Refresh the page

Ocenění TIPA 2018 – Canon a Sony opět ve vedení

Article

Aktualizováno

Již od roku 1991 je každým rokem vyhodnoceno několik desítek produktů odbornou novinářskou porotou jako to nejlepší, co si můžete na trhu koupit. Asociace TIPA (Technical Image Press Association) sdružuje zástupce odborných technických periodik, jejichž redaktoři se snaží na základě svých osobních zkušeností vybrat ty nejlepší produkty v různých oblastech.

Ocenění TIPA 2018

TIPA 2018 – obsah článku

  1. Stojí oceněné produkty opravdu za to?
  2. Oceněné digitální zrcadlovky
  3. Oceněné objektivy pro digitální zrcadlovky
  4. Oceněné bezzrcadlovky
  5. Oceněné objektivy pro bezzrcadlovky
  6. Oceněné kompaktní fotoaparáty a ultrazoomy

Stojí oceněné produkty opravdu za to?

Nás samozřejmě zajímá především odvětví digitální fotografie, které je de facto zastoupeno nejvíce a ocenění TIPA je udělováno celé řadě fotoaparátů, objektivů i nejrůznějšího příslušenství. Každoročně se navíc objevují nové kategorie, které reflektují vývoj trhu a mnohdy také zastoupení produktů jednotlivých značek na trhu.

Doporučení od asociace je tedy vhodné brát v některých oblastech s rezervou, nicméně jako základní vodítko jistě může posloužit celé řadě příznivců digitální fotografie, ať už se jedná o úplné začátečníky nebo ostřílené fotografy, kteří by si rádi rozšířili své vybavení o nové „nádobíčko“.

Letošní ročník se však ukazuje jako mírně nevyvážený, a to především vinou absence výrobků, které bychom mezi oceněnými produkty viděli velmi rádi. Namátkou například nové bezzrcadlovky Fujifilm anebo zástupci stáje Pentax. Pojďme se však podívat na oceněné produkty v jednotlivých kategoriích.

Oceněné digitální zrcadlovky

Začátečnická zrcadlovka – Canon EOS 200D

Novinka od Canonu je nástupcem velmi oblíbené a dlouhé roky prodávané zrcadlovky EOS 100D, Canon proto nelenil a nový model Canon EOS 200D napěchoval funkcemi, které se objevují u vyšších modelů. Zásadní změnou je snímač s vyšším 24Mpx rozlišením, který navíc podporuje technologii Dual Pixel AF pro rychlejší a spolehlivější ostření při fotografování s živým náhledem.

Canon EOS 200D

Hledáček zůstal stejný jako u předchůdce – v této kategorii zrcadlovek jeden z největších – a pracovat můžete při ostření s celkem devíti ostřícími body. Samozřejmostí je také snímání do RAWu a JPEGu, případně záznam videa ve Full HD rozlišení při 60 snímcích za sekundu. Velmi dobrá je u EOSu 200D konektivita – k dispozici je WiFi a Bluetooth, párování probíhá prostřednictvím NFC.

Pokročilá zrcadlovka formátu APS-C – Nikon D7500

Amatérská zrcadlovka typu APS-C přišla na trh s inovovaným snímačem, který je použit také u vyššího profi modelu Nikon D500. Snímky s rozlišením 20,9 Mpx zpracovává nový obrazový procesor Expeed 5, díky němuž je možné také snímat rychlostí až 8 sn./s a to do zaplnění mezipaměti (50 RAWů). Pokud máte oblibu v natáčení videa, pak vás jistě potěší i záznam ve 4K rozlišení při 30 sn./s.

Nikon D7500

Ovládání je u Nikonu D7500 prakticky stejné, jako u předchozích modelů, přibyl však výklopný a dotykový displej s úhlopříčkou 3,2“. Ostřící modul zůstal stejný a nabídne 51 ostřicích bodů, z nichž 15 středových je křížového typu, tedy citlivějších. Konektivitu obstarává WiFi a Bluetooth s technologií Snapbridge.

Pokročilá plnoformátová zrcadlovka – Canon EOS 6D Mark II

Na inovovaný model nechal Canon své zákazníky čekat poměrně dlouho (5 let) a jak se ukázalo, tak se čekání vyplatilo. Nový Canon EOS 6D Mark II je osazen úplně novým snímačem s rozlišením 26,2 Mpx, což při využití velké plochy a nového procesoru Digic 7 umožňuje nastavit velmi vysokou citlivost až ISO 102 400 – nejvyšší použitelná citlivost bez výrazného šumu se logicky pohybuje kolem ISO 16 000.

Canon EOS 6D II

Autofokus také prošel změnou a nově je možné využívat 45 ostřicích bodů křížového typu, kterým sekunduje technologie Dual Pixel AF pro rychlé ostření při fotografování přes displej. Ten je dotykový a výklopný. Video je možné zaznamenávat pouze ve Full HD kvalitě, malou náplastí je však přítomnost WiFi (s NFC), GPS a utěsnění proti nepříznivému počasí.

Profesionální digitální zrcadlovka – Nikon D850

Nejvyšší model D850 z dílny Nikonu je určen především profesionálům, kteří ale nechtějí na rameni tahat velké modely typu Nikon D5 a zároveň požadují perfektní obrazový výstup. Ten zajistí kombinace plnoformátového snímače s rozlišením 45,7 Mpx a procesoru Expeed 5, který navíc přinesl sériové snímání rychlostí 7 sn./s, respektive 9 sn./s při použití bateriového gripu.

Nikon D850

Ostření je shodné s modelem D5 a uživatelé můžou vybírat z celkem 153 ostřicích bodů, z nichž je 99 křížových. Citlivost autofokusu je -4 EV, což znamená spolehlivé ostření i při horších světelných podmínkách. Video je k dispozici ve 4K rozlišení při 30 sn./s, Full HD pak nabídne vysokou rychlost snímání 120 sn./s a milovníci časosběru si mohou dopřát rozlišení obrazu v kvalitě 8K.

Oceněné objektivy pro digitální zrcadlovky

Širokoúhlý zoom – Sigma 14–24 mm F2,8 DG HSM Art

Novinka z dílny Sigmy model 14-24mm f/2.8 DG HSM ART je určena pro plnoformátové digitální zrcadlovky, kde nabídne velmi široký úhel záběru při zachování perfektní světelnosti v celém rozsahu ohnisek. Objektiv je odladěn pro použití se snímači s vysokým rozlišením a také pro minimální optické zkreslení.

Sigma 14–24 mm F2,8 DG HSM Art

Stavba zahrnuje několik speciálních čoček pro potlačení optických vad, a u verze pro Canon je navíc zajištěna kompatibilita s funkcí Canon Lens Aberration Correction, která efektivně odstraňuje případné projevy chromatické aberace objektivu. U verze pro Nikon je pak použita elektromagnetická clona.

Standardní zoom – Sigma 24–70 mm F2,8 DG OS HSM

Nejpoužívanější rozsah ohnisek u zoomového plnoformátového objektivu je na trhu dostupný v různých variantách a od různých výrobců. Porota však zvolila jako vítěze objektiv Sigma 24–70 mm F2,8 DG OS HSM, který svým uživatelům přináší několik výhod – účinnou stabilizaci, devítilamelovou clonu pro jemný bokeh v rozostřených částech snímku, možnost fotografování z krátké vzdálenosti (37 cm) a nový, rychlejší ostřící motor.

Sigma 24–70 mm F2,8 DG OS HSM

Podobně jako širokoúhlý bratříček je i tento objektiv kompatibilní s funkcí Canon Lens Aberration Correction a u verze s bajonetem Nikon F pak najdete elektromagnetickou clonu.

Zoomový teleobjektiv – Tamron 70–210 mm F4 Di VC USD (model A034)

Tamron se v posledních letech rozhodl přepracovat své starší modely a přišel nejen s upraveným designem objektivů, ale především s upravenou optickou stavbou, což má velmi příznivý vliv na výslednou optickou kvalitu. Oceněný objektiv TAMRON 70-210mm f/4.0 VC USD je určen pro plnoformátový snímač, ale lze jej samozřejmě použít i s menším APS-C snímačem.

Tamron 70–210 mm F4 Di VC USD

Celkem 20 čoček zahrnuje i trojici speciálních členů s nízkým rozptylem světla pro eliminaci závojů a lepší přenos kontrastu. Objektiv umí ostřit od 95 cm a pomáhá mu v tom nový, tichý motorek. Velkým pomocníkem je při dlouhém ohnisku také optická stabilizace s účinností až 4 EV.

Širokorozsahový zoom – Tamron 18–400 mm F3,5–6,3 Di II VC HLD (model B028)

Také v kategorii tzv. cestovatelských zoomů zabodoval Tamron, a to s objektivem Tamron 18–400 mm F3,5–6,3 Di II VC HLD, který aktuálně nabídne největší rozsah ohnisek na trhu – slovy čísel se jedná o 22násobný optický zoom s poměrně slušnou světelností (vzhledem k rozsahu a velikosti).

Tamron 18–400 mm F3,5–6,3 Di II VC HLD

Objektiv je určen pro APS-C zrcadlovky Canon a Nikon, kde si mohou fotografové vychutnat efektivní ohnisko 600 mm. V takovém případě ocení optickou stabilizaci s účinností až 3 EV a při cestování v nepříznivých povětrnostních podmínkách přijde vhod utěsnění proti prachu a vlhkosti.

Nejlepší světelný objektiv – Canon EF 85 mm F1,4L IS USM

Klasika z dílny Canonu, objektiv Canon EF 85 mm F1,4L IS USM, dostala nový kabát, a hlavně je objektiv nově osazen stabilizací s účinností 4 EV, takže se můžete těšit na ještě ostřejší fotografie. Tomu ostatně odpovídá i zařazení objektivu do „eLkové“ řady, která je pověstná svojí optickou kvalitou. Objektiv je určen primárně pro plnoformátové zrcadlovky, nicméně lze jej použít i v kombinaci s menším APS-C snímačem.

Canon EF 85 mm F1,4L IS USM

V objektivu je celkem 14 čoček, které tvoří deset skupin, součástí je i asférická čočka, pro minimalizaci projevů optických vad. Nejkratší zaostřovací vzdálenost činí 85 cm a clona se skládá z 9 lamel – taková kombinace je ideální pro jemný bokeh v rozostřené oblasti snímku.

Profesionální teleobjektiv – NIKKOR 180-400mm f/4.0E FL ED VR TC1.4

Výjimečný rozsah objektivu NIKKOR 180-400mm f/4.0E FL ED VR TC1.4, který je určen především pro plnoformátové zrcadlovky, doplňuje v tomto případě ještě vestavěný telekonvertor, který prodlouží ohnisko 1,4× a fotografové tak mohou pracovat s rozsahem 252-560 mm, respektive 378-840 mm při nasazení na APS-C zrcadlovku.

NIKKOR 180-400mm f/4.0E FL ED VR TC1.4

Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 200 cm, použitá clona je složena z devíti lamel pro jemné podání rozostřených oblastí snímku. Samozřejmostí je v této kategorii použití optické stabilizace a také utěsnění proti povětrnostním vlivům.

Oceněné bezzrcadlovky

Začátečnická bezzrcadlovka – Canon EOS M50

Novinka Canon EOS M50 rozšířila nabídku kompaktů s vyměnitelným objektivem začátkem letošního roku a ačkoli je podle výrobce vstupním modelem do světa bezzrcadlovek, nabídne toho po stránce parametrů zdaleka nejvíce. Mimo jiné je to i elektronický hledáček a 3“ dotykový displej.

Canon EOS M50

Uvnitř je usazen snímač s rozlišením 21 Mpx a procesorem Digic 8, což v praxi znamená možnost pořizovat snímky rychlostí až 10 sn./s. Vzhledem ke konstrukci je použit snímač s technologií Dual pixel AF pro rychlé ostření při fotografování i videozáznamu, ten je k dispozici ve 4K rozlišení

Pokročilá bezzrcadlovka – Panasonic Lumix G9

Loňská novinka Panasonic Lumix G9 příjemně překvapila nejen parametry a funkcemi, ale také cenou. Ačkoli je fotoaparát určen především pro fotografování (na rozdíl od jiných modelů Panasonic), umí zaznamenat i 4K video s vyšší snímkovací frekvencí. Fotografy potěší možnost tvorby snímků s vysokým rozlišením až 80 Mpx.

Panasonic Lumix G9

Snímač samotný má rozlišení 20,3 Mpx a je stabilizovaný s velmi dobrou účinností 6,5 EV, ostření je v režii 225 ostřicích bodů a s přeostřováním zvládne Lumix G9 pořizovat snímky rychlostí 20 sn./s, bez přeostření pak 60 sn./s. Velkým pomocníkem je jemný elektronický hledáček a výklopný dotekový displej.

Plnoformátové bezzrcadlovky – jen a pouze Sony

Velmi vtipná situace je v segmentu plnoformátových bezzrcadlovek, kde je aktuálně možné koupit fotoaparáty pouze jednoho výrobce, a to Sony. Všechny modely od Sony, které se na trhu objevily v loňském roce, tak dostaly po jednom ocenění.

Základem je model Sony Alpha A7 III – tedy nejlevnější z celé řady s rozlišením 24 Mpx, stabilizovaným snímačem o účinnosti 5 EV a poměrně rychlým snímáním 10 sn./s. Oproti předchozí generaci je novinka osazena dotekovým a výklopným displejem a také joystickem pro výběr ostřícího bodu.

Sony Alpha A7 III

Druhou bezzrcadlovkou v řadě je model Sony A7R III, který získal ocenění v kategorii profesionální bezzrcadlovka s vysokým rozlišením. Z pohledu ergonomie je digitál prakticky stejný jako A7 III, zásadním rozdílem je však použití snímače s rozlišením 42 Mpx. Stabilizace má v tomto případě účinnost 5,5 EV a nová funkce Pixel Shift Multi umožní vytvořit složením více snímků fotografii o rozlišení 170 Mpx.

Sony Alpha A7R III

Posledním oceněným modelem je Sony A9, a to v kategorii profesionální vysokorychlostní bezzrcadlovka. Osazena je snímačem s rozlišením 24 Mpx s 5osou stabilizací a sériovým snímáním 20 sn./s se sledováním objektu. V průběhu fotografování nedochází k zatmění hledáčku, takže fotograf může plynule sledovat celou scénu. Do mezipaměti je pak možné uložit až 241 RAWů nebo 362 JPEGů. Hybridní autofokus pracuje s 693 ostřícími body, které pokrývají 93 % scény.

Sony A9

Oceněné objektivy pro bezzrcadlovky

Standardní zoom – Sony FE 24–105 mm F4 G OSS

Optimální ohniskový rozsah pro plnoformátový snímač je vhodnou volbou pro většinu fotografických situací. Sony FE 24–105 mm F4 G OSS je navíc možné použít i na bezzrcadlovkách s menším APS-C snímačem, kde se uživatelé dostanou k rozsahu 36–157,5 mm.

Sony FE 24–105 mm F4 G OSS

Uvnitř tubusu je 17 čoček z nichž jsou 4 asférické a 3 pak ze skla s nízkým rozptylem, což napomáhá eliminaci optických vad. Autofokus má tichý motorek typu SSM a ostřit zvládne od vzdálenosti 38 cm. Vhod přijde také optická stabilizace obrazu.

Teleobjektiv – Sony FE 100–400 mm F4,5–5,6 GM OSS

Také oceněný teleobjektiv pochází z dílny Sony a svým rozsahem je ideální pro wildlife a sportovní fotografii. K tomu jej ostatně předurčuje i dvojice motorků autofokusu a stabilizace s účinností 5 EV.

Sony FE 100–400 mm F4,5–5,6 GM OSS

Celkem 22 čoček zahrnuje tři speciální prvky pro eliminaci chromatické vady, přední čočka pak má fluorinovou ochrannou vrstvu zabraňující závoji a odleskům. Samotný objektiv Sony FE 100–400 mm F4,5–5,6 GM OSS je utěsněn vůči vlhkosti a prachu.

Světelný objektiv – Samyang AF 35 mm F2,8 FE

Velkým překvapením je zařazení objektivu značky Samyang, tato společnost se dříve soustředila především na manuální pevné objektivy, avšak v posledním roce představila i několik kousků s automatickým ostřením a bajonetem – jak jinak – Sony E.

Samyang AF 35 mm F2,8 FE

Objektiv je možné použít jak s plnoformátovým, tak i s menším APS-C snímačem, kdy bude k dispozici efektivní ohnisko 52,5 mm. Konstrukce se blíží tzv. pancake objektivům, které mají poměrně malé rozměry a pro svoji velikost jsou oblíbené především v žánru reportážní a street fotografie.

Oceněné kompaktní fotoaparáty a ultrazoomy

Pokročilý kompakt – Panasonic Lumix TZ200

Druhá generace upraveného cestovatelského kompaktu Panasonic Lumix TZ200 přinesla 1“ snímač s rozlišením 20 Mpx v kombinaci s objektivem o rozsahu 24-360 mm při světelnosti F3,3-6,3. Z pohledu funkcí najdou u kompaktu uživatelé všechny pokročilé vychytávky z vyšších modelů, jako je například dodatečné zaostření. Vedle Full HD video je k dispozici i 4K rozlišení.

Panasonic Lumix TZ200

Superzoom – Sony RX10 IV

Další zástupce stáje Sony získal ocenění jako nejlepší ultrazoom na trhu, konkrétně se jedná o model RX10, a to v jeho čtvrté revizi. Základ zůstává víceméně stejný – jednopalcový snímač s rozlišením 20 Mpx je doplněn skvělým objektivem o rozsahu 24-600 mm a světelnosti F2,4-4, který má optickou stabilizaci s účinností 4,5 EV. Novinkou oproti předchozí generaci je zrychlení práce autofokusu, sériového snímání (20 sn./s) a také zvětšení mezipaměti (112 RAWů nebo 249 JPEGů).

Sony DSC-RX10 Mark IV

Profesionální kompakt – Canon PowerShot G1X Mark III

Třetí generace pokročilého kompaktu Canon PowerShot G1X Mark III přišla s obrovskou změnou oproti předchůdcům – tou je použití 24Mpx snímače formátu APS-C, který je shodný například se snímačem v zrcadlovce Canon EOS 80D. Objektiv má rozsah 24-72 mm a světelnost F2,8-5,6 a pro ostřejší snímky je vybaven optickou stabilizací s účinností 4 EV. Video zvládá kompakt pouze ve Full HD rozlišení, konektivita je zajištěn prostřednictvím WiFi a Bluetooth.

Canon PowerShot G1X Mark III

Odolný kompakt – Nikon Coolpix W300

Kategorie outdoorových kompaktů je sice stále menší, nicméně novinky v loňském roce představili všichni čtyři hlavní hráči – Olympus, Fujifilm, Nikon a Ricoh. Nikon Coolpix W300 byl vyhodnocen jako nejlepší, na čemž má podíl ani ne tak malý snímač s rozlišením 16 Mpx, jako spíše použitý objektiv. Ten má periskopovou konstrukci s rozsahem 28-140 mm a velmi dobrou světelnost F2,8-4,8, optická skladba pak obsahuje i jeden prvek z ED skla pro lepší přenos kontrastu a minimalizaci chromatické vady.

Nikon Coolpix W300

Samozřejmostí je přítomnost GPS, kompasu, krokoměru, výškoměru, hloubkoměru a barometru. Komunikace je v režii WiFi a Bluetooth s technologií SnapBridge. Odolnost, která v případě Nikonu W300 patří k těm nejlepším, je následující – rovnou hodinu přístroj vydrží ve 30m hloubce, odolá pádu z 2,4 m, je prachuvzdorný i mrazuvzdorný až do -10 °C.

Profesionální videoaparát – Panasonic LUMIX DC-GH5S

Řada GH od Panasonicu je již od začátku konstruována především pro záznam videa, i když fotografie umí stejně dobře. Novinka loňského roku, Panasonic LUMIX DC-GH5S, má oproti předchozímu Panasonis LUMIXU GH5 nižší rozlišení snímače (10,2 Mpx), což by mělo mít pozitivní vliv na míru šumu při vyšších citlivostech. Pro tento účel je využita inovativní technologie Dual Native ISO se dvěma samostatnými obvody pro vyčítání pixelů – první maximalizuje dynamický rozsah při nižších citlivostech, zatímco druhý upřednostňuje redukci šumu na úkor vyššího dynamického rozsahu při vyšším ISO.

Panasonic LUMIX DC-GH5S
Petr Březina

Petr Březina

Petr Březina is a longtime editor of several magazines and blogs dealing with digital photography and audio engineering. In addition to writing, he also teaches photography courses and specially-focused workshops for beginners. In photography, he uses a classic approach with only minor changes.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB09