

Pořídili jste si drahý kávovar, kupujete kvalitní kávové směsi a toužíte po co nejlepší kávě? Nenechte si pokazit posezení u vašeho oblíbeného nápoje pachutí způsobenou usazeninami uvnitř přístroje a dalšími nečistotami. Přečtěte si stručný průvodce čištění pákových i automatických kávovarů. Poradíme vám, jak vyčistit kávovar i co vše je potřeba pro dokonalé čištění kávovaru. Zjistíte, že stačí jen několik minut věnovat pravidelné údržbě, a nedělní návštěva bude na vaši kávu vzpomínat ještě dlouhé týdny.

Jak pečovat o espresso kávovary

Jak vyčistit kávovar – OBSAH

 1. Jak vyčistit pákový kávovar
 2. Jak na čištění automatického kávovaru
 3. Jak vyčistit kávovar od vodního kamene
 4. Výměna filtru na vodu v kávovarech

Jak vyčistit pákový kávovar

Lahodná káva z pákového kávovaru není tak úplně samozřejmá věc. Nezáleží totiž jenom na tom, jak kvalitními ingrediencemi přístroj naplníte, ale také jak dobře o něj budete pečovat. Každý kávovar zkrátka potřebuje pravidelnou údržbu, jinak káva z něj nebude stát za nic.

Pákový kávovar
Pákový kávovar byste měli čistit každý den

Každodenní péče o pákový kávovar

Nepláče sice jako malé miminko, přesto si pákový kávovar zasluhuje po každém dni, kdy pro vás stvořil báječnou kávu, důkladné umytí. Při čištění kávovaru nezapomínejte zejména na tyto úkony:

 • Vyčištění hlav kávovaru s pomocí slepého sítka a speciálního kartáčku.
 • Očištění portafilterů (páka nebo dvoupáka) a jejich sítek štětcem či hadříkem, aby v nich nezůstávaly zbytky poslední kávy. Ideálně před každým novým espressem.
 • Otření výdejníků páry hadříkem a odstříknutí naprázdno. Nejlépe opět vždy před každým použitím.
 • Odmočení výdejníků páry v citronové vodě během noci.
 • Odčerpání dostatečného množství vody z výdejníků horké vody po zapnutí kávovaru.

Týdenní údržba pákového kávovaru

Optimálně každých sedm dní vyčistěte pákový kávovar pomocí chemického prostředku. Do lázně připravené např. z cafizy a vody ponořte páky, sítka a další součástky a nechte několik minut působit. Po vyjmutí je pečlivě omyjte pod tekoucí horkou vodou, nechcete přece kávu s chemickou příchutí.

i  Věnujete čištění kávovaru nedostatečnou péči? Opravy škod způsobených mizivou péčí o kávovar vás budou stát nemalé peníze i čas.

Jak na čištění automatického kávovaru

Jak vyčistit kávovar, který je „automatický”? Možná vás toto označení kávovaru svádí k myšlence, že se o kávovar není třeba se starat. Opak je pravdou. Zvláště, pokud si chcete svou kávu vždy náležitě vychutnat. Přístroj se sice po každém připraveném šálku i zapnutí a vypnutí sám čistí, ale to nestačí. Jestliže budete věnovat čištění kávovaru náležitou péči, odměnou vám bude jeho dlouhá životnost a stále vysoká kvalita nápoje.

Automatický kávovar
I automatický kávovar potřebuje pravidelnou péči

Každodenní péče o automatický kávovar

Uvařením kávy a jejím servírováním ještě není všechno hotovo. Vždy, než kávovar definitivně vypnete, udělejte si čas na čištění kávovaru pomocí těchto několika jednoduchých operací:

 • Vyprázdnění odkapávací misky i odpadní nádobky na sedliny a jejich vyčistění.
 • Vymytí nádržky na vodu.
 • Řádné omytí napěňovací trysky a její čištění párou

Týdenní údržba automatického kávovaru

Jak vyčistit kávovar po týdenním používání? Vyjměte z přístroje spařovací jednotku, umyjte ji vlažnou (nebo mírně teplou) vodou, očistěte její filtr a nechte ji vyschnout. Kávovar otřete i uvnitř měkkým, vlhkým hadříkem.

i  Při čištění kávovaru dejte pozor na údržbu spařovací jednotky! Nikdy na její čištění nepoužívejte mýdlo, natož jiné chemikálie! 

Měsíční čištění kávovaru

Čištění kávovaru jednou za měsíc vyžaduje důkladnější péči. Obecně se doporučuje provést následující kroky:

 • Vyčistit spařovací jednotky odmašťovací tabletou (při vyšší intenzitě používání kávovaru zhruba po 500 šálcích).
 • Promazat spařovací jednotku příslušným mazivem (měsíčně nebo po cca 500 šálcích).
 • Otřít prázdný zásobník zrnkové kávy utěrkou.
 • Vyčistit karafu na mléko pomocí speciálního čisticího prostředku.
Údržba kávovaru
Jedině pravidelná údržba a čištění kávovaru vám zajistí přípravu lahodné kávy.

Jak vyčistit kávovar od vodního kamene

Speciální kategorii údržby všech kávovarů tvoří pravidelné odstraňování usazeného vodního kamene. Používají se k němu odvápňovače ve formě roztoku nebo tablety, které stačí vložit do nádobky s vodou v okamžiku, kdy přístroj nutnost odvápnění signalizuje. Různé babské rady mohou svádět k použití octa. Ale pozor! K čištění kávovaru nikdy ocet nepoužívejte, jinak hrozí, že kávovar skončí na separačním dvoře.

Odvapňovač De'Longhi EcoDecalk Čisticí prostředek Philips CA6704_10.jpg
Odvápnění a čištění vnitřku automatického kávovaru svěřte speciálním čističům, které se o váš kávovar postarají spolehlivě a šetrně.

Výměna filtru na vodu v kávovarech

K pravidelné údržbě a čištění kávovaru patří také výměna vodních filtrů. Ty omezují tvorbu vodního kamene uvnitř přístroje a zlepšují kvalitu vody, která je pro kvalitní kávu velice důležitá. Proto nezapomínejte na dostatečnou zásobu filtrů v domácnosti a jejich pravidelnou výměnu, ostatně převážná část kávovarů vás na to včas upozorní. 

i Mohlo by vás zajímat:

Pokud si i nadále chcete vychutnávat lahodnou kávu, nezanedbávejte péči a čištění kávovaru. Díky čističům a odvápňovačům je údržba automatického i pákového kávovaru jednoduchá a rychlá.

P-DC1-WEB08