• Autor: Jakub Němec
V rodinných fantasy deskovkách je možné vše, takže nikoho nepřekvapí, že vznešení a obávaní draci pomáhají v obchodech a řemeslných dílnách svým plamenným dechem. Titul Draci v práci sází nejen na pěkně zpracované téma, ale také na grafiku a pohodovou hratelnost. Co vše od zaměstnaných saní čekat, se dočtete v naší recenzi.
zdroj: vlastní
Málokterou mýtickou bytost vnímají různé kultury tak odlišně jako draky. V evropsky středověkém okruhu je díky svatému Jiří zobrazován s vizáží líté nestvůry papající princezny, v uherském státě šupináče plivající oheň spojovali se silou pomáhající proti Osmanským Turkům a na Dálném východě si je spojují s dlouhověkostí a moudrostí. Stejně tak dnešní doba v (nejen) zábavním průmyslu propůjčuje drakům různé aspekty, takže je můžete rubat v Elden Ringu nebo God of War: Ragnarök, sledovat jejich plamenné počínání v Hrách o trůny (případně targaryanském spin-offu), proletět se na jejich hřbetě v Jak vycvičit draka nebo se rozplývat nad roztomilostí Spyra a dalších saní v populární hopsačkové trilogii.
Draci v práci (Obsah balení)
zdroj: vlastní
Titul Draci v práci obsahuje 42 karet dračích řemeslníků, 36 karet dračích mazlíčků, 36 karet očarování, 34 karet obchodů, 6 figurek hráčů, 6 žetonů pověsti, 7 karet pomocníků, 8 karet s nápovědou, 1 pravidla, 1 podložku města, 24 žetonů mincí a 210 žetonů zboží.
Nikdo se ovšem neodvážil tyto ikonické potvory poslat do služby k řemeslníkům a obchodníkům. Tedy až na Mannyho Vegu, autora dnes recenzované deskovky Draci v práci. V jeho pojetí fantaskního světa se totiž stanete dračím mistrem, který posílá své svěřence do zaměstnání, aby pomohl místním obyvatelům. Je to trochu praštěný nápad, ale po pár minutách vám ani nepřijde na mysl, že by něco mělo fungovat jinak. Draci v práci si vás totiž omotají svým šupinatým ocasem a získají náklonnost hratelností, grafikou a překladem, takže se na váš rodinný herní stůl budou pravidelně vracet.
V jádru se Draci v práci řadí mezi rodinné deskovky (v hráčských rodinách ji zvládnou i mladší děti okolo devíti let), které sází na mechaniku worker-placementu. V rámci svého tahu tedy posíláte svoje dráčky do jednotlivých obchodů a dílen, aby tam pomáhali, a za odměnu si odnesete výrobky a vděk prodavačů a mistrů. Navíc můžete také kouzlit a jednotlivé krámky vylepšovat. To vše proto, abyste mohli plnit vlastní úkoly a získávat tak sympatie místního obyvatelstva.
Draci v práci (Stolní hra)
zdroj: vlastní
Poslat draka do práce není v dnes recenzované deskovce žádný problém. Navíc úkoly plní s úsměvem.
V podstatě se v rámci tahu musíte rozhodnout mezi umístěním pracanta či začarováním obchodu, což spustí sérii akcí, jejichž průběh se naučíte během několika minut (krom toho je vám k ruce povedená lama karta, která provede všemi fázemi i úplného začátečníka). Pro ostřílenější pařany půjde o zcela přirozené učení, nováčci si musí zvyknout na některé principy a ikonografii. Nic však není tak zásadní překážkou, aby zájemci znemožnilo usednout k partii Draků v práci.
Za sebe můžu říct, že se jedná o velmi příjemné překvapení, které určitě rozvíří předvánoční nákupy. Ze zkušebních partií s hráči různého věku i zkušeností totiž vyplynulo, že dokáže velmi dobře zabavit všechny, což je skvělé vysvědčení právě v ohledu rodinného hraní. Umisťování roztomilých šupináčů do obchodů sice dokáže příjemně potrápit hlavu, ale nedochází ke strategickým závarům a paralýzám. Vždycky totiž máte více možností, co můžete a chcete plnit, navíc se průběh nese v pohodovém duchu, protože např. velmi často můžete obdarovat protihráče. Nákupní bulvár fiktivního městečka navíc budujete všichni dohromady, takže z plodů vaší práce mohou těžit i ostatní a naopak.
Draci v práci (Stolní hra)
zdroj: vlastní
Pravidla Draků v práci do sebe vstřebáte relativně rychle. Navíc máte po ruce přehlednou kartu nápovědy.
Draci v práci prostě ukazují, že vítězství nemusí být to nejhlavnější a že i cesta může být cíl. V téměř každém tahu totiž dostanete nějakou odměnu, což může být motivací především pro začínající a mladší hráče, ale karty pokročilejších, později vybudovaných obchodů, či speciální efekty draků nabízí dost prostoru i pro hlubší strategické úvahy. Nehrozí ani zásadnější prostoje, protože plán se vám neustále mění před očima, takže sledujete herní plochu, abyste mohli vytěžit ze svého tahu co nejvíce. Zabavit se dokáže každý člen domácnosti, který na přibližně hodinu usedne ke stolu s dračími dělníky.
Již několikrát jsem naznačil, že Draci v práci patří mezi rodinné hry, čemuž odpovídají také pravidla. Někoho by mohlo vyděsit, že manuál má dvacet stran, ale to je daň za detailní vysvětlení tahů, podrobný popis efektů draků nebo obchodů a také to jde na vrub grafickému pojetí, které je zkrátka úžasné (více se rozvášním později). Příprava partie nezabere ani deset minut a mechaniky ovládnete za několik tahů, přičemž později se budete jen věnovat speciálním efektům.
Draci v práci (Stolní hra)
zdroj: vlastní
Příprava partie Draci v práci je ulehčena díky neoprenovému plánu s vyznačenými segmenty.
Rozložení komponent probíhá ve svižném tempu díky neoprenovému plánu, na němž jsou vyznačeny prostory pro jednotlivé karty. Hráči dostanou do startu tři karty pracujících draků, jednu kartu skrytého úkolu (mazlíčci) a pomocníka (volitelné, dá se hrát i bez nich). Poté se postaví počáteční obchody s prvními pracanty a připraví žetony s balíčky karet. O variabilitu partií se stará náhodně nalosovaná sestava obchodů a také balíček očarování k vylepšování provozoven (fialový a zlatý).
V průběhu deskovky Draci v práci se hráči střídají v tazích, jež nabízejí dvě možnosti – navštívit obchod a získat z něj odměnu, nebo obchod očarovat. V prvním případě obdržíte všechny suroviny, které na sobě mají obchod a přítomní pracující draci, dále můžete přidat draka plnícího požadavky karty obchodu (a získat bonus), použít jednu vlastnost zaměstnaného draka a využít schopnosti obchodu. Pokud se rozhodnete obchod očarovat, tak jste sice bez přímého zisku surovin, ale často dostanete za splnění požadavků vítězné body a další odměny v podobě karet. Navíc poté může využít všech vlastností zdejších draků (v každém obchodě mohou být maximálně tři, při zaplnění všech slotů se otevírá nová provozovna).
Draci v práci (Stolní hra)
zdroj: vlastní
Prostor pro taktizování se v titulu Draci v práci otevírá s každým novým obchodem, který je na rozdíl od ostatních vybaven speciální vlastností.
Dračí mistři se střídají tak dlouho, dokud nedojde balíček námezdních draků v parku, nebo balíček očarování. Následně se dohraje celé kolo a určí se vítěz na základě získaných bodů. Ty můžete získat mimo karty očarování také díky mazlíčkům zadávajícím úkoly, které lze plnit buď v průběhu hry samotné (symbol slunce u příslušného drakomiláčka), nebo na konci partie (symbol měsíce).
Nutno podotknout, že Draci v práci mají také sólo mód, v němž zaplňujete obchody a snažíte se nahrabat co nejvíce vítězných bodů kvůli závěrečnému hodnocení. V tomto ohledu nejde o nic inovativního (plníte výzvy, abyste si doplňovali karty do další partie), ale jedná se o příjemný bonus pro ty, kteří chtějí s usměvavými šupináči trávit volný čas.
Draci v práci (Stolní hra)
zdroj: vlastní
Překlad Draků v práci potěší hravou češtinou.
Draci v práci velmi dobře fungují z pohledu hratelnosti, potěší zpracováním komponent a překladem, a doslova excelují v ohledu grafiky. Vezměme to popořadě – uvnitř krabice najdete vedle paklíků karet s pochopitelnou ikonografií také klasické kartonové žetony a perfektně zpracovaný neoprenový plán, který posouvá výbavu Draků v práci k nadstandardu. Dále musím pochválit velmi povedený překlad Vladimíra Smolíka, který se dokáže mazlit s českým jazykem a vytáhnout z rukávu řadu skrytých vtípků, které pozornému hráči vykouzlí úsměv na tváři. Draci v práci se tak řadí k jiným titulům z portfolia vydavatelství REXhry, které si musí užívat každý pravověrný lingvista (v mých očích se na piedestalu neotřesitelně drží jejich Ex Libris).
Vrcholem technického zpracování je grafická stránka titulu. Ilustrátorka Sandara Tang propůjčila místní dračí populaci takovou auru roztomilosti a dobrosrdečnosti, že byste si nejednoho s mýtických tvorů okamžitě adoptovali. Stejně tak budete dychtivě prozkoumávat karty obchodů či plán města, abyste odhalili všechny detaily, které se autorka rozhodla do Draků v práci umístit. Pro někoho možná bude zvolená vizuální stránka prvoplánová, ale na mě zafungovala v plné síle.
Draci v práci (Stolní hra)
zdroj: vlastní
Grafická podoba Draků v práci sází na kreslenou roztomilost evokující animované filmy.
Nenapadá mě mnoho důvodů, proč bych titul Draci v práci neměl doporučit (leda byste se rozhodli hájit zájmy dračí pracující třídy). V rámci rodinného hraní by měla bez větších potíží uspět, navíc dokáže pěkně vysvětlit mechaniku worker-placementu, takže může sloužit jako brána k složitějším titulům. Grafickou stránkou zaboduje i krabice hry. Draci v práci asi nebudou splněným snem hardcore stratégů, ale poskytnou jim dost prostoru, aby si zahráli pohodovou deskovku i se všedními hráči. Draci v práci se tak snadno nominovali do našich vánočních tipů, které si na našich stránkách brzy přečtete.
Za poskytnutí recenzní kopie Draci v práci děkujeme českému distributorovi hry, společnosti REXhry.
• Zdroje: Vlastní
Draci v práci
Deskové hryDraci v práci patří mezi rodinné deskovky, které se budou pravidelně vracet na váš stůl. Dokáže zabavit mladší hráče i jejich odrostlejší kamarády či rodiče a naučí základní principy worker-placementu. Navíc skvěle vypadá a potěší povedeným překladem.
Klady
Zápory
Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.