Obnovit stránku

Expeditions: Rome (RECENZE) – Roma victrix!

• Autor: Jiří Fait

Studio Logic Artists přináší další dílko do série Expeditions, ve kterém se po chladné Skandinávii podíváme do slunné Itálie a pokusíme si dát celé středomoří k snídani. V Expeditions: Rome dostanete k dispozici celou legii bojovníků, podmaníte si část Řecka, Egypta a Galie a budete se při tom královsky bavit. Proč by bylo škoda tento mix RPG a taktické strategie minout, se dozvíte v naší recenzi.

Expeditions: Rome; screenshot: cover

zdroj: Logic Artists

Expeditions: Rome (RECENZE PC) – Obsah článku

 1. Vražda v rodině a politické machinace
 2. Příběh v Expeditions: Rome hraje ze začátku druhé housle
 3. Mix strategie a RPG, který funguje
 4. Expeditions: Rome – Veni, vidi, vici?
 5. Recenze Expeditions: Rome: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Expeditions: Rome PC

Vražda v rodině a politické machinace


Bylo nebylo, psal se rok… ono to je vlastně jedno, protože i když Expeditions: Rome zachovává některé dobové události a reálie, vývojáři si zde nechávají prostor k fantazírování, což je jenom dobře. Tak tedy alespoň pro přiblížení – začátek Expeditions: Rome se odehrává někde mezi lety 118 až 57 před naším letopočtem. Váš otec je zapleten do politických machinací Říma a následně je úkladně zavražděn. Z obavy o váš život vás matka posílá za rodinným přítelem, jistým vojevůdcem se zvláštním jménem – Lucius Licinius Lucullus (opravdu se takhle jmenoval).

Expeditions: Rome; gameplay: Vale woman Expeditions: Rome; gameplay: obtížnost

zdroj: vlastní

Expeditions: Rome je v první řadě RPG a v těch se můžete z mnoha situací „vykecat“. Ale ne ze všech – většinou dojde i na boj a pokud si jej chcete opravdu užít, doporučuju obtížnost minimálně „Pompeius“. U Caesara nepřátelé občas používají jen jednu polovinu mozku.

Ten navíc zrovna řeší hospodářskou krizi v Anatolii (Malá Asie) a snaží se uhasit plamínky potencionální občanské války. Tato oblast sice momentálně patří Římu, ale nemuselo by to tak zůstat napořád. Vojevůdci proto váš příchod přijde k ruce, protože na vás nyní může hodit všechny své problémy. Vzpomínáte si, jak vás máti poslala do bezpečí? Teď jste ve vojenském táboře, jmenovali vás legátem a máte k dispozici několik tisíc mužů a vzpurnou provincii k tomu. Na druhou stranu, tady se s politickým oponentem do křížku zřejmě nedostanete.

Příběh v Expeditions: Rome hraje ze začátku druhé housle


Musím se přiznat, že hned ze začátku jsem příběh nebral kdovíjak vážně. Začalo to již u tvorby postavy – věděl jsem, že se nakonec ujmu celé legie a jelikož mi Expeditions: Rome dalo možnost vytvořit si ženského legáta, neváhal jsem ani chvilku. Rome má totiž dialogové možnosti a některé volby mohou výrazně ovlivnit způsob, jakým vyřešíte (nebo pokazíte) určité situace. K mému překvapení lidé reagovali na pohlaví mé postavy a někteří dokonce vyjadřovali rozhodný nesouhlas nad tím, že by křehká žena měla být přítomná ve vojenském táboře (prostitutek se to asi netýkalo), natož se pak zúčastnit bojů.

Expeditions: Rome; gameplay: souboj Expeditions: Rome; gameplay: volby

zdroj: vlastní

Dialogové volby zde mají skutečný dopad. Mnohdy také rozhodnou, jakým způsobem (nebo pokud vůbec) se odehraje určitý boj.

Jelikož jde o hru, všechno je samozřejmě možné – moje avatarka všem vytřela zrak svými schopnostmi, získala si na svou stranu bývalého gladiátora, generála legie a římského učence, spřátelila se s mladým Juliem Caesarem (nekecám) a zažehnala krizi v Anatolii. V tomto pořadí, myslím. Každopádně bylo hezké vidět, že možnost volby pohlaví nebyl pouze kosmetický přívěšek (kde slovo „on“ nahrazuje „ona“) a obnášelo to i nové dialogové možnosti a v některých případech i řešení questu.

Každopádně tady má zainteresovanost do příběhu začínala a v prvních částech hry také končila. Mě, jakožto hráči, bylo poměrně jedno, kdo zabil mého otce, proč se musím schovat. Dostal jsem k dispozici celou legii římských bojovníků, kterou jsem nyní mohl upravovat, vyzbrojovat, krmit a opečovávat! Čert vem politiku Říma! Jde se dobývat!

Expeditions: Rome; gameplay: řecko Expeditions: Rome; gameplay: šarvátka

zdroj: vlastní

Souboje jsou v Expeditions: Rome velmi kvalitně zpracované a jde o taktický ráj, do kterého se budete rádi vracet.

Nejde o to, že by příběh v Expeditions: Rome byl špatný – spíše má pomalý rozjezd. Nakonec se totiž z Anatolie dostanete také do Egypta, kde se „spřátelíte“ s Kleopatrou, pomůžete jednomu povstání a dostanete se také do Galie – tou dobou už budete plně zainteresovaní do děje. Celý první akt totiž působí jako obří tutoriál, tak jen vydržte. Ono se to nakonec opravdu dá do pohybu!

Expeditions: Rome; gameplay: Cleopatra

zdroj: vlastní

Kromě mladého Caesara narazíte i na vládkyni z Ptolemaiovců – Kleopatru VII, kterou se na egyptský trůn nyní budete snažit dosadit vy.

Mix strategie a RPG, který funguje


Expeditions: Rome je na první pohled RPG, které v mnohém připomíná Divinity: Original Sin – jsou zde propracované tahové souboje, ve kterých používáte v boji také prostředí, dialogové volby neslouží jen k odklikání dodatečných informací a máte zde také společníky, jež zasáhnou do vašeho rozhodování, mají své cíle a morálku. Najdete zde také několik (devět) herních tříd, kdy každá má svůj vlastní strom dovedností a svého legáta a společníky také můžete vyzbrojovat, vylepšovat a tak podobně. Prostě je zde vše, co by mělo RPG mít.

Expeditions: Rome – gameplay

zdroj: vlastní

Některé bitvy v Expeditions: Rome mají několik částí a některé se nemusí odehrát vůbec. Příběhové části se řadí mezi ty nejlepší.

Pak je zde také ona práce legáta. Svůj tábor musíte vylepšovat, protože ze začátku je zde pouze pár vojenských stanů, jeden velitelský a smradlavá latrína. Tedy, je toho více, ale víte, jak to myslím – musíte expandovat a stavět nové budovy, bez kterých se armáda neobejde. K tomu ale potřebujete suroviny a peníze – pokud zrovna neklábosíte se společníky nebo nesekáte barbary v tahových soubojích, běháte po strategické mapě a objevujete prostředí kolem sebe. Na této mapě pak můžete svou legii vysílat obsazovat doly, kamenolomy, farmy, a další strategická místa.

Nakonec jde vždy o dobytí území, k čemuž patří další herní mechanika Expeditions: Rome – samotný souboj dvou armád. Nečekejte žádné přenesení se do real-time bitvy a la Total War. Zde je vše v podstatě tahové, vojska jsou vyobrazená pomocí ikonek a na vás je pouze vybrat vhodného velitele, učinit tři zásadnější rozkazy a pak už jen sledovat, jak se celá situace vyvine. Nejde zrovna o nejzáživnější část hry, ale tato mechanika zde má své místo, funguje dobře a celou animaci můžete urychlit anebo kompletně přeskočit do závěrečné tabulky, což je dobře, jelikož dobývat budete hodně a často.

Expeditions: Rome; gameplay: mapa Expeditions: Rome; gameplay: výsledek

zdroj: vlastní

Dobývání a objevování nového území okořeňuje také systém náhodných setkání, ze kterého můžete něco získat. Někdy jde o dodatečný loot, jindy vám probodne nohu divoké prase.

O tom vlastně celý Expeditions: Rome je – zabrat území a posunout se na další. Jenže když do taktické strategie přidáte příběh, RPG prvky, společníky a další RPG laskominy, vše do sebe zapadne a žene vás to kupředu. Pořád něco děláte a nemůžu si vybavit jediné hluché místo či situaci, kdy bych si řekl, že hře dochází dech. Malou výtku si však neodpustím – pokud máte rádi výzvu a máte v krvi hry jako XCOM a Divinity: Original Sin, rozhodně si zvolte minimálně třetí obtížnost (Pompeius). Ta nabízí dobrý balanc mezi zábavnou hratelností a solidní výzvou. U Caesara (normal) a hlavně Augusta (easy) se budete pravděpodobně dost nudit.

Expeditions: Rome – Veni, vidi, vici?


Expeditions: Rome mě, upřímně řečeno, v mnohém překvapilo. Jistě, minulé hry, tedy Expeditions: Conquistador a Expeditions: Viking byly celkově dobře přijaté. Ale Rome, dle mého názoru, sérii posouvá ještě o kousíček dál, protože si bere to, co minulé instalace dělaly dobře a vše vylepšuje. Navíc jsem se během hraní nestřetl s žádným výrazným bugem (ty při vydání zlobily hlavně Expeditions: Viking), tedy kromě občasných textur, jež v daných místech neměly co dělat.

Expeditions: Rome; gameplay: obří kočka Expeditions: Rome; gameplay: smrt

zdroj: vlastní

V Expeditions: Rome můžete narazit také na pár „veselých“ questů.

Z Expeditions: Rome jde poznat, že za hrou stojí menší studio, které mělo omezený rozpočet. Ten byl ovšem použit více než efektivně a výsledkem je titul, jenž dobře vypadá, hezký zní a skvěle se hraje. Vydavatel THQ Nordic by se měl na tvůrce z Logic Artists zaměřit – ze hry jde totiž cítit, že ji tvůrci dělali s láskou a zapálením. Skoro bych až řekl, že v nich dřímá „nový Larian“. Do Expeditions: Rome jsem šel bez valnějšího očekávání... odcházím však coby Expeditions konvertita a s nadšením budu sledovat další kroky tohoto nadaného týmu!

• Zdroje: Vlastní


Expeditions: Rome (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Taktické RPG Expeditions: Rome vyvíjí studio Logic Artists a vydává společnost THQ Nordic. Titul vychází 20. 1. 2022 na PC bez české lokalizace.

Kopii pro recenzi poskytla agentura Dead Good PR.

        Hodnocení9/10 SKVĚLÉ
Verdikt:

Expeditions: Rome staví na kvalitních základech svých dvou předchůdců, podává nám povedený mix taktiky a RPG a baví po celou dobu. Pokud by do příštího projektu vydavatel THQ Nordic napumpoval větší finance, vůbec bych se nedivil, kdybychom byli svědky kandidáta na hru roku. Takhle můžu Expeditions: Rome „pouze“ doporučit všemi deseti.

Expeditions: Rome; recenze

Klady

 • Velíte římské legii!
 • Skvělá kombinace RPG a taktické strategie
 • Dialogové volby nejsou jen o získávání dodatečných informací
 • Příběh – po konci prvního aktu
 • Vedlejší questy nejsou jen do počtu
 • Příznivá cena 45 euro – za množství obsahu, který hra nabízí, jde o jasnou koupi

Zápory

 • Pomalejší rozjezd
 • Strategické bitvy mohly být záživnější
 • Občasné grafické bugy
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

Jiří Fait

Jiří Fait

Jmenuji se Jiří Fait a dalo by se říct, že videohry jsou motorem mého života už od doby, co se mi poprvé dostala pod ruku kuličková myš. Takže jsem vlastně takový herní „boomer“ a jsem na to patřičně hrdý. Kromě sportu, který pod jhem EA a 2K přišel o duši, nepohrdnu téměř žádným žánrem, pokud mě příběh dané hry udrží před monitorem. Na poli herní žurnalistky ze sebe pořád oklepávám nezkušenou zelenou trávu, ale o to větší zábava je krůček po krůčku se posunovat kupředu.

HW nároky pro Expeditions: Rome PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7/10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor AMD FX-8350 X8 | Intel i5-4690K Ryzen 5 3600X | Intel Core i5-9500F
Grafická karta AMD R9 380, 4 GB | GTX 960, 4 GB AMD RX Vega 56, 8 GB | GTX 1070, 8 GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 30 GB 30 GB

• Zdroj: Steam (18. 1. 2022)

S jakým herním PC na Expeditions: Rome?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX2060

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060

Alza BattleBox Core RTX3070 Ti Quiet

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Core RTX3070 Ti Quiet

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB14