Obnovit stránku

Divoká Serengeti (RECENZE) – Na skok v Africe

• Autor: Jakub Němec

O zvířátkové deskové hry není v poslední době nouze, stačí se podívat do regálů v obchodech. Ale když každá z nich nabízí unikátní svět, odlišné herní mechanismy a zároveň ještě dokáží příjemným způsobem hráče poučit? Sem s nimi a ještě více. Dnes se podíváme pod víko Divoké Serengeti, nádherného výletu do tanzanského národního parku.

Divoká Serengeti; foto: obal

zdroj: vlastní

Divoká Serengeti ve zkratce

  Divoká Serengeti

 • Žánr: Worker-placement, poziční úkoly, rodinná, se zvířaty
 • Počet hráčů: 1–4
 • Autor: Gunho Kim
 • Vydavatel: Bad Comet
 • Distributor v ČR: REXhry
 • Herní doba: 45–120 minut
 • Doporučený věk: od 14 let (zkušenější i od 10)
 • Obtížnost dle BoardGameGeek: 2,63/5
 • Hodnocení BGG (k 11. 11. 2022): 7,3/10

Obsah recenze Divoká Serengeti

 1. Nespoutaná Afrika ve vašem dokumentu
 2. Divoká zvířata lze zkrotit jen na oko
 3. Škola hrou
 4. Jak se hraje Divoká Serengeti – Pravidla
 5. Zpracování na jedničku
 6. Podzimní výlet do teplých krajin
 7. Recenze Divoká Serengeti: závěrečné hodnocení

Nespoutaná Afrika ve vašem dokumentu


Zachovat přírodní bohatství matičky Země by mělo být snahou každého z nás. Když už ne aktivitou přímo na místě, tak alespoň pokusit se s pomocí moderní techniky zachytit, jak se jednotlivé kouty světa od sebe odlišují a přispívají k přirozené diverzitě planety. V rodinné deskovce Divoká Serengeti chcete nafilmovat život ve známém tanzanském národním parku tak, aby se naplnily nejen záslužné přírodopisné cíle, ale také estetické hodnoty. Nečeká se od vás nic menšího než výkon hodný Davida Attenborougha, protože se vydáte do víru místní fauny, abyste ji natočili v jejím přirozeném prostředí.

Divoká Serengeti; foto: komponenty

Divoká Serengeti (Obsah balení)

zdroj: vlastní

Krabice Divoká Serengeti obsahuje figurky 3 lvů, žiraf, gazel, nosorožců, šakalů, levhartů, krokodýlů, slonů, pakoňů, hyen, supů a zeber, 1 žeton kola, 1 Skálu věků, 1 desku akcí, 1 mapu, 4 skórovací žetony, 8 kamer, 4 lišty videogalerie, 4 karty nápovědy, 1 pravidla hry v češtině, 8 žetonů uzamčení, 12 destiček ocenění, 1 žeton prvního hráče, 168 karet záběrů, 12 karet velké migrace, 40 žetonů krmení, 50 žetonů mincí, 40 žetonů filmových efektů a 14 karet specialistů.

Jak toho docílíte? Budete se snažit najít co nejlepší záběr s kýženými zvířaty dle zadání podle svých karet. Jednotlivé kusy zvěře budete umisťovat do krajiny v podobě mřížky pomocí jednoduchých pokynů v duchu worker-placementu tak, aby plnily vzorec úkolu. Herní mechanismy rychle přejdou do krve a nemusíte se bát zdlouhavého učení pravidel. Méně zkušeným deskovkářům může zatopit systém propojování symbolů se získáváním většího počtu bodů, ale vše je jen otázkou praxe, takže po pár partiích už budete prohánět i veterány stolního hraní. 

Divoká zvířata lze zkrotit jen na oko


Během plnění úkolů si začnete uvědomovat, proč jsou některé záběry složitější než ostatní. Zkrátka jen tak za sebe nedostanete zebru, slona a šakala, aby spokojeně počkali na naplnění vašich kameramanských ambicí. Zvířata Divoké Serengeti jsou v neustálém pohybu díky tomu, jak s nimi šibují ostatní hráči, případně efekt migrace v pozdějších kolech partie. Proto musíte chytře kombinovat své úkolové karty, ve vhodný čas se rozhodnout pro jejich výměnu a využívat každé výhody, kterou máte v rukávu (kus masa pro přesun zvířete, filmový trik pro vymazání povinného prostředí).

Divoká Serengeti; foto: zvířátka

Divoká Serengeti (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Umístit zvířata v Divoké Serengeti není jen tak, musíte hlídat nejen jejich pozici, ale také terén, na němž stojí.

Postupem času se naučíte propojovat své akce tak, abyste splnili i několik karet záběrů v jednom tahu a vítězné body se vám sypaly po hromadách. K tomu je nutné stanovit si jasnou strategii a neplnit bezhlavě jeden úkol za druhým bez rozmyslu. S prvními tipy přispěchá velmi dobře koncipovaný manuál v češtině (díky překladu vydavatele REXhry), ale na propracovanější taktiku musíte přijít sami v průběhu hraní. Můžete zvolit účinný přístup dle mustru plnění úkolů pro zisk „surovin“, poté konkrétní typ vegetace pro bonusy, symboly zvěře na získávání ocenění a mezi tím nabírat unikátní zvěř a lajky sociálních sítí. 

Škola hrou


Přesto se dá zvítězit i odlišnými postupy díky zapojení specialistů. Ti do hraní titulu Divoká Serengeti přináší další strategický rozměr pro ty, kteří již ovládli základní variantu (brněnští vydavatelé navíc nabízí také rozšíření Specialisté s dalšími postavami). S jejich pomocí se dostáváte k získávání vítězných bodů či výhod, které vám otevřou i alternativní cesty k ocenění za nejlepší dokument (tedy k výhře). Zároveň potěší, jak se vývojářům z korejského studia Bad Comet podařilo propojit činnost jednotlivých profesí s jejich herní podstatou. Že celebrita získává body na lajcích, asi nikoho nepřekvapí, ale znalostní výhoda veterinářky do startu, přínos tvůrce zvláštních efektů při točení či odvaha dobrodruha získat unikátní záběr také pomohou atmosféře u stolu.

Divoká Serengeti; foto: specialisté Divoká Serengeti; foto: zajímavosti

Divoká Serengeti (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Karty specialistů dají atmosféře Divoké Serengeti další náboj, ale o základní zážitek z africké přírody se postarají zajímavosti na kartách záběrů.

Tu ještě více podtrhne každá jediná karta záběru, na níž vedle úkolu a odměny najdete vždy nějakou zajímavost ze světa africké zvířeny. Věděli jste například, že lev odpočívá až 20 hodin denně, že volná kůže a vrásky pomáhají slonům s ochlazováním a že roh roste nosorožcům po celý život? Díky 168 různým kartám se tak krabice s Divokou Serengeti stane živoucí zdrojem informací, jež pobaví, ohromí a hlavně poučí. Sice mohl být text natištěn černě (na světlejších pozadích se hůře čte), ale to zvídavým jedincům nemůže zabránit načerpat řadu pozoruhodností, jež ani ve škole neslyšeli. Nenásilnou formou se tak deskovkáři učí o přírodě podobně jako v titulech Na křídlech, Na louce, Mariposas či Divočina Severní Ameriky, za což si autoři zaslouží pochvalu. 

Jak se hraje Divoká Serengeti – Pravidla


Titul Divoká Serengeti nepatří mezi vysoce náročné deskovky, zaměřuje se na hráče s alespoň základními zkušenostmi, veterány ovšem neurazí. Z mého testování můžu potvrdit, že i relativní nováčci se do principů hry vpraví během první partie a v dalších už dokáží velmi slušně pracovat s jednotlivými mechanismy. Proto bych doporučený věk snížil z navrhovaných 14 na nižší, klidně i na deset. Tady ovšem hodně záleží, jak jsou dětští hráči zběhlí v deskovkách a jestli na ně nebude komplexnější uvažování moc velký nápor. Pořád se však bavíme o spíše rodinné hře, takže žádné hardcore orgie nečekejte.

Divoká Serengeti; foto: rozložení

Divoká Serengeti (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Rozestavení titulu Divoká Serengeti není ani tak náročné na čas jako na prostor.

Na dokončení partie si vymezte nejméně hodinu času, přičemž herní doba se hodně odvíjí od počtu hráčů a rychlosti jejich tvorby strategie. S pomalejším pařanem může v plném kvartetu nadšených afrických dokumentaristů dojít už ke slušným prostojům. Přitom ale musíte dění na stole pozorně sledovat, protože rozestavení zvířat na herní ploše se neustále mění, stejně jako se uvolňují a zabírají políčka pro provádění akcí. Proto jsme si Divokou Serengeti nejvíce vychutnávali ve třech lidech, kdy už na mapě bylo příjemně těsno, ale zároveň nedošlo k přemnožení zvířat jako ve čtyřech hráčích, kdy občas nebylo na plánu k hnutí (i přes čistící mechaniku migrace).

Jedna hra v Divoké Serengeti se počítá na šest kol, jejichž délka se protahuje ke konci partie s širšími možnostmi díky dříve nasbíraným výhodám (jak už to u worker-placement titulů bývá). Pokud chytře volíte karty záběrů, tak si můžete vytvořit slušně pracující stroj na žrádlo a trikové záběry, s nimiž bude natáčení složitějších scén hračka. Stejně tak sbírání ostatních klíčových symbolů může vést k vyšším ziskům bodů. Jak už bylo řečeno výše, musíte se zkrátka rozhodnout, jakým směrem povedete svou taktiku.

Divoká Serengeti; foto: zoborožec Divoká Serengeti; foto: plocha hráče

Divoká Serengeti (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Šestici kol odpočítává na Skále věků zoborožec. Po každém kole v Divoké Serengeti se rozroste počet záběrů na vaší ploše, za něž můžete získat pomocné bonusy.

Příprava partie Divoké Serengeti nezabere moc času. Promícháte úkolové karty záběrů a vytvoříte základní nabídku, rozdáte karty každému do začátku, rozložíte herní desky a umístíte na ně zvířátka (to je možná nejnáročnější část, protože figurky rády padají v dominovém efektu). Pak už střídáte jedno kolo za druhým do závěrečného šestého, po němž vyhodnotíte závěrečné zisky bodů a určíte vítěze. V jednotlivých tazích se hráči střídají v základních akcích (objevení zvířat, výměna zvířat, přesun zvířete, dobrání karty, obnovení nabídky), za něž platí penízky (jakmile dojdou, tah končí, případně můžete pasovat dříve), a provádět můžete volné akce (výměna karet za penízky, plnění úkolů, užití žetonů krmení a triků).

Základním mechanismem je v titulu Divoká Serengeti umisťování svého pracanta (kamery) na desku akcí. Vždy vyberete akci, za níž zaplatíte. Pokud jste na políčku první (ve větším počtu hráčů klidně i druhý kvůli širší nabídce), zaplatíte méně. Proto se vyplatí plánovat své tahy a přizpůsobovat je aktuálnímu dění. Vynakládat větší obnos vás totiž donutí dříve ukončit dané kolo. Až akci vyberete, tak se snažíte buď plnit úkoly (po umístění či přesunutí zvířete), či ulovit kartu záběru, která se vám hodí do tvořené sbírky (resp. do chystaného dokumentu).

Divoká Serengeti; foto: úkoly

Divoká Serengeti (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Při jednom rozestavení zvířat můžete v titulu Divoká Serengeti zaskórovat hned několikrát. Stačí si pohlídat karty záběrů. Důležité ovšem je, že úkoly plníte jen ve svém tahu, takže při tahu soupeře máte i při vhodné konstelaci smůlu.

Při dokončování úkolů musíte hlídat postavení zvířat, přičemž lze absolvovat jeden ze tří typů záběru – panoramatický (zvířata v řadě či sloupci), detailní (zvířata v poli 3x3) či celkový (stačí, aby zvířata byla na herní desce). Úspěch je o to těžší, že některé kusy africké fauny musí být umístěny na specifickém terénu (pastviny, lesy, voda, skaliska). Právě v udržení pozornosti a plnění všech cílů tkví největší náročnost a zároveň zábavnost Divoké Serengeti, když ještě navíc chcete kombit karty pro co největší bodový zisk.

Po každém kole dojde k mezifázi, v níž posunete figurku zoborožce po Skále věků (řekl někdo Prastromu?), vyřešíte případné události (ocenění, migrace), obnovíte nabídku šestice záběrů, doberete si čtyři nové karty (jednu si necháte, zbytek odhodíte), získáte odměny na základě natočených záběrů a posunete žeton prvního hráče (luxusní 3D strom). Po šestém kole se určí vítěz a můžete začít další partii. 

Zpracování na jedničku


Z předchozích řádků jste jistě pochopili, že titul Divoká Serengeti najde domov v každém hráčském doupěti, kde mají slabost pro zvířátka. Tím spíš, že i z pohledu zpracování se jedná o naprostou parádu. Už dlouho jsem nezažil, aby se během testovacích partií v nejmenované hospůdce zastavovalo u našeho stolu tolik lidí, jen aby se koukli. Z krabice vás upřeně hypnotizuje levhart, herní plocha hýří africkými barvami, vedle se tyčí Skála věků a dřevěné figurky zvířat vypadají skvostně. Škoda, že jsou z lehkého dřeva, takže mají tendenci řítit se při sebemenším drknutí do stolu, ale jinak svou krásou potěší oko nejednoho přírodovědce. Vůbec bych se nedivil, kdyby skončily jako pevná součást dětských pokojíčků.

Divoká Serengeti; foto: prastrom

Divoká Serengeti (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Zpracování zvířátek dodává Divoké Serengeti ten správný dotek Afriky.

Podzimní výlet do teplých krajin


Divoká Serengeti je další trefou do černého vydavatelství REXhry, protože se nejen velmi dobře hraje (hlavně stratégové si přijdou na své), ale navíc přiláká také svou estetickou stránkou. Nepřekvapilo by mě, kdyby se do hraní na filmaře v Tanzanii pustli i „nehráči“, jež nadchne zpracování komponent, ale bez problémů se v ní vyřádí také zkušení pařani. Přidejme k tomu povedený překlad s kartami plnými zajímavostí o africké fauně a máte před sebou jeden ze žhavých podzimních hitů, který vás zahřeje, když za okny spustí plískanice.

Za poskytnutí recenzní kopie Divoká Serengeti děkujeme českému distributorovi hry, společnosti REXhry.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Divoká Serengeti: závěrečné hodnocení


Divoká Serengeti; recenze

Divoká Serengeti

Deskové hry

Titul Divoká Serengeti je středně náročná rodinná strategie s prvky worker-placementu a plněním pozičních úkolů. Pravidla se docela rychle naučí i žánroví nováčci, ale výlet do Afriky si plně užijí zkušenější hráči. Vedle funkčních mechanik přitáhne titul pozornost díky povedeným komponentům (dřevěná zvířátka!). 

Klady

 • Propojení worker-placementu s řešením pozic figurek
 • Široké strategické možnosti
 • Zvládnou i méně zkušení hráči, ale veterány nezklame
 • Zajímavosti o africké přírodě
 • Sólo mód a kooperační výzvy pro zájemce
 • Povedené a atmosférické komponenty

Zápory

 • Ve čtyřech až moc velké prostoje a tlačenice
 • Figurky mají tendenci padat
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB07