Obnovit stránku

Ostrov (RECENZE) – Atlantida jde ke dnu

• Autor: Jakub Němec

Bájný ostrov Atlantida… Kdo by jej nechtěl navštívit? To si asi řekla hrstka badatelů a dobrodruhů, kteří se na něj vydali, aby získali jeho poklady. Jenže netušili, že kus pevniny uprostřed moře půjde brzo ke dnu, v okolních vodách číhá spousta hladových nestvůr a pod povrchem se probírá k životu sopka. Alespoň tak vypadá krutá realita v klasice deskového hraní jménem Ostrov.

Ostrov; foto: obal

zdroj: vlastní

Ostrov ve zkratce

    Ostrov

  • Žánr: Rodinná, škodící
  • Počet hráčů: 2–4
  • Autor: Julian Courtland-Smith
  • Vydavatel: Zygomatic
  • Distributor v ČR: ADC Blackfire
  • Herní doba: 45–60 minut
  • Doporučený věk: od 8 let (dle citlivosti dětských hráčů i méně)
  • Obtížnost dle BoardGameGeek: 1,7/5
  • Hodnocení BGG (k 5. 12. 2022): 7,3/10

Obsah recenze Ostrov

  1. Kdo přežije?
  2. Taktika ani paměť výhru nezaručí
  3. Jak se hraje Ostrov – Pravidla
  4. Funkční design
  5. Recenze Ostrov: závěrečné hodnocení

Kdo přežije?


Odkaz na populární reality show v nadpisu zde není náhodou, protože v deskové hře Ostrov si tuto otázku budete pokládat častěji, než vám bude milo. Jedná se totiž o rodinný, ale vysoce zákeřný titul, v němž budete téměř bezmocně sledovat, jak se vaši svěřenci topí, jsou pozřeni žraloky či se stanou chodem mořských hadů, případně je vcucne vodní vír. Zkrátka si hned na úvod řekněme, že pokud trpíte záchvaty vzteku při obyčejném člobrdu, tak Ostrov by mohl ohrozit vaše zdraví.

Ostrov; foto: komponenty

Ostrov (Obsah balení)

zdroj: vlastní

Desková hra Ostrov obsahuje herní plán, 40 dílků terénu, 40 žetonů objevitelů, 5 žetonů mořských hadů, 6 žetonů žraloků, 5 žetonů velryb, 12 žetonů lodí, kostku nestvůr a česká a slovenská pravidla.

Když vysokou míru konfliktní záludnosti očekáváte a aktivujete svůj nebeský klid se zenovým nadhledem, můžete se u deskovky Ostrov velmi dobře bavit. Na „vině“ jsou tomu jednoduchá pravidla, díky nimž se do utíkání z Atlantidy můžou pustit úplní deskoherní nováčci společně s ostřílenými veterány, aniž by byli nějak z(ne)výhodněni, protože o osudu všech rozhoduje z velké části náhoda. Ostatně popularitu titulu potvrzuje fakt, že poprvé spatřil světlo světa už v roce 1982 a dodnes patří ke klasikám stolního hraní, především v amerických domácnostech. 

Taktika ani paměť výhru nezaručí


V průběhu partie nejenže ovládáte vlastní panáčky, u nichž si můžete zkusit zapamatovat jejich hodnotu vytištěnou na spodní straně (počet nakradených pokladů = vítězných bodů), ale o to více vás pak bude mrzet, když vám někdo z ostatních pomocí příšer sežere, rozdrtí, potopí či jinak zničí vašeho favorita (říkejme mu třeba Indy). V té rošádě, která probíhá na herní ploše, stejně většinu pinčlíků neochráníte, a když se o jednoho z nich budete starat přepečlivě a okatě, nakreslíte mu na záda terč, jejž soupeři zcela jistě zasáhnou (což může být také kvalitní blaf). Velmi často se potom záchrana vlastních objevitelů zvrhne v osobní vendetu, kdy se chcete pomstít všem, kteří proti vám vztáhli ruku.

Ostrov; foto: potápění

Ostrov (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Jakmile se začne Atlantida dostávat stále více pod hladinu, začnou přeživší panikařit, protože se snadněji stanou svačinkou dravců.

Jenže podobně budou reagovat také ostatní spoluhráči, díky čemuž vznikne na herní plánu příjemná třenice plná křiku, vzteku a probodávajících pohledů. Taktika tak v mnoha případech ustoupí emocím, což může být pro chladné stratégy výhodou. Ani ti však nemají nic jistého, protože shodou okolností, náhody či pouhé věty všímavého protihráče, který přátelsky upozorní ostatní o převaze jeho meeplů v bezpečí, se můžou velmi rychle dostat do problémů. Z mého pohledu se Ostrovu daří zaujmout a spolehlivě vtáhnout do děje všechny u stolu, ale příznivce přemýšlení v tichosti u grand strategie asi neoslní. Stejně tak mám pocit, že u jedné partie nezůstanete, protože většina na straně poražených bude žádat satisfakci. 

Jak se hraje Ostrov – Pravidla


Deskovková klasika Ostrov se řadí do žánru rodinných her (vlastně bych se nebál napsat ani party titulů), čemuž odpovídá také náročnost pravidel čítajících všehovšudy osm stran, přičemž v manuálu najdete spoustu obrázků. Rozestavení plánu, desek pevniny a žetonů nezabere ani pět minut, takže se hned můžete pustit do úprku z Atlantidy. Nejdříve do ní musíte své hrdinné dobrodruhy umístit, v čemž se střídáte s ostatními. Poté doplníte na pobřeží své lodě pro tři přeživší (nemusí být jen vaši, loď ovládá hráč s převahou barvy, případně se o ni při rovnosti přetahují s ostatními), které znamenají váš hlavní a nejsnazší způsob přepravy do bezpečí.

Ostrov; foto: rozložení

Ostrov (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Příprava partie Ostrov se v podstatě zakládá pouze na vytvoření pevniny Atlantidy a rozmístění objevitelů a lodí.

Poté se již hráči střídají v tazích složených ze čtyř fází. Nejdříve můžete zahrát odložený červený efekt rubu pevniny, kterou jste vzali v předchozích kolech, následně přesunete své objevitele, případně loď celkově o tři políčka, poté si vezmete dílek terénu (podle její tloušťky, nejdříve pláže, pak les a nakonec hory) a vyhodnotíte její případný okamžitý efekt (zelený). Nakonec se hodí kostkou příšer, načež vyhodnotíte jejich pohyb. Škodit můžete odebráním pevniny, ale především poštváním mořského hada, žraloka či velryby vůči soupeřům. Především „milá“ kombinace velryba a žralok je příkladem přírodní symbiózy, kdy si velryba pohraje s lodičkou, zatímco se zubatá paryba nažere.

Ostrov; foto: hodnoty

Ostrov (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Číselné hodnoty na podstavné stěně meeplů rozhodují o vítězi v partii deskovky Ostrov.

Takto se v partii Ostrova střídáte (i když nemáte žádné dobrodruhy na dílcích či ve vodě, stále zasahujete do průběhu hry), dokud se neodhalí žeton sopky, jež okamžitě ukončuje hru a pozabíjí všechny, kteří nedosáhli bezpečí pevniny. Po výbuchu vulkánu se otočí figurky zachráněných objevitelů a součet hodnot na spodní straně určí vítěze partie. Pokud budete mít základní verzi Ostrova dostatečně zažitou, můžete si ji okořenit úpravou pravidel omezující počet dobrodruhů na dílku, odstraněním efektu sopky, potopením všech dílků Atlantidy či rovnosti zachráněných bez ohledu na jejich hodnoty. Počítat můžete také s úpravou pravidel pro dva, ale nejvíce si Ostrov užijete v plném počtu čtyř hráčů. 

Funkční design


Za roky existence deskovky Ostrov došlo k jejímu odladění v každém detailu, o čemž vypovídá také zpracování komponent a insertu. Každá součást má své pevné místo, takže úklid či rozložení deskovky nezabere mnoho času. Hodně musím pochválit dílky ostrova vytvořené z vícevrstevnatého kartonu, díky němuž snadno poznáte, které dílky ještě musíte odstranit (tenčí disponují nižší nadmořskou výškou).

Ostrov; foto: žralok

Ostrov (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Záchrana před napadení žralokem a další havětí se nachází na rubu dílků tvořících Ostrov.

Titul Ostrov v ČR distribuovaný společností ADC Blackfire (postarala se také o překlad pravidel, komponenty jsou bez textu) má potenciál uspět v každé společnosti, ať v rodině s menšími deskovkářskými zkušenostmi či u veteránů jako party filler. Jediné varování směřuje k cholerikům, jimž Ostrov spolehlivě zvedne tlak, případně útlocitným pacifistům, kteří těžko docílí výhry.

Za poskytnutí recenzní kopie Ostrov děkujeme českému distributorovi hry společnosti ADC Blackfire.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Ostrov: závěrečné hodnocení


Ostrov; recenze

Ostrov

Deskové hry

Deskovka Ostrov by měla zabodovat u každého, kdo se nebojí konfliktního hraní plného schválností a záludností. Jedná se o rodinnou hru, v níž se snažíte zachránit své dobrodruhy z Atlantidy a v podobné činnosti škodit ostatním. O emoce a napětí tak nebude nouze. 

Klady

  • Nenáročná pravidla pro každého
  • Vysoká míra interakce
  • Napětí až do konce
  • Záludnost rozdmýchá atmosféru
  • Zpracování komponent

Zápory

  • Nic pro choleriky a pacifisty
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB04