Obnovit stránku

Rallyman GT (RECENZE) – Jízda na hraně možností

• Autor: Jakub Němec

Dlouho český deskoherní trh čekal na pořádnou závodní hru, až nakonec přišly dvě v jednom kvartále od jednoho vydavatele. Karetní Heat trhá žebříčky popularity, ale v jeho stínu by neměl zůstávat kostkový Rallyman GT, na nějž se podíváme v dnešní recenzi.

Rallyman GT; foto: obal

zdroj: vlastní

Rallyman GT ve zkratce

  Rallyman GT

 • Žánr: Závodní strategie
 • Počet hráčů: 1–6
 • Autor: Jean-Christophe Bouvier
 • Vydavatel: Holy Grail Games
 • Distributor v ČR: ADC Blackfire
 • Herní doba: 45–60 minut
 • Doporučený věk: od 14 let
 • Obtížnost dle BoardGameGeek: 2,21/5
 • Hodnocení BGG (k 8. 12. 2022): 7,3/10

Obsah recenze Rallyman GT

 1. Strategická příprava na okruhu
 2. S velkou rychlostí přichází drsnější karamboly
 3. Jak se hraje Rallyman GT – Pravidla
 4. V zajetí rychlosti
 5. Recenze Rallyman GT: závěrečné hodnocení

Strategická příprava na okruhu


Závody cestovních vozů GT (Gran Turismo) lákají nejen na nablýskané karosérie exkluzivních vozů, ale také na adrenalinově vysokou rychlost a z ní plynoucí nebezpečné situace na trati. Všechny tyto pocity se snaží zprostředkovat desková hra Rallyman GT. Pohyb vašeho vozidla ovládáte pomocí kostek, s jejichž pomocí si naplánujete pohyb po dráze a následně s nimi hodíte, abyste zjistili, jestli vaše schopnosti odpovídají zvolené strategii.

Rallyman GT; foto: komponenty

Rallyman GT (Obsah balení)

zdroj: vlastní

Krabice s Rallyman GT obsahuje pravidla, 12 přístrojových desek, 6 karet pilotů, 31 oboustranných dílů tratě, díl zastávky v boxech, ukazatel kola, sáček na žetony poškození, 42 žetonů poškození, 160 žetonů soustředění, 48 ukazatelů rychlosti, 6 vozů a 11 kostek.

Na deskovce autora Jean-Christopha Bouviera se mi nejvíce líbí, že můžete volit mezi opatrným a riskantním přístupem, přičemž oba jsou validní cestou k tomu, jak dohnat, případně předjet soupeře. Před samotným hodem totiž vyskládáte kostky rychlostí (každá kostka obsahuje jednu hodnotu rychlosti řazení a 1-2 symboly rizika), setrvačnosti a brzdění tak, abyste co nejhladčeji a nejefektivněji kroužili zatáčky a míjeli soupeře. Následně můžete házet po jedné kostce a přestat v momentě ohrožení (sbírání symbolů rizika), nebo hodit všemi zvolenými kostkami najednou, simulovat tak jízdu na plný plyn a doufat ve štěstí. Díky tomu nechybí v partii napětí a závodníci na chvostu jsou nuceni do odvážnějších manévrů.

Do svých taktických úvah musíte započítat nejen mechaniku řazení, ale zároveň nebezpečnost zatáčky, pozici soupeřů na trati před vámi (nebo uvažovat, jak znepříjemnit situaci ostatním), poškození svého vozu (s možností zajetí do boxu) a počasí. Díky tomu si v Rallyman GT užijete komplexní zážitek za volantem svého supersportu, ale bez zbytečně složitých pravidel (zvládnou i desetiletí a po pár kolech i hráči s menšími zkušenostmi). Díky komponentům absolutně bez textů se stačí naučit několik symbolů a můžete se pustit do partie. A to až v šesti lidech, kdy je na dráze příjemná tlačenice. 

S velkou rychlostí přichází drsnější karamboly


V deskovce Rallyman GT se naštěstí nemůžete úplně rozsekat nebo nabourat ostatní, ale jízda na hraně možností s sebou samozřejmě nese větší riziko (společně s bonusovými žetony soustředění řešící problematické kostky v dalším průběhu). Tím spíš když se chováte jako šílenec v nepřehledných úsecích, kde je nutný spíše zodpovědný přístup se snížením rychlosti. Když to s rizikem přeženete (počet symbolů na kostkách dle vašeho vozu, případně symboly na trajektorii v zatáčkách mimo ideální stopu), ztratíte kontrolu a buď skončíte ve smyku, nebo úplně mimo trať. Na základě náročnosti úseku si nalosujete míru poškození (omezení kostek), způsobíte vyvěšení žluté vlajky v úseku nebo změníte počasí.

Rallyman GT; foto: plánování

Rallyman GT (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Pohyb po trati v Rallyman GT zastupují kostky, jež pak musí být vstřícné vašim smělým plánům.

Neustále se bavíme o odvaze každého jezdce, která se nese jako leitmotiv celou partií. Paradoxem titulu Rallyman GT může být fakt, že až nečekaně často uspějí konzervativní jezdci, kteří riskují minimálně. V našich testovacích partiích jsme neustále šponovali svoje jezdecká ega a dokazovali si svou závoďáckou nadvládu, takže jsme často končili v kačírku kolem tratě sledujíce opatrné a přesně řídící kolegy projíždějící cílovou páskou. Na druhou stranu se kamarádovi neustále riskantně házejícímu podařilo s omlácenou dýmající rachotinou vidět šachovnicový praporek o tři kola dříve než nám ostatním. V tomto ohledu funguje Rallyman GT velmi dobře.

Mírně zklamaný jsem jen z pojetí zajíždění do boxu, které při obětování jednoho kola v podstatě odstraní všechna poškození a ještě umožní vyměnit pneumatiky bez nějaké výraznější překážky (co třeba nezdar mechaniků?). Ovšem chápu, že Rallyman GT má být především o závodění, takže návštěva boxů je pouze forma trestu/pokárání/zdržení, aby dostali políček neopatrní blázni za volantem. Pocity z průběhu jízdy jsou ovšem skvělé a přemýšlení nad agresivitou jízdy ve spojitosti s nejistým hodem kostkami parádně napínavý, díky čemuž se vám zprostředkují adrenalinové a euforické pocity jako riskujícímu profesionálovi na dráze. 

Jak se hraje Rallyman GT – Pravidla


Základní principy titulu Rallyman GT vysvětlíte i méně zběhlému hráči do několika minut, mnohem déle trvá, než hráči objeví plný potenciál kostek, především brzdění a setrvačnosti. Jakmile se vám core mechanismus dostane do krve, je Rallyman GT už jen o radosti ze závodění. Na začátku partie si vyberete svůj vůz a vezmete si příslušné karty přístrojových desek a žetony rychlostí. Poté přijde na řadu časově náročné, ale velmi kreativní tvoření trati z šestiúhelníkových dílků. Můžete zvolit jednu z osmi navržených tras, ale vlastní podnik nese kouzlo nečekaných situací.

Rallyman GT; foto: tratě Rallyman GT; foto: rozložení

Rallyman GT (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Během přípravy partie Rallyman GT zabere nejvíce času sestavení závodní dráhy. Na druhou stranu se nemusíte držet pouze předpřipravených návrhů a vymyslet si vlastní.

Jakmile určíte pořadí hráčů na startu, můžete vyrazit směle vpřed. Naplánujete si svou trajektorii podle dostupných kostek a následně se rozhodnete, zda konzervativně budete házet jednou po druhé a v případě rizika přestanete ukončením tahu, nebo se rozhodnete vsadit na štěstí a rozkutálíte všechny kostky (jak bylo popsáno již dříve v recenzi). Poté vyhodnotíte možné postihy na základě padnutých symbolů nebezpečí, umístíte u svého vozidla žeton poslední rychlosti (s opačnou barvou, než je kolo, abyste nehráli znovu) a předáte otěže dalšímu hráči v pořadí. To se určuje na základě rychlosti (rychlejší hraje dříve), resp. pozice na trati, což přináší další strategickou rovinu (skončit dřív, abych v dalším kole začínal?). Tah může být ukončen také zablokováním vašeho vozidla, když nemáte místo k projetí.

Během pohybu po trati je nutné hlídat limity zatáček, protože jimi nemůžete proklouznout v příliš velké rychlosti. K tomu se hodí především kostky brždění, jimiž házíte společně s kýženou rychlostí. Vedle řadících a brzdících kostek máte k dispozici kostky setrvačnosti, s nimiž udržíte aktuální rychlost. Na každé kostce jsou zastoupeny symboly rizika, které způsobí problém po překonání limitu na aktuální přístrojové desce. Nejdříve zjistíte, zda jste se dostali do smyku, nebo ven z trati, což označíte příslušným symbolem k autu. Poté musíte vyhodnotit, v jakém pásmu trati se nacházíte a jakou jedete rychlostí, abyste zjistili postih. V kritických momentech při postupném házení lze využít jako náhradu žetony soustředění získané za riskantní jízdu s jedním hodem všemi kostkami.

Rallyman GT; foto: přístrojová deska

Rallyman GT (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Čistý design přístrojové desky v Rallyman GT nahrává přehlednosti.

Nejčastěji se vám poškozením vozu budou ubírat kostky, jež můžete vrátit zpět zajetím do boxů. Zde si také vyměníte pneumatiky při změně počasí (to se mění také v rámci tažení z pytlíku postihů). Obojí aktivita stojí hráče drahocenný čas – při pouhé výměně pneumatik musíte znovu nastartovat (rychlost nula), zatímco při opravách vynecháváte jedno kolo podobně jako při vyjetí z trati (označení 00).

Takto se hráči střídají tak dlouho, dokud jeden z nich neprotne cílovou pásku a neovládne zdejší trať. Vedle základní hratelnosti si zkušení hráči mohou okořenit partii pomocí mechaniky letmého startu (zařazení dvojky z neutrálu) nebo otáček v červeném, což vlastně simuluje jízdu ve smyku při plné rychlosti. Pokud chcete potrénovat svou jízdu, můžete využít také modul pro jednoho hráče fungující jako time attack varianta. 

V zajetí rychlosti


Partie v Rallyman GT probíhají svižně a patří k tomu zábavnějšímu, co jsem letos dostal na stůl. Především možnost riskování či konzervativní jízdy se mi vyloženě zaryl pod kůži. Pocit opravdového závodění umocňuje grafická stránka titulu, díky níž máte celou trasu jako na dlani s maximální přehledností. Pochválit lze také funkční přístrojové desky, u nichž jsem jen chvilku musel řešit jejich variantu do sucha a do mokra (odlišují je jen vzorky pneumatik). Během hraní nemusíte číst ani řádek textu, protože autor Rallyman GT vyřešil vše pomocí jasně pochopitelných symbolů. Pokud by vám něco nebylo jasné, můžete nahlédnout do manuálu v češtině (překlad v gesci vydavatele ADC Blackfire). Jediný stesk tak směřuje k modelům plastových autíček na trati, které mohly být hezčí.

Rallyman GT; foto: autíčka

Rallyman GT (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Figurky aut jsou v Rallyman GT praktické, ale mohly být detailnější. Možná jsem však moc rozmazlený přístupem posledních let.

Celkově ovšem dostanete v Rallyman GT velmi povedenou závodní deskovku, v níž můžete naplánovat strategii své jízdy, řešit nečekané situace a riskovat, co hrdlo ráčí. Velkým plusem je modulární plán tratě, který si můžete vyskládat do všelijakých podob a zkoušet, co váš řidičský um dokáže zvládnout. Nejvíce jsme si užívali závodění v plném počtu šesti lidí, i když musím přiznat, že tím pádem dojde na relativně delší prostoje, což ovšem vykupuje „chaos“ přímo na vozovce. Možná jste se již nechali zlákat kouzlem titulu Heat, ale Rallyman GT by neměl zůstat v jeho stínu. Je jiný, spoléhá na odlišné mechaniky, ale na zábavnosti nijak neztrácí.

Za poskytnutí recenzní kopie Rallyman GT děkujeme českému distributorovi hry společnosti ADC Blackfire.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Rallyman GT: závěrečné hodnocení


Rallyman GT; recenze

Rallyman GT

Deskové hry

Titul Rallyman GT sází na ochotu hráčů riskovat či jet opatrně. V obou případech rozhodují o jeho osudu kostky, s nimiž si naplánuje postup a pak se jej snaží naplnit. Závodění zde příjemně plyne a zvládne jej téměř každý, kdo se nezalekne originálního zpracování řazení rychlostí. 

Klady

 • Různé styly jízdy s ohledem na risk
 • Mechanika zrychlování pomocí kostek
 • Pohyb po trati a její nástrahy
 • Modulární plán
 • Jednoduchá a přehledná symbolika
 • Soupeři nejsou ohroženi jízdou jiných

Zápory

 • Návštěva boxů až moc hladká
 • Figurky autíček mohly být hezčí
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB19