Co je externí box a kdy se bude hodit?
Externí box je speciální zařízení určené k umístění interního HDD nebo SSD disku, a umožňuje jej tak využít jako přenosné úložiště. Jde o užitečné řešení pro uživatele, kteří potřebují rozšířit úložný prostor, přenášet data mezi více počítači nebo vytvářet zálohy svých důležitých souborů. Externí boxy se také často používají pro využití starších interních disků, když dojde k vylepšení či výměně počítače. Rozlišujeme dva typy boxů:
- Externí box má tvar obalu, do nějž se vloží a následně uzavře celý disk. Je určen pro dlouhodobé používání bez vyměňování interního disku a snadno se s ním cestuje, ale většinou pojme pouze jeden disk.
- Dokovací stanice vzhledem i používáním připomíná topinkovač, a disky se proto vkládají do horního otvoru. Obvykle má více pozic, kompatibilitu pro více formátů a je vhodný pro časté výměny disků. Není však zcela vhodná na cestování.
Externí box
Dokovací stanice
Vybíráme externí box
Externí box doporučujeme zvolit dle několika parametrů.
Zvolte ten správný externí box pro svůj formát disku
Externí box musí být v první řadě určen pro váš formát disku. Ať už se jedná o 3,5″, 2,5″, M.2 NVMe nebo M.2 SATA, každý z těchto formátů má své specifické rozměry, konektory, využití i vlastnosti. V čem se liší?
- Externí boxy na HDD 3,5″ jsou určené pro tradiční pevné disky, které se často nacházejí v stolních počítačích. Nabízejí vysokou kapacitu za přijatelnou cenu, ale mohou být pomalejší a těžší než jejich menší protějšky.
- Externí boxy na HDD 2,5″ jsou tvořené pro menší varianty 3,5″ disků, které se často nachází v noteboocích. 2,5″ disky jsou lehčí a méně náročné na energii než 3,5″ disky, ale mohou mít nižší kapacitu.
- Externí boxy pro M.2 NVMe jsou vhodné pro nejnovější a nejrychlejší formáty SSD disků. Tyto disky jsou dražší, ale nabízejí mimořádnou rychlost, což je ideální pro rychlý operační systém i náročné úkoly a procesy.
- Externí boxy pro M.2 SATA jsou podobné formátu M.2 NVMe, ale využívají pomalejší SATA rozhraní. Jsou však obvykle levnější než NVMe a stále rychlejší než tradiční 3,5″ a 2,5″ HDD disky.
Externí box musí být fyzicky i interně kompatibilní
Každý externí box má omezení na výšku a kapacitu disku, kterou lze v boxu umístit. Tyto parametry často určují, jaký disk lze v boxu fyzicky nainstalovat a jakou maximální úložnou kapacitu může box podporovat. Proto si před pořízením externího boxu určitě zkontrolujte rozměry zakoupeného či budoucího disku a přesvědčte se, zda bude kompatibilní.
Externí boxy dokážou pojmout více disků zároveň
Některé dokovací stanice a externí boxy nabízejí více pozic pro 2 a více disků. Ocení je především uživatelé, kteří potřebují přístup k více diskům současně nebo vyžadují větší úložný prostor. Většinou se jedná o externí boxy na HDD 3,5″ a 2,5″ standardy, ale najdou se i varianty pro M.2 NVMe SSD disky.
Zapojujeme externí box do PC
V závislosti na tom, jak rychlý přenos dat potřebujete a jaké zařízení plánujete připojit, je důležité zvolit externí box se správným rozhraním a konektory. Může se jednat o různé typy USB, SATA, ale i další.
- USB-C je moderní univerzální konektor, který podporuje vysokorychlostní přenos dat a nabíjení.
- Micro USB je starší typ USB konektoru, který je stále běžně používán v mnoha zařízeních, zejména v mobilních telefonech a některých tabletech.
- USB-A je tradiční konektor, který se používá ve většině stolních a notebookových počítačů. Existuje v několika verzích, jež se liší rychlostí přenosu dat.
- SATA je rozhraní pro přenos dat mezi pevným diskem a základní deskou počítače. Je to běžné rozhraní používané pro interní pevné disky a SSD v stolních a notebookových počítačích.
- eSATA je variantou SATA rozhraní designovanou speciálně pro externí zařízení. Nabízí rychlejší přenosové rychlosti než tradiční USB rozhraní a je ideální pro externí pevné disky, které potřebují rychlý přenos dat.
Ovlivní externí box rychlost disku?
Rychlost externího boxu je dána kombinací samotného boxu a vašeho disku, který je v něm použit. Externí boxy se totiž liší především čipem, který určuje způsob a rychlost připojení. Rychlost přenosu dat u jednotlivých boxů a doků se proto neuvádí, ale lze je rozdělit do rychlostních tříd podle způsobu připojení. V tabulce naleznete maximální rychlost v Gigabitech za sekundu, kterou externí box zvládne dle jeho typu připojení.
Typ připojení |
Maximální propustnost |
USB 3.2 Gen 1 |
5 Gb/s |
USB 3.2 Gen 2 |
10 Gb/s |
USB 3.2 Gen 2×2 |
20 Gb/s |
USB4 |
40 Gb/s |
i
Máte doma starší disk? Dokovací stanice HDD IDE možná pomůže
K připojení velice starých disků do moderních systémů můžete poté použít externí box na HDD 3,5″ IDE (Integrated Drive Electronics). Tento konektor byl vynalezen v roce 1986 a byl používán do roku 2007, kdy byl z velké většiny nahrazen SATA.
Z čeho se vyrábí externí boxy?
Externí boxy a dokovací stanice se vyrábějí z různých materiálů od lehkého a cenově dostupného plastu po odolný a elegantní hliník nebo kov. Materiál ovlivňuje odolnost, estetiku a také tepelnou vodivost zařízení.
HDD disky 3,5″ a 2,5″ obsahují komponenty, které bývají náchylné na mechanické poškození. Pokud si budete brát data na cesty, tak určitě vyberte HDD box s ochrannými designovými vlastnostmi. Naopak externí box na SSD disk M.2 NVMe standardu by měl být tepelně vodivý, protože se tyto formáty často zahřívají a potřebují lepší chlazení.