Obnovit stránku
Aktuální rychlost doručení Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-1 den 0-1 den 1-3 dny 0-1 den 2-3 dny 2-3 dny

Upozorňujeme na podvodné SMS, které lákají na nevyzvednuté výhry ze slosování. Více zde. 

Cris Tales (Mini RECENZE) – Zdařilá pocta japonským RPG

• Autor: Alexandra Vaníková

Za RPG Cris Tales stojí kolumbijská nezávislá studia Dreams Uncorporated a SYCK. Tvůrci své dílo popisují jako milostný dopis japonským RPG a při jeho tvorbě se inspirovali klasikami jako Chrono Trigger, Final Fantasy VI i Persona 5. Co se nám na dobrodružstvích mladé kouzelnice s časem líbilo a co se naopak příliš nepovedlo, se dozvíte v naší recenzi.

Mini RecenzeDojmy z Gamescomu 2019

Cris Tales; wallpaper: cover

zdroj: Dreams Uncorporated

Části článku:


Cris Tales (Mini RECENZE PS5) – Obsah článku

 1. Budoucnost a přítomnost jako na dlani
 2. Souboje prověří váš mozek i reflexy
 3. Čarování s časem je v Cris Tales zábava
 4. Mini Recenze Cris Tales: závěrečné hodnocení
 5. HW nároky pro Cris Tales PC

Budoucnost a přítomnost jako na dlani


Ve hře Cris Tales se setkáte s Crisbell, mladou kouzelnicí ovládající čas, která se s přáteli musí postavit zlovolné paní věků, jež usiluje o světovládu. Než se však setkáte tváří v tvář s mocnou čarodějkou, čeká vás putování po zemi Crystallis i čtyřech královstvích, kde se v mnoha bitvách utkáte s jejich obyvateli přeměněnými v krvelačné stvůry. Klasická premisa boje dobra proti zlu je v Cris Tales povýšena díky silnému poselství a také vizuálnímu stylu vyznačujícího se ručně kresleným prostředím a 2D animacemi, na které je radost se dívat.

Cris Tales; gameplay: Crisbell Kingdom Cris Tales; gameplay: Volcano Twins

zdroj: vlastní

Při hraní hry Cris Tales si přijdou na své vaše oči i uši. Soundtrack a grafika však nejsou jedinými lákadly této RPG hry.

K intenzivnímu zážitku z příběhu přispívají také skvěle napsané (a ještě lépe nadabované) postavy, s nimiž není těžké se ztotožnit (nebo k některým z nich chovat nesympatie). Nesmím zapomenout ani na soundtrack podtrhující celou atmosféru. Stejně důležitá pro příběh je i Crisbellina schopnost ovládat plynutí času pomocí magických krystalů. Vývojářům se jí podařilo skvěle zakomponovat do hry prostřednictvím vizuálně atraktivního rozdělení obrazovky na tři části a přiznávám, že sledování změn prostředí v závislosti na minulosti nebo budoucnosti v reálném čase mě nepřestalo fascinovat ani po mnoha hodinách strávených ve hře. 

Souboje prověří váš mozek i reflexy


Možnost nahlédnout s hlavní hrdinkou do dob minulých a budoucích se odráží i v samotné hratelnosti. Především tu máme tahové souboje typické pro JRPG, v nichž je použití kouzla, schopnosti nebo útoku omezeno pouze na jedno kolo a hráč musí neustále přemýšlet nejen o svém dalším kroku, ale také o tahu nepřítele. Samozřejmě nechybí ani schopnosti členů party, které zahrnují například jedovaté rostliny, kulový blesk nebo vysávání duše protivníka. 

Cris Tales k tomu přidává Crisbellinu schopnost posílat nepřátele buď do minulosti nebo do budoucnosti, což se mi nesmírně líbilo a vždy jsem se snažila přijít na to, jak cestování časem ovlivní oponenta. Co takhle poslat hrstku goblinů do minulosti, zasadit vedle nich jedovatou Yucandragoru a přenést je zpět do současnosti, kde už rostlina dozraje a otráví je? S časem se dá podobným způsobem hrát několika způsoby a bojový systém Cris Tales tak lze označit za skutečně originální. 

Cris Tales – Sewers I Alza Magazín Gameplay, PlayStation 5, No Commentary

zdroj: vlastní

V tahových soubojích lze šance na úspěch zvýšit také rychlou reakcí na nepřátelský útok.

Potyčky zpestřuje i možnost aktivně blokovat nepřátelský útok nebo násobit sílu toho vlastního stisknutím tlačítka ve správný okamžik. Včasnou reakcí můžete zvrátit průběh bitvy ve svůj prospěch, což dodalo soubojům další rozměr. I když jsem si boj proti příšerám užívala, vývojáři mohli jejich počet místy omezit, zejména v oblastech, kde je potřeba prostor k prozkoumání okolí. 

Souboje vám navíc hra nijak nepředznamenává (až na boss fighty) a jedinou jejich předzvěstí jsou jen načítací obrazovky, kterých je ve hře skutečně hodně (i na PS5) a jež mě štvaly stejně jako příval náhodných soubojů. Situaci příliš neprospěla ani absence rychlého cestování. Zdlouhavé přebíhání z bodu A do bodu B je tak v Cris Tales každodenním chlebem, který vám budou navíc znepříjemňovat kvanta náhodných střetů – hra totiž nebere ohled na to, že jste na tu či onu skupinku nepřátel již narazili a úspěšně ji zdolali. 

Čarování s časem je v Cris Tales zábava


Ale ani tyto nedostatky by vás neměly odradit od díla kolumbijských tvůrců. Přináší totiž nesmírně zajímavý mix jedinečného vizuálu, vynikajícího soundtracku a postav, které si i díky zdařilému dabingu zamilujete. Když k tomu připočtete různorodé schopnosti hrdinů v čele s možností ovládat čas v příběhové i bojové části, získáte Cris Tales, kterému se podařilo vzdát hold klasikám žánru JRPG téměř na jedničku.

Cris Tales; gameplay: císařovna času

zdroj: vlastní

Cut scény v Cris Tales kombinují prvky dětských animovaných filmů a emocemi nabitého anime.

• Zdroje: Vlastní


Cris Tales (Mini RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Cris Tales je RPG, které vyvíjí studia Dreams Uncorporated a SYCK a vydává Modus Games. Hra vyšla 20. července 2021 na PC, Xbox One, Xbox Series X/S, PS4, PS5, Switch a Stadia.

Tato mini recenze byla napsaná pro PS5 verzi hry. Kopii pro recenzi poskytla agentura Dead Good PR a Hype.

        Hodnocení7/10 DOBRÁ
Verdikt:

I když má Cris Tales své mouchy, které brání plynulému průchodu hrou, stále dokáže zaujmout skvělou vizuální i hudební složkou, stejně jako možností pohrát si s časem. Titul by si neměli nechat ujít milovníci JRPG a kvalitních indie her.

Cris Tales; Mini recenze

Klady

 • Ručně kreslený vizuální styl
 • Příběh a jeho poselství
 • Zpracování postáv a jejich schopností
 • Nahlížení do minulosti a budoucnosti a s tím spojené úkoly i souboje
 • Soundtrack

Zápory

 • Absence prvku fast travel
 • Časté načítací obrazovky
 • Plynulý průzkum světa mohou narušit náhodné souboje
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Alexandra Vaníková

Alexandra Vaníková

Volám sa Alexandra Vaníková a hrám sa venujem od svojich dvanástich rokov. Ako herný zelenáč som utopila hodiny v stratégiách Cossacks a Age of Empires. Nasledovala Mafia a niekoľko dielov Call of Duty, po ktorých som si začala rozširovať obzory naplno. Môj osobný výber top hier? Nájdete v ňom oba diely The Last of Us, Cyberpunk 2077, GTA V, japonské RPG Persona 5 Royal, Uncharted či God of War. Nepohrdnem ale ani kvalitnou indieovkou alebo titulom so zombie tematikou.

Cris Tales – Dojmy z Gamescomu 2019

 1. Japonské RPG podle Jihoameričanů
 2. Zpátky do budoucnosti
 3. Cris Tales je výlet do kolumbijské pohádky
 4. HW nároky pro Cris Tales PC

Japonské RPG podle Jihoameričanů

• Dojmy z GC 2019: 17. 9. 2019 • Autor: Jakub Němec

Návštěva Gamescomu pro mě začala pěkně zvolna, protože jsem se během hodiny a půl ponořil do dvou pohádkových světů, jež mě dostaly do kolen svou představivostí a svěžími nápady. Mé dojmy z Trine 4 si můžete již nějaký pátek přečíst na našich stránkách, takže se dnes budu věnovat projektu kolumbijského studia Dreams Uncorporated s názvem Cris Tales. V něm se jako mladá slečna Crisbell vydáte na dlouhou cestu s žabákem Matiasem, abyste zachránili svět před Time Empress, královnou času tyranizující město Cristallis a další čtyři království.

Cris Tales - E3 Announcement Trailer | PS4

Epické dobrodružství Cris Tales upoutá nejen příběhem a zábavnými soubojovými mechanikami, ale také svým grafickým zpracováním.

Mimo hlavní příběhovou linku si odskočíte k desítkám vedlejších úkolů, v nichž budete rozhodovat o osudu místních obyvatel. Tvůrci nám představili řešení jednoho kompletního zadání, v němž jsme měli zachránit buď dům apatykáře, nebo maminky s malými dětmi. Komu pomoci? Lékárníkovi, který může být prospěšný pro celou komunitu, nebo nechat volbu na svém citu a helfnout člověku, kterého přímo znáte? Volby by navíc měly mít později dopad na vývoj vaší odysey, což zní opravdu skvěle. Snad si tvůrci neukousli moc velké sousto a dotáhnou v tomto směru svůj projekt do úspěšného konce.

Zpátky do budoucnosti

Největší přednost Cris Tales ovšem netkví ve scénáři inspirovaném u tradičních JRPG, ale především v unikátní mechanice cestování časem. Na jedné obrazovce vidíte nejen výjevy ze současnosti, ale také minulost a budoucnost všeho dění kolem vás. S pohybem Crisbell se vlevo projeví minulost lokace a všech jejích obyvatel, zatímco v pravé části nahlédne do následujících let. Už jen kvůli své zvědavosti budete pobíhat po všech místech jako diví, abyste odhalili tajemství celého světa. Váš žabák se navíc mezi časovými rovinami dokáže přesouvat, což je základem inovativních hádanek. Zasadíte například strom, ale proč čekat dlouhá léta než vyroste, když semínko můžeme zakopat v minulosti a v budoucnosti již sklízet jablka.

Cris Tales; screenshot: postavy Cris Tales; screenshot: pulec

Každá postava je rozanimovaná ve svých třech podobách, pokud v budoucnosti již nejsou po smrti. I na žabáka Matiase má čas svůj dopad, takže se v minulosti objevuje jako pulec.

Adventurní část je ovšem jen zlomek možností, jež se před vámi otevřou. Mnohem větší potenciál podle mě totiž mají tahové souboje, v nichž se svou bandou postavíte různorodým nepřátelům, na které je radost zkoušet časové experimenty. Mladý voják z minulosti se v budoucnosti může stát vetchým starcem neschopným udržet meč, zatímco začínající kouzelník má ve vyšším věku zkušeností na rozdávání, takže vám pořádně zatopí. Absolutně mě uchvátila mechanika železa, jež lze „kdysi“ namočit a okamžitě odlifrovat do budoucnosti. Co se s ním stane? Zrezaví a rozpadne se. Prostě je paráda, že se zapálený člověk v budoucnosti promění v bezpečnou hromádku popela, no ne?

Na hrátkách s časovými rovinami bude založena i většina bossfightů, které tvůrci nadefinovali jako náročnou zkoušku vašich dovedností. Pro někoho bude možná překážkou navíc, že řadoví ani závěreční nepřátelé nemají zobrazen počet životů, ale výtvarníci si pohráli s jednotlivými fázemi destrukce, takže jasně poznáte, kdy dáváte zloduchům na frak a kdy jsou ještě ve formě. Obyčejné tahové souboje jsou ještě okořeněny mechanikou správného načasování, kdy je třeba ve vhodné chvíli zmáčknout tlačítko, čímž posílíte útok, popř. provedete úspěšné vykrytí, což je princip známý z dvojice titulů z Městečka South Park.

Cris Tales; screenshot: souboj Cris Tales; screenshot: vlci

Tahové souboje Cris Tales se nevymykají JRPG žánru širokou nabídkou akcí, ale především jejich dopadem na nepřátele v nádherně animovaných lokacích.

Cris Tales je výlet do kolumbijské pohádky

Na závěr mých dojmů jsem si nechal třešničku zdobící tento nezávislý klenot – audiovizuální stránku. Tvůrci se nechali inspirovat kolumbijskými reáliemi, což jde vidět nejen na hlavní postavě Crisbell (dle tvůrců by tak vypadala disneyovská princezna, kdyby se narodila v Kolumbii), ale také na architektuře měst a okolních lokacích. Grafici si dali práci a každou část ručně namalovali tak, aby působila prostorovým dojmem, což se jim do puntíku povedlo. Zvuková část za vizuálem vůbec nezaostává a fanoušky Nier: Automata potěší, že hlas hlavní hrdinky jí propůjčila dabérka 2B.

Ať už se na Cris Tales díváte z jakéhokoli úhlu, musíte uznat, že projekt studia Dreams Uncorporated v sobě má obrovský potenciál. Autoři slibují přes dvacet hodin herní doby, což už je na nezávislý projekt pořádná porce, ale podle mě také možný kámen úrazu – snad mezi sebou tvůrci našli dostatek nápadů, aby se principy neokoukaly a neupadly do stereotypu. Sami si můžete jejich projekt vyzkoušet v demu přístupném na platformě Steam, pro niž je Cris Tales společně s PS4, Xbox One a Switch verzí oznámen na rok 2020.

Cris Tales; screenshot: princezna

Hlavní hrdinka Crisbell je podle tvůrců variace na disneyovskou princeznu v kolumbijských kulisách.

• Zdroje: Vlastní

HW nároky pro Cris Tales PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 Windows 10
Procesor Intel Core 2.5Ghz Intel Core 2.7Ghz
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 650 Ti (2GB) NVIDIA GeForce GTX 750 Ti (4GB)
DirectX DirectX 11.0 DirectX 12.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 6 GB 6 GB

• Zdroj: Steam (27. 7. 2021)

S jakým herním PC na Cris Tales?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX2060 Super

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060 Super

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

Sestava pro náročné:

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

i Mohlo by vás zajímat
P-DC1-WEB24