• Autor: Lukáš Chlebovský
Stejně jako v populárním kresleném seriálu, i v karetní hře se může nadějný trenér Pokémonů ubírat dvěma směry – buďto je chytí (totiž posbírá) všechny, anebo se stane tím nejlepším. Pokud chcete ozkoušet své strategické myšlení v prostředí světa Pokémonů, přinášíme vám článek, ve kterém se dozvíte vše potřebné k tomu, abyste mohli s karetní hrou Pokémon začít.
zdroj: Thimo Pedersen
Abyste mohli začít karetní hru Pokémon hrát, budete potřebovat 60karetní herní balíček, žetony na značení speciálních kondic (například otrava či popálení) a házecí minci – většina hráčů však namísto mince používá kostku. Také je nutné mít žetony značící zranění, nicméně i zde mnoho hráčů spíše využívá hrací kostky. Dále se doporučuje používat obaly na karty, které karty ochrání a dovolí lepší manipulaci s nimi, krabičku pro přenos a úschovu karet a herní podložku.
Pokud jste ve světě karetní hry Pokémon noví a dosud nemáte mnoho karet, je nejlepší začít s již předpřipraveným herním balíčkem. V současnosti jsou k dostání takzvaná Build & Battle Stadium, která obsahují dva poloviční herní balíčky a 12 boosterů, s jejichž pomocí si můžete předpřipravený balíček doplnit o další užitečné karty. Pokud už ovšem nějaké karty máte, pak je možné, že si budete moci balíček sestavit z nich. Pojďme se podívat na to, jak takový balíček vypadá.
Pro pochopení toho, jak Pokémon hrát, je nutné si nejdříve představit, s jakými kartami můžeme přijít do styku.
zdroj: vlastní, skeny karet převzaty z pkmncards.com
Popis karty Pokémona Pikachu a trenérské karty Poké Ballu. V levém dolním rohu obou karet pak můžeme vidět sadu a vzácnost karty.
Stejně jako v seriálu nebo ve hrách, i v karetní hře se mezi sebou střetávají Pokémoni. Každý Pokémon patří k jednomu z 10 typů – travní, ohniví, vodní, bleskoví, psychičtí, bojoví, temní, železní, dračí a normální. Dříve v karetní hře existoval také vílí typ, ten byl nicméně sloučen pod psychický typ.
Hráč vždy začíná vyložením Pokémona základního typu. Tento Pokémon se může dále vyvíjet, nicméně ne během stejného kola, ve kterém byl Pokémon vyložen.
Aby Pokémon mohl útočit a využívat své schopnosti, musí k němu být přiřazeny energetické karty. Karet energií existuje osm druhů – tedy všechny dříve zmíněné typy s výjimkou normálních, které mohou být nahrazeny kterýmkoliv jiným typem, a dračí Pokémoni namísto dračích energií využívají energetické karty jiných typů. Dále existují takzvané speciální energie, které Pokémonům propůjčují dodatečné schopnosti.
zdroj: vlastní
Správný balíček se neobejde bez Pokémonů, energií a trenérských karet. Tajemství úspěchu je používat takové podpůrné karty, které naplno pomohou rozvinout potenciál hlavních útočných Pokémonů.
Trenérské karty vám pomáhají v průběhu hry tím, že urychlují přípravu vašich Pokémonů k útoku. Dělí se do čtyř kategorií:
Sestavit si základní 60karetní balíček, se kterým je možné hrát, není žádná věda. Stačí jen vhodně navolit Pokémony, kteří se mají stát hlavní útočnou silou proti vašemu protivníkovi, a těmto Pokémonům zajistit podporu v podobě energií a trenérských karet.
Pokud se pustíte do tvorby vlastního balíčku, pak si snad dovolím jedno doporučení z praxe. Mnozí začínající hráči podceňují důležitost trenérských karet, a naopak do svých balíčků přidávají příliš mnoho karet Pokémonů a energií. Trenérské karty nabízí způsob, jak si z balíčku vytáhnout právě ty karty, které zrovna potřebujete, a proto se jedná o důležité nástroje, které zvýší tempo vaší hry.
zdroj: worlds.pokemon.com
Mistrovství světa v karetní hře Pokémon je vyvrcholením soutěžní sezóny. Nejlepším v kategorii Masters (věková kategorie od 18 let) v roce 2022 se stal Čech Ondřej Škubal. Stal se tak druhým českým hráčem, který se může pyšnit titulem mistra světa. Tím prvním byl v roce 2013 tehdy 11letý Ondřej Kujal v kategorii Junior (věková kategorie do 13 let).
Ačkoliv hrát – a vyhrávat – se dá s jakýmkoliv balíčkem, na soutěžní scéně se nejčastěji setkáme s úzkým výběrem těch nejlepších balíčků v současnosti. Na stránce Limitless TCG je k nahlédnutí seznam nejpopulárnějších balíčků řazených od nejlepších výkonů na turnajích po celém světě. Sestavit si ale takový balíček může přijít poměrně draho. Jak je u karetních her zvykem, nejlepší karty také bývají ty nejdražší.
Pro začínajícího hráče může být sestavení balíčku těžkým oříškem, a proto může být lepší obrátit se na ostřílené hráče, kteří vám s výběrem ochotně pomohou. V mnoha českých městech se pravidelně konají ligy, tedy srazy hráčů, kde spolu zkouší nové strategie a připravují se na nadcházející turnaje. Mapa lig je k dostání na oficiálních stránkách Pokémon, nicméně mějte na paměti, mapa nemusí být kompletní. Dále je možné se na hráčskou základnu obrátit prostřednictvím sociálních sítí – například přes Facebookovou skupinu Pokémon – CZ & SK. Jak pro nováčky, tak pro zkušené hráče, je však skvělá možnost trénovat „na nečisto“, například prostřednictvím hry Pokémon TCG Online.
Před vysvětlením pravidel a herních kroků je důležité zmínit, jak vypadá herní plocha.
zdroj: vlastní
Schéma herní plochy.
Když nyní víme, jak vypadá hrací pole, pojďme se podívat na začátek hry.
Následně se hra odvíjí podle přesně stanovené sekvence. Je nutné poznamenat, že hráč, který začíná, nemůže v prvním tahu se svými Pokémony útočit.
Ve svém tahu má hráč k dispozici několik činností, které může provést:
Partie může skončit několika způsoby.
Osobně věřím, že nejlepší způsob, jak se s karetní hrou Pokémon seznámit, je přímo v akci. Nejsnazší způsob, jak začít hrát, je prostřednictvím počítačové hry Pokémon TCG Online. Hra vás seznámí se všemi pravidly a postupy, nabídne několik úvodních balíčků, se kterými můžete hrát, a také vás provede sestavením nového balíčku. Pokémon TCG Online je skvělou platformou pro trénink hry a zkoušení nových strategií.
• Zdroje: Vlastní