Co je fondue?
Slovo fondue označuje druh pokrmu a také způsob přípravy jídla, které má francouzský či švýcarský původ. Jde o pochoutku, kterou si podle jedné z verzí alpští pastýři připravovali nad ohněm – roztopili v kotlíku sýr a namáčeli v něm pečivo. Vše pak doplňovali zeleninou. Dnes už má fondue více forem a vy si na něm můžete pochutnat v restauraci, ale klidně i doma.
Na jaké fondue máte dnes chuť?
Fondue si můžete připravit v několika variantách. Je tu klasické sýrové, pak ale také masové, kdy se maso vkládá do horkého oleje nebo vývaru. Jako dezert vyzkoušejte čokoládové nebo jiné sladké fondue – do rozehřáté čokolády nebo krému se v takovém případě namáčí ovoce.
Omamně sladké fondue nejen z čokolády
Jednou z variant, která poslouží jako skvělý dezert, je příprava sladkého fondue. Použít můžete nejen tradiční čokoládu rozehřátou se smetanou, ale i karamelový nebo vanilkový krém.
i
Zkuste oblíbené čokoládové fondue
Čokoládové fondue je oblíbené u dospělých i dětí. Do rozehřáté čokolády se namáčí různé druhy ovoce. Použít můžete mléčnou i hořkou a samozřejmě taky ochucené či oříškové druhy čokolády. K dochucení se hodí vanilka nebo skořice, pro dospělé pak ochucené likéry.
Původní slané fondue má dnes více tváří
Slané fondue je původní formou. Nejprve šlo o sýrové, později se přidalo i masové či zeleninové. Každé fondue tak bude jiné podle vaší nálady nebo i ročního období.
- Sýrové fondue se vytváří z jednoho nebo více druhů rozpuštěných sýru, do kterých se namáčí pečivo, zelenina, ale i vhodné druhy ovoce.
- Masové fondue funguje tak, že malé syrové kousky masa vkládáte do rozehřátého oleje nebo vývaru. Maso lze předtím ještě naložit. Vhodnou přílohou jsou pak různé omáčky.
- Zeleninové fondue je obdobou masového – do vývaru ovšem vkládáte vybrané druhy zeleniny. Můžete je konzumovat jen tak, nebo namáčet ještě v omáčkách.
Při přípravě slaného fondue si vyberte maso dle libosti – vepřové, hovězí, kuřecí, ale i rybí.
Připravte si originální švýcarské fondue
Pro švýcarské fondue je typické smíchání dvou a více druhů sýra. Nejčastěji jde o ementál, gruyere a vacherin fribourgeois. Do směsi patří také bílé víno, kapka třešňovice, muškátový oříšek, pepř a troška škrobu na zahuštění. Hrnec se pak vytírá česnekem.
Litinové fondue na gel
Fondue na čokoládu
Elektrické fondue
Jak fondue funguje?
Fondue je skvělá volba v případě, že chcete posedět s přáteli či si jídlo opravdu vychutnat. Suroviny se chystají na stůl syrové a každý si je pak upraví podle svého. Příprava trvá poměrně dlouho, hlavně při větším počtu osob, takže máte čas se při ní pobavit. Základem je nádobka, ve které se ohřívá omáčka či tekutina pro přípravu, a vidličky, na které se napichují suroviny. Druhy ohřevu mohou být různé.
Ohřívat můžete fondue několika způsoby
Pod nádobkou, ve které se rozehřívá tekutina na fondue, se nachází zdroj tepla, který obsah uvnitř nejprve rozehřívá a poté udržuje při vhodné teplotě. Vybrat si můžete z několika variant.
- Čajová svíčka je vhodná pro malé nádoby, připravíte si s její pomocí pouze sladké varianty, protože na pořádné rozehřátí například oleje nemá dostatečnou sílu.
- Gelový hořák se hodí zejména na rozpálení oleje. Můžete si ho připravit kdekoli i bez elektřiny, plamen se dá regulovat pomocí otvorů ve vrchní části hořáku. Jeho použití je bezpečné a snadné.
- Líh či plyn jsou variantou ke gelové náplni, umí rozehřát obsah na vysokou teplotu. Při jejich používání je ale třeba dodržovat bezpečnostní pokyny.
- Elektrické fondue je záležitostí posledních let. Nádoba stojí na elektrické plotně, která se zapojí do zásuvky. Celý proces je tak rychlejší a jednodušší, teplota se dá u některých přístrojů regulovat.
Vždy se řiďte pokyny výrobce fondue, jaký ohřev je možné s daným přístrojem používat.
Vyberte si vhodný materiál nádoby na fondue
Podle toho, jaké fondue se chystáte připravit, je třeba pořídit i správnou nádobu. Co se týká tvaru, jsou obvykle kulaté, velikost hrnců se pohybuje od cca 11 do 18 cm v průměru, na výšku potom 7 až 10 cm.
- Keramická (porcelánová) fondue jsou vhodná na čokoládu či karamel, využívají se jen s čajovou svíčkou. Snadno se udržují, ale jsou také náchylná na poškození.
- Nerezové či ocelové fondue umožní přípravu masa i zeleniny ve vývaru či oleji, k ohřevu se dá použít gel i elektrika. Jejich výhodou je dlouhá životnost i snadná údržba.
Méně obvyklé jsou také smaltované, měděné, litinové či kamenné nádoby na fondue.
Kolik lidí na fondue pozvete?
Při výběru správného fondue pro vás bude vodítkem objem nádoby. Pro 4 až 6 osob se hodí hrnce s objemem do jednoho litru, nad litr jsou potom vhodné pro 8 a více osob.
Co obsahuje sada na fondue?
Při nákupu obvykle koupíte celou sadu na fondue, která obsahuje vše potřebné k přípravě. Jde o hrnec, stojan, ohřev či nádobu na něj. Součástí jsou také dlouhé vidličky, které slouží k napichování surovin. Ve fondue setu můžete najít ale také misky na omáčky nebo podstavec na ochranu stolu.
Najděte ten nejlepší fondue recept nebo si vytvořte vlastní
Internet se hemží mnoha fondue recepty. Pro začátek se jich určitě držte, protože mají přesný poměr potřebných ingrediencí. Později už ale můžete experimentovat a doladit si chuť fondue podle své chuti – dejte více či méně koření, přidejte něco nového. U stolu s fondue tak nebude nikdy nuda.
i
Chutná vám fondue? Pak vyzkoušejte také raclette
Raclette je název sýra a také druh pokrmu. Sýr se podobně jako u fondue roztaví a následně na talíři konzumuje s ovocem a zeleninou či masem. K jeho přípravě se používají speciální raclette grily.
Stěžejní je ten správný fondue sýr
Na sýrové fondue použijte vhodný fondue sýr. Musí mít nízký bod tání, krémovou konzistenci a pevnou strukturu. Hodí se gruyere, cheddar, appenzeller, beaufort gouda i ementál, také comte cheese. Zkoušet můžete samozřejmě i jiné druhy, volte ale takové, které mají obsah tuku minimálně 45 %.
Na trhu najdete také předem připravené směsi na sladké i slané fondue.