Obnovit stránku

Karak 2 (RECENZE) – Ven ze zatuchlých kobek

• Autor: Jakub Němec

Snad každý, kdo se alespoň trošku zajímá o deskové hry, musel narazit na tuzemský fenomén jménem Karak. Velmi jednoduchý výlet do zatuchlých kobek, v nichž vedle příšer a draka čekají hromady zlata, si získal srdce nejednoho dobrodruha. Autoři Petr Mikša a Roman Hladík navazují v Karak 2 na zavedené principy, ale v novém úhlu pohledu a se svěžími mechanikami. Více v naší recenzi.

Karak 2; foto: obal

zdroj: vlastní

Karak 2 ve zkratce

  Karak 2

 • Žánr: Explorační, dobrodružná
 • Počet hráčů: 2–5
 • Autor: Petr Mikša, Roman Hladík
 • Vydavatel: Albi
 • Distributor v ČR: Albi
 • Herní doba: 45–90 minut
 • Doporučený věk: od 10 let (ale i mladší zkušení karakáři)
 • Obtížnost dle BoardGameGeek: 2,00/5
 • Hodnocení BGG (k 18. 11. 2023): 7,5/10

Obsah recenze Karak 2

Drak poražen, ale temné síly na vzestupu


Lítá saň v kobkách pod zříceninou Karak padla, stejně jako nemrtvý regent vládnoucí v zatuchlých koutech sklepení. Hrdinové konečně vyšli na povrch, nadechli se čerstvého vzduchu a … zjistili, že okolní krajinu zaplavila nová vlna příšer pod vedením Temného generála. Utřeli tedy pot z čela, nasedli na své zvířecí parťáky a vydali se vstříc novým dobrodružstvím, v nichž se vedle touhy po boji musí zaměřit také na budování vlastního ležení a podpůrné armády.

Karak 2; foto: komponenty

Karak 2 (Obsah balení)

zdroj: vlastní

Uvnitř krabice Karak 2 se nachází 28+1 dílků krajiny, 6 kartonových figurek hrdinů a 6 plastových stojánků, 6 karet hrdinů, 5 desek hrdiny, 6 dílků města, 5 žetonů praporů slávy, 6 velkých kostek hrdinů, 35 menších kostek oddílů, 30 žetonů životů, 30 dřevěných žetonů kamene, 30 dřevěných žetonů jídla, 30 dřevěných žetonů dřeva, 1 látkový sáček, 36 žetonů armád nestvůry, 1 figurka temného generála, 5 žetonů pretoriánů, žeton moru, pravidla hry v českém, slovenském a polském jazyce a praktický insert.

Titul Karak 2 navazuje na původní deskovku z roku 2017 jen volně, takže se do něj můžete pustit i bez znalosti předchozí stolní hry. Veteráni šarvátek zpod Karaku však budou v jisté výhodě, protože velkou část základních mechanik již znají a přirozeně je doplní o nové principy, které posouvají Karak 2 na novou taktickou rovinu. Zkrátka autoři Petr Mikša a Roman Hladík vytvořili projekt, který potěší fanoušky prvního dílu nostalgií, ale zároveň jim nabízí mnoho neokoukaného. Jestli vývojáři zvládli těžkou úlohu překonání původní deskovky, ukáže až čas, ale faktem je, že Karak 2 je zábavné hrát a přitáhne ke stolu i odrostlejší hráče, pro něž byl první Karak až moc snadný. 

Kostky jsou vrženy


Základní mechanismus objevování nových dílků mapy (v tomto případě šestiúhelníkových) a soubojů, do nějž promlouvají kostky a získaná výbava, je připraven v plné polní. K původnímu konceptu ovšem autoři připojili správu města, získávání surovin a budování armády, což působí dostatečně svěže, aby to zaujalo i Karakové veterány. Při testovacích partiích často padaly hlášky: „Tohle dává smysl, proč tam armády/města/suroviny nebyly už minule?“ A já s hlasy mých přátel souhlasím. Karak 2 zkrátka velmi úspěšně navazuje na položené základy a přináší do zavedené hratelnosti parádní nápady.

Karak 2; foto: souboj Karak 2; foto: herní deska

Karak 2 (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Zásadní změnou Karak 2 oproti prvnímu dílu je odlišné pojetí kostek, v němž sčítáte meče. Navíc můžete přidat armády a některé postavy své spojence.

Z mého pohledu se nejvíce povedla proměna kostek. Místo sčítání čísel totiž dáváte dohromady symboly mečů, přičemž se na šestistěnných nesmyslech objevují i symboly lebky přinášející zranění či morovou ránu decimující města. Kostek budete nabírat čím dál více podle úspěšného budování vojsk, jinak si na silnější potvory nepřijdete. A symbol lebky pošle vaše udatné válečníky do věčných lovišť. Už při jejich najímání musíte mít na paměti všechna rizika – pěšáci jsou odolní, ale jejich přínos k útoku je slabý, zatímco kouzelníci dokáží nepřátelům pořádně zatopit, ale díky složení symbolů na jejich kostkách se nepříjemně často odebírají na onen svět. 

Hrdinové do boje


Metání kostkami a spoléhání na štěstí je v druhém Karaku tedy stále dost, ale opět máte řadu způsobů, jak naklonit přízeň Fortuny na svou stranu. Z nepřátel opět padají zbraně a kouzla, přičemž je nově doplňují amulety s mocnými vlastnostmi (např. můj favorit amulet ochrany dokáže ignorovat dvě lebky). Stejně tak se můžete spolehnout na vlastnosti hrdinů, z nichž jsou někteří známí veteráni (válečník Horna, vědma Taia, bojovnice Elspeth či černokněžník Xanros, z Regenta Lady Lorraine) doplnění o nováčka průzkumníka Daria. Pokud stihnete akci s promo kartami, tak si svou šestici můžete doplnit o veterána původní hry Victoria.

Karak 2; foto: hedinové

Karak 2 (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Hrdinská skvadra v Karak 2 je vskutku pestrá, narazíte na oblíbené postavy, ale i nováčka. Jedna z postav prvního dílu, Victorius, je součástí proma.

Já si stále nemůžu vybrat svého největšího oblíbence, protože každá postava umožňuje postupovat napříč světem Karaku 2 jiným způsobem. Obecně lze ovšem říci, že vlastnosti zvířecích pomocníků mi přijdou silnější než schopnosti hrdinů, ale Xanrova nekromancie či Elspethino přehazování hrdinské kostky najdou uplatnění až nepříjemně často. Pořád ovšem platí, že využívání speciálních schopností je alfou a omegou pro úspěšný boj, resp. cestu k vítězství, které zde zastupují mocné kameny duší (stále můžete vyhrát, i když neporazíte závěrečného bosse Temného pána, sčítají se totiž jednotlivé body). 

Město uprostřed divočiny


Zásadní novinkou pro Karak 2 je zařazení budovatelské fáze. Dříve jednoduchá deska hráče se rozrostla o políčka s budovami přinášející zajímavé bonusy, když jsou postaveny. Polovina z nich slouží k budování armády (tedy získávání kostek, jejich počet určuje aktuální prapor slávy v horní části desky hráče), pak zde najdete teleport, přidání akce v tahu hráče (v základu jsou dvě, přičemž každé může předcházet pochyb) a prapory slávy zvyšující početnost armády. Abyste mohli stavět, potřebujete mít vybudované město na herní ploše a získaný dostatečný počet surovin.

Karak 2; foto: plán

Karak 2 (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Hexové dílky mapy na sebe pěkně navazují. Všiml si někdo cestiček? Zkrátka Karak 2 vypadá na stole jako správné dobrodružství.

Najednou tak netaháte jeden dílek za druhým, abyste prostoduše rubali monstra. V titulu Karak 2 budete přemítat, jestli sbírat suroviny, vrátit se domů, počastovat návštěvou příšeru nebo jen objevit další část mapy. Tato nová strategická vrstva mě u druhého Karaku hodně baví a díky ní se budu k hrdinským výpravám vracet jako k oddechovému zážitku, který odehraju do hodinky. Za mě se autorům podařilo vytvořit další návykovou rodinnou deskovku, ke které si může sednout téměř každý, od fanoušků předlohy po úplné začátečníky. 

Jak se hraje Karak 2 – Pravidla


Mechaniky druhého Karaku nejsou tak banální jako u prvního dílu, ale přesto nejsou přehnaně složité. Z mé zkušenosti je doporučený věk deset let možná ještě zbytečně nadsazený, protože i osmiletý se po chvilce zorientoval a v pohodě si užíval karacké pohostinnosti. Manuál má všehovšudy 15 stran, ale polovina z toho jsou vysvětlovací příklady či výklady jednotlivých postav a komponent, takže Karak 2 se naučíte do půl hodiny a vysvětlíte jej v polovičním čase.

Karak 2; foto: rozložení

Karak 2 (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Příprava Karaku 2 není nijak časově náročná a bude ještě rychlejší díky vychytanému insertu v krabici, který částečně slouží i jako hrabátko.

V rámci přípravy promícháte hexové mapové dílky a vytvoříte jejich nabídku. Poté zvolíte postavu a nachystáte desku hráče. Přiložíte kostky, komponenty surovin a pytlík s příšerami a můžete hrát. V základu má každý hráč v rámci svého tahu dvě akce, kterým může předcházet pohyb omezený propastmi na kraji hexů. Akce mají široké uplatnění a musíte dobře promyslet, jaké činnosti se chcete aktuálně věnovat. Postupem času se vám budou rozšiřovat možnosti, budete sílit a troufnete si na silnější potvory, za což budete náležitě odměněni a vaše plány začnou nabírat na velkoleposti. Spirála ambicí jde ruku v ruce s návykovostí titulu, podobně jako u prvního dílu.

Pro budování je kruciální sběr surovin, zatímco pro boj budování armády a metání kostkami. Jednotlivé fáze budete pravidelně střídat, i když musím přiznat, že když máte štěstí v kostkách, tak se na výstavbu města můžete částečně vykašlat. Já postupoval spíše v rovnováze a díky tomu jsem v žádné partii nebyl úplně na chvostu, na druhou stranu mi často uniklo vítězství o bod či dva.

Karak 2; foto: partie

Karak 2 (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Během hraní se vám mapa Karaku 2 příjemně rozlézá po stole.

Je to dáno tím, že vítězné body symbolizují kameny duše u nejsilnějších příšer, k nimž se nemusíte dostat, protože je mezitím zrube někdo jiný (podobně jako s truhlami v kobkách Karaku). I když jsem porazil Temného generála (4,5 bodu), tak to bylo mnohdy málo. Na jeho pokoření totiž ještě často spolupracujete, protože postupně odbouráváte jeho stráž v podobě pretoriánů. Na závěr ovšem musím poznamenat, že jsem se u druhého Karaku bavil bez ohledu na výsledek, což je pro rodinnou hru velmi dobré vysvědčení. 

Rodinné fantasy, jak má být


Líbil se vám první Karak graficky? Tak to budete u dvojky vrnět blahem. Roman Hladík navázal na svou práci a rozvedl ji do větších rozměrů. Ilustrace příšer a hrdinů se nesou v nastavených mantinelech, ale já budu chválit i ilustrace hexových dílků, které po složení na stole opravdu působí jako rozložená mapa. Absolutně nadšený jsem u komponent, protože dvouvrstvý karton je skvělý vynález, který posouvá práci s deskou hrdiny na úplně jinou úroveň. Žetony nekloužou, pevně drží a vy máte o to příjemnější práci při správě herní plochy. Stejně funkční je také insert krabice. Pravidelné technické okénko zakončím pochvalou manuálu pochopitelně v českém jazyce (ale také slovenštině a polštině), který je přehledný a provede základy i začínající dobrodruhy.

Karak 2; foto: nováček

Karak 2 (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Zpracování komponent Karak 2 je opět na vrcholné úrovni. Nezapomnělo se ani na můj oblíbený dvouvrstvý karton u desky hráče.

Jak hodnotit Karak 2? Pořád nevím, jestli mě bavil stejně nebo více než Kroniky Avelu, ale ve výsledku Karak 2 plní očekávání fanouškovské základny prvního dílu a v mnohých je i překonává. Zároveň však umožňuje naskočit i začátečníkům, kteří původnímu fenoménu nepodlehli. Karak 2 je dospělejší, klade větší nároky, ale v jádru je stále zábavný a relativně svižný, ale bez zásadnější interakce mezi hráči (jen mechanika moru). To s sebou nese i aspekt štěstí při hodu kostkami, což nemusí být šálek kávy, z nějž se chce každý napít. Jestli přemýšlíte, zda Karak 2 koupit svým ratolestem, tak neváhejte. Pro dospělé půjde spíše o oddechovku k odpolednímu posezení bez větších nároků.

Za poskytnutí recenzní kopie Karak 2 děkujeme českému distributorovi hry, společnosti Albi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Karak 2: závěrečné hodnocení


Karak 2; recenze

Karak 2

Deskové hry

Pokračování Karak 2 se povedlo, takže zpráva pro fanoušky – pořizujte! Ale naskočení do bojů proti monstrům se nemusí bát ani začátečníci, kteří poznají kouzlo jednoduchosti skloubené s novou správou měst, surovin a armád. Rodinný tip pro stromeček?

Klady

 • Svěží mechaniky navazující na původní principy
 • Budování města, verbování vojsk a správa surovin
 • Změna typu kostek
 • Odlišné pojetí postav
 • Grafické zpracování

Zápory

 • Na někoho moc spoléhání na kostky
 • Malá hráčská interakce
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB04