Obnovit stránku

Kdovíkdo (RECENZE) – Stačí pouze naznačit

• Autor: Jakub Němec

S asociačními párty hrami s obrázky a slovy se setkal snad každý z nás. Dokáží podpořit rozjetou zábavu, zaměstnají větší počet hráčů a dávají obrovský prostor pro vaši fantazii. Vedle zavedených titulů se snaží prosadit i nové s pozměněnými a neokoukanými mechanismy. Mezi ně patří také český projekt Kdovíkdo, na nějž se podíváme v dnešní recenzi.

Kdovíkdo; foto: obal

zdroj: vlastní

Kdovíkdo ve zkratce

    Kdovíkdo

  • Žánr: Párty hra, asociační, se slovy a obrázky
  • Počet hráčů: 3–6
  • Autor: Ondřej Poštulka
  • Vydavatel: Albi
  • Distributor v ČR: Albi
  • Herní doba: 30 minut
  • Doporučený věk: od 12 let (ale i méně, záleží na postavách)
  • Obtížnost dle BoardGameGeek: prozatím nehodnoceno
  • Hodnocení BGG (k 23. 10. 2022): prozatím nehodnoceno

Obsah recenze Kdovíkdo

  1. Když se Hurvínek potká s Jamesem Bondem
  2. Šílené kombinace postav
  3. Jak se hraje Kdovíkdo – Pravidla
  4. Funkčnost na prvním místě
  5. Recenze Kdovíkdo: závěrečné hodnocení

Když se Hurvínek potká s Jamesem Bondem


Nekorunovaným králem slovních párty her se již před lety stal český titul Krycí jména, zatímco ve vodách obrázkových deskovek vévodí legendární Dixit. Samozřejmě najdete řadu dalších zajímavých a mnohdy nedoceněných projektů, jako třeba (taky české) V pasti, písmenkový Letter Jam, asociační Když sním či šifrovací Decrypto. Nyní vaši pozornost žádá nová deskovka z tuzemských vod – Kdovíkdo od Ondřeje Poštulky.

Kdovíkdo; foto: komponenty

Kdovíkdo (Obsah balení)

zdroj: vlastní

Krabice Kdovíkdo obsahuje 120 oboustranných karet nápověd, 50 oboustranných karet postav, 1 desku postav, 6 žetonů postav, 36 žetonů hráče, 40 žetonů vítězných bodů, pravidla hry v češtině.

V jeho pojetí kombinujete fantaskní kresby, schématické črty a slova, abyste odhalili identitu ostatních hráčů. Ti se vám snaží napovědět, seč jejich síly stačí, ale stejně jako vy mají omezený prostor, protože nápověd je málo a všichni se o ně perou navzájem. Mnohdy si tak musíte vzít nechtěnou indicii, která se co nejvíce blíží vaší postavě. Díky shonu po nápovědách a přemýšlení, zda si ostatní svou kartičku vzali dobrovolně, či na ně zbyla, se u stolu stále něco děje. 

Šílené kombinace postav


Nejvíce se mi na Kdovíkdo líbí, že hraní neprobíhá v zadumané a tiché atmosféře, jak se mnohdy stává v mém okruhu hráčů při hledání správných slov u Krycích jmen či při vciťování u Dixitu. Kdovíkdo dokáže svou hektickou atmosférou strhnout i úplného stoika, který se bude vztekat, když mu někdo vzal jeho kartičku s nápovědou. Tím spíš, že by na ni neměl poukazovat a musí si vystačit se svou ulovenou trojicí indicií.

Kdovíkdo; foto: nabídka

Kdovíkdo (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Kdovíkdo je titul, v němž se vedle sebe mohou objevit Xena, Jan Hus a Medvídek Pú a přitom to nebude působit divně.

Když se v rámci šesti hádaných postav objeví různorodé charaktery, které jsou od sebe na hony vzdáleny, není jejich uhodnutí zásadnější problém (leda byste neměli ponětí, o koho se jedná, a v tomto případě pravidla říkají: „Vyměnit!“). Jenže jak se na stole setká více pohádkových postav, politiků nebo umělců, jež jsou si navíc blízcí, napínavost přirozeně roste a boj o nápovědy vrcholí. K příjemnému a svižnému průběhu (partii zvládnete klidně za půl hodiny) přispívají také nenáročná pravidla, která i nehráči vysvětlíte během několika minut. 

Jak se hraje Kdovíkdo – Pravidla


O jednoduchosti mechanismů svědčí i délka manuálu v českém jazyce, který přelouskáte téměř okamžitě a díky názorným příkladům najisto pochopíte. O moc více času nezabere ani příprava partie, protože pouze rozdělíte komponenty hráčům a nalosujete odhalované charaktery. Pak už se můžete pustit do hádání a napovídání postav.

Kdovíkdo; foto: plocha hráče

Kdovíkdo (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Když máte v Kdovíkdo štěstí, můžou se vám sejít velmi kvalitní nápovědy. Více zamotá hlavu častá a nutná improvizace.

Každá partie se skládá ze tří kol po čtyřech fázích. V první náhodně vylosujete identity a přiřadíte je k číslům, abyste následně tajně přidělili čísla hráčům (čím jich bude více, tím lépe, maximálně však šest). Poté se začnou odhalovat kartičky nápověd s obrázky a slovy. Vždy o tři více než je počet lidí u stolu. Následně se po vyřknutí hlášky „kdovíkdo“ začnete přetahovat o indicie, které přiřadíte do své herní oblasti. To se zopakuje ještě dvakrát, takže na konci této fáze máte tři kartičky nápověd.

Nyní přijde řada na hádání postav soupeřů. Vezmete své očíslované žetony a prozatím tajně je přiřaďte ke kartám ostatních hráčů na základě vašeho mínění o jejich identitách. Následně se otáčejí a podle správných tipů se přiřazují body (jeden za uhodnutí soupeřovy postavy, po jednom za správné umístění čísla k vaší postavě). Takto proběhnou tři kola a hráč s nejvyšším počtem bodů vítězí. Na pravidlech Kdovíkdo se mi vedle jednoduchosti líbí jejich otevřenost, takže si je můžete upravit dle libosti a vlastní fantazie.

Kdovíkdo; foto: nápovědy

Kdovíkdo (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Snové ilustrace v Kdovíkdo fungují podobně jako v jiných asociačních hrách, takže nemusí sednout každému. V mém okruhu hráčů se ovšem líbily.

Funkčnost na prvním místě


Projekt Kdovíkdo si zkrátka zaslouží vaši pozornost, obzvlášť pokud se přikláníte k asociačním párty hrám. Uvnitř krabice najdete přes stovku oboustranných karet nápověd a stovku různorodých postav, takže nemusíte mít strach z rychlého vyčerpání repertoáru. Navíc otevřený koncept vůbec nebrání přidání vlastních indicií a charakterů, takže můžete dle libosti doplňovat základní sestavu. Grafika Kdovíkdo se pyšní přehledností a ilustrace šestice autorů kombinují nadčasovost, konkrétnost a snovou atmosféru. Pokud tedy jste již unaveni z dříve jmenovaných titulů, tak by u vás mohlo projekt Kdovíkdo zabodovat jako svěží vánek v letním odpoledni.

Za poskytnutí recenzní kopie Kdovíkdo děkujeme českému distributorovi hry, společnosti Albi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Kdovíkdo: závěrečné hodnocení


Kdovíkdo; recenze

Kdovíkdo

Deskové hry

Titul Kdovíkdo nabízí svěží pohled na asociační hry se slovy a obrázky, takže fanoušci tohoto žánru ocení propojení několika mechanismů včetně improvizace. Funguje velmi dobře jako párty hra bez ohledu na věk či zkušenosti hráčů, navíc si můžete sami poupravit pravidla a přidávat vlastní nápady.

Klady

  • Snadno pochopitelný koncept
  • Odlišný přírůstek do rodiny asociačních her
  • Variabilita nápověd a postav
  • Koncept otevřený vlastním nápadům
  • Ilustrace (dle vkusu)

Zápory

  • Nesedne lidem, kteří se nechtějí přetahovat o nápovědy
  • Na někoho velký humbuk, když chtějí přemýšlet
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB13