Obnovit stránku

Pakal (RECENZE) – Pasti mayského chrámu

• Autor: Jakub Němec

Objevitelé uprostřed mexické džungle konečně dorazili k slavnému mayskému chrámu, v němž odpočívá bájný král Pakal. Aby se dostali k pokladům, musí vstoupit do komnaty s cennostmi první, přičemž jim v cestě stojí řešení záludných hádanek. Rodinný logický rychlík Pakal nadchne svým spádem, při němž hoří mozkové závity. Více v naší recenzi.

Pakal; foto: obal

zdroj: vlastní

Pakal ve zkratce

  Pakal

 • Žánr: Rodinný logický rychlík
 • Počet hráčů: 2–4
 • Autor: Luca Bellini, Luca Borsa
 • Vydavatel: Cranio Creations
 • Distributor v ČR: Albi
 • Herní doba: 20 minut
 • Doporučený věk: od 8 let
 • Obtížnost dle BoardGameGeek: 1,24/5
 • Hodnocení BGG (k 23. 2. 2023): 7,2/10

Obsah recenze Pakal

 1. Sup sem, šup tam, kde mám ten symbol?
 2. Appka funguje, ale přesýpačky vedou
 3. Jak se hraje Pakal – Pravidla
 4. Lov pokladů jako souboj mozků
 5. Recenze Pakal: závěrečné hodnocení

Sup sem, šup tam, kde mám ten symbol?


Krabice rodinného rychlíku Pakal láká na exotické mayské dobrodružství, kdy byste se měli cítit jako Indiana Jones nebo Lara Croft. První zdání klame, takže své archeologické choutky uložte k ledu a pořádně nažhavte mozkové závity. Stolní logický rychlík Pakal totiž patří mezi ty hry, které vysvětlíte do několika minut, ale bavit se u ní budete dlouhé hodiny, protože kombinace časového presu a zdánlivě jednoduchých hádanek zde funguje naprosto skvěle. Pamatujete na hlavolamy, kdy byl obrázek na čtvercové ploše rozsekán a vy jste jej přesouváním čtverečků měli složit? Tak přesně tuhle návykovou mechaniku Pakal využívá, ale o dost kreativněji.

Pakal; foto: komponenty

Pakal (Obsah balení)

zdroj: vlastní

Krabice s deskovkou Pakal obsahuje oboustrannou stupnici pokroku, 9 žetonů cíle, 21 destiček cíle, 4 dřevěné kroužky, 32 průhledných kamenů, 4 hráčské desky, 48 barevných kamenů, 4 oboustranné karty se symboly a česká a slovenská pravidla.

Na herní ploše 4x4 čtverečky, která je pro každého hráče jiná, najdete plánek se symboly překrytými průhlednými a plnými dílky. Jejich stěhováním odhalujete či skrýváte dané obrázky a vaším cílem je, aby na konci vaší práce zůstaly viditelné pouze tři podle zadání. Když jste přesní a rychlí, můžete si vybrat symbol z žetonů pokroku, jenž vás posune po plánku hlouběji do mayské pyramidy směrem k pokladu. Principy deskovky Pakal udržují dobrodruhy neustále v napětí, protože když se vám daří, přidává vám průhledné dílky, takže se pořádně zapotíte, abyste nechtěné obrázky skryli, zatímco slabším hráčům nabízí pomocnou ruku v podobě plných čtverečků. Díky tomu se mohou v pohodě střetnout pařani různých dovedností či různého věku a stejně si deskovku užijí. 

Appka funguje, ale přesýpačky vedou


Jak už jsem naznačil, na každý rébus máte vymezený interval, o jehož měření se stará jednoduchá aplikace v mobilu. Její ovládání je intuitivní, ale moje herní skupina se pro zachování atmosféry rozhodla častěji užívat přesýpací hodiny, ač přesně neodpovídaly časům navrženým autory (45 sekund lehká obtížnost, 35 těžká). V tomto ohledu si můžete zážitek z Pakalu pohodlně upravit svým spoluhráčům na míru. Když časový pres zcela odstraníte a necháte brát žetony třeba jen první dva nebo tři hráče, tak klidně můžete ubrat doporučený věk 8+ na předškolní, pokud jsou děti zvyklé hrát deskovky (vyzkoušeno, při testování nebyl nikdo zraněn :).

Pakal; foto: řešení

Pakal (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Mobilní aplikaci v Pakalu potřebujete pouze na měření času, takže ji můžete vyměnit za přesýpací hodiny či jiný chronometr.

Osobně vnímám Pakal jako příjemně plynoucí a svižný filler, který prozatím uspěl všude, kam jsem jej přinesl. Pro rodiny (nejen) s dětmi se jedná o deskovku, kterou zvládnete do půl hodiny a nebudete jen nutným sparing partnerem svých ratolestí, ale aktivním hráčem. V Pakalu je sice omezená míra interakce (maximálně si ukradnete žeton, po němž touží někdo jiný), ale i tak máte pocit, že jste v dobrodružné honičce za pokladem slavného mayského panovníka až po uši. 

Jak se hraje Pakal – Pravidla


Herní mechaniky deskovky Pakal jsou velmi snadné a přejdou do krve téměř okamžitě. Manuál, který čítá všeho všudy čtyři strany, si přečtete jednou a víckrát jej z krabice nevytáhnete. Během přípravy rozložíte herní plán se stupnicí pokroku, náhodně vyberete příslušný počet žeton pokroku (počet hráčů + 3), vytvoříte sloupeček s žetony cílů, každému hráči přiřadíte jeho herní desku s kartičkou symbolů, načež dostane průhledné (4) a neprůhledné (11) čtverečky ve své barvě. Následně každý zakryje všechny symboly, doplní „skleněnými“ dílky a má svůj osobní rébus hotový.

Pakal; foto: partie Pakal; foto: průhledný kámen

Pakal (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Deskovka Pakal je docela nenáročná na prostor a díky povedeným rámečkům na pohybující se čtvercové kameny vám nebudou utíkat komponenty po stole.

Poté se již hraje na kola probíhající podle stejného mustru. Otočí se destička cílů se třemi obrazci, které se snaží najít každý dobrodruh na své desce tak, aby byly viditelné pouze ony a žádný jiný. Zároveň se spustí odpočet. Pokud to stihne ve vymezeném času, tak okamžitě po dokončení si vybere jeden žeton pokroku z nabídky (jiný, než je na aktuální destičce cíle). Pokud jste po vypršení času vyřešili puzzle správně, posunete se na stupnici pokroku na nejbližší symbol ze získaného žetonu. Když jste hádanku vyřešit nestihli či jste si vzali nepoužitelný žeton, tak můžete vyměnit jeden průhledný dílek za plný (maximálně do počtu dvanácti), čímž se vám mírně sníží obtížnost. Když na stupnici pokroku projdete kolem pochodní, dojde k opačné výměně, čímž se náročnost zvýší.

Takto se jednotlivá kola opakují, dokud některý hráč nedosáhne na stupnici pokroku řádku s lávou, díky čemuž zvítězil (v případě, že jich je tam více, tak vítězí ten, který je blíže hrobce). Nejlepšího dobrodruha určíte do půl hodiny, takže je dost prostoru na případnou odvetu.

Pakal; foto: grafika Pakal; foto: výbava

Pakal (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Titul Pakal zaslouží pochvalu nejen za zpracování komponent, ale také za stylovou grafiku.

Lov pokladů jako souboj mozků


Titul Pakal zkrátka funguje v rámci pohodového a nenáročného hraní na jedničku. Pochválit musím také komponenty, především ty mechanické, kterými se hýbe jedna radost. Možná by bylo vhodné mít více karet se symboly, protože osmici rozložení se bystřejší hráči velmi snadno naučí a budou tak ve výhodě, ale to je jen piha na kráse.

K tématu dobývání mayské hrobky přispívá také stylová grafika, která se odkazuje na zaniklý národ Mayů. K hraní nepotřebujete ani řádek textu, přesto potěší, že pravidla jsou díky distributorovi Albi přeložena do češtiny i slovenštiny. Z mého pohledu je Pakal příjemné překvapení, které uspěje spíše u občasných deskovkářů či v hráčských rodinách, ale neztratí se také u zkušenějších pařanů, pro něž se bude jednat o příjemný filler k odpočinku.

Za poskytnutí recenzní kopie Pakal děkujeme českému distributorovi hry společnosti Albi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Pakal: závěrečné hodnocení


Pakal; recenze

Pakal

Deskové hry

Titul Pakal potěší všechny fanoušky puzzlů, které se musí řešit pod časovým presem. Jednoduchá mechanika dává dost prostoru pro méně i více zkušené hráče, kteří si užijí svižný průběh s regulovanou obtížností. 

Klady

 • Svižná hratelnost
 • Snadná pravidla
 • Logický rychlík pro každého
 • Kvalita komponent

Zápory

 • Menší počet karet se symboly
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB18