• Autor: Jakub Němec
Projekt Challengers!: Vyzyvatelé se objevil znenadání na českém trhu a překvapuje kombinací promyšleného deckbuildingu s mnoha synergiemi, snadnými pravidly a možností hrát v osmi hráčích téměř bez nulových prostojů. Více našich postřehů o turnaji ve „vlajkované“ najdete v recenzi.
zdroj: vlastní
Souboje nepravděpodobných nepřátel podněcující fantazii mají ve světě deskovek či počítačových her neodmyslitelné místo, o čemž nás přesvědčuje třeba série Unmatched, v níž se Dracula snaží zakousnout Medúzu, zatímco T-Rex trhá na kusy krále Artuše. Novinka na českém trhu Challengers!: Vyzyvatelé se ovšem nesoustřeďuje na ikonické hrdiny, ale spíše se snaží propojit dohromady nepravděpodobné světy jako lunapark, středověký hrad či hlubiny vesmíru, z nichž vytahuje typické postavy tvořící váš tým.
Challengers!: Vyzyvatelé (Obsah balení)
zdroj: vlastní
Deskovka Challengers!: Vyzyvatelé obsahuje 336 karet, 4 hrací podložky pro park, 4 disky s vlajkami, 40 žetonů fanoušků, 28 trofejí, 3 zásobníky na karty a 2 sborníky pravidel.
S postupně vylepšovanou karetní skvadrou čelíte balíčkům oponentů, abyste zjistili, kdo se stane šampionem ve vlajkované. Principiálně se pod víkem krabice Challengers!: Vyzyvatelé ukrývá relativně snadný a svižný deckbuilding pochopitelný i pro nováčky v žánru, na nějž navazují v podstatě automatické bitvy vojnového typu, které obzvláštňují synergie charakterů a speciální efekty. Se svými unikátními balíčky soupeříte jeden na jednoho v přetahované o vlajku, abyste nasbírali co nejvíce pohárů a fanoušků (vítězné body) a dostali se do závěrečného finále. To vše až v osmi hráčích, přičemž mezi koly nejsou žádné prostoje a jste tak v neustálé akci.
Přiznám se bez mučení, že jsem od titulu Challengers!: Vyzyvatelé žádná velká očekávání neměl, ale deskovku s tyranosaurem a gumovou kachničkou na přebalu jsem si nemohl nechat ujít. Odklopil jsem víko krabice, mrkl dovnitř a moje dřívější skepse byla ta tam. Čtyři neoprenové playmaty s pěknou ilustrací, kvalitní pořadače na karty, bytelné žetony a záplava karet začaly podněcovat mou zvědavost. Hned na to padl můj zrak na pravidla, všeho všudy o čtyřech stranách. Po jejich přečtení jsem zkusmo vytvořil několik balíčků, v nichž se začaly tvořit zajímavá propojení a nečekaně brutální komba. Nemeškal jsem a uspořádal testovací turnaj.
Challengers!: Vyzyvatelé (Stolní hra)
zdroj: vlastní
V Challengers!: Vyzyvatelé dojde na nečekané kombinace, v nichž na sebe narazí třeba kraken, gangster a středověký oř.
Titul Challengers!: Vyzyvatelé fungoval na první dobrou i mezi méně zkušenými hráči, kterým nebyl problém vysvětlit pravidla do pěti minut. Po korunování prvního vítěze ve vlajkované jsme se okamžitě pustili do druhého kola a šlo vidět, jak si soupeři pečlivěji volí karty, neváhají nepotřebné odhodit a uvažují značně dopředu. Následné zápasy byly mnohem napínavější, nebyly tak živelné a jasně prokázaly potenciál dnes recenzovaného titulu. Balíčky hráčů byly totiž úplně jiné, ale přitom základní myšlenka soubojů stále fungovala velmi dobře, což mě mile překvapilo.
Troufnu si tvrdit, že i po několika desítkách turnajů, kdy už budete mít načtené silné kombinace postav, vás překvapí nečekaný nápad, který může i zdánlivě neporazitelnou strategii rozmetat na prach. Tím spíš, že karet je uvnitř Challengers!: Vyzyvatelé pořádná hromada (336), takže se vám do ruky často nedostanou vámi chtěné postavy a budete muset neustále improvizovat. Jako jasný klad vlajkované vidím v turnajovém potenciálu až pro osm lidí, přičemž neustále střídáte soupeře, takže netušíte, z čeho se soupeřův balíček skládá (leda byste po očku sledovali dění na vedlejších herních plochách).
Challengers!: Vyzyvatelé (Stolní hra)
zdroj: vlastní
Výbava krabice Challengers!: Vyzyvatelé překvapí nečekaně kvalitním insertem a zpracováním komponent.
Pravověrní vyznavači deckbuildingu budou namítat, že při samotné fázi zápasu se mírně vytrácí taktický rozměr, protože pouze kladete jednu horní kartu přes druhou, dokud nesplníte podmínky, či neprohrajete (podobně jako v karetní vojně). Na druhou stranu vám tento princip připomene oblíbené autobattlery, kdy také nachystáte svůj tým hrdinů a pak jen sledujete dění na herní ploše/obrazovce. Zároveň se takto zjednodušené souboje podepisují na vstřícnosti hry pro nováčky, pro něž může Challengers!: Vyzyvatelé fungovat jako vhodná vstupní deskovka. Ale aby nedošlo k omylu, u titulu se slušně bavili i ostřílenější pařani, kteří ji mohou pojmout jako odpočinkový filler pro velký počet hráčů.
Herní manuál titulu Challengers!: Vyzyvatelé obsahuje pouhé čtyři strany, což samo o sobě svědčí o relativní jednoduchosti partie. Občas se méně zkušení hráči pozastaví u výkladu některých karet, ale jinak proběhne turnaj ve vlajkované svižně, zpravidla do půl až tři čtvrtě hodiny. Na začátku každé herní seance musíte připravit balíčky karet – základní vstupní pro všechny stejný, a poté skupiny A, B a C z různých světů, které promícháte, aby postupně obohatily váš balíček. Na základě počtu hráčů si vylosujete svou kartu rozpisu zápasů, podle nějž se budete pohybovat mezi herními plochami, na nichž probíhají bitvy. V případě lichého počtu hráčů připravte také docela funkční robotický balíček umělé inteligence (ale lepší je sudý počet hráčů).
Challengers!: Vyzyvatelé (Stolní hra)
zdroj: vlastní
Příprava partie Challengers!: Vyzyvatelé zabere jen několik minut, přičemž nejdéle trvá roztřídění karet, pokud jste tak neučiniili již na konci minulého turnaje.
Každé ze sedmi kol probíhá stejně – nejdříve balíčková fáze k úpravě vašeho týmu a následně fáze utkání (obě jsou přehledně zpracovány v samostatném názorném manuálu). Při balíčkové fázi se podíváte do karty rozpisu utkání, v níž najdete zaznačeno, kolik karet si můžete přibrat z kterého pořadače. Vždy si vezmete pětici karet a z nich si vyberete své favority. Pokud vám karty nesedí, můžete je odložit a zkusit své štěstí znovu. Následně můžete ze svého balíčku odstranit libovolný počet nepotřebných karet (pozor, když karty v souboji dojdou, prohráli jste, ale když bude moc naředěný, tak buď přeplníte lavičku, nebo se nedostanete k silnějším postavám).
Jakmile jsou všichni s první fází hotovi, usednou dle rozpisu k herním podložkám. Postaví před sebe svůj balíček a určí prvního hráče, který vyloží svou horní kartu a uzme vlajku ze středu herní plochy (je v držení vlajky). Soupeř (je v útoku) začne vykládat své karty, jejichž hodnoty sčítá tak dlouho, dokud alespoň nedosáhne soupeřovy síly, čímž jej porazí a vezme mu vlajku. Poražené postavy směřují na kraj plochy, tzv. lavičku, stejné karty se mohou dát na sebe. Takto se protivníci střídají, dokud některému nedojdou karty nebo nezaplní střídačku. V tom případě prohrál a protivník obdrží pohár kola, na jehož rubu je hodnota v podobě fanoušků (otáčí se až na konci sedmého kola).
Challengers!: Vyzyvatelé (Stolní hra)
zdroj: vlastní
Závěrečná kola turnaje ve vlajkované ukazují sílu Challengers!: Vyzyvatelé v plné kráse, protože hráčské balíčky už jsou obohaceny o silné postavy typu C.
Do jednoduchého principu vykládání karet zásadně promlouvají zvláštní efekty a synergie mezi postavami, které pořádně zamávají strategií soupeře. Právě objevování těchto propojení a tvorba ultimátního týmu mě v Challengers!: Vyzyvatelé bavilo nejvíce. Jakmile se odehraje sedmé kolo, vyhodnotí se dva nejsilnější hráči z pohledu fanoušků a ti se pustí do závěrečné, rozhodující bitvy se stávajícími balíčky. Obecně zde platí, že čím více hráčů, tím je partie zajímavější a napínavější. Jak už jsem naznačil, v lichém počtu hráčů se musíte spolehnout na umělou inteligenci, která vás potrápí, ale živý soupeř je pochopitelně méně předvídatelný.
Projekt Challengers!: Vyzyvatelé mě velmi příjemně překvapil. Při testování se bavili téměř všichni u stolu, protože nováčci poznávali krásu deckbuildingu, zatímco ostřílení veteráni už spekulovali nad nejsilnější kombinací. Potenciál zábavy rapidně roste s počtem hráčů, protože se tím více zamotá situace s různými balíčky, proti nimž nastoupíte. Co bude fungovat na jednoho soupeře, může totálně pohořet proti jinému v dalším kole. Stále musíte přemýšlet nad počtem karet, resp. nad jejich propojením. Čištění balíčku je stejně tak důležité jako jeho rozšiřování. Navíc do klání zasahuje celá řádka efektů, které dokáží vytvořit pořádný chaos na bojišti.
Challengers!: Vyzyvatelé (Stolní hra)
zdroj: vlastní
Neoprénové podložky nejen skvěle vypadají, ale zároveň jasně definují herní plochu v Challengers!: Vyzyvatelé.
Jednotlivé karty jsou z relativně měkkého papíru, ale nebudou se během partie žmoulat v ruce, takže by měly nějaký čas vydržet (pokud si je nebudete chtít obalit). Jejich design se chlubí přehledností, popisem efektů v českém jazyce (za překladem stojí vydavatel Blackfire) a vtipnými malůvkami, které se vám úplně nemusí trefit do vkusu (což byl můj případ, ale řadě přátel přišly roztomilé). Ještě jednou musím vyzdvihnout povedený insert a především neoprenové podložky v základní verzi hry.
Celkově tak musím hodnotit Challengers!: Vyzyvatelé jako povedenou vstupní deckbuildingovou turnajovku, u níž se zabaví jak veteráni, tak nováčci. Nabízí dostatek karet s všemožnými kombinacemi, díky nimž se jen tak neohraje. Navíc ve vlajkované může zápolit až osm hráčů, aniž by museli čekat nepřiměřenou dobu na ostatní, což se jen tak nevidí.
Za poskytnutí recenzní kopie Challengers!: Vyzyvatelé děkujeme českému distributorovi hry společnosti ADC Blackfire.
• Zdroje: Vlastní
Challengers!: Vyzyvatelé
Deskové hryTitul Challengers!: Vyzyvatelé dokáže vytvořit napínavé karetní souboje, aniž byste museli studovat náročná pravidla. Díky propojení postav z různých světů se dočkáte nečekaných synergií a efektů, které rozpoutají v bitvách jeden na jednoho řádný chaos. Zabaví nováčky i veterány a jeho potenciál se ukáže ve větším počtu hráčů, kdy funguje na jedničku.
Klady
Zápory
Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.