Recenze SONY DSC-RX100
Rozměry, mechanické provedení a ovládání
Objektiv, funkce a obrazová kvalita
Dalším podstatným bodem je snímací čip, kterým je 1“, tedy poměrně velký senzor typu CMOS Exmor RS a s rozlišením 20 Mpix. Na kompaktní fotoaparát má méně obvyklý poměr stran 3:2, což ale také považuji spíše za výhodu, protože si nemůžu pomoct, ale tento poměr stran se mi prostě líbí víc, jak u kompaktů častější 4:3, nemluvě pak třeba i o tom, že poměr 3:2 je používanější i u fotopapírů a podobně. Také výstupní kvalita fotografií je velmi dobrá, což ostatně můžete posoudit sami na ukázkových fotografiích, které se na konci článku můžete také stáhnout v plném rozlišení a zcela bez úprav (při fotografování navíc vypnuté redukce šumu). Musím říct, že při jejich fotografování jsem byl až sám překvapen kvalitou výstupu, která při vysokých citlivostech ISO konkuruje nejedné zrcadlovce. Stejně dobře je na tom také hybridní systém automatického zaostřování Sony Fast Hybrid AF, který v sobě kombinuje výhody systémů fázové detekce s detekcí kontrastu a je schopen zaostřit během rekordních 0,05 sekundy. Navíc systém obsahuje 25 polí s detekcí kontrastu a 315 s fázovou detekcí, které pokrývají 65% plochy fotografované scény, což je opět velmi slušný parametr, který navíc není jen „papírový“, ale který v praxi rozhodně využijete. To vše navíc ve velmi svižném tempu i co se týče samotného fotografování, protože Sony DSC-RX 100 Mark V. zvládne fotografovat rychlostí až 24 snímků za sekundu, což oceníte zejména při akčnějším focení třeba dětí, či domácích mazlíčků. 😊
Nadpis 1. sloupceNadpis 2. sloupce
Snímací čip1“ (13,2 × 8,8 mm), 20 Mpx, CMOS Exmor RS
Poměr stran3:2
ObjektivEkvivalent 24–70mm f/1,82,8
StabilizaceAno
Obrazový procesorBionz X
Rozsah citlivosti ISOISO 80 – 12 800 (25 600)
Rozsah expozičních časů30“ – 1/2000 (1/32000)
Automatické zaostřování315 / 25
Rychlost sériového snímání24 fps
LCD monitorTFT LCD 3“ / 7,5 cm (1,2 Mpx)
Video4K / 30p
Bezdrátové rozhraníWiFi, NFC
Paměťové kartyMemory Stick Duo nebo SD/SDHC/SDXC
Výdrž baterieCca 220 fotografií
Materiál tělaHliník
Rozměry102 × 58 × 41 mm
HmotnostCca 300g včetně baterie a karty
Příslušenství
Závěrečné hodnocení
Sony RX 100 V recenze hodnocení
Sony DSC-RX 100 Mark V
Profesionální kompaktní fotoaparáty
KRÁTKÝ TEXT ZÁVĚREČNÉHO ZHODNOCENÍ 2-3 VĚTY
Klady
  • Vynikající kvalita fotografií
  • Kvalitní a vysoce světelný objektiv Zeiss
  • Rychlé ostření i celkové reakce
  • Vtipně vyřešený hledáček
  • Opravdu kompaktní rozměry
  • Kvalitní provedení těla
  • Celková nabídka funkcí
Zápory
  • Vyšší cena
  • Menší výdrž baterie
  • Nemá dotykový displej
  • Horší držení větší rukou
Sony Cyber-shot RX10 IV (PREVIEW)
Sony RX100 to se světlem umí
V cenové kategorii fotoaparátů do 10 tisíc vyniká Sony RX100 především poměrem rozměrů a obrazové kvality, která překvapí i zaryté zrcadlovkáře. Největší podíl na tom má 1" obrazový snímač Exmor R s plochou přibližně 4× větší, než jakou mají snímače běžných kompaktů. Každý obrazový bod tedy dostal více prostoru, což se pozitivně projeví na minimální úrovni šumu i při vysokých hodnotách citlivosti ISO. Rozlišení snímače je 20,2 Mpx, snímky tedy mají maximální rozměry 5 472 × 3 648.
Velkou zásluhu na lepším zachycení světla má také objektiv Carl Zeiss Vario-Sonnar T se špičkovou světelností f/1.8. Takovou běžně nabízejí jen výměnné objektivy zrcadlovek a bezzrcadlovek nebo o poznání dražší kompakty. Nejširší ohnisko je 28 mm a do záběru se tedy vejde na poměry kompaktu opravdu mnoho. Zoomovat můžete až na ohnisko 100 mm, přiblížit tedy lze 3,6×.
Sony CyberShot DSC-RX100
Nadstandardně vybavený kompakt
Kompakt do 10 tisíc Sony CyberShot DSC-RX100
Dva automatické režimy a stabilizované video
Foťák Sony CyberShot DSC-RX100
Rychlost nastavení hraje prim
Kompakt Sony CyberShot DSC-RX100
Elegantní hliníkové tělo modelu RX100 překvapí svou pevností, lehkostí a luxusním vzhledem. Na kontrastním 3" (7,5 cm) LCD displeji s rozlišením 1 229 000 pixelů snadno rozeznáte jemné odstíny a detaily i na ostrém slunci. Záběry může RX100vka ukládat na paměťové karty Memory Stick nebo na běžnější karty SD. Energii dodávající akumulátor NP-BX1 umožní pořídit až 330 snímků. Sony RX100 lze nabíjet přes USB z počítače nebo z přiložené nabíječky.