Obnovit stránku
Jak rychle doručujeme objednávky? Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-2 dny 0-2 dny 1-2 dny 0-1 den 3 pracovní dny 3 pracovní dny

Sigma USB Dock – a objektivy Sigma ostří přesně

Back focus nebo front focus, to jsou pojmy, které asi každý fotograf, minimálně fotí-li zrcadlovkou, zná. A zároveň jsou to pojmy, které všem tak trochu nahání hrůzu. Současná fototechnika je sice na špičkové úrovni, ale i tak se někdy stává, že se objektiv „nemá rád“ s tělem a ostří buďto před nebo za požadovanou rovinu ostrosti. Zrcadlovky středních a vyšších tříd mají v menu možnost opravy chybného zaostření, nikoliv však těla nižších tříd. Společnost Sigma, známý výrobce objektivů, se tento problém rozhodla vyřešit trochu jinak. Vyvinula USB Dock UD-01NA spolu s aplikací Sigma Optimization Pro. Pomocí tohoto zařízení nastavíte naprosto přesně ostření objektivů Sigma modelových řad Art, Contemporary a Sport. A nejen to, software Sigma Optimization Pro umožňuje také aktualizaci firmwaru objektivů, u vybraných modelů pak ještě i vlastní nastavení funkčních tlačítek nebo uživatelskou aktivaci funkce Full-time MF. My se v tomto článku ale budeme věnovat nejdůležitější funkcionalitě – seřízení autofokusu.

Dokovací stanice Sigma USB Dock
Sigma USB Dock UD-01NA – zde s bajonetem Nikon (vyrábí se ještě verze pro Canon, Pentax a Sony)

Testovací obrazec navíc

Vypadá to trochu jako zadní krytka objektivu, ovšem s kovovým bajonetem i kontakty. A navíc je zde připojení USB kabelem k počítači. Není to krytka, je to vlastně hardwarové rozhraní, pomocí nějž bude váš objektiv Sigma komunikovat se softwarem Sigma Optimization Pro. Ten si stáhnete (samozřejmě zdarma) z webu Sigmy. Aplikace funguje jak na Windows (verze 7 a vyšší), tak i na Macu (Mac OS X 10.8 a vyšší).

Kromě doku a softwaru budete ale potřebovat ještě něco. Testovací obrazec, díky kterému přesně zjistíte odchylku autofokusu. Lze jej koupit, ale není to nutné. Stačí v internetovém vyhledávači zadat pojem „lens test chart download“ a vyběhne na vás spousta odkazů s testovacími obrazci ke stažení zdarma. 

Testovací obrazce jsou založené na jednoduchém principu. Máte šikmou rovinu s nějakým měřítkem. Nenechte se mýlit, čísla v podstatě nic neříkají. Jde jen o to zjistit, zdali objektiv ostří před nebo za rovinu ostrosti. Ale pozor! Ona měřicí „šikmina“ musí být nutně doplněná ještě kolmou rovinou, na kterou umístíte zaostřovací bod. Zaostřování přímo na šikmé měřítko není nikdy přesné a velmi pravděpodobně bude poskytovat zkreslené výsledky! Takže my jsme vybrali tento testovací obrazec.

Dokovací stanice Sigma USB Dock
Testovací obrazec můžete najít třeba přes google obrázky

Testovací obrazec vytiskněte nejlépe na karton. Nebo jej podlepte tužším papírem (my jsme ho vyztužili pravítkem). Čím širší objektiv (čím kratší ohnisko) budete seřizovat, tím je lepší mít testovací obrazec větší. Pro širokáče je mnohem lepší vytisknout testchart na formát A3, nikoliv běžný A4. To sice už trochu předbíháme, ale budete jej fotit i při nastavení na nekonečno, takže z většího obrazce se vám bude mnohem lépe odečítat odchylka ostření.

Čtyři krát čtyři

Při seřizování autofokusu pomocí Sigma USB Docku se vždy měří (případná) odchylka na čtyři předmětové vzdálenosti a u zoomů navíc ještě na čtyři ohniska. My jsme dok testovali s objektivem Sigma 18–35 mm f/1,8 DC. Když jej nasadíte do doku, aplikace vám ukáže tabulku (ještě před tím otestuje, zdali máte aktuální firmware), z níž zjistíte, že je třeba testovací obrazec fotit na nejkratší zaostřitelnou vzdálenost, což je v tomto případě 28 cm, dále na 0,35 a 0,5 metrů, a nakonec ještě na nekonečno. Zaostření na nekonečno u tohoto objektivu znamená předmětovou vzdálenost asi 10 m, takže je třeba pracovat v dostatečně velké místnosti.

Asi není nutné zdůrazňovat, že fotoaparát musíte mít na pevném stativu, a fotit pomocí dálkové spouště nebo samospouště. Ideálně ještě s předsklopením zrcátka.

Dokovací stanice Sigma USB Dock

A nyní už jdeme testovat a opravovat případné odchylky. Postup je jednoduchý. Vyfotíte obrazec – s plně odcloněným objektivem, abyste měli co nejmenší hloubku ostrosti – na příslušnou vzdálenost. V počítači při 100% zvětšení analyzujete snímek. Ne na displeji fotoaparátu. I když mají moderní zrcadlovky skvělé displeje, na monitoru počítače vždy dostanete přesnější náhled. Zaostřuje objektiv přesně? Pak máte vyhráno. Pokud ale ostří před nebo za rovinu ostrosti, následuje další postup.

Sejmete objektiv a „nacvaknete“ ho do Sigma USB Docku připojeného k počítači se spuštěným softwarem Sigma Optimization Pro. Jestliže objektiv ostří před požadovanou rovinu ostrosti, nastavíte v příslušném políčku hodnotu do plusu – tedy na druhou stranu. Pokud ostří dozadu, nastavíte minusovou hodnotu. Potvrdíte tlačítkem Rewriting, sundáte objektiv a jdete fotit testovací obrazec znovu. 

Dokovací stanice Sigma USB Dock
Prostředí aplikace SIGMA Optimization Pro

Takto to musíte opakovat, dokud nebude ostření přesné. Vyfotit, zjistit odchylku, sundat objektiv, dát jej do doku, nastavit korekci, sundat objektiv z doku, nasadit ho na tělo, vyfotit testovací obrazec… To celé pak musíte absolvovat – v případě pevných skel čtyřikrát, v případě zoomů šestnáctkrát. U zoomů je to práce na půl dne, to nám můžete věřit.

Dokovací stanice Sigma USB Dock

Když se dřina vyplatí

Přestože poslední věta předchozího odstavce nezní zrovna povzbudivě, pozitivní je to, že pomocí sigmáckého USB Docku a aplikace Sigma Optimization Pro dokážete objektivy této značky naprosto skálopevně přesvědčit k přesnému zaostřování. Pokud jste si oblíbili modely s vysokou světelností z řady Art – a fotíte běžně na clonu F1,4 –, přesné zaostření budete potřebovat nevyhnutelně. Sigma USB Dock UD-01NA je zde proto, aby vše fungovalo, jak má. A také to tak funguje.

Dokovací stanice Sigma USB Dock

SIGMA USB Dock

P-DC1-WEB22