Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Outer Wilds (Mini RECENZE) – nekonečný kolaps sluneční soustavy

Aktualizováno

Milujete časové paradoxy a Tom Cruise ve snímku Na hraně zítřka se stal vaší novou modlou? V tom případě se směle vydejte do titulu Outer Wilds od studia Mobius Digital. V roli začátečnického kosmonauta prozkoumáte planety okolo umírající hvězdy, abyste zabránili jejímu kolapsu. A nebudete na to mít jen jeden pokus, protože smyčka záchrany místních tvorů se neustále opakuje. Potvrzení o puncu vysoké kvality hledejte v naší recenzi.

Mini Recenze (Xbox One X)


• Žánr: Explorativní adventura • Multiplayer: Ne • Vývojář: Mobius Digital • Vydavatel: Mobius Digital • Platformy a Datum vydání: PC – Epic, Xbox One (30. května 2019) Homepage • Čeština: Ne 


Obsah mini recenze Outer Wilds (Xbox One X)

 1. Moje jediné přání je opakování
 2. Po stopách nevysvětlitelného
 3. Outer Wilds nabízí oku lahodící výlet
 4. Mini Recenze Outer Wilds: závěrečné hodnocení
 5. HW nároky pro Outer Wilds PC

Moje jediné přání je opakování

• Mini Recenze: 8. 7. 2019 • Autor: Jakub Němec

K uvedení open-world explorativní adventury Outer Wilds se nehodí lepší slova než refrén kapely Tata Bojs v nadpisu. Příznivci vědecko-fantastických příběhů si totiž užijí pořádnou porci časových paradoxů, o něž poslední dobu není vůbec nouze. Nebudu se ohlížet na filmovou produkci, protože bych se zacyklil na delší dobu (jen namátkou Na hraně zítřka, Na Hromnice o den více, Looper, Interstellar), ale ani ve sféře počítačových her není o toulky časem nouze, naposledy na E3 2019 uvedený top-down experiment 12 Minutes. Přesto si myslím, že v rámci „opakovacích“ her bude novým lídrem žánru dnes recenzovaný projekt studia Mobius Digital.

Outer Wilds; screenshot: cover

Malebné prostředí vesmíru Outer Wilds si vás okamžitě získá svou srdečností. I když budete opakovaně umírat, jedná se paradoxně o relaxační hru.

Outer Wilds totiž v nádherné grafice kombinuje zajímavou hratelnost s velkým množstvím činností, které jsou pouhými kulisami pro záhadu, jíž musíte během svého putování vesmírem odkrýt. Od prvních minut netušíte, co je zde špatně, a když se začnete bavit s místním mimozemským obyvatelstvem o životě v časových paradoxech, div vám nenechají zavolat tým profesora Chocholouška. Jenže vy víte, že se děje něco nekalého, protože po dvacetiminutovce bádání se prostě místní slunce rozhodne ukončit svůj životní cyklus, čímž zničí všechny dýchající bytosti v systému bez výjimky. Naštěstí čtyřocí tvorové disponují futuristickou technologií, která je schopná zaznamenávat vaše poznatky i přes reset prostředí po výbuchu hvězdy.

Po stopách nevysvětlitelného

Díky tomu se v Outer Wilds dostáváme na pomezí tradiční detektivky, protože veškerou hráčovou snahou je vyzkoumat, co se ve zdejší soustavě děje, aby mohl osvobodit z nekonečného kolotoče opakujících se událostí sebe i své přátele. Nečekejte žádná dilemata naznačená v oznámení nové značky studia Arkane Deathloop, spíše tradiční survival zkoumání prostředí, v němž hraje svou roli množství kyslíku ve skafandru, míra paliva pro jetpack a vlastní úsudek odvozený od zjištěných indicií. Hlavně informace získané v jednotlivých cyklech vás totiž posouvají dopředu ve vašem cestování. Kdo by tušil, že někde se dá podplout ostrov či že některá z planet je masožravá (neopatrní vesmírní Robinsoni pozor!).

Outer Wilds; gameplay: loď Outer Wilds; gameplay: vesnice Outer Wilds; gameplay: mapa

Obrázek 1: Ve své dřevěné kocábce se budete potulovat rozsáhlým vesmírem plným záhad. Obrázek 2: Průzkum vesnice vás naučí základy ovládání, z nichž především pohyb ve skafandru může být pro někoho oříškem. Loď totiž disponuje autopilotem, který vás ovšem někdy navede přímo do slunce. Obrázek 3: Díky postupně se rozvíjející myšlenkové mapě ihned víte, která planeta stojí za hlubší průzkum.

Příběh si tak vlastně vytváří každý badatel zvlášť podle svých preferencí. Jednotlivé planety nabízí řadu hádanek, některé na první pohled jasné, jiné o poznání rafinovanější. Nakonec se budete snažit rozklíčovat problém místní soustavy po svém a bude úplně jedno, kolikrát u toho položíte život, protože se nakonec stejně probudíte u ohniště na planetě Timber Hearth s marshmallowem na klacku, abyste si jej pěkně po americku upekli nad ohněm. Ona osudovost, že vaše snažení má pevně daný rámec, vlastně hráče drží v neustálém presu, aby svůj záměr na dané planetě stihl. A to raději nemluvím o všech dalších možnostech, jak se dá v Outer Wilds zemřít.

Outer Wilds nabízí oku lahodící výlet

Při průzkumu oběžnic místní hvězdy si totiž budete připadat jako Malý princ během jeho knižní odysey. Vaše dřevěná (!) raketka vás totiž dopraví na různorodé světy, kde platí jejich vlastní fyzikální zákony. Tu vás překvapí tornáda na vodní planetě obalené hustou plynnou atmosférou, zatímco jinde odhodlaného vesmírného pionýra zaskočí prostorová anomálie v nitru planety. Outer Wilds zkrátka dokáže udivovat i po několika hodinách hraní, což v dnešní době rozhodně není standardem. Jednotlivé světy působící jako unikátní entity jsou zpracovány s obrovským důrazem na detail, za nějž tvůrcům veřejně tleskám. Jediná věc, která mě osobně hodně nesedla, bylo šestiosé ovládání lodi, na které se však dá v pohodě zvyknout.

Outer Wilds; gameplay: planeta Outer Wilds; gameplay: slunce Outer Wilds; gameplay: supernova

Obrázek 1: Každá planeta v Outer Wilds má svůj specifický charakter včetně přírodních zákonů a anomálií. Obrázek 2: Životadárné paprsky hvězdy lze pozorovat také z planet, kdy přímo cítíte žhnoucí výheň vybuchujícího vodíku. Obrázek 3: V každém případě se po dvaceti minutách rozloučíte se světem v záři supernovy. Pozorovat pomalu se blížící smrtelnou vlnu se neomrzí, takže vývojáři odvozující svůj název od Möbiovy pásky si vás okamžitě omotají kolem prstu.

Rozhodně nechci, aby vznikl dojem, že Outer Wilds patří do skupiny her pro každého. Musíte vstřebat jeho kruté, ale spravedlivé zákony, zemřít můžete i po neopatrném spuštění trysek (vesmír je hodně osamělé místo) a ne všichni z vás se dočkají zasloužené katarze. Ale jen samotné objevování nových míst je zábava (já si užíval pátrání po hudebnících) a nadšence astronomie udiví důraz na zachování Newtonových pohybových zákonů. Superlativů se tedy nabízí více než kritických poznámek, takže pořízení za cca 700 korun nebude chybou (pro PC zatím pouze na Epic storu). Za poplatek v rámci Xbox Game Pass se vlastně jedná od 30. května o povinnost, kterou musí každý milovník počítačových her podstoupit (na mou osobní zodpovědnost).

Outer Wilds; gameplay: kluk

Každá správná hra musí mít kluka s kamením, Outer Wilds není výjimkou.

Tato mini recenze byla napsaná pro Xbox One X verzi.

• Zdroje: Vlastní

Mini Recenze Outer Wilds: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 90 % Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
93 %
 Audiovizuální zpracování
90 %
 Znovuhratelnost
90 %
Outer Wilds; mini recenze

Klady

 • Nádherně zpracovaný vesmír plný záhad
 • Chytlavé objevování tajemství místního světa
 • Povedeně zapracované survival prvky
 • Dvacetiminutový cyklus opakování skvěle sedí k vyprávění
 • Variabilita planet
 • Zachování astronomických fyzikálních zákonů
 • Milé audiovizuální zpracování

Zápory

 • Někomu nemusí sedět šestiosé ovládání postavy
 • Vyprávění si vytváříte sami na základě vlastní zvědavosti, což není pro každého
 • Až moc návykové :D

HW nároky pro Outer Wilds PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-2300 2.8GHz / AMD FX-4350 Intel Core i5-8400 6-Core 2.8GHz / AMD Ryzen 5 2600X 6-Core 3.6GHz
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 560 / Radeon HD 6870 NVIDIA GeForce GTX 1060 / Radeon RX 580 4GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 8 GB 8 GB

S jakým herním PC na Outer Wilds?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1660

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1660

Alza GameBox RTX2060

Doporučené požadavky:

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2080

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080

i Mohlo by vás zajímat

Outer Wilds vychází 30. května 2019 na PC (Epic Game Store) a Xbox One. O novinkách vás budeme informovat.

P-DC1-WEB22