• Autor: Jakub Němec
Malých, skladných a svižných deskovek nejen na cesty není nikdy dost, o čemž svědčí jejich konstantní přílivová vlna na herní trh. Zorientovat se mezi nimi je občas až nadlidský úkol, takže vám můžou zajímavé projekty protéct mezi prsty, což by byla nesmírná škoda. Mezi takové stolní hry určitě patří také český titul Akvárko, na nějž se podíváme v dnešní recenzi.
zdroj: vlastní
Fanoušci rybiček chovaných v domácím prostředí určitě zbystří, jen když zaslechnou kouzelné slovíčko „akvárko“. Tak se totiž rozhodl pojmenovat svou deskovku český designér Michal Peichl, který se zaměřil na mikrokosmos za skleněnou deskou, v němž se prohání pestrobarevné rybky mezi rostlinkami. Autorovi se v Akvárku podařilo zdárně propojit akvaristické téma s vlastní hratelností, protože vytváření vlastní vodní nádrže z nabízených tvorů (tedy nejen rybek) nakonec vždy dospěje ke zdárnému konci. Jen někteří budou úspěšnější ve sbírání bodů, jak už to u deskovek bývá.
Akvárko (Obsah balení)
zdroj: vlastní
Deskovka Akvárko obsahuje 108 karet, bodovací blok, česká a slovenská pravidla.
Hlavní principy partie sází na draftovací mechanismus a následně logické peripetie s umisťováním ukořistěných rybek, hlemýžďů, krevet či rostlinek. Nemusíte se bát sáhodlouhého strategického martyria, Akvárko je blesková hra pro dva až šest lidí na 15–20 minut, protože jakmile vám šestnáctkrát projdou rukama kolující karty, máte hotovo. Nakonec před vámi bude ležet vaše vlastní verze živoucího biotopu, u nějž naštěstí neřešíte, jestli se místní tvorečkové nepožerou nebo neudusí. Místo toho se zaměříte na jejich pozici v rámci sítě 4x4, která vám přináší vítězné body.
Každá rybka se totiž chová jinak, což se projevuje do jejich nálad v rámci společenství ostatních vodních organismů. Podle toho, jestli se vám je podaří umístit v dostatečném počtu a žádoucích podmínkách, budete odměněni kýženou odměnou směřující k úspěchu v partii. Věřte, že skloubit dohromady rozmanité požadavky na kartách není nic jednoduchého a zpočátku jasně nastavená strategie se ke konci pravidelně mění v krizový managment, když si budete příjemně lámat hlavu s umístěním nepotřebné ryby.
Akvárko (Stolní hra)
zdroj: vlastní
Umisťování ryb do sítě Akvárka není zpočátku nic složitého, ale nesmíte nic podcenit, protože chyby se mohou začít kupit docela rychle.
O napětí se stará zmíněný draftovací mechanismus, protože balíčky karet se k vám budou pravidelně vracet a vy můžete jen doufat, že v něm zůstane vámi vysněná karta, případně se objeví nějaká ještě lepší. Podobně na tom budou i vaši soupeři, takže se bude po očku pozorovat a snovat své dokonalé akvaristické plány, do nichž někdo spolehlivě hodí pomyslné vidle. Partie bývají napínavé až do samotného konce, kdy dokáže rozhodnout i původně nechtěná rostlinka, kterou můžete nahradit jakéhokoliv nechtěného tvora (je totiž na rubu všech karet). Akvárko se mi tak osvědčilo jako logický rychlík, který si můžu vzít všude s sebou a snadno jej vysvětlím i nehráčům.
Přečíst si pravidla Akvárka, pochopit je a seznámit s jejími principy totiž nezabere více než pár minut, o čemž svědčí krátký manuál na skládaném archu jednoho papíru. Pochopitelně zde vedle popisu v češtině, případně slovenštině, najdete také řadu názorných příkladů, takže nemůže dojít k zásadnějšímu nedorozumění. Ani příprava partie vás nemůže zastavit, protože pouze promícháte karty, případně v menším počtu hráčů odstraníte některé rybky.
Akvárko (Stolní hra)
zdroj: vlastní
Pro někoho může být největším postrachem Akvárka závěrečné sčítání bodů.
Poté si každý z hráčů vezme osm karet, nahlédne do nich a jednu si vybere. Poté svou zvolenou rybku všichni otočí a umístí do svého akvária. Pozor na to, jak si vymezíte svou síť 4x4, protože později již nemůžete měnit pozice karet. Poté balíček vezmete, předáte kolegovi po levici a přijmete balíček zprava. Takto se postupuje, dokud nedojdou karty, což znamená, že před sebou máte polovinu svého akvária. Následuje druhá fáze se stejným průběhem, jak je popsáno výše, čímž zdárně dospějete ke konci partie.
Jednotlivé rybičky mají na své horní straně podmínky, po jejichž splnění na konci dostanete body. V podstatě se jedná o čtveřici možných úkolů – vytvoření tvarové formace, umístění do oblasti, splnění konkrétního počtu a soustředění druhů okolo karty. Vše je na první pohled jasné z ikonografie, kterou pochopí i úplný začátečník. Každou nechtěnou rybu můžete po vybrání obrátit na její rub, kde se nachází rostlinka, jež ve větším počtu přináší také slušný počet bodů. Po zaplnění akvárka se sečtou body v přehledné tabulce a určí se vítěz.
Akvárko (Stolní hra)
zdroj: vlastní
Ať už v partii titulu Akvárko zvítězíte, či prohrajete, můžete se pyšnit svou prací.
Z mého pohledu se deskovka Akvárko povedla a jsem rád, že jej vydavatelství Albi přineslo na český trh. Jedná se o pohodovou a rychlou hru, u níž dostanou slušně zabrat i mozkové závity, ale nehrozí jejich přepálení. Pro některé může být hledaným bonusem také solitérní mód, jehož pravidla najdete na internetu. Akvárko neurazí ani váš zrak, protože vedle přehledné ikonografie musím ocenit také zvolenou grafickou stránku. Celkově vzato se jedná o nenáročný draftovací filler, u nějž můžete prosedět odpoledne s rodinou, večer s přáteli u piva nebo jej vzít s sebou na cesty, protože zabere minimum místa v batohu.
Za poskytnutí recenzní kopie Akvárko děkujeme českému distributorovi hry společnosti Albi.
• Zdroje: Vlastní
Akvárko
Deskové hryAkvárko patří mezi deskovky, které jako filler či oddechovka téměř nikdy nezklamou. Jednoduchá pravidla s mechanismy draftu a umisťování karet umožňují, aby na konci partie měl každý svůj vlastní rybičkový svět, i když třeba prohraje.
Klady
Zápory
Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.