Obnovit stránku

PišK.O.rky: Draci vs. jednorožci (RECENZE) – Když kolečka a křížky nestačí

• Autor: Jakub Němec

Jednorožci a draci, pohádkové bytosti, které přitahují pozornost v každém příběhu o souboji dobra a zla. Jedni jsou symbolem čistoty (pokud neprdí duhu), zatímco druzí se snaží sežehnout vše v dohledu (pokud neleží za humny). Právě tyto dva fantaskní druhy se střetnou v nevážné soubojové deskovce PišK.O.rky: Draci vs. jednorožci, která si vás získá roztomilostí a záludností zároveň. Hlava

PišK.O.rky: Draci vs. jednorožci; foto: obal

zdroj: vlastní

PišK.O.rky: Draci vs. jednorožci ve zkratce

  PišK.O.rky: Draci vs. jednorožci

 • Žánr: Karetní
 • Počet hráčů: 2-4
 • Autor: Unstable Games
 • Vydavatel: Unstable Games
 • Distributor v ČR: ADC Blackfire
 • Herní doba: 30-60 minut
 • Doporučený věk: od 8 let
 • Obtížnost dle BoardGameGeek: 1/5
 • Hodnocení BGG (k 16. 10. 2023): 6,5/10

Obsah recenze PišK.O.rky: Draci vs. jednorožci

Ňamňa vs. Raplík


Už z nadpisu je asi jasné, že při hraní titulu PišK.O.rky: Draci vs. jednorožci musíte být připraveni na lavinu roztomilosti. I když se dva znesvářené tábory kočkují, odstraňují si karty z plánu a dělají si naschvály, tak máte svoje i soupeřovy karty tendenci pomuchlat. Grafická stránka si vás získá hned po otevření krabičky a s poťouchlým úsměvem se začtete do krátkého manuálu, abyste rozlouskli, v čem jsou tyhle piškvorky jiné. Odpověď je jednoduchá – místo dvou znaků (kolečko, křížek) máte fantasy zvířátka, která se nesnaží spojit své karty pouze do jednoduchých linií, ale plní také úkoly se složitějšími obrazci.

PišK.O.rky: Draci vs. jednorožci; foto: komponenty

PišK.O.rky: Draci vs. jednorožci (Obsah balení)

zdroj: vlastní

V krabičce s PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci najdete 92 karet, mřížku a pravidla v češtině.

V principu se snažíte splnit obrazce na svých kartách úkolů, které jsou zrakům soupeřů skryté (časem už budete tušit, co se snaží oponent vytvořit, protože vzorců není zas tak moc). V případě prvních partií si zřejmě zvolíte pole o velikosti 3x3, ale jakmile naberete zkušenosti a zorientujete se v akčních kartách draků a jednorožců, tak budou střety jistě probíhat na širším bojišti 4x4. Obě strany epického zápasu jsou mírně asymetrické, protože disponují odlišnými efekty. Obecně jsme se u stolu shodli, že jednorožci jsou spíše defenzívnější a likvidují karty soupeře, zatímco draci spoléhají více na čirou sílu.

Postupem času se naučíte, jaké karty si můžete ze svého balíčku přibrat a můžete tomu přizpůsobit strategii. Samozřejmě promíchání karet zapojuje do hry náhodu, ale většina postav s efekty se vyskytuje v několika kusech, takže čekání na kýžené kouzlo či potvůrku je spíše kratší než dlouhé. Během partie tak ukládáte své karty do sítě 3x3 na podložku, využíváte jejich efekty tak, abyste podpořili své příšerky či zlikvidovali soupeřovy, nebo kouzlíte zvláštními kartami pouze s efekty. Střídáte se v tazích tak dlouho, dokud jeden z vás nesplní tři úkoly, což je většinou hodně těsná záležitost, takže o napětí není nouze. Splnění úkolu navíc znamená odstranění postav plnících daný úkol z plochy, což nabízí příležitost pro soupeře. 

Jak se hraje PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci – Pravidla


Jak již bylo řečeno, v deskovce PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci mají obě strany soupeřů vlastní balíček, který má mírně odlišné vlastnosti. Příprava je tedy více než jednoduchá, zamíchají se příslušné balíčky draků, jednorožců a úkolů, načež si každý hráč vezme startovní pětici karet. Rozloží se herní mřížka (ta je složená v krabičce, takže se má tendenci vlnit, což se dá vyřešit ponecháním mimo insert) a můžete se pustit do boje. O (ne)náročnosti pravidel svědčí fakt, že se veškeré informace vlezly na menší arch papíru a to ještě zásadní plochu zabírají názorné obrázky.

PišK.O.rky: Draci vs. jednorožci; foto: setup

PišK.O.rky: Draci vs. jednorožci (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Příprava i průběh partie patří v PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci k těm jednodušším deskoherním zážitkům.

V zásadě vykládáte jednu kartu a podle její povahy ji buď položíte na mřížku, nebo využijete kouzlo (ve variantě dvou hráčů můžete kouzlit dvakrát za tah). Speciální karty s okamžitým efektem lze dokonce zahrát v soupeřově tahu a zamezit tak některým nebezpečným krokům z jeho strany (třeba tím, že mu kartu zrušíte). To je v podstatě vše, protože vysvětlovat jednotlivé dovednosti postav je zbytečné a velmi snadno je pochopíte přímo v partii.

Nutno podotknout, že PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci se dají hrát ve dvou, třech a čtyřech hráčích, přičemž pro každý počet jsou poupravená pravidla. V mé skupině jsme souboje ve čtyřech vzdali, protože nám tento titul přišel jako dynamická dvojkovka. 

Zajímavá variace na klasickou hru


O grafickém zpracování, které navazuje na jiné tituly ze série Labilních jednorožců, jsem mluvil již na začátku. Z hlediska technického zpracování si postěžuju jen na vlnící se papírovou mřížku, protože v ostatních ohledech můžete očekávat standardní přístup. Možná mohlo být o něco větší písmo, abyste nemuseli mžourat na pidipísmenka, ale nejedná se o žádný zásadní problém.

PišK.O.rky: Draci vs. jednorožci; foto: karty PišK.O.rky: Draci vs. jednorožci; foto: úkoly

PišK.O.rky: Draci vs. jednorožci (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Pomocí karet na ruce plníte v titulu PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci své tajné úkoly.

V malé krabičce s roztomilými draky a jednorožci uvnitř se zkrátka ukrývá příjemná deskoherní jednohubka, která nemá žádné dalekosáhlé ambice. Funguje velmi dobře jako filler, který vezmete všude s sebou a zahrajete si jej v podstatě s kýmkoliv, protože piškvorkový princip s několika efekty navíc opravdu není těžké pochopit. PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci netlačí nijak zásadně na strategickou pilu a občas se partie zvrhne v duchaprostou přeplácávanou na čtvrt hodiny, ale jindy v natahovanou hodinovou přetlačovanou s pravidelně pročišťovanou mřížkou pomocí kouzel. Když od PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci nebudete čekat zázraky a budete je vnímat jako způsob ukrácení času, tak se u ní můžete překvapivě dobře pobavit.

Za poskytnutí recenzní kopie PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci děkujeme českému distributorovi hry společnosti ADC Blackfire.

• Zdroje: Vlastní

Recenze PišK.O.rky: Draci vs. jednorožci: závěrečné hodnocení


PišK.O.rky: Draci vs. jednorožci; recenze

PišK.O.rky: Draci vs. jednorožci

Deskové hry

Titul PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci je jednoduchou karetní hrou, která přináší zajímavou variaci na tradiční „kolečko-křížek“ díky efektům karet. Když k ní přistoupíte jako k nenáročné zábavě, může vás dobře pobavit.

Klady

 • Snadná pravidla
 • Odlišná hratelnost jednotlivých stran
 • Grafické zpracování
 • Přenosnost

Zápory

 • Rozháranost partií
 • Vlnící se mřížka
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB19