Vysoušeče vlasů neboli fény vlasy nejen vysuší, ale díky různým nástavcům pomohou i k vytvoření dokonalého účesu. Vybírejte podle příkonu, regulace teploty i rychlosti foukání. Poradíme vám, jak vybrat fén.
Příkon je jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru fénu na vlasy. Určuje výkonnost motoru a spotřebu elektrické energie.
Čím vyšší příkon, tím bude spotřeba elektrické energie vyšší, avšak sušení vlasů rychlejší díky silnějšímu proudění vzduchu.
Příkon by měl ideálně dosahovat minimálně 1 300 W, aby bylo vysoušení vlasů efektivní a vlasy nebyly teplému proudu vzduchu vystaveny příliš dlouho.
Dlouhá doba fénování vlasům příliš neprospívá. Proto se snažte vybírat fény s možností regulace teploty a nastavení rychlosti proudění vzduchu, které dobu fénování rovněž ovlivní.
Regulace teploty vysoušeče vlasů
Obvykle si u vysoušeče vlasů můžete nastavit 1–3 teplotní stupně. Doporučujeme vlasy fénovat při nižší teplotě, aby se tolik nepřehřívaly a neničily.
Fén na vlasy s nastavitelnou rychlostí proudění vzduchu většinou umožňuje nastavit 2–3 různé stupně rychlosti. U profesionálních fénů se můžete setkat i s více rychlostmi.
Jaké speciality může fén na vlasy ještě nabídnout?
Fény na vlasy se čím dál více přizpůsobují požadavkům nejen na zdravé vlasy, ale také na lehkou manipulaci a snadné přenášení.
Ionizace je technologie, která zajistí ochranu vlasů během vysoušení, dokáže je vysušit za kratší dobu, dodá vlasům lesk a zabrání jejich poletování.
Studený vzduch vám během foukání zafixuje účes a vaše vlasy jsou díky němu hladké a hebké.
Dalšími funkcemi pro lepší manipulaci s fénem je délka napájecího kabelu, která se pohybuje okolo 1,3–3,5 metru a hmotnost, která je důležitá zejména u delšího fénování.
Nástavce k fénu
Většina fénů na vlasy obsahuje několik speciálních nástavců, které vám pomohou při tvarování a celkovém stylingu vlasů.
Difuzér je určen pro přirozený vzhled loken. Nástavec vlasům dodá také objem a u přirozeně kudrnatých vlasů jejich vlnění ještě podpoří.
Koncentrátor neboli tvarovací nástavec disponuje velmi tenkým a širokým koncem, který vám umožní nasměrovat teplý vzduch přesně tam, kam chcete. Díky tomu si budete moci vlasy hezky vytvarovat.
Hřebenový nástavec vám vlasy během foukání nadzvedne a pročeše je od kořínků. Tím docílíte objemného účesu.
Jaké kartáče na vlasy používat při fénování?
Pro účes plný objemu využívejte při fénování ploché tunelové kartáče a kulaté kartáče, které nejen, že vašim vlasům dodají skvělý vzhled plný objemu, ale také vysušení vlasů urychlí.
Plochý tunelový kartáč využijete pro rozčesání vlasů během fénování. Proudění teplého vzduchu skrze štětiny urychluje vysušení a navíc vám pomůže vlasy vytvarovat tak, jak si přejete.
Kulatý kartáč na vlny vám během foukání vytvoří nadýchaný účes. Díky různým velikostem kulatého kartáče si můžete vytvořit různě velké vlny. Čím delší vlasy však máte, tím širší kulatý kartáč použijte.
Jak vybrat dětský fén – 3 nejdůležitější parametry
Při výběru dětského fénu se zaměřte především na následující kritéria:
Lehká konstrukce aneb čím lehčí fén, tím lepší manipulace.
Dlouhý kabel je pro snadnou manipulaci rovněž důležitý.
Funkce studeného vzduchu a regulace teploty zamezuje riziku popálení a vlažný vzduch nedráždí dětskou pokožku.
V historii bylo používání vysoušeče vlasů poměrně nebezpečné a vlastnit ho v domácnosti nebylo úplně běžné. Díky jejich postupnému vývoji je v dnešní době používání vysoušečů běžné, ale především bezpečné a pro vlasy šetrné. Jak to v historii s vysoušeči vlasů bylo a jak vlasům věnovat tu nejlepší péči?
První vysoušeč vlasů byl vynalezen roku 1890 Alexandrem F. Godefroyerem. K tomu ho inspiroval domácí vysavač, kterému z motoru vycházel teplý vzduch. Jeho vynález – vysoušeč vlasů, byl podobně jako vysavač těžký a do běžné domácnosti příliš velký. Jeho častým používáním se vlasy navíc začaly velmi brzy ničit.
Jak je to s dnešními fény na vlasy
Dnes jsou na trhu vysoušeče vlasů, které jsou o mnoho šetrnější a bezpečnější. Tyto typy vysoušeče vlasů navíc umožňují nastavení rychlosti foukání vzduchu a optimální teplotu, která určitému typu vlasů vyhovuje nejvíce. I když jsou v dnešní době vysoušeče vlasů mnohem bezpečnější a šetrnější, i přesto se snažte vlasy před nadměrným vysušováním chránit.
Vysoušeč vlasů a jeho používání
O vlasy je důležité denně pečovat, zejména pokud je často vystavujete teplu či vysušování. Používání vysoušeče vlasů je může připravovat o přírodní oleje a vlasy jsou náchylnější k lámání a třepení. Pokud však o své kadeře začnete pečovat včas, těmto příznakům poškození snadno předejdete, a to dokonce i při častém fénování.
Přípravky proti poškození vlasů používejte před každým použitím vysoušeče vlasů. Po fénování hydratujte pokožku hlavy i konečky vlasů, k čemu vám poslouží bezoplachové přípravky.
Pečujte o vlasy, i když je příliš často nefénujete. Na sluníčku se vlasy také značně vysoušejí a ztrácejí mnohem více živin než při fénování. Chraňte je přípravky na ochranu vlasů před sluncem, stejně jako chráníte svou pokožku.