• Autor: Jakub Němec
Spojení kostek a euroher se moc často nevidí, ale žánr dice-placementu to dokáže. Fanoušci umisťování šestistěnných nesmyslů si určitě vzpomenou na titul Lorenzo il Magnifico nebo Říše příšer. Mezi ně se nyní řadí deskovka Encyklopedie, v níž se stanete prvními pozorovateli zvířat pro vědecké účely na počátku akademické éry. Tak tedy hurá do divočiny!
zdroj: vlastní
Předvánoční trh pravidelně zavaluje hromada zajímavých deskovek, které se mezi sebou přetahují o zájem hráčů (pokud si je pokémonovsky nekoupí všechny). S dvojicí titulů od francouzského vydavatele Holy Grail Games se do pranice o zákazníky vydal také tuzemský distributor ADC Blackfire. Jejich první hru – závoďáckou Rallyman GT, jsme recenzovali nedávno, nyní se mrkněme na Encyklopedii, titul, v němž se stanete jedním z prvních pozorovatelů zvířat ve službách hraběte Buffona. Právě tento slavný osvícenec ve službách francouzského krále se stane motorem vaší snahy, protože se mu pokusíte pomoct sestavit knižní opus o fauně celého světa.
Encyklopedie (Obsah balení)
zdroj: vlastní
Krabice s titulem Encyklopedie obsahuje hlavní desku, pravidla hry, 75 karet zvířat, 55 karet odborníků, 12 žetonů kol, 20 kostek, plátěný pytlík, 4 žetony věhlasu, 8 žetonů skóre, 120 dřevěných kostiček výzkumu, 28 žetonů „5 kostiček“, žeton prvního hráče, 3 krabičky na žetony, 69 žetonů mincí, 47 žetonů královské pečeti, 54 žetonů expedice, 4 destičky postav, 4 hráčské desky, 4 herní pomůcky, 15 karet světadílů, 3 karty chování a 3 bodovací karty.
V rámci herní doby poznáváte zvířata, popisujete jejich typ, stravu, prostředí a oblíbené klima tím, že cestuje po kontinentech a pozorujete je v jejich přirozeném prostředí. Nabíráte tedy peníze, hledáte podporu pro své expedice a najímáte odborníky, abyste našli dosud nepoznané živočichy a sesbírali o nich co nejvíce informací. Během svých úvah nemusíte být omezeni pouze svými zdroji (kostkami), ale také lze využít kostky ostatních, za což dostanou odměnu (i když jim můžete dost zhatit plány). Na plánu i v prostoru hráče se pořád něco děje a je radost sledovat, jak se vaše znalosti o tvorech celého světa rozšiřují a jste za to chváleni v podobě vítězných bodů.
Jak jsem již naznačil v úvodu, hlavní mechanismus deskovky Encyklopedie se spoléhá na tzv. dice-placement, neboli umisťování kostek na herní plán, za což následuje odměna. Jedná se o variantu worker-placementu, tedy umisťování pracanta, povýšenou o hodnoty a barvu kostky, takže musíte pracovat s mnohem hlubší strategií. Zároveň zde prvek náhody nepůsobí pro taktiky nijak rušivě, v podstatě jim jen určuje zdroje pro aktuální kolo (v partii jich je šest), což nemusí příznivce poctivého eurohraní nijak trápit, což dokazuje např. zmíněný Lorenzo il Magnifico.
Encyklopedie (Stolní hra)
zdroj: vlastní
Náhody není v Encyklopedii málo – musíte si nalosovat kostky a následně s nimi hodit. Mechaniky této deskovky ovšem umožňují pracovat jak s barvou kostky, tak s její hodnotou, takže je vnímáte jen jako výchozí bod. Navíc můžete využít kostek soupeřů.
Encyklopedie nabízí vedle práce s vlastními kostkami také možnost zrekvírovat zdroje ostatních s tím, že jim za to připadne relativně slušná protihodnota (kromě políčka bez zisku, takže přemýšlení u umisťování kostek na desku má svoji váhu), ovšem z veřejného banku, takže vás to mnoho trápit nemusí. O vítězství v partii totiž nerozhodují takové malichernosti jako tři vítězné body za uzurpování cizí kostky, ale publikování výsledků zkoumání, které při důmyslně vymyšlené konstelaci zvířat přinese desítky bodů.
V rámci partie Encyklopedie není nikdy o vítězství jasno, protože i v závěrečných kolech a sčítání v úplném závěru může dojít k nečekaným zvratům díky specialistům s efekty na konci hry. O napětí tedy není nouze. Zároveň musím poznamenat, že ač se jedná o kompetitivní deskovou hru, v níž vyhrává nejúspěšnější badatel, díky průběhu partie se nebojím Encyklopedii doporučit jako rodinnou hru s odrostlejšími dětmi. Na konci hry totiž před sebou vidíte kus vykonané práce, což může být odměnou samo o sobě. Pokud chcete k hraní přistupovat „profesionálně“, tak časem najdete postupy vedoucí k vítězství, ale ty jsou spíše otázkou náhody při vhodné konstelaci naverbovaných akademiků.
Eurohry obvykle nebývají žánrem, k němuž by se pravidelně vraceli občasní hráči kvůli jejich komplexnosti, ale Encyklopedie se v tomto ohledu vymyká. Principy pochopíte během chvíle, což ovšem neznamená, že budete okamžitě získávat kvanta bodů. Až postupem času získáte návyky a odkryjete principy, s nimiž budete v rámci akce publikování získávat pořádný posun na stupnici bodů. Přesto si průběh partie budete užívat, protože máte pocit, že každý krok přibližuje vašeho badatele k poznání zvířat, které jste si vybrali k pozorování.
Encyklopedie (Stolní hra)
zdroj: vlastní
Příprava partie Encyklopedie spočívá především v rozložení komponent na plán a vytvoření hráčova prostoru.
Na začátku partie si zvolíte svou postavu (nemá vliv na průběh), vezmete desku hráče, nápovědní panel a barevné komponenty. Následně připravíte plán, na nějž rozložíte potřebné komponenty, vyberete si startovní zvířata a můžete se pustit do hry. Encyklopedie se hraje na šest kol, přičemž začátek každého z nich přinese náhodný bonus.
Jednotlivá kola začínají hozením nalosovaných kostek (v základu čtyři), které následně umístíte na svou herní desku. Pak se rozhodujete, kam je v jednotlivých tazích umístíte, abyste získali kýženou akci/odměnu. Můžete si vybrat z šestice v nabídce – velvyslanectví (zisk žetonů expedice ke změně barvy kostky či úpravě hodnoty při expedici), banka (zisk peněz pro zvyšování hodnoty kostek, případně žetonu prvního hráče), univerzita (nabírání vědců se zvláštními efekty, můžete mít maximálně čtyři), akademie (získávání zvířat ke studiu), expedice (získávání informací o zvířatech) a publikování (nejsložitější část za nejvíce bodů, vyhodnocení získaných informací podle zvoleného zvířete).
Encyklopedie (Stolní hra)
zdroj: vlastní
Orientace v prostoru hráče nemusí být pro nováčka snadný, ale po několika tazích se vyznáte jak v ikonografii Encyklopedie, tak v principech této deskovky. Ovládnout ji ovšem nějaký čas potrvá.
Rozepisovat jednotlivé akce by bylo zbytečné, protože vám s tím pomůže do češtiny přeložený manuál (za lokalizaci zodpovídá distributor ADC Blackfire) s názornými příklady. K hraní ovšem nepotřebujete číst ani řádek textu, protože veškeré mechanismy jsou zajištěny pomocí symbolů, které se dají velmi snadno a rychle naučit. Problémy s orientací ve značení a na plánu neměli během testování ani občasní hráči, jimž byla z počátku nápomocna nápověda na zadní straně manuálu, ale po několika tazích už se docela slušně účastnili boje o prvenství ve vědeckém pozorování nespoutané fauny. Nejčastěji chybovali nevyužitím svých žetonů expedic, peněz a pečetí upravující hody kostek.
Nejvíce se zapotíte při volbě referenčního zvířete při akci publikování, abyste vyždímali ze svého portfolia co nejvíce bodů. Zároveň si tuto fázi nejvíce užijí kombinatorici a stratégové, čímž uzavřou své snažení v předchozích tazích. Stejně tak se z počátku potrápíte i při vyhodnocování vítězných bodů na konci partie, protože sčítáte zisky z každé kategorie publikování. V tomto ohledu bych uvítal nějakou přehledovou tabulku, jakou najdete třeba v Divočině Severní Ameriky (taky jsme si ji navrhli a vytiskli). Následně ještě přidáte body za poznání jednotlivých světadílů a můžete určit vítěze.
Encyklopedie (Stolní hra)
zdroj: vlastní
Součástí výbavy krabice Encyklopedie jsou také stylová hrabátka na žetony.
Pokud si budete chtít partii okořenit, můžete přidat mezi pozorované tvory kosti dinosaurů, které jsou součástí krabice Encyklopedie jako mini rozšíření zdarma. Zároveň je nutné poznamenat, že si titul autorů Erica Dubuse a Oliviera Melisona můžete užít v sólo módu proti umělé inteligenci. Přesto si troufnu tvrdit, že nejlépe si tuto deskovku vychutnáte v plném počtu hráčů, což vám zabere maximálně dvě hodiny.
Příjemně plynoucí hratelnost Encyklopedie umocňuje její grafické zpracování. Herní plán, karty vědců i desky hráčů jsou přehledné, díky symbolice okamžitě víte, co daná akce nabízí a proč byste se do ní měli pustit. Potěší také stylová hrabátka na žetony. Absolutorium ovšem zaslouží karty zvířat, které jako by vypadly ze stránek nejstarších učených spisů. Už jen umělecké ztvárnění fauny by stálo za chválu, ale detailně rozpracované části zvířat s popisky v pozadí dotahují grafiku k dokonalosti. Na jednotlivé karty se zkrátka nebudete moci vynadívat.
Encyklopedie (Stolní hra)
zdroj: vlastní
Grafika Encyklopedie si zaslouží velkou pochvalu. Trio ilustrátorů Joëlle Drans, Jérémie Prugneaux a Ronan Toulhoat odvedlo skvělou práci.
Celkově musím uznat, že kdybych dostal Encyklopedii na stůl dříve, tak by se stala součástí našeho výběru nejlepších her za rok 2022. Je sice mírně obtížnější pro nováčky v žánru strategií bez náhody (tzv. euroher), ale během chvíle se mohou do partie bez problému ponořit, což z nich činí velmi dobrou volbu pro vstup do těchto taktických vod. Dice-placement v kombinaci s mechanikou pozorování zvířat nabízí slušný prostor pro více i méně zkušené stratégy, kteří si tuto hladce plynoucí deskovku užijí. Zároveň se Encyklopedie velmi hezky vyjímá na stole, takže nadchne i z estetického hlediska. Lepší umisťování kostek jsme v mojí skupině letos na stůl nedostali, tak neváhejte.
Za poskytnutí recenzní kopie Encyklopedie děkujeme českému distributorovi hry společnosti ADC Blackfire.
• Zdroje: Vlastní
Encyklopedie
Deskové hryTitul Encyklopedie potěší především stratégy, kteří se nebojí pracovat s náhodnými zdroji v podobě hodu kostek. Partie příjemně plyne, stále máte dost možností pro svůj tah a existuje nespočet možností, jak se dopracovat k vavřínům vítězství. Navíc hra skvěle vypadá.
Klady
Zápory
Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.