Obnovit stránku

Jak začít s karetní hrou Pokémon?

• Autor: Lukáš Chlebovský

Stejně jako v populárním kresleném seriálu, i v karetní hře se může nadějný trenér Pokémonů ubírat dvěma směry – buďto je chytí (totiž posbírá) všechny, anebo se stane tím nejlepším. Pokud chcete ozkoušet své strategické myšlení v prostředí světa Pokémonů, přinášíme vám článek, ve kterém se dozvíte vše potřebné k tomu, abyste mohli s karetní hrou Pokémon začít.

i

1.11.2023: Scarlet & Violet 151

Nejnovější rozšíření sběratelské karetní hry Pokémon vrátí i ostřílené pokémoní veterány do dětských let. V sadě Scarlet & Violet 151 se totiž shledáme se 151 originálními pokémony, jak je známe z dobrodružství Ashe Ketchuma po regionu Kanto. Vedle povědomých „tváří“ na nás čeká i řada užitečných trenérských karet, které naleznou uplatnění v nejednom herním balíčku.

V edici Scarlet & Violet 151 je k rozbalení připraveno celkem 207 karet, protože originální 151členná pokémoní sestava a trenérské karty jsou doplněny o super vzácné a alternativně ilustrované karty, které vašemu hernímu balíčku dodají šmrnc a nesmějí chybět ve sbírce žádného sběratele!

Pokémon – karetní hra

zdroj: unsplash.com

Jak začít s karetní hrou Pokémon  – OBSAH

 1. Co je ke hraní potřeba?
 2. Jaké jsou typy karet?
 3. Sestavení balíčku
 4. Průběh hry
 5. Příprava na skutečnou hru – Pokémon TCG Online

Co je ke hraní potřeba?


Abyste mohli začít karetní hru Pokémon hrát, budete potřebovat 60karetní herní balíček, žetony na značení speciálních kondic (například otrava či popálení) a házecí minci – většina hráčů však namísto mince používá kostku. Také je nutné mít žetony značící zranění, nicméně i zde mnoho hráčů spíše využívá hrací kostky. Dále se doporučuje používat obaly na karty, které karty ochrání a dovolí lepší manipulaci s nimi, krabičku pro přenos a úschovu karet a herní podložku.

Pokud jste ve světě karetní hry Pokémon noví a dosud nemáte mnoho karet, je nejlepší začít s již předpřipraveným herním balíčkem. V současnosti jsou k dostání takzvaná Build & Battle Stadium, která obsahují dva herní balíčky o 40 kartách a 11 boosterů, s jejichž pomocí si můžete předpřipravený balíček doplnit o další užitečné karty. Pokud už ovšem nějaké karty máte, pak je možné, že si budete moci balíček sestavit z nich. Pojďme se podívat na to, jak takový balíček vypadá.

Jaké jsou typy karet?


Pro pochopení toho, jak Pokémon hrát, je nutné si nejdříve představit, s jakými kartami můžeme přijít do styku.

Pokémon – karetní hra; screenshot: popis karet

zdroj: vlastní, skeny karet převzaty z pkmncards.com

Popis karty Pokémona Pikachu a trenérské karty Poké Ballu. V levém dolním rohu obou karet pak můžeme vidět sadu a vzácnost karty.

Karty Pokémonů

Stejně jako v seriálu nebo ve hrách, i v karetní hře se mezi sebou střetávají Pokémoni. Každý Pokémon patří k jednomu z 10 typů – travní, ohniví, vodní, bleskoví, psychičtí, bojoví, temní, železní, dračí a normální. Dříve v karetní hře existoval také vílí typ, ten byl nicméně sloučen pod psychický typ.

Hráč vždy začíná vyložením Pokémona základního typu. Tento Pokémon se může dále vyvíjet, nicméně ne během stejného kola, ve kterém byl Pokémon vyložen.

Karty energií

Aby Pokémon mohl útočit a využívat své schopnosti, musí k němu být přiřazeny energetické karty. Karet energií existuje osm druhů – tedy všechny dříve zmíněné typy s výjimkou normálních, které mohou být nahrazeny kterýmkoliv jiným typem, a dračí Pokémoni namísto dračích energií využívají energetické karty jiných typů. Dále existují takzvané speciální energie, které Pokémonům propůjčují dodatečné schopnosti.

Pokémon – karetní hra; screenshot: balíček

zdroj: vlastní

Správný balíček se neobejde bez Pokémonů, energií a trenérských karet. Tajemství úspěchu je používat takové podpůrné karty, které naplno pomohou rozvinout potenciál hlavních útočných Pokémonů.

Trenérské karty

Trenérské karty vám pomáhají v průběhu hry tím, že urychlují přípravu vašich Pokémonů k útoku. Dělí se do čtyř kategorií:

 • Předměty (Item): Předměty jsou podpůrnými kartami, kterých může hráč zahrát za kolo, kolik jen chce. Zpravidla se používají pro nalezení důležitých karet v balíčku anebo pro posílení Pokémona.
 • Pomocníci (Supporter): Karty pomocníků, stejně jako karty předmětů, pomáhají hráči v získávání klíčových karet. Jejich efekt je silnější než efekt běžných karet předmětů, ale hráč může zahrát pouze jednu kartu pomocníka za kolo.
 • Nástroje (Tool): Karty nástrojů se, stejně jako karty energií, přikládají k Pokémonům. Díky nim se zvýší síla a výdržnost Pokémona, nebo jim umožňují používat nové schopnosti.
 • Stadiony (Stadium): Karta stadionu dodává speciální efekt pro oba hráče, zároveň však může být aktivní pouze jeden stadion.

Sestavení balíčku


Sestavit si základní 60karetní balíček, se kterým je možné hrát, není žádná věda. Stačí jen vhodně navolit Pokémony, kteří se mají stát hlavní útočnou silou proti vašemu protivníkovi, a těmto Pokémonům zajistit podporu v podobě energií a trenérských karet.

Pokud se pustíte do tvorby vlastního balíčku, pak si snad dovolím jedno doporučení z praxe. Mnozí začínající hráči podceňují důležitost trenérských karet, a naopak do svých balíčků přidávají příliš mnoho karet Pokémonů a energií. Trenérské karty nabízí způsob, jak si z balíčku vytáhnout právě ty karty, které zrovna potřebujete, a proto se jedná o důležité nástroje, které zvýší tempo vaší hry.

Pokémon – karetní hra; screenshot: Ondřej Škubal

zdroj: worlds.pokemon.com

Mistrovství světa v karetní hře Pokémon je vyvrcholením soutěžní sezóny. Nejlepším v kategorii Masters (věková kategorie od 18 let) v roce 2022 se stal Čech Ondřej Škubal. Stal se tak druhým českým hráčem, který se může pyšnit titulem mistra světa. Tím prvním byl v roce 2013 tehdy 11letý Ondřej Kujal v kategorii Junior (věková kategorie do 13 let).

Ačkoliv hrát – a vyhrávat – se dá s jakýmkoliv balíčkem, na soutěžní scéně se nejčastěji setkáme s úzkým výběrem těch nejlepších balíčků v současnosti. Na stránce Limitless TCG je k nahlédnutí seznam nejpopulárnějších balíčků řazených od nejlepších výkonů na turnajích po celém světě. Sestavit si ale takový balíček může přijít poměrně draho. Jak je u karetních her zvykem, nejlepší karty také bývají ty nejdražší.

Pro začínajícího hráče může být sestavení balíčku těžkým oříškem, a proto může být lepší obrátit se na ostřílené hráče, kteří vám s výběrem ochotně pomohou. V mnoha českých městech se pravidelně konají ligy, tedy srazy hráčů, kde spolu zkouší nové strategie a připravují se na nadcházející turnaje. Mapa lig je k dostání na oficiálních stránkách Pokémon, nicméně mějte na paměti, mapa nemusí být kompletní. Dále je možné se na hráčskou základnu obrátit prostřednictvím sociálních sítí – například přes Facebookovou skupinu Pokémon – CZ & SK. Jak pro nováčky, tak pro zkušené hráče, je však skvělá možnost trénovat „na nečisto“, například prostřednictvím hry Pokémon TCG Online.

Průběh hry


Před vysvětlením pravidel a herních kroků je důležité zmínit, jak vypadá herní plocha.

Pokémon – karetní hra; screenshot: schéma herní plochy

zdroj: vlastní

Schéma herní plochy.

 • Karty na ruce: Hráč začíná vždy se sedmi kartami v ruce.
 • Aktivní Pokémon: V jednu chvíli může mít hráč jednoho aktivního Pokémona, tedy Pokémona, s jehož útokem hráč ukončí svůj tah. Hráč vždy musí mít vyloženého aktivního Pokémona; pokud na lavičce nemá nikoho, koho by do boje poslal, prohrává.
 • Pokémoni na lavičce: Hráč může na lavičku přidat nanejvýš pět dalších Pokémonů, které si může připravit pro pozdější nasazení do akce.
 • Karty odměn: Každý hráč má na začátku hry šest karet odměn. Poražení protivníkova Pokémona je odměněno možností vzít si kartu odměny. Hráč, který jako první posbírá všechny své karty odměn, vítězí.
 • Balíček: Na začátku každého tahu si hráč líže jednu kartu. Do balíčku není možné nahlížet; to pouze v případě, že mu to dovolí efekt pokémoního útoku anebo předmětu.
 • Odkládací balíček: Karty použitých předmětů a poražených Pokémonů jsou odkládány do odkládacího balíčku.

Příprava hry

Když nyní víme, jak vypadá hrací pole, pojďme se podívat na začátek hry.

 1. Hráči si nejdříve určí, kdo bude začínat. Hodí si mincí či kostkou, a vítěz tohoto hodu určí, zda chce začínat on, anebo přenechá první tah soupeři.
 2. Každý hráč si lízne sedm karet a ujistí se, že v ruce má Pokémona se základním vývojovým stádiem. Pokud tomu tak není, zamíchá své karty zpět do balíčku a opět si lízne sedm karet. To se opakuje, dokud základního Pokémona nenalezne. Protivník si může líznout kartu pokaždé, když je hráč přinucen takto zamíchat své karty.
 3. Oba hráči si vyloží své Pokémony čelem dolů, aktivním Pokémonem začínaje.
 4. Hráči z balíčku vyloží šest karet odměn.
 5. Hráči otočí své Pokémony čelem nahoru, čímž může hra začít.

Průběh tahu

Následně se hra odvíjí podle přesně stanovené sekvence. Je nutné poznamenat, že hráč, který začíná, nemůže v prvním tahu se svými Pokémony útočit.

 1. Hráč si na začátku kola lízne kartu z balíčku.
 2. Ve svém tahu má hráč k dispozici několik činností, které může provést:

  • Vyložit základního Pokémona na lavičku.
  • Vyvinout Pokémona, ale pouze v případě, že daný Pokémon nebyl vyložen v daném kole. Vyvinutí Pokémona jej zbaví záporných efektů, zranění však zůstává.
  • Přiřadit energii. Z ruky je možné přiřadit pouze jednu energii za tah.
  • Zahrát trenérské karty. Počet zahrání předmětů, nástrojů a stadionů je neomezený, nicméně zahrát kartu pomocníka můžete pouze jednou za tah.
  • Použít schopnost Pokémona. Někteří Pokémoni mají mezi svými útoky i „Ability“. To je speciální dovednost, kterou hráč může využít kdykoliv před útokem.
  • Stáhnout svého Pokémona. Pokud chcete vystřídat svého aktivního Pokémona s Pokémonem na lavičce, můžete jej stáhnout – musíte za to ovšem zaplatit cenu v podobě odstranění daného počtu energií z Pokémona. Počet energií, které takto musíte odstranit, je uveden v „Retreat cost“ v pravém dolním rohu karty. Stáhnout svého aktivního Pokémona tímto způsobem můžete pouze jednou za tah.
 3. Tah je ukončen útokem. V případě, že aktivní Pokémon na sobě nemá dostatek energií pro provedení útoku, anebo se hráč rozhodně útok nepoužít, může rovnou přenechat tah soupeři.

Konec tahu

Partie může skončit několika způsoby.

 • Poté, co byl poražen aktivní Pokémon jednoho z hráčů, nemá daný hráč na lavičce žádného Pokémona, kterého by poslal do boje. V takovém případě prohrává.
 • Poté, co byl poražen Pokémon jednoho z hráčů, si druhý hráč sebere svou kartu odměn. Nemá-li daný hráč už žádné další odměny k vyzvednutí, vyhrává.
 • Jeden z hráčů začíná svůj tah, nicméně v balíčku nemá již žádnou kartu. V takovém případě si nemůže líznout kartu, a tím prohrává.
 • Turnaje bývají omezeny časově – zpravidla 40 minut na kolo, přičemž partií se během té doby může sehrát více. V takovém případě se vítězem stává ten hráč, který sesbíral více karet odměn.

Příprava na skutečnou hru – Pokémon TCG Online


Osobně věřím, že nejlepší způsob, jak se s karetní hrou Pokémon seznámit, je přímo v akci. Nejsnazší způsob, jak začít hrát, je prostřednictvím počítačové hry Pokémon TCG Online. Hra vás seznámí se všemi pravidly a postupy, nabídne několik úvodních balíčků, se kterými můžete hrát, a také vás provede sestavením nového balíčku. Pokémon TCG Online je skvělou platformou pro trénink hry a zkoušení nových strategií.

• Zdroje: Vlastní

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB03