Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Nintendo Switch Lite (RECENZE) – Skvělý handheld se spoustou omezení

Aktualizováno

Zatímco Sony přestala vyrábět PlayStation Vita a definitivně tak opustila segment handheldů, Nintendo chce svou dominanci v sektoru přenosného hraní ještě navýšit. Hybridní konzole Nintendo Switch totiž koncem září dostala menšího bratříčka. Switch Lite se svému předchůdci v mnohém podobá, ale jde o čistokrevný handheld. Je lepší původní Switch, nebo jeho odlehčená verze? Zjistíte v naší recenzi.

RecenzeOznámení

Části článku:


Obsah recenze Switch Lite

 1. Když Switch již nemůže switchovat
 2. Obsah balení
 3. Rozměry, váha a ergonomie
 4. Switch Lite má menší displej, ale stejné rozlišení
 5. Hravý design a perfektní zpracování
 6. Problém jménem Joy-Con
 7. Cena a výdrž baterie
 8. Dva Switche pod jednou střechou
 9. Vyplatí se koupě Switch Lite?
 10. Recenze Switch Lite: závěrečné hodnocení

Když Switch již nemůže switchovat

• Recenze: 24. 10. 2019 • Autor: Filip Němec

Nintendo trhalo rekordy v prodejích i oblíbenosti se svou konzolí Nintendo Wii, která se zaměřila zejména na pohybové ovládání. Pak ovšem přišlo Wii U, konzole s podivným tableto-ovladačem, jež herní trh příliš nezaujala a její prodeje zůstaly daleko za očekáváním. V Nintendu se však naštěstí nebáli dalšího risku, a tak v roce 2017 vyšel Switch, hybrid, jež může posloužit jako klasická stolní konzole i handheld.

Switch Lite; screenshot: porovnání

Původní verze Switche prodala celosvětově již 40 milionů kusů, čímž dohnala nebo už dokonce předehnala Xbox One. Čistě handheldová verze Switch Lite vyšla na českém trhu 20. září 2019.

Toto dvojí využití však není jedinou předností. Jsou to také odnímatelné ovladače (Joy-Cony), sloužící zároveň coby pohybové ovladače jako v případě Nintenda Wii. Právě díky této multifunkčnosti, kdy můžete přepínat („switchovat“) mezi handheldem a běžnou konzolí, dostalo Nintendo Switch svůj název (angl. „Switch“ = přepnout). Jenže nyní je tu jeho odlehčená verze, která ani jednu tuto funkci nenabízí – a přesto si stále říká Switch.

Toto lingvistické okénko zde není proto, abych Nintendo pranýřoval za to, že si Switch Lite stále říká Switch, i když už vlastně switchovat neumí. Chápu, že s jiným názvem by byla konzole hůře marketingově uchopitelná. Chci ale hned zkraje recenze zdůraznit jeho pozici v portfoliu Nintenda. Switch Lite je alternativou, nikoli náhradou za klasický Switch. Umí toho totiž méně, avšak jako handheld je skvělý. Pokud by měl Switch Lite někoho skutečně „nahradit“, je to určitě dosluhující Nintendo 2DS a 3DS, do této chvíle jediný čistokrevný handheld, který tato japonská společnost vyráběla.

Srovnání základních parametrů Nintendo Switch a Nintendo Switch Lite

Porovnávaná oblast Nintendo Switch Nintendo Switch Lite
Velikost displeje 6,2 palce 5,5 palce
Rozlišení displeje 1 280 × 720 pixelů (HD) 1 280 × 720 pixelů (HD)
Slot pro paměťové karty microSD microSD
Kapacita interního úložiště 32 GB 32 GB
Výdrž baterie uváděná výrobcem až 6 hodin až 7 hodin
Konektory USB-C, 3,5 mm jack USB-C, 3,5 mm jack
Rozměry 239 x 102 x 13,9 mm 208 × 91 × 14 mm
Hmotnost 398 g 297 g
Připojení k TV Ano Ne
Podporované herní režimy TV dock, Odpojené Joy-Cony, handheld Pouze handheld
Cena 7 599 Kč 5 999 Kč

Obsah balení

Než se vrhneme na samotnou konzoli, bude vás nejspíše zajímat, co vše v podlouhlé papírové krabici vedle samotného Switch Lite dostanete. První, co vás zaujme, je její velikost, v podstatě si totiž kupujete větší mobilní telefon. Balení je velmi malé a obsahuje pouze samotnou konzoli a nabíjecí kabel s USB-C konektorem. Víc však není potřeba.

Pokud bych chtěl být puntičkář, Nintendo rozhodně mohlo přidat alespoň jednu ochrannou fólii pro displej, která je pro handheld takřka nutností. V herní branži to není standardem, žádnou fólii jsem nedostal ani k PS Vita či jakémukoli DSku. Na druhou stranu i při koupi toho nejlevnějšího mobilního telefonu většinou dostanete jednu či dvě ochranné folie a mnohdy i nějaký jednoduchý obal. Za to by Nintendo určitě pár plusových bodů získalo.

Switch Lite; screenshot: 2

Proporce původního Switche jsou 239 x 102 x 13,9 mm, zatímco Switch Lite se pyšní rozměry 208 x 91 x 14 mm. Díky zmenšení konzole a nemožnosti odpojit ovládací prvky došlo k mírným posunům některých tlačítek, celkové schéma ale zůstalo zachováno.

Rozměry, váha a ergonomie

Po vybalení konzole upoutá svou kompaktností co do váhy i rozměrů. Switch Lite je výrazně lehčí, přesněji řečeno 398 gramů staršího, většího bratříčka se proměnilo v 297 gramů u Switche Lite – a to je rozdíl už poměrně výrazný. Když si budete jako já z jedné ruky do druhé přehazovat velký i malý Switch, rozdíl sice poznáte, ale pocitově nepůjde o nic zásadního. Nicméně když strávíte celý den se Switchem Lite a pak si do rukou vezmete klasický Switch, budete mít pocit, že držíte cihlu.

Switch Lite; screenshot: vita

Taková PS Vita, která je ještě menší, váží dokonce o dva gramy více, takže výsledných 297 g pro Switch Lite je rozhodně skvělý výsledek.

Hlavní změnou je nahrazení směrových tlačítek klasickým D-padem, jenž ocení zejména fanoušci bojovek. Rychle si také povšimnete jemnějších analogů, které jdou snáze zmáčknout. Hraní na novém Switchi je tak přeci jen o něco příjemnější a v případě některých herních žánrů i snazší. Pocit z celkové ergonomie je pak velmi podobný jako u klasické verze. Nejzásadnějším rozdílem je nižší váha spojená s menšími rozměry, takže Switch Lite nemusíte držet tak křečovitě. Menší okraje konzole pak umožní komfortnější hraní i těm, které stvořitel neobdařil velkými dlaněmi. Není tedy pochyb o tom, že co se hraní na cestách týče, Lite nad klasickým Switchem jasně vyhrává. Nebo ne?

Switch Lite; screenshot: d-pad Switch Lite; screenshot: šipky

Tlačítka jsou celkově měkčí a méně při stisku cvakají.

Switch Lite má menší displej, ale stejné rozlišení

Kontroverzním tématem je totiž velikost displeje. Právě jeho zmenšení z 6,2 na 5,5 palce zapříčinilo spolu s fixními ovladači tak výrazné zmenšení. A když sáhnete hráčům na velikost displeje, samozřejmě se to ne u všech setká s pochopením. Já osobně využívám původní Switch zejména právě k hraní na cestách, ale raději s sebou budu mít těžší a rozměrnější handheld, hlavně když mi nabídne větší displej. Technicky se ale jedná o ten stejný LCD panel s totožným rozlišením 1280 x 720 pixelů, díky nižší úhlopříčce je však hustota pixelů vyšší (z původních 236 na 267 ppi).

Kvalita obrazu tak může být ještě nepatrně lepší, na druhou stranu s menším displejem, jenž má ale totožné rozlišení, přichází onen problém, že texty budou na Lite verzi Switche menší. Rozdíl je to nepatrný, nicméně hráči s horším zrakem mohou být podle některých zkušeností nuceni čas od času přiblížit displej blíže k očím. Mírným nedostatkem je pak oproti velkému Switchi chybějící automatická regulace jasu. Celková kvalita displeje je však totožná jako u klasického Switche. Barvy jsou hezky syté a obraz dostatečně ostrý. Slunečním paprskům se však budete vyhýbat jako čert kříži i s maximálním podsvíceným.

Switch Lite; screenshot: kontrast Switch Lite; screenshot: reproduktory

Obr. 1 Na přímém slunci i s maximálním jasem neobstojí ani jedna z konzolí. Obr. 2 Switch Lite má stereofonní reproduktory na spodní straně, zatímco u původního Switche je najdete na horní straně hned pod displejem. Na kvalitě zvuku to ale nijak neubírá – na poměry přenosných zařízení je nadstandardní.

Hravý design a perfektní zpracování

Displej samotný mi pak poslouží jako oslí můstek k další kapitole recenze: původní Switch totiž bojoval a stále bojuje s velmi ošklivým černým rámečkem LCD panelu, který z jinak hezkého kusu hardwaru dělá na první pohled zastaralou technologii. Jinak řečeno, nikdo nemá rád tlusté rámečky kolem displeje. Nintendo to však u Switche Lite vyřešilo velmi sympaticky. Rámeček je nyní vyveden v barvě těla konzole a nepůsobí tak okatě. O to více pak zamrzí další, už pod sklíčkem schovaný černý rámeček, který je sice nepatrný, ale zkrátka tam je.

Switch Lite; screenshot: grey Switch Lite; screenshot: ramecek displeje

Obr. 1 Přechod mezi ovládacími prvky a displejem tvoří zapuštěné ochranné sklo. Obr. 2 Vedle „falešného“ rámečku však najdeme ještě jeden, už o poznání menší, černý rámeček.

Zde však moje výtky na adresu designu končí. Díky tomu, že Switch Lite nemá odnímatelné Joy-Cony, je celá konstrukce pevná a i při hrubé síle nic nevrže ani se neprohýbá. Naopak u klasické verze Switche jsou mírné vrzání či miniaturní pohyby obou Joy-Conů něčím běžným, jedná se však o daň za to, že lze oba ovladače kdykoli od konzole odepnout. Switch Lite z tohoto srovnání vychází jako skvělé vyrobený handheld s perfektním lícováním a pevnou konstrukcí.

Switch Lite; screenshot: spodní strana Switch Lite; screenshot: horní strana

Obr. 1 Až na umístění reproduktorů se nic nezměnilo. Spodní strana dále ukrývá USB-C konektor pro nabíjení a slot na microSD karty. Obr. 2 Na horní straně pak najdeme zdířku pro kazety s hrami, 3,5 mm jack konektor, ovládání hlasitosti, pohotovostní tlačítko a samozřejmě větrací průduchy. Protože však konzole nejde připojit k televizi, do níž by generovala obraz ve vyšším rozlišení, tolik se nepřehřívá a průduchy tak mohou být menší.

Switch Lite se prozatím dodává v šedé, žluté a modré barvě. My jsme pro recenzi zvolili konzervativní šedou, po které sáhne nejspíše většina, nicméně měl jsem možnost vidět naživo i ostatní dvě barevné varianty a všechny vypadají velmi dobře. Nenechte se zmást produktovými fotkami, na nichž vypadá Switch Lite jako plastová hračka. Je pravda, že na mě osobně ve výsledku stále nepůsobí tak moderně a dospěle jako normální Switch, ale rozhodně nelze vizuál Lite verze nějak výrazně kritizovat.

Switch Lite; screenshot: barvy Switch Lite; screenshot: rodina

Barevné varianty přímo podtrhují hravou podstatu Switche Lite.

Problém jménem Joy-Con

Pokud vám nevadí menší displej a nemožnost připojit Switch Lite k televizi, je tu ještě jeden problém. Absence odnímatelných Joy-Conů totiž znamená, že si zkrátka některé hry nebudete moci zahrát. Jde o všechny tituly využívající pohybové senzory v ovladačích, jako je 1-2 Switch, Super Mario Party, stavebnice Labo či v listopadu vycházející Mario & Sonic at the Olympic Games: Tokyo 2020. Je tu sice jistá berlička spočívající v tom, že si můžete koupit samostatný pár Joy-Conů, který ke Switchi Lite bezdrátově připojíte. Avšak nemožnost hrát na velké obrazovce stejně z naprosté většiny zmíněných i dalších titulů udělá nehratelnou záležitost, protože na malý displej při hraní ve stoje a máchání rukama kolem sebe stejně neuvidíte.

Switch Lite; screenshot: joy-con

O takovou Zeldu sice nepřijdete, ale ochudíte se o jedny z nejzábavnějších her, které kdy na Switchi vyšly.

Je třeba si odpovědět, jestli tuto pro někoho významnou restrikci překousnete. Je tu však ještě další problematika, která se vás týkat může a nemusí. Původní Switch měl totiž výrazné problémy s analogovými páčkami. Ty často i jen po několika desítkách hodin hraní přestaly fungovat, respektive aniž byste na ně sáhli, postavy ve hře se i nadále pohybovaly, jako kdybyste s páčkami manipulovali. Tentýž problém se podle všeho vyskytuje také u Switche Lite, internetem se totiž šíří recenze a videa analogů, které přestávají fungovat už po 20 hodinách hraní.

V případě standardní verze můžete po záruce „pouze” dokoupit pár Joy-Conů, v případě Switche Lite vám ale zůstane nepoužitelná konzole. Mě se nic podobného nestalo, avšak je správné to potenciální úskalí alespoň zmínit.

Cena a výdrž baterie

Bylo by bláhové očekávat, že osekaná verze původního Switche nebude stát méně. Zatímco Nintendo Switch má doporučenou maloobchodní cenu 7 599 Kč, Switch Lite lze pořídit od 5 999 Kč, což je rozdíl 1 600 Kč. Nabízí se tedy otázka, jestli si raději nechcete připlatit za lepší verzi Switche, nebo vám naopak Lite vyhovuje tak, jak je. Tedy sice na funkce chudší, ale menší a lehčí handheld. Nelze také opomenout fakt, že za stejnou cenu lze pořídit velkou stolní konzoli, jako je Xbox One S a ještě k ní dostanete hru. Snížit cenu ještě o tisíc korun, rozhodování by bylo výrazně jednodušší. Aktuální cenovku ale nelze označit za vyloženě přestřelenou.

Switch Lite; screenshot: novy model

Pro úplnost dodáme, že od září je na trhu dostupný také nový model běžného Switche s vylepšenou baterií, která se podle všeho přenosnému Switchi vyrovná. V obchodech ji poznáte podle červené krabice.

U handheldu nás pak bude zajímat také výdrž baterie, která se u standardní verze pohybuje mezi 2,5 a 7 hodinami v závislosti na tom, co na konzoli převážně děláte. Benchmarkem se stala hra The Legend of Zelda: Breath of the Wild, která zvládne normální Switch vyždímat za 3 hodiny. Switch Lite uvádí průměrnou papírovou výdrž zhruba 6 hodin, nicméně při hraní Zeldy jsem se namísto standardních tří hodin dostal téměř k pěti, což je výrazný nárůst. Nabíjení je pak možné běžně ze sítě či pomocí powerbanky, stačí vám k tomu kabel s USB-C koncovkou. Kompletní nabití handheldu mi zabralo zhruba 2 a půl hodiny.

Dva Switche pod jednou střechou

Jak už jsem zdůraznil v úvodu, Switch Lite nemá za cíl nahradit Switch původní. Proč by také jinak Nintendo vydávalo jeho revizi s lepší baterií. Lite tak primárně cílí na hráče, kteří žádný Switch ještě nemají a pořízení klasické verze jim přijde zbytečné, protože chtějí hrát především na cestách. Pro takové zákazníky je Switch Lite takřka ideální, pokud jsou ochotni vzdát se odnímatelných ovladačů. Najdou se ale jistěji i tací, kteří budou chtít svému velkému Switchi pořídit menšího bratříčka.

Switch Lite; screenshot: srovnani

Jistě se najde nemálo herních fanatiků, kteří k původnímu Switchi přidají i handheldový Lite model.

Bohužel pro takové případy nemá Nintendo uspokojivé řešení. Můžete mít samozřejmě jeden účet na dvou konzolích, přičemž si na Lite verzi stáhnete digitální kopie znovu z obchodu a uložené pozice z cloudu. Pro jejich stažení ale potřebujete předplatné Nintendo Switch Online. Patálie pak začínají v momentě, kdy hrajete na obou konzolích na střídačku jednu hru a musíte si tak neustále aktualizovat uložené pozice.

Hlavním problémem ale je, kterou z konzolí nastavit jako tu primární. Kus, který se stane sekundárním Switchem, totiž bude pro spuštění digitálních her vždy vyžadovat internetové připojení pro ověření, jestli danou hru opravdu vlastníte. Z původního velkého Switche lze udělat sekundární konzoli, protože ten bude nejspíše vždy doma připojen k internetu a primárním zařízením se stane Switch Lite, ale stále jde o jakýsi kompromis, na kterém by mělo Nintendo zapracovat.

Vyplatí se koupě Switch Lite?

Pro majitele původního Switche má pořízení Lite verze cenu pouze v případě, že již absolutně nemá v plánu využívat hraní na velké obrazovce a nevadí mu nemožnost hrát některé tituly. Pokud do této skupiny patříte, pak takovou výměnou získáte opravdu velmi dobrý handheld, je však třeba si odpovědět na otázku, jestli výhody jako nižší hmotnost či lepší ergonomie dokáží vyvážit to, že konzoli nepřipojíte k televizi. Samostatnou otázkou pak je koupě Lite verze v případě, že plánujete původní Switch i nadále využívat a obě konzole kombinovat.

Switch Lite; screenshot: handheld

Neexistovat původní verze, Switch Lite by byl jasnou koupí. Nevyplatí se ale připlatit si necelé dva tisíce za více funkcí?

Pokud zatím žádný Switch nevlastníte a rozhodujete se mezi klasickou a Lite verzí, je úvaha vlastně stejná. Chci opravdu jen handheld? Pak je Lite skvělou volbou. Ovšem vědomí toho, že za dražší verzi dostanu možnosti dokovacího režimu a hraní na televizní obrazovce může být rozhodujícím argumentem, který jazýček na vahách převáží na jednu či druhou stranu.

• Zdroje: CnetVlastní

Recenze Switch Lite: závěrečné hodnocení

Switch Lite; recenze

Nintendo Switch Lite

Herní konzole

Sám o sobě je Switch Lite velmi dobrým produktem a nebýt klasické verze, pravděpodobně bych ho opěvoval o něco více. Nicméně kvůli faktu, že toho dražší, klasická verze nabídne zkrátka více, a to včetně většího displeje (což je právě pro handheldové hraní poměrně podstatný argument), nevychází z tohoto srovnání Switch Lite úplně vítězoslavně. V recenzi jsem se vám pokusil představit všechny klady, zápory a argumenty, proč zvolit tu či onu variantu, ale finální rozhodnutí už je samozřejmě na vás.

Klady

 • Skvělá ergonomie a dílenské zpracování
 • Nízká hmotnost
 • Solidní výdrž baterie
 • Měkčí a tišší tlačítka

Zápory

 • Nemožnost hrát tituly vyžadující Joy-Cony
 • Menší displej oproti původnímu Switchi

Nintendo Switch Lite – Oznámení

 1. Nintendo oznámilo čistě handheldový Switch Lite
 2. Switch Lite má menší displej, ale delší výdrž
 3. Switch Lite – HW Specifikace

Nintendo oznámilo čistě handheldový Switch Lite

• Oznámení: 10. 7. 2019 • Autor: Filip Němec

Přestože Nintendo na nedávné výstavě E3 2019 tvrdilo, že nemá v plánu oznámit nový hardware, čím dál přesvědčivější spekulace o odlehčené verzi konzole Nintendo Switch nakonec nelhaly. Japonská společnost Nintendo oficiálně oznámila Nintendo Switch Lite, novou verzi jejich vlajkové lodi, která má být čistě handheldovou verzí oblíbeného Switche a začne se prodávat už 20. září.

Cenovka poskočila o rovných 100 dolarů níže, na 199 USD. To je v přepočtu zhruba 4 500 Kč, musíme však připočíst DPH a clo, výsledná cena se tak u nás bude pravděpodobně pohybovat někde pod hranicí 6 tisíc korun. Co za tyto peníze Switch Lite nabídne, respektive nenabídne? Na první pohled patrnou změnou je již dříve spekulovaná integrace Joy-Con ovladačů, které již nejsou odepínací. Odstraněna tak byla i technologie HD Rumble pro vibrace v ovladačích a také infračervený senzor. Switch už tak vlastně není Switch, protože postrádá onu ikonickou funkci, podle které konzole původně dostala jméno.

First Look at Nintendo Switch Lite: A New Addition to the Nintendo Switch Family

Jak je u Nintenda dobrým zvykem, stejně jako ostatní novinky i Switch Lite společnost oznámila decentním videem, ve kterém vedoucí vývoje konzolí Switch Yoshiaki Koizumi představil Switch Lite ze všech možných úhlů.

Switch Lite má menší displej, ale delší výdrž

Dalším ústupkem pak je menší displej, původních 6,2 palců se nyní zmenšilo na 5,5 palců, přičemž všechny hry poběží v rozlišení 720p. Nepříjemnou restrikcí je pak fixní nastavení jasu, snad kvůli baterii, která naopak doznala vylepšení. Switch Lite vydrží až šest hodin, což je dvojnásobek oproti tomu, co zvládne standardní verze, hodně však záleží na hře či spuštěné Wi-Fi.

Možná nejzásadnější změnou je pak nemožnost připojit Switch Lite k televizi, zahrát si bude možné pouze na displeji konzole. Z toho důvodu bude Switch Lite podporovat pouze handheld režim, na což budou nově upozorňovat krabičky s hrami a také online obchod. Nintendo se však snaží zachovat co největší kompatibilitu, k novému Switchi tak naštěstí půjdou připojit odnímatelné Joy-Cony, takže nepřijdeme o hry jako 1-2 Switch, jež vyžadují odepnutí ovladačů. Hraní ve dvou či více lidech tak bude stále možné, bohužel už však nezažijeme ono magické kouzlo, kdy odepnutím Joy-Conů vzniknou dva samostatné ovladače.

PlayStation 5; screenshot: Ghost of Tsushima PlayStation 5; screenshot: The Last of Us: Part 2

Switch Lite bude z počátku dostupný ve třech barevných variantách

Vizuální dojem z konzole je samozřejmě subjektivní záležitost, oproti povedenému designu původního Switche (snad jen kromě širokého rámečku kolem displeje) působí jeho lehčí bratříček minimálně na fotkách poněkud lacině. Server CNET, který měl možnost si Switch Lite vyzkoušet, však popisuje použitý plast jako podobný tomu, ze kterého je vyrobeno Nintendo 2DS XL a celkově prý konzole působí solidním dojmem. Neodpojitelné ovladače nemohou vrzat či vydávat další zvuky, díky ořezanému hardwaru je navíc konzole tenčí i lehčí, tedy ideální právě na to, k čemu je určena – hraní na cestách.

Switch Lite se začne prodávat 20. září ve žluté, šedé a tyrkysové barvě, přičemž na podzim bude následovat i limitovaná edice k příležitosti vydání Pokemon Sword and Shield. Jak se Switch Lite líbí vám? Dejte nám vědět v komentářích.

Switch Lite – HW Specifikace

 • Velikost: 91,1 mm x 208 mm x 13,9 mm. V nejširším bodě u ZL/ZR triggerů 28,4 mm
 • Váha: zhruba 275 g
 • Displej: 5,5palcový LCD dotykový displej s rozlišením 1280x720 px
 • CPU/GPU: Upravený NVIDIA Tegra procesor
 • Integrovaná paměť: 32 GB
 • Komunikace: Wireless LAN (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) / Bluetooth 4.1 / NFC
 • USB: USB-C pro nabíjení
 • Senzory: Akcelerometr, gyroskop
 • Baterie: 3570mAh Li-On baterie
 • Vydrž baterie: Zhruba 6 hodin
 • Doba nabíjení: Zhruba 3 hodiny

• Zdroje: YouTube, Gamespot, CNET

i Mohlo by vás zajímat

Switch Lite by se mělo začít prodávat 20. září 2019. O novinkách vás budeme informovat.

P-DC1-WEB22