Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

DOOM 64 (Mini RECENZE) – Nostalgie v poživatelném balení

• Autor: Ondřej Zeman

DOOM Eternal není jedinou hrou série, která v minulých dnech dorazila na obrazovky PC, Xbox One a PS4. Vedle vyloženě nového projektu byl na zmíněné platformy (a také na Switch) po letech, kdy byl k dostání jen na Nintendo 64, přidán také DOOM 64 patřící mezi klenoty, jež si díky exkluzivitě zahráli jen fandové Nintenda. Nyní je však dán k dispozici širšímu spektru hráčů, díky čemuž tu pro vás máme recenzi PC verze.


 Žánr: FPS  Multiplayer: Ne  Vývojář: id Software, Nightdive Studios  Vydavatel: Bethesda Softworks  Čeština: Ne

Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One, Switch, Stadia (20. března 2020)


Doom 64 (Mini RECENZE) – Obsah článku

  1. Démoni jsou v Doom 64 opět na vzestupu
  2. Při hraní jsem si vzpomněl na Might and Magic VII
  3. Doom 64 je klenot, který si na PC rozhodně zkuste
  4. Mini RECENZE Doom 64: závěrečné hodnocení
  5. HW nároky pro Doom 64 PC

Démoni jsou v Doom 64 opět na vzestupu

Poté, co si Doom Slayer podrobil Mars, Peklo, Zemi a dokonce i jeden z měsíců Jupiteru, na několik let zmizel z hledáčku společnosti UAC, jejíž problémy byl nucen bez ustání řešit. V Doom 64 se ovšem objevuje nová hrozba, s níž se není schopen vypořádat nikdo jiný než legendární bojovník mající na svědomí tisíce démonických životů. Hlavní antagonistkou tohoto temného příběhu je démonická královna. Té je pekelné království příliš malé, a tak vysílá do normálního světa hordy démonů, kteří mají s Doom Slayerem nevyřízené účty, jež je třeba vyrovnat. Co si budeme povídat, vedle nedávno recenzovaného Doom Eternal je vyprávěná linka trošku jednodušší, u těchto FPS však, stejně jako ve filmech pro dospělé, nejde o děj, první housle tu hraje akce.

Default; screenshot: Pinky
Monstra z Doom 64 budou ve veteránech evokovat vzpomínky na některé kultovní tituly, jež dorazily na konci minulého milénia.

A té si v Doom 64 užijete skutečně do sytosti. Nabídnuto vám v něm totiž bude více než třicet úrovní prošpikovaných démony, jež je z nich třeba za pomoci rozsáhlé škály zbraní vypudit. Každý level, do kterého s Doom Slayerem zamíříte, je nádhernou ukázkou toho, jak v éře, kdy hra vyšla, vypadaly ideálně navržené lokace, v nichž jste obstáli jak s pomalejším tempem, tak i rychlejším stylem. Ať už se jednalo o knihovny tvořící rozsáhlá bludiště, malé hrádky či chodby rozsáhlého komplexu, vždy jimi šlo s trochou štěstí a dovednosti projít během několika minut, což je u současných FPS navržených většinou tak, abyste v nich strávili co nejvíce času, doslova nereálné.    

Při hraní jsem si vzpomněl na Might and Magic VII

Pokud přemýšlíte nad tím, jak je možné, že jsem si při hraní jednoho z dílů kultovní FPS série vzpomněl na slavné RPG Might and Magic VII, odpověď je jednoduchá. Doom 64 oproti svým předchůdcům nabízí o něco více vylepšenou grafiku, díky níž modely nepřátel vyvolávají dojem, že se jedná o 3D modely, což je samozřejmě pouhý klam, jelikož jsou stále pouze 2D. Určitou formou úpravy prošel také vzhled jednotlivých monster, která jsou zpracována detailněji než jejich předchozí verze, s nimiž se hráč setkával v prvním a druhém Doomu. Praseti podobný Pinky mi kupříkladu připomněl kvůli zvětšeným pařátům a trošku upravenému obličeji gigantického behemota z Might and Magic VII, jen v trošku menším balení.

DOOM 64 - Castle | Alza Gaming (Gameplay)

I když vypadá Doom 64 na první pohled jednoduše, občas vám dokáže dát slušně zabrat.

Po stránce hratelnosti mi hra více než původní dva díly připomíná Blood, který vyšel ve stejném roce jako Doom 64 na Nintendo. Celková hratelnost je díky perfektnímu zpracování ovládání plynulejší. Do jisté míry by se dalo říct, že je komplet navržen daleko pečlivěji než jeho předchůdci. Stále se však jedná o relativně jednoduchou FPS, nikterak netlačící na to, abyste přemýšleli o svých dalších krocích, nebo dokonce o tom, jaké nepřátele zabijete nejprve. Abych řekl pravdu, po Doom Eternal v němž jsem musel stabilně uvažovat nad každým svým následujícím tahem, byla možnost na chvíli vypnout příjemnou změnou, takže jsem si hraní tohoto kousku i přes absenci komplexnějšího soubojového systému nadmíru užil.

Doom 64 je klenot, který si na PC rozhodně zkuste

Aby člověk dokázal skutečně zhodnotit vývoj u určité série, měl by si otestovat všechny její díly a následně vyřknout ortel. Doom 64 je hrou, která na PS, PC i Xbox dorazila až nyní, přesto se jedná o kousek, který má hráčům stále co nabídnout. Jedná se totiž o dynamickou FPS, jež disponuje vším, co by měl zástupce tohoto žánru mít. Komplet se dobře ovládá, staví před vás vizuálně značně upravené nepřátele, perfektně navržené úrovně a slušnou škálu zbraní, s jejichž pomocí můžete démonické protivníky kosit na několik způsobů. Osobně nemám Doom 64 příliš co vytknout. Mladším členům komunity však nemusí sednout zastaralý vizuál spolu s vyšší náročností, na niž nemusí být připraveni.

DOOM 64; gameplay: ulička DOOM 64; gameplay: Arachnotron DOOM 64; gameplay: Baron
Vzájemné vztahy příšer jsou v Doom 64 často velmi vyostřené.

Tato Mini RECENZE byla napsaná pro PC verzi.

• Zdroje: Vlastní

Mini RECENZE DOOM 64: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 80 % Alza Magazín
Verdikt:

Doom 64 je kvalitní FPS ze staré školy, která si na nic nehraje. Pokud chcete lépe poznat starší díly série Doom, tento kousek je něčím, co by vás nemělo minout. Jestliže patříte spíše mezi hráče, kteří mají rádi skutečně moderní tituly, tomuto titulu se vyhněte, není totiž cílen na mladší jedince. Za sebe Doom 64 doporučuji.

DOOM 64; recenze

Klady

  • Slušně zvládnuté ovládání
  • Přijatelný vizuál
  • Perfektně navržené úrovně
  • Pestrá škála zbraní a nepřátel

Zápory

  • Pro někoho absence hry pro více hráčů
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství sledujte také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro DOOM 64 PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-750 Intel Core i5-2400 | AMD Phenom II X6 1075T 3.0 GHz
Grafická karta R7 240 | GTX 660 | Intel HD 530 GTX 780 | R9 290X
DirectX
Operační paměť 8 GB RAM 8 GB RAM
Pevný disk 100 MB 100 MB

• Zdroj: store.steampowered.com (23. 3. 2020)

i Mohlo by vás zajímat
WEB7