Obnovit stránku

Pivní hra (RECENZE) – Kvízové soupeření nad tekutým chlebem

• Autor: Jakub Němec

Pivo lze bez větších sporů označit jako náš národní nápoj, jehož tradice sahá daleko do historie. Není tedy divu, že tekutý chléb se vaří v každém, byť nejzapadlejším koutu naší republiky. Ani nejzarytější fanoušci chmelového moku tedy nemohou mít kompletní přehled o pestré nabídce piv a mají k dispozici zdánlivě nekončící příliv nových chuťových zážitků. O svých znalostech v oblasti ležáků, alů, stoutů či ovocných piv se mohou přesvědčit v kvízové Pivní hře.

Pivní hra; foto: obal

zdroj: vlastní

Pivní hra ve zkratce

  Pivní hra

 • Žánr: Kvízová hra
 • Počet hráčů: 2–6
 • Autor: Jiří Lízner, David rozsíval
 • Vydavatel: Albi
 • Distributor v ČR: Albi
 • Herní doba: 30+ minut
 • Doporučený věk: od 18 let
 • Obtížnost dle BoardGameGeek: nehodnoceno
 • Hodnocení BGG: nehodnoceno

Obsah recenze Pivní hra

 1. Co Čech, to štamgast? Odborníci se zatetelí blahem
 2. Jak se hraje Pivní hra – pravidla
 3. Příjemně žíznivý zážitek
 4. Recenze Pivní hra: závěrečné hodnocení

Co Čech, to štamgast? Odborníci se zatetelí blahem


Pozor, při čtení této recenze můžete dostat chuť na pivo!

Již v úvodu jsem jasně naznačil, na koho směřuje původní česká kvízová deskovka Pivní hra. Jedná se především o znalce zlatavého moku, jejichž rozlišovací znalosti jdou daleko za hranice tradičního dělení desítka a dvanáctka a určitě zde nepokvete pšenka fanouškům chlastacích her. Pivní hra totiž není prvoplánově povrchní a nespoléhá na pití většího množství alkoholu. Naopak nabízí širokou škálu otázek a informací nejen o vlastnostech chmelových laskomin, jako je stupňovitost, množství alkoholu či pivní typ, ale také o jejich původu a řadu zajímavostí nejen z prostředí pivní kultury.

Pivní hra; foto: komponenty

Pivní hra (Obsah balení)

zdroj: vlastní

Deskovka Pivní hra obsahuje 118 karet piva, 8 pivních podtácků s jednotlivými disciplínami, přehled kol, 5 karet pořadí, 2 přehledové karty bodování, 12 karet sázek, 80 plastových žetonů ve 2 hodnotách a pravidla.

Mnohé by mohl překvapit důraz na serióznost pojetí jednoduché kvízovky, ale stejně jako u jiných titulů tohoto žánru se vedle zábavy také dost poučíte. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že krabici nápadně připomínající plechovku lze vnímat také jako atlas české pivní turistiky plný zajímavých tipů na degustační výlety. Vedle znalostí se v Pivní hře uplatní také schopnost dedukovat, odhadovat a hodnotit úroveň soupeře, protože si na něj můžete vsadit. Právě poslední jmenovaná mechanika zisku vítězných bodů nejčastěji zatočí s bojem o pořadí, protože i relativní začátečník si nahrabe body na zkušenějších kolezích. 

Jak se hraje Pivní hra – Pravidla


Základní rámec Pivní hry se drží zavedeného mechanismu kvízových her – odpovídáte na předem dané otázky, které najdete na kartách. Autoři deskovky o zlatavém moku ovšem pojali originálně zadávání těchto dotazů. Soutěžíte v osmi kategoriích (hořkost, obsah alkoholu, rok zprovoznění pivovaru, stupňovitost, tipování, lokace pivovaru, pivní styl, kvízová otázka), jež jsou vypsány na stylových podtáccích. Jakmile je na tahu aktivní hráč, otočí podtácek, vezme si pět horních karet z hromádky a řeší je dle zadání.

Pokud se jedná o seřazování, tak musíte k předem připravené stupnici 1-5 přiřadit správně karty, načež je otočíte, abyste vyhodnotili svou úspěšnost. Výjimku tvoří kvízová otázka, u níž musíte vybrat jednu ze čtyř možností, a dále otázka na místo lokace pivovaru, kdy musíte u každé z pěti karet vyřknout sídlo právě držených piv. Jakmile dle přehledné tabulky vyhodnotíte zisk, případně ztrátu bodů, předáte pozici aktivního hráče po směru hodinových ručiček. Pivní hra pokračuje tak dlouho než se odehrají tři (pro 5-6 hráčů), resp. čtyři (2-4 hráči) kola.

Pivní hra; foto: seřazení

Pivní hra (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Bez azylu naší oblíbené hospůdky by se Pivní hra recenzovala těžce. Pravidla jsou ovšem natolik snadná, že několik orosených sklenic moku nemohou být při hraní na překážku.

Již dříve jsem naznačil, že body můžete získat i v pozici sledujícího, protože si můžete na aktivního hráče vsadit. Pokud budete konzervativní, tak žádné zásadní příjmy nečekejte. Pokud však bezchybně odhadnete soupeře s velkými znalostmi, můžete získat až šest bodů (v případě, že vyjde tip na všechny správné odpovědi). Tato mechanika nemusí sedět zarytým pivařům (stejně jako tipovací otázky mimo svět zlatavého moku), kteří si pouze chtějí dokazovat své znalosti, ale v přátelském kruhu příjemně odlehčuje mozkopivní zápolení. 

Příjemně žíznivý zážitek


Před samotným hodnocením deskovky musím čtenáře upozornit, že bez orosené sklenice po ruce se Pivní hra podstupuje velmi těžko. Při hraní „na sucho“ totiž exponenciálně roste chuť na tekutý chleba, která se časem stane až obsedantní (předpokládám, že nepivaři po této kvízovce nesáhnou). S každou další odhalenou kartou totiž potkáváte staré známé chuťové zážitky nebo pouštíte na procházku degustační fantazii u neprobádaných zástupců herní pivotéky. A že si sládci s názvy svých piv vyhráli – Coura, Svižný Emil, Nebíčko, Cherry Pussy, UrBier 1560, Exorcist či Reichstag Rotejohannisbeere jsou jen zlomkem překvapení uvnitř tubusu s Pivní hrou. Autoři si totiž dali velkou práci se zjišťováním reálií tuzemské pivní scény a převedli je do své hry.

Pivní hra; foto: karty

Pivní hra (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Pivní hra je hlubokou studnicí inspirace pivní turistiky.

Karty jsou informačně bohaté, ale ne na úkor přehlednosti. Vyčetl bych jim jen relativní měkkost, která však není průběhu hry na překážku. I další komponenty se dají hodnotit pozitivně, především pro svou pivní grafiku. Titul Pivní hra míří na relativně úzký kruh zarytých pivařů, kteří navíc mají touhu otestovat své znalosti, ale v tomto prostředí zafunguje na jedničku. Tento projekt najde uplatnění také jako kartotéka nápadů pro degustační výlet, který ocení nejeden milovník chmelového moku.

Za poskytnutí recenzní kopie Pivní hry děkujeme českému vydavateli a distributorovi hry společnosti Albi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Pivní hra: závěrečné hodnocení


Pivní hra; recenze

Pivní hra

Deskové hry

Kvízový titul Pivní hra otevírá brány všem fanouškům zlatavého moku, kteří si chtějí nejen porovnat své znalosti, ale zároveň se o svém oblíbeném nápoji něco dozvědět. Zabaví ovšem každého „lidového“ znalce tekutého chleba, který chce prověřit svůj odhad a úsudek, případně štěstí v sázení na vědomosti druhých. 

Klady

 • Přehled české pivní scény
 • Funkční kvízový mechanismus
 • Zisk bodů i mimo tah

Zápory

 • Někomu nemusí sedět tipování a sázení
 • Nic pro abstinenty :)
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB13