Obnovit stránku

Duna: Hra o dobývání a diplomacii (RECENZE) – Koření, zrada a smrt

• Autor: Jakub Němec

Písčitá nehostinná planeta Duna se stala středobodem sci-fi vesmíru knih Franka Herberta, protože se na ní vyskytuje koření, známé také jako melanž. S jeho pomocí se dožijete úctyhodného věku, vidíte do budoucna a zvládnete cestovat v mezihvězdném prostoru. Není divu, že se o něj bojuje napříč galaxií, což si sami vyzkoušíte v deskovce Duna: Hra o dobývání a diplomacii, na níž se podíváme v dnešní recenzi.

Duna: Hra o dobývání a diplomacii; foto: obal

zdroj: vlastní

Duna: Hra o dobývání a diplomacii ve zkratce

  Duna: Hra o dobývání a diplomacii

 • Žánr: Válečná strategie
 • Počet hráčů: 2–4
 • Autor: Bill Eberle, Jack Kittredge, Peter Olotka, Greg Olotka, Jack Reda
 • Vydavatel: Gale Force Nine
 • Distributor v ČR: ADC Blackfire
 • Herní doba: 20–60 minut
 • Doporučený věk: od 14 let
 • Obtížnost dle BoardGameGeek: 2,75/5
 • Hodnocení BGG (k 30. 11. 2022): 6,9/10

Obsah recenze Duna: Hra o dobývání a diplomacii

 1. Čtyři rody, jedna planeta
 2. Jeden umí to a ten zas tohle
 3. Jak se hraje Duna: Hra o dobývání a diplomacii – Pravidla
 4. Strategie mezi zrnky písku
 5. Recenze Duna: Hra o dobývání a diplomacii: závěrečné hodnocení

Čtyři rody, jedna planeta


Zrada za každým rohem, to není jen realita světa Hry o trůny, ale také sci-fi univerza Duna, za nímž stojí spisovatel Frank Herbert. Veškeré snahy mocenských uskupení, velkorodů a říší se zde zabývají jediným problémem – jak ovládnout písčitou planetu, na níž se tvoří melanž, nebo také koření, nejcennější látka v celé galaxii. Pokud vám tyto informace mnoho neříkají, tak přijdete o podstatnou část zážitku a atmosféry, který vám přináší dnes recenzovaná strategie Duna: hra o dobývání a diplomacii.

Duna: Hra o dobývání a diplomacii; foto: komponenty

Duna: Hra o dobývání a diplomacii (Obsah balení)

zdroj: vlastní

Krabice s titulem Duna: Hra o dobývání a diplomacii obsahuje herní desku, knihu pravidel, 6 karet frakcí, 2 bitevní desky, 278 žetonů, 1 kostku a 94 karet.

V ní se totiž chopíte jedné ze čtyř stran (Atreidové, Harkonnenové, Fremeni, Impérium), které se neváhají zrazovat, přepadávat a vraždit, aby dosáhly svého cíle. Titul dostatečně pracuje s knižními reáliemi, ale spíše se drží poslední filmové podoby (Duna z roku 2021 režírovaná Denisem Villeneuvem), což je podle mě trochu škoda kvůli absenci ikoničtějších postav na straně Impéria, které se objeví až v chystaném pokračování. Ostatní soupeři nabízejí známé tváře, ale na straně imperátora najdeme pouze Ctihodnou matku a k ní pouze služebnictvo a sardaukary (elitní vojenská jednotka). Kdyby se v tomto ohledu autoři více odvázali od oficiální licence, bylo by to ku prospěchu věci. 

Jeden umí to a ten zas tohle


Přesto musím uznat, že jednotlivé strany sporu mají co nabídnout po stránce taktické. Duna: Hra o dobývání a diplomacii se totiž řadí mezi asymetrické strategie, tedy hry, u nichž se hráči snaží přechytračit na základě odlišných vlastností svých postav. U mě tento typ taktických přetahovaných funguje lépe na začátku, když objevuju jednotlivé možnosti záludných praktik, čehož mi tato verze Duny nabídla plné hrsti, přičemž ani jeden z kvarteta dobyvatelů písčité planety mi nepřišel zásadně z(ne)výhodněný. Po jejich ovládnutí proti vám nováčci nemají mnoho šancí, takže jsem se v pozdějších partiích stal spíše pozorovatelem pletich mých přátel, abych ostatním mnoho neničil život. S veterány jsem si ovšem užil líté bitvy, kde rozhodovaly o vítězství detaily, což je koření každé válečné strategie.

Duna: Hra o dobývání a diplomacii; foto: impérium

Duna: Hra o dobývání a diplomacii (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Strana Impéria vydělává v průběhu partie Duny: Hry o dobývání a diplomacii nemalé obnosy koření. Škoda, že fanoušky univerza mnoho nezaujmou nabízené bezejmenné postavy.

Zdánlivě nejsnazší pozici mají Atreidové, kteří mohou odhalovat plány svých nepřátel během bojů a do vínku dostali o dva velitele více než ostatní, ale na to mohou okamžitě kontrovat Harkonnenové s širší paletou karet zrad, které jim neustále proudí do spárů. Impérium se může spolehnout na obrovský příjem z tržiště, takže se nemusí hnát za každým výronem koření na planetě, a navíc spolupracují s benegesseritskými kněžkami, jejichž Hlas může ochromit nepřátele. Fremeni jsou jedinou stranou, která nemá přímou výhodu v boji, za to však nemusí platit za vylodění na Duně (jsou tady doma), nemusí se bát písečných bouří a občas se projedou na písečném červovi, takže svou mobilitou mohou zaskočit neopatrné protivníky.

Díky různorodým frakcím si hraní titulu Duna: Hra o dobývání a diplomacii nejlépe užijete v plném počtu čtyř hráčů, kdy je na mapě příjemně těsno a o konflikty není nouze. Ve třech hráčích se často stává, že se dva slabší spojují proti zbylému hráči, což vyústí v řadu zbytečných konfliktů a čekání na poslední páté kolo, které vítěze určí na základě jeho zásob koření. Dnes recenzovaná deskovka ale velmi slušně funguje jako dvojkovka, kdy mohou protivníci vedle základních možností využít nakombinované dvojice rodů (Impérium a Harkonnenové proti Fremenům s Atreidy). 

Jak se hraje Duna: Hra o dobývání a diplomacii – Pravidla


Pravidla boje o písčitou planetu Arrakis v titulu Duna: Hra o dobývání a diplomacii vás nijak nezahltí, vlezou se totiž na osm stran s názornými obrázky. Mnohem větší problém mohou mít méně zkušení hráči s obrovským počtem možností vysílání jednotek, předvídání soupeřových tahů a následných bitev. Ostřílenější veteráni taktických deskovek najdou spíše snazší hru, u níž nemusí hlídat velké množství mechanismů, a přesto se slušně pobaví (původní verze z roku 1979, resp. 2019 nabízí více prostoru a postupů, ale o to je náročnější na čas a zkušenosti).

Duna: Hra o dobývání a diplomacii; foto: rozložení

Duna: Hra o dobývání a diplomacii (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Příprava partie Duna: Hra o dobývání a diplomacii nezabere mnoho času. V podstatě se jen zamíchají karty a přiřadí žetony jednotlivým rodům, které mají v insertu krabice své vlastní místo.

Každá partie v Duna: Hra o dobývání a diplomacii se natáhne na maximálně pět kol, ale může skončit už po třech, pokud se některému z hráčů podaří ovládnout tři pevnosti. Jestli po pátém kole nikdo tři základny nevlastní, rozhodne počet získaného koření. Každé kolo se přitom skládá ze stejných sedmi fází (bouře, výron koření, získání karet, oživení, výsadek a přesun, bitva, sběr koření). Před započetím hry si hráči vyberou svůj rod, získají vstupní koření, kartu zrádce a mohou začít posunem bouře (likviduje jednotky a zásoby koření) podle hodu kostky.

Následuje objevení koření či písečného červa (což ocení především Fremeni) podle horní karty z příslušného balíčku karet, načež si hráči doberou bojové karty (do maximálního počtu čtyř), případně si koupí nějakou výhodu na tržišti. Před výsadkem si zdarma obnovíte jednotky a hrdiny v reinkarnačních tleilaxanských nádržích (za příplatek můžete oživit další posily) a už můžete přemýšlet, kam vylodíte své vojsko a kam jej přesunete. Respektovat musíte pásma s bouří a hlídat si jednotlivé sekce na mapě planety (nejde o nic složitého, ale zpočátku si budete zvykat).

Duna: Hra o dobývání a diplomacii; foto: souboj

Duna: Hra o dobývání a diplomacii (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Souboje v Duně: Hře o dobývání a diplomacii překvapí nečekanými situacemi, na něž musíte obratně reagovat, jinak skončíte v poli poražených. Přesto může být jedna prohra taktickým vstupem k zisku konečného vítězství.

Následně dojde k bitvám, které tvoří podstatnou část zážitku z Duny: Hry o dobývání a diplomacii. V každé oblasti obsazené více než jedním hráčem dojde ke střetu, v němž si obě strany sporu zvolí počet nasazených jednotek (po bitvě o ně přijdou) na chytře koncipované bojové desce, kterou doplní o postavu velitele (pokud ji mají k dispozici, tak musí). Následně mohou hráči doplnit své plány o jednu obrannou a útočnou kartu, aplikovat některé karty tržiště a odhalit své plány. Na základě jednoduchého principu se určí vítěz střetu a jde se na další souboj. Do výsledku může promluvit řada proměnných – od totální zkázy (laserpal a energetický štít umí pořádně prásknout), po zradu (odhalení karty soupeřova velitele) po další chuťovky ze světa Duny (řekl někdo Gom Džabbár?!).

Jak již bylo řečeno, snaží se všichni hráči ovládat na konci kola tři pevnosti, případně v této snaze ostatním zabránit. Pokud se žádnému rodu trojici pevností nepodaří získat, rozhodne o vítězi zásoba melanže. Celou partii v závislosti na počtu hráčů a absolvovaných soubojů sfouknete do hodiny, mnohdy však rychleji, takže se můžete okamžitě dožadovat satisfakce v podobě odvety. 

Strategie mezi zrnky písku


Autoři deskovky slušně pracují s licencí zapracovanou do herních mechanik, ale už dříve jsem si postěžoval, že filmové pojetí grafiky mohlo být mírně omezující. Přesto se grafický styl trefil do temného a zrádného politikaření, ač jsem čekal mnohem více oslňující žluté evokující písčité závěje Arrakisu. Pochválit musím technické zpracování deskovky, především promyšlenou bitevní desku, do níž lze vkládat žetony velitelů. Našince potěší také kompletní česká lokalizace (postaral se o ní distributor ADC Blackfire), ale u jedné karty zaúřadoval tiskařský šotek (neshodují se hodnoty výronu koření – platí číslo v kroužku).

Duna: Hra o dobývání a diplomacii; foto: rody

Duna: Hra o dobývání a diplomacii (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Kvarteto hratelných rodů z deskovky Duna: Hra o dobývání a diplomacii dokáže na Arrakisu rozjet válku protkanou zradou a chytračením.

Celkově hratelnost titulu Duna: Hra o dobývání a diplomacii tedy nabízí dostatek prostoru pro taktizování a zvládnou jej pochopit i relativní nováčci (chvilku si budou zvykat). Hráči toužící po hlubších možnostech aliancí a válečných postupů se zřejmě poohlédnou po grandióznějších projektech, přičemž tento budou vnímat jako příjemnou oddechovku. Mě osobně z univerza Franka Herberta více zaujal titul kombinující worker-placement a deck-building Duna: Impérium, ale pokud chcete mít větší kontrolu nad vlastními akcemi a chcete se pouštět do většího počtu střetů, tak se v Duna: Hra o dobývání a diplomacii budete cítit lépe. Jedná se totiž o taktickou přetahovanou s množstvím bitev, variant útoků a překvapivých tahů, které vás budou stále držet v příjemné nejistotě.

Za poskytnutí recenzní kopie Duna: Hra o dobývání a diplomacii děkujeme českému distributorovi hry společnosti ADC Blackfire.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Duna: Hra o dobývání a diplomacii: závěrečné hodnocení


Duna: Hra o dobývání a diplomacii; recenze

Duna: Hra o dobývání a diplomacii

Deskové hry

Duna: Hra o dobývání a diplomacii patří mezi konfliktní válečné strategie, v nichž se snažíte získat nadvládu nad planetou Arrakis pomocí získaného koření a obsazování pevností. Nabízí dostatek prostoru pro taktizování, využívání výhod rodů a plánování zrad, ale titulu by slušelo více možností v rámci aliančních jednání. Přesto se jedná o přístupný titul, který neodradí ani nováčky v žánru. 

Klady

 • Zrada na každém kroku
 • Konfliktní (pro fanoušky bitev)
 • Dost prostoru pro taktizování
 • Asymetrické rody
 • V rámci žánru přístupná pravidla
 • Dobře hratelné ve dvou
 • Laserpal & štít

Zápory

 • Pro harcovníky málo hluboké
 • Postavy Impéria
 • Hráči by měli mít podobné zkušenosti s rody
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB30