Obnovit stránku

Herní veletrh Gamescom 2017 (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT)

Už tradičně po největší herní akci co do objemu prezentovaných titulů, E3, následuje v tomto ohledu podstatně skromnější, avšak pro našince rozhodně dostupnější veletrh v Kolíně nad Rýnem. E3 2017 sice byla letos otevřená pro veřejnost, ovšem těch 15 tisíc návštěvníků z jejích řad se s čísly, která pravidelně vykazuje německý Gamescom (300+ tisíc), nedají příliš porovnávat.

Gamescom 2017 oficiálně odstartuje sice až 22. srpna pro tisk a 23. pro veřejnost (a otevírat jej bude poprvé kancléřka Angela Merkelová), nicméně „konference“ jednotlivých vydavatelů začínají jako obvykle s předstihem několika dnů. Je však třeba hned na začátku přiznat, že neočekáváme žádnou smršť velkých oznámení, většina vývojářů svou nejlepší munici vždy vypálí už v červnu na E3 a konec prázdnin slouží pak spíše jako takový dodatek, rozšíření a upomínka pro už představené materiály.

Jako první se předvedl Microsoft s Xboxem. O podrobnostech z úvodní, poměrně dlouhé, i když spíše komorně laděné prezentačky, si přečtěte v článku dole.

Herní veletrh Gamescom 2017

Microsoft a Xbox odstartovaly Gamescom 2017

Konference, která začala 20. srpna ve 21:00 našeho času, sice trvala hodinu a půl, ale co do obsahu byla, popravdě řečeno, docela suchá. Pochopitelně však po E3 2017 nelze očekávat žádné velké bomby, a tak se holt musíme spokojit s tím, co nám Microsoft na své Gamescom 2017 akci, jež měla především upozornit a připomenout hráčům chystané a už dlouho známé záležitosti, nabídl.

Xbox One X, nové informace

To nejpodstatnější si samozřejmě nechal na konec, ale nám nic nebrání tím začít – nová (a momentálně nejvýkonnější) konzole Xbox One X vstupuje do fáze předobjednávek. Pro ty, kterým se stejně jako nám zalíbil její původní název Project Scorpio, je určena limitované edice Xbox One X dostupná právě skrze předobjednávky. Od své standardní kolegyně se liší kromě zelených nápisů „Project Scorpio“ také upraveným designem a hlavně speciálním podstavcem umožňujícím konzoli umístit do vertikální polohy (i když zatím není zřejmé, zda podobné podstavce nebudou k mání i pro základní verze). Cenově se edice Project Scorpio lišit nebude.

Jaké hry budou dostupné pro Xbox One X v den vydání?

Kolem Xbox One X se na Gamescom 2017 točila i další oznámení. Zejména se už nemusíte bát, že budete mít doma stroj, jehož nabušený výkon není na téměř žádné hře pořádně znát. Podle Aarona Greenberga z Microsoftu bude 7. listopadu, kdy nová konzole vychází, k dispozici více než 100 starších titulů (mezi nimi třeba Halo 5: Guardians či Quantum Break, kompletní seznam na stránkách majornelson.com), které od svých tvůrců obdrží updaty posouvající jejich technické možnosti. Rozhodnutí, jak konkrétně využít výhod Xbox One X (4K rozlišení, anizotropní filtrování či HDR), je však na jednotlivých vývojářích.

Microsoft předvedl řadu nových herních trailerů

Ale nejen hardwarovými novinkami byla tato prezentace na Gamescom 2017 živa, dočkali jsme se i zpráv z oblasti softwarové. Za zmínku stojí především nové (a velmi povedené, posuďte sami) trailery pro Middle-Earth: Shadow of War a Assassin’s Creed: Origins. Fanoušky Xboxu, trpícího na nedostatek exkluzivních titulů, pak jistě potěšila informace, že PlayerUnknown’s Battlegrouds pomůže do konzolové verze převést sám Microsoft. Ten bude současnou PC senzaci (k dnešnímu dni více než 8 milionů prodaných kopií) pro Xbox i vydávat, a to někdy koncem roku 2017.

Nová hra pro Xbox? Jurassic World Evolution v prvním traileru

Dále se na konferenci mihly indie plošinovka Cuphead, pirátská kooperativní akce Sea of Thieves (u níž tvůrci potvrdili cross-play, čili vydat se spolu hledat poklady budou moci hráči na PC i Xbox bez jakýchkoli omezení) a došlo i na oznámení nové hry – Jurassic World Evolution, budovatelské strategie, v níž dostanete příležitost postavit si a spravovat svůj vlastní Jurský svět. Její autoři, Frontier Developments, mají s podobnými kousky bohaté a úspěšné zkušenosti. Z těch nedávných můžeme jmenovat třeba vydařený Planet Coaster.

Microsoft se na závěr dne vytasil s bombou jménem Age of Empires 4

Co si budeme nalhávat – prezentace Microsoftu na Gamescomu 2017 nepatřila k těm nejvýživnějším herním akcím, které jsme letos měli možnost sledovat. Samozřejmě by bylo bláhové domnívat se, že se společnost pokusí v německém Kolíně nad Rýnem překonat úspěch z E3 2017, přesto jsme však doufali, že oznámená budovatelská strategie Jurassic World Evolution nezůstane v poli čerstvých novinek osamocena. A světe div se, herní bohové naše tužby vyslyšeli! Nebo vy jste snad Age of Empires 4 neřadili posledních 10+ let do kategorie zbožných přání?

Microsoft své bez nadsázky bombastické překvapení představil prostřednictvím pěkného, byť přeci jen trošku vágního traileru (ano, bylo by dalším zbožným přáním doufat v nějakou ukázku gameplaye, ale když už, tak pořádně, nemyslíte?). V našem úvodním preview Age of Empires 4 si můžete přečíst o všech dosud známých podrobnostech, i když jich, popravdě řečeno, zatím moc není. A aby toho pro fanoušky legendární strategické série nebylo málo, Microsoft rovněž oznámil, že v budoucnu vydá remasterovanou „definitivní“ edici pro Age of Empires II a III (jednička se chystá už na 19. října).

Sony se pochlubila novým trailerem na Destiny 2 a Shenmue 3

Sony neměla pro Gamescom 2017 v plánu žádnou velkou prezentaci ve stylu své oblíbené (i když letos poněkud suché) E3 show. Avšak potichu rozhodně nezůstala, což dokazují dva nové trailery. Je pravda, že Shenmue 3 pravděpodobně není šálkem kávy pro každého – v našich končinách nemá japonská, potažmo orientální produkce takovou popularitu jako v jiných částech světa. Přesto by bylo ostudou tuto (z globálního hlediska) napjatě očekávanou akční adventuru s prvky RPG nezmínit. Na první teaser se můžete ostatně podívat sami, i když kromě potěšitelné informace, že se na hře pracuje, se toho od vývojářů z Ys Net a Neilo mnoho nedozvíte.

Datum vydání Destiny 2 už klepe na dveře

Pro českého hráče bezesporu podstatnější novinkou pak bylo uveřejnění launch traileru pro pokračování veleúspěšné (minimálně z komerčního hlediska) onlinové střílečky, Destiny 2. Vydání řádně vyhypovaného titulu od studia Bungie se nezadržitelně blíží. Betatest pro konzole skončil zhruba před měsícem, hráči na PC se dočkají 29. srpna. Plné hry si majitelé konzolí PS4 a Xbox One užijí už 6. září, je proto logické, že se tvůrci rozhodli vypustit nové video ještě teď na Gamescomu.

Trailer se zaměřuje na příběh Destiny 2, který oproti svému předchůdci získal podstatně temnější kontury. Z boje více méně rovnocenných soupeřů se stal zápas o holé přežití, v němž se nyní roztroušení a (téměř) poražení Guardiani musí uchýlit ke gerilovému způsobu vedení války. Pokud jste hráli betu, poznáte jistě, že narativ traileru navazuje na konec Homecoming mise. „Mluvčí“ božského Cestovatele byl zajat vůdcem Cabalů Ghaulem a vaše dřívější základna Věž je dobyta. Pokusit se tento neutěšený stav zvrátit – to bude úkol nejen pro vás, ale i pro ikonickou trojku Zavalu, Ikoru Rey a Cayda-6, jenž z nějakého nevysvětlitelného důvodu v jednom ze záběrů drží v rukách kohouta.

Hlavními taháky konference EA byly Star Wars Battlefront 2 a Battlefield 1

Konference EA byla kratší než ta od Microsoftu, působila však určitě ucelenějším a nabitějším dojmem. Sice žádné bombastické oznámení ve stylu Age of Empires 4 neproběhlo, přesto se se však bylo rozhodně na co koukat. Ty nejzajímavější trailery a novinky vám přinášíme zde.

Vesmírné bitvy Star Wars Battlefront 2 vypadají úžasně

Show odstartovala novou „gameplay“ ukázkou z FIFA 18, která jen potvrdila, že pokud chce PES 2018 letos svého věčného rivala porazit, bude pravděpodobně potřebovat malý zázrak. Následovala zřejmě nejpoutavější část prezentace, to když se do sebe v epické vesmírné bitvě pustilo 24 pilotů a přítomnému publiku tak ukázali, proč je Star Wars Battlefront 2 jedním z nejočekávanějších hitů podzimu a proč je nově přidaný mód leteckých soubojů potenciálním esem v rukávu jeho vývojářů.

Need for Speed: Payback sází na adrenalinové honičky s policií

Na scéně se objevil i Need for Speed: Payback. EA se povedl solidní kousek, když pro svou nekonečnou závodní sérii domluvil partnerství s BMW. Německá automobilka na Gamescomu odhalila nový luxusní sedan BMW M5. Skutečné auto nebude na prodej dříve než v roce 2018, hráči však v Need for Speed: Payback dostanou příležitost prohnat všech jeho 600 koní na virtuálních drahách už 10. listopadu. EA kromě toho potvrdila, že to s těmi obnovenými honičkami se strážci zákona myslí vážně se vším všudy. Policie bude prý agresivnější, vychytralejší a nebezpečnější než kdy dřív. Tedy přesně taková, jaká by v reálném světě (ne)měla být.

The Sims 4 se dočkají konzolových verzí a nového datadisku Cats & Dogs

Na své si přišli i fanoušci poklidnější herní zábavy. Zopakováno bylo už dříve oznámené rozhodnutí vypustit milované (i nenáviděné) simíky na konzolové pole. The Sims 4 se 17. listopadu dočkají verzí pro PS4 a Xbox One. Hráče na PC však jistě daleko více potěšilo ohlášení nového rozšíření Cats & Dogs, které v těch nezainteresovaných vyvolá hlavně jednu otázku: jak je možné, že domácí mazlíčci přichází až teď? Jeden by si mohl říct, že kočky a psy budou mít u hry simulující život vyšší prioritu než lázně, bowling nebo… upíři. Zajímavé…

Hvězda Battlefield 1 nepřestává stoupat. Nová edice Revolutions nabídne 4 DLC

Závěrečná část konference pak patřila multiplayerové akci Battlefield 1, které se (možná trochu překvapivě) nebývale daří. EA se před měsícem dokonce pyšnila číslem 21 milionů hráčů. Gamescom 2017 však přinesl dobrou zprávu nejen pro ně, ale i pro potenciální nové hráče. Ode dneška je k mání nová edice, Battlefield 1: Revolutions, obsahující kromě základní hry také přístup k DLC balíčkům They Shall not Pass (už vyšel), In the Name of the Tsar (vyjde v září), Turning Tides (prosinec) a Apocalypse (začátek 2018). Všechny čtyři datadisky nabízí nové mapy, zbraně a herní módy.

Bethesda ohlásila datum vydání pro Doom VFR a Fallout VR

Bethesda na Gamescomu 2017 žádné čerstvé novinky neoznámila, ale přinesla nám informace z jistého úhlu pohledu důležitější. Jedna věc je totiž ohlašovat nové tituly, které vyjdou kdovíkdy (a kdoví, jestli vůbec), druhá pak stanovovat konkrétní data vydání, na něž se fanoušci mohou už s větší jistotou těšit. A jsme si jistí, že je mezi vámi spousta těch, kteří druhý jmenovaný přístup ocení, zejména týká-li se pecek jako Fallout 4 a Doom.

Původně se čekalo, že by obě VR hry mohly vyjít už v říjnu, podle aktuálních zpráv bychom se jich tedy měli dočkat až v prosinci. Možná bylo třeba oba kousky ještě dopilovat a možná (to spíš) se termín bližší vánočním svátkům jevil jako praktičtější volba. Bude zajímavé sledovat, jak si oba tituly povedou. Nabídka kvalitních AAA her na VR sety je stále omezená a je tak docela dobře možné, že právě produkty z dílen Bethesdy (spolu se Skyrimem pro PlayStation VR) budou těmi vyvolenými, kdo vydláždí virtuální realitě ve hrách cestu ke skutečnému úspěchu a popularitě. Hodnocení, jestli je to dobře nebo špatně, ponecháme na vašem úsudku.

Doom VFR dorazí 1. prosince, a to na PlayStation VR a HTC Vive, Fallout 4 VR pak vychází 12. prosince exkluzivně na HTC Vive.

Blizzard představil nový patch 7.3 Shadows of Argus pro World of Warcraft: Legion

Lidé z Blizzard Ent. pojali svou konferenci na Gamescomu 2017 netradičně megalomansky. V pondělním napěchovaném streamu oznámili novou mapu Junkertown pro Overwatch a nového hrdinu Kel’Thuzada pro Heroes of the Storm. Takže jsme si nebyli jistí, jestli vývojářům na začátku středeční představení nedojde palivo, jelikož dav přihlížející jejich show byl opravdu obrovský a nadšení blizzardích fanoušků se dalo krájet. Naštěstí jde o Blizzard a ti když recyklují, tak pořád baví, což dokazují stále dokola.

Lich King a Heart and Home ukázka ke hře Hearthstone

Hearthstone přišel na řadu jako první s roztomilým filmečkem o tom, že Hearthstone je vlastně tam, kde jste doma. Navíc se hodně zpívalo, tančilo a nakonec se prohrávalo v kartách. Důležitější ale je, že se odemkne poslední osmá mise v datadisku Knights of the Frozen Throne. Budete mít možnost vyzvat samotného Lich Kinga, a jak se zdá, návštěvníci Gamescomu tuto výzvu přijali a jako první jej sesadili ze zamrzlého trůnu.

Kel’Thuzad je dalším přírůstkem v Heroes of the Storm

Heroes of the Storm se připomnělo spotlight videem pro nejnovějšího hrdinu Kel’Thuzada. Ikona warcraftího univerza, podle Blizzardu vůbec nejžádanější, ve hře do této chvíle trestuhodně chyběla. Půjde o mága zaměřujícího se na sílu vycházející ze správné kombinace jeho kouzel. Uvidíme, jak si majordomus Arthase povede v nadcházejících zápasech.

Do World of Warcraft: Legion přibude obří patch 7.3 Shadow of Argus

Největší novinkou byl zřejmě patch pro World of Warcraft: Legion. S číslem 7.3 a názvem Shadows of Argus. Na to, že jde o „pouhý“ patch, obsahově nijak nezaostává za některými DLC, za něž si navíc ještě připlatíte. Nyní, jak se zdá, budou hrdinové postavení do role lovce a vrhnou se na Plamennou legii, jež po tisíciletí decimovala jeden svět za druhým, včetně Azerothu. Kromě této epické příběhové linky jdou v závěsu také nové instance, dungeony, questy a mnoho dalšího.

Na závěr se můžete podívat na další video představující minulost hrdinky Mei z Overwatch. Blizzard si nepochybně nechává své esa v rukávu pro nadcházející BlizzCon 2017, ale i tak šlo o vydařenou show/konferenci a vývojáři dnes své fanoušky jistě nezklamali.

Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

P-DC1-WEB28