Obnovit stránku

F1 2017 – simulátor pro zkušené (RECENZE)

Studio Codemasters přichází s nejnovějším dílem své dlouholeté série závodního simulátoru – F1 2017. Pyšnit se může značně vylepšeným módem kariéry, spoustou reálných tratí, monopostů a komplexním systémem upgradů vaší formule a týmu. Přináší tento titul v rámci série výrazné novinky, nebo především vylepšuje stávající mechanismy? A má co nabídnout i nováčkovi v žánru?


• Žánr: Akční RPG • Multiplayer: Ano (online) • Vývojář: Codemasters Birmingham • Vydavatel: Codemasters • Platformy a Datum vydání: PC, PS4Xbox One (25. srpna 2017) • Homepage: codemasters.com/game/f1-2017/ • Čeština: Ne


Co všechno se v recenzi F1 2017 dozvíte?

 1. F1 2017 – začátky bolí
 2. V F1 2017 vás čeká slibná kariéra
 3. Vozový park v F1 2017
 4. Formule jako živá
 5. Cílová rovinka F1 2017
 6. HW nároky pro F1 2017 PC
 7. Recenze F1 2017: závěrečné hodnocení

F1 2017 – začátky bolí

• Recenze: 25. 8. 2017 • Autor: Štěpán Lenk

Prvních pár hodin ve světě F1 2017 bylo pro mě, zelenáče na závodním okruhu, dosti obtížných. Každých pár minut jsem se prokousával hromadou tabulek, žebříčků a grafů, které mi toho příliš neříkaly. Nastavení formule, typy pneumatik a převodovek pro mě jakožto zelenáče v závodním žánru byly v podstatě španělskou vesnicí. Stále jsem se ale utěšoval myšlenkou, že až se v F1 2017 dostanu k závodění, všechno se to zlepší a mezery ve vzdělání si doplním tak nějak za pochodu. Bohužel, opak byl pravdou.

Když už jsem se konečně dostal na závodní okruh, hned v prvním kvalifikačním závodě se mi po pár metrech podařilo urazit přední kolo své formule. A to jsem byl, prosím pěkně, na trati sám! Asi vám nemusím podrobně popisovat, jak vypadala má jízda po okruhu ve společnosti dalších 19 pilotů. Ano. Strašně.

F1 2017; formule red bull

Nablýskaný monopost ve světle reflektorů. Pokud ho ale nebudete pečlivě udržovat, moc dlouho se lesknout nebude.

F1 2017 rozhodně není hra pro úplné nováčky a spíše počítá s tím, že máte zkušenosti s předchozími díly. Formule se navíc ovládají dost specificky a chvíli trvá, než řízení dostanete do ruky. Naštěstí hra disponuje opravdu bohatým nastavením všeho možného, tudíž si noví hráči můžou hru vcelku slušně nakonfigurovat přímo úměrně jejich pilotním dovednostem. Bez nastavení spojky z manuálu na automatiku bych pravděpodobně ještě stál na startu prvního závodu Kariéry. A když jsem tento mód zmínil, pojďme se na něj podívat podrobněji.

V F1 2017 vás čeká slibná kariéra

Kariérní mód v F1 2017 popisuje váš postup celou letošní sezónou soutěže Formule 1. Začínáte tvorbou svého avatara. V poměrně jednoduchém editoru si vyberete z přednastavených tváří, zadáte jméno, zemi původu a vyberete si jednu z 9 dostupných stájí.

Pak už se můžete směle vrhnout do závodění a s tím spojených aktivit. Váš cíl je poměrně jasný. Propracovat se ze dna tabulky na vrchol a stoupnout si na stupně vítězů. A jelikož závody formulí dovedou být pěkně záludné, nebude to zrovna jízda růžovým sadem. Závodění je samozřejmě zásadní složkou hry, překvapivě dost času v F1 2017 ale strávíte i mimo okruh zíráním do obrazovky svého věrného laptopu, odkud spravujete svůj monopost a tým.

F1 2017; Ferrari formule

Tratě jsou zpracovány opravdu do detailu. Skvělému dojmu ze závodů napomáhá i velká míra realismu.

Můžete si také přes telefon poklábosit se svojí agentkou, která vám prozradí cíle aktuálního závodu (umísti se minimálně na 4. pozici, poraz Hamiltona atp.) Případně spustit tréninkový mód a projet si nadcházející trať, seznámit se s okruhem a jeho úskalími a lépe tak naplánovat strategii.

Na disku laptopu také narazíte na pravděpodobně největší změnu Kariéry oproti minulým dílům série F1 – značně rozšířenou vývojovou sekci Research & Development, zkráceně R&D. Prostřednictvím této funkce zadáváte svým inženýrům poptávku na vylepšení a úpravu jednotlivých komponent formule. Záměrně říkám poptávku, jelikož vývoj jednotlivých částí v F1 2017 může selhat a je třeba jej znovu zaplatit a zadat.

F1 2017; pit stop F1 2017; laptop management

Nově se také o svou formuli musíte pečlivě starat a sledovat stav opotřebení motoru, převodovky a jejich součástí. Náhradních dílů máte navíc pouze omezený počet a za nákup nových jste penalizováni, F1 2017 vás tak staví před závažná dilemata. Vyměníte notně opotřebený díl a budete riskovat nutnost koupě nového a případný postih, nebo ještě pár závodů zkusíte projet na značně ochozeném stroji?

Díky údržbě vaší vlastní formule a bohatému R&D systému získává F1 2017 obrovskou hloubku a pořádnou dávku znovuhratelnosti, kterou ocení nejen technicky založení hráči a fanoušci Formule 1. Nabídka nastavení a možností postavit si svou formuli opravdu na míru až vyráží dech a je perfektním přídavkem do stávající série.

i Mohlo by vás zajímat
Gran Turismo Sport (PODROBNÁ RECENZE)
Forza Motorsport 7 dorazí i na PC již 3. října
Need for Speed Payback posouvá tuning vozidel na dosud nevídanou úroveň
Beta pro Call of Duty: WWII začíná už na konci srpna

Vozový park v F1 2017

F1 2017 pracuje s oficiální licencí závodů Formule 1, všechny tratě a monoposty tedy vycházejí z reálných předloh. Po několika dnech závodění se domnívám, že autoři odvedli dobrou práci. Jsou ztvárněny velmi realisticky a dokáží věrně navodit atmosféru skutečných závodů. Provětrat okruh můžete celkem v 9 moderních strojích. Na scénu se vrací i klasické „retro” modely formulí, které si lze osahat ve speciálních eventech v rámci Kariéry, nebo v dalších herních režimech, třeba v Grand Prix.

F1 2017; Honda classic F1 2017; formule Red Bull F1 2017; Mercedes formule

Prohánět se budete například po ulicích Monaca, na okruzích v Číně, Melbourne, Japonsku a dalších známých tratích. F1 2017 jich dohromady obsahuje více než 20, což je velmi slušný počet. Osobně mě nejvíce vizuálně oslnilo právě Monaco, ale je to dané hlavně tím, že okruh vede přímo ulicemi Monte Carla.

Formule jako živá

Zvuk je v F1 2017 skvělý, motory formulí správně burácí a je slyšet každé přeřazení rychlostního stupně. Osobní inženýr s vámi aktivně komunikuje přes sluchátko v helmě a sděluje vám aktuální stav vozidla, ostatních pilotů, případně navrhuje změnu strategie závodu. Pokud nabouráte, dokonce se vás i starostlivě zeptá, jestli jste v pořádku. Jeho hlas se navíc defaultně ozývá z reproduktoru ovladače, což jen prohlubuje iluzi komunikace na dálku.

F1 2017; stáj Red Bull, obličejové animace F1 2017; trať Monaco

Grafika vypadá moc hezky během závodů, trochu ale pokulhává v momentech mimo váš monopost. Prostředí je v pořádku, ale obličejové animace vašich týmových kolegů nejsou úplně povedené. Hned první setkání s vaší agentkou je místy až děsivé díky poněkud strnulým výrazům a synchronizaci rtů a řeči. Chápu, že v závodní hře není dvakrát důležité prvotřídně zpracovat každý vlas a mimiku vašich kolegů, přesto to trochu kazí jinak výborný dojem z nezávodních pasáží.

Naopak samotné závodění je v F1 2017 provedeno skvěle. Tratě jsou zpracovány výborně, asfalt se v jednu chvíli blyští v paprscích slunce, o pár minut později už se zlověstně leskne pod náporem deště. I já, člověk s mizivým vztahem k závodění obecně, jsem na sobě po pár hodinách hraní začal pozorovat podezřelé zvýšení hladiny adrenalinu pár vteřin po startu. Nakonec jsem neměl jinou možnost než si přiznat, že dojem z jízdy je v F1 2017 naprosto fantastický a každý závod si vlastně užívám.

F1 2017; fomule; déšť; trať

Déšť je v F1 2017 zpracován opravdu parádně, jízda na mokré trati už taková paráda není.

Dynamický model počasí funguje velmi dobře a dělá s atmosférou opravdu zázraky. Na jedničku s hvězdičkou se tvůrcům povedlo například slunečné počasí, které na vaši helmu hází skutečně působivě zpracovaný lens flare efekt. Skoro až máte chuť formuli zastavit a kousek jít zase pěšky, když je tak krásně.

Na formulích je zase vidět postupné opotřebení pneumatik, a pokud zrovna nešťastně projedete trávou a kačírkem, musíte se smířit s omezeným výhledem kvůli prachu a poletujícím stéblům trávy. Jedním slovem skvělá práce. Ano, vím, že to jsou slova dvě.

F1 2017; dynamické počasí F1 2017; závod v dešti

Cílová rovinka F1 2017

I přes mé počáteční obavy a nezájem ke všemu motorizovanému musím říct, že je F1 2017 skvělá závodní hra. Úplní nováčci si možná zpočátku budou připadat ztraceni a zahlceni, ale byla by velká škoda se nechat odradit. Já sám jsem živoucím důkazem, že ani pro naprostého laika není tak těžké se do hry ponořit a opravdu si ji užít. Pokud vás tedy svět Formule 1 zajímá, jen nevíte, kde začít, tato hra by mohla být vaším ideálním startem.

F1 2017 je vynikající závodní simulátor, který potěší především zkušené hráče. Díky vysoké míře nastavení hratelnosti je ale přístupný i nováčkům. Hra nabízí bohatou škálu vozů a tratí společně s propracovaným kariérním režimem a systémem upgradů. Codemasters se se svým nejnovějším počinem opravdu vytáhli a sérii ostudu rozhodně nedělají. Své pilotní dovednosti můžete uplatnit na platformách PC, PS4 a Xbox One, datum vydání F1 2017 je 25. 8. 2017. Tato recenze byla napsána pro PS4 verzi.

HW nároky pro F1 2017 PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 7/8/10 64-bit
Procesor Intel Core i3-530 nebo AMD FX 4100 Intel Core i5-4690 nebo AMD FX 8320
Grafická karta Nvidia GTX 460 nebo AMD HD 5870 nVidia GeForce GTX 980 nebo Radeon R9 FURY
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť  8 GB RAM 8 GB RAM
HDD 30 GB 30 GB

Recenze F1 2017: závěrečné hodnocení

Hodnocení 80% Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
80%
Audiovizuální zpracování
75%
Znovuhratelnost
80%
Sudden Strike 4; recenze

Klady

 • Propracovaná kariéra
 • Systém poškození a upgradů
 • Slušný výběr herních módů
 • Vysoká míra realismu
 • Hezky zpracované tratě

Zápory

 • Ošklivé animace obličejů
 • Pro začátečníky dost nepřívětivé
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Psaní o videohrách, ať už ve formě samostatných článků nebo recenzí, se věnuji přibližně od roku 2017, kdy jsem svými texty začal přispívat na server Zing.cz, abych posléze napevno zakotvil v redakci Alza Magazínu. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury z pohledu třetí osoby, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech. Obecně ale u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB12