Obnovit stránku

Ready or Not (RECENZE Early Access) – Nový nástupce kultovní série SWAT?

• Autor: Ondřej Zeman

Na vlastní kůži jsme si v taktické střílečce Ready or Not od vývojářů z VOID Interactive vyzkoušeli, jaké to je být členy SWAT týmu. Zda jsou pozitivní ohlasy hráčů a kritiků oprávněné, nač tento titul aktuálně sází a v čem naopak podle nás tkví jeho slabina, vám povíme v naší recenzi předběžného přístupu.

Ready or Not; screenshot: cover

zdroj: VOID Interactive

Ready or Not (RECENZE Early Access PC) – Obsah článku

 1. Ready or Not ukazuje, že nikomu nelze věřit
 2. AI vám tu dokáže slušně vzdorovat
 3. Jedním z klíčů k úspěchu je správně zvolená výstroj
 4. Chcete nemilosrdnou FPS kráčející ve stopách SWAT? Ready or Not je perfektní volba
 5. Recenze Early Access Ready or Not: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Ready or Not PC

Ready or Not ukazuje, že nikomu nelze věřit


Na herním trhu jsou různé typy her. Většina se však snaží zavděčit všem, protože přístupnost často prodává více než vysoká náročnost. Obdobně jako bezpočet jiných autorů se tvůrci Ready or Not rozhodli, že se vydají dosti odlišným směrem. Jejich dílo je v podstatě simulátorem speciální jednotky, do jejíhož člena se v rámci kampaně pro jednoho hráče máte možnost převtělit. Vaším revírem je metropole Los Suenos, která v současnosti obsahuje celkem osm míst, na něž se lze s jednotkou extrémně vycvičených jedinců vydat. Ve slušné škále lokací najdete hnízda bezdomovců, čerpací stanice, farmy nebo opravny aut, kde se v nočních hodinách zaměstnanci věnují prodeji drog.

Ready or Not; gameplay: akce

zdroj: vlastní

Občas jediný výstřel rozhodne o vaší budoucnosti.

Hodně dlouho jsem přemýšlel nad tím, kam se vydat nejdříve. Nakonec to u mě vyhrálo doupě lidí bez domova. Myslel jsem si totiž, že právě oni budou tím nejjednodušším cílem. Více jsem se snad plést nemohl. I když dům plný bezdomovců vypadal na první pohled jako něco, co se dá lehce smáznout, velmi rychle jsem zjistil, že než tuhle akci dokončím, ještě uplyne mnoho vody. Hlavním důvodem, proč tomu tak bylo, byl fakt, že budovu neokupovala sebranka úplných nemehel nemajících do čeho píchnout, ale borci se zbraněmi, které se neobávali použít proti mé skupině. Jejich výskyt byl navíc vždy definován náhodou. Žádný průchod tím pádem nebyl stejný, což mi zcela znemožnilo plně se opřít o mé předchozí zkušenosti a zážitky.

Celé místo bylo navíc prošpikované pastmi všeho druhu, takže postup byl oproti jiným taktickým hrám, jež jsem mohl v minulých letech hrát, dosti pomalý. Na každém kroku tu prostě záleželo a vykopávání dveří nebylo vždy tou nejlepší taktikou. Důvěru jsem postupem času neztratil pouze v uzavřená vrátka, ale také v obyvatele jednotlivých destinací. Nejvíce mě asi poznamenala zkušenost s nevinně vypadající blondýnkou. Ta se nejprve tvářila jako oběť, jen proto, aby následně mohla zaběhnout do chodbičky, vytáhnout pistoli a řádně mě s ní osolit. Po jisté době jsem se kvůli takovým zážitkům stal dosti nekompromisní postavičkou nebojící se po svých protivnících bez většího ostychu střílet a mířit jim rovnou na hlavu. Ready or Not totiž často pracuje s myšlenkou zabij, nebo zemřeš.

Ready Or Not - Almost

zdroj: vlastní

Falešní civilisté dokáží v Ready or Not občas nepříjemně překvapit.

Ve výsledku jsem se v doupěti bezdomovců zasekl na pěkné tři hodinky. Možná jsem měl smůlu, nebo mi to prostě nešlo. Ale jeho zdolání mi dalo celkem zabrat, a to byl pouhý začátek mého divokého dobrodružství v čele zásahové jednotky. Následovala řada dalších situací, jež jsem zvládal už o něco lépe než tu počáteční. Času jsem však nakonec v Ready or Not utopil až překvapivě hodně. Na to, že se jedná o předběžný přístup, nabízí obsah, který mu může leckterá jiná taktická akce pouze závidět. Tvůrci navíc na celku pracují, takže se člověk nemusí bát, že by se v následujících měsících nudil.

AI vám tu dokáže slušně vzdorovat


Nepřátele, se kterými jsem se v jednotlivých lokacích střetával, tu nevede žádný geniální hráč, nýbrž umělá inteligence. Ta své svěřence ve hře prezentuje jako živé bytosti, které jsou vyloženě překvapeny z toho, co se kolem nich děje. Přestože jsem občas střílel dosti divoce, nikdy jsem nenarazil na situaci, že by se celý dům seběhl a vyvstala situace z klasických FPS her. Namísto toho většina protivníků hrála pěkně za sebe. Schovávali se v uzavřených místnostech a reagovali na podněty jen minimálně. Prostě takový klasický člověk, jemuž v jednu ráno rozrazí dveře hoši v černém a začnou s křikem prohledávat jeho barák.

Ready or Not; gameplay: důkaz

zdroj: vlastní

Pachatelé po sobě zanechávají různé předměty. Vždy se však jedná o důkazy.

Osoby vyzbrojené nějakou tou zbraní tu i přes svůj ospalý nástup představují velmi efektivní střelce. Všechny střety jsou tím pádem vcelku náročné, a ne vždy z nich bez správného promyšlení celé akce vyjdete bez toho, aby to některý z vašich hochů schytal. Sám jsem nejednou padl s kulkou v zádech, nebo si ji byl nucen vytahovat. Hra naštěstí nepracuje ve většině případů s myšlenkou jedna kulka, jeden mrtvý, takže z těch menších škrábanců se hlavní postava vždy může vyléčit obvazy, jež má stále při ruce. Nesmí se ovšem jednat o příliš velké poškození, jelikož jakmile vás protivník střelí třeba do hlavy, nebo aktivujete nášlapnou bombu, celou misi si pěkně zopáknete od začátku s tím, že hra rozdá karty úplně jinak, než jste měli možnost vidět před smrtí.

Jedním z klíčů k úspěchu je správně zvolená výstroj


To, zda přežijete, či naopak zemřete, často ovlivňuje to, jakou výstroj své postavě před misí nasadíte. Při specifikování výzbroje, již si vezmete na misi, lze vybírat hlavní a sekundární zbraň, taktický předmět, granáty a jednorázovou pomůcku. Škála smrtících nástrojů je v Ready or Not rozsáhlá. K dispozici je speciální jednotce dáno šest útočných pušek, trojice samopalů a tři brokovnice. Vybírat si je tím pádem z čeho. Záložní zbraně tu představuje pouze sedm pistolí, které lze vzít do kombinace s balistickým štítem. Autoři počítají s tím, že ne každému tento formát sedí, a tak namísto něj můžete vzít do akce beranidlo, malou brokovnici, nebo zrcadlovou pistoli, ideální po průzkum místnosti bez toho, abyste do ní vůbec vstoupili.

Ready Or Not - Farm

zdroj: vlastní

Při nočních misích se bez správného vybavení neobejdete.

Sekundární výstroj, mezi níž bych zařadil třeba granáty a výbušniny, při hraní řešíte středně. Užíváte je, ale není to vyloženě to, co by rozhodlo, zda přežijete, nebo padnete za vlast. Zásadnější je volba zbroje, jíž na sebe nahodíte. Ti nejodvážnější se mohou vydat proti dobře vyzbrojeným nepřátelům bez vesty a helmy. Vzhledem k náročnosti to ale není nejlepší nápad. Ideální volbou je lehká vesta s helmicí, která vás příliš nezatíží, je tu ovšem i alternativa v podobě těžšího vybavení, díky němuž přežijete více zásahů než bez něj. Možností, jak upravit postavu, tu je opravdu hodně, nebránil bych se však třeba rozšíření škály zbraní, tak uvidíme, co předběžný přístup přinese.

Chcete nemilosrdnou FPS kráčející ve stopách SWAT? Ready or Not je perfektní volba


Tématika speciálních jednotek byla naposledy efektivně uchopena FPS Rainbow Six Siege. Od té doby k nám skutečně kvalitní projekt zabývající se touto myšlenkou nedorazil. A popravdě ani zmíněné RSS nebylo pro řadu hráčů tím, co chtěli, protože nenabízelo kvalitní formát pro jednotlivce. Ready or Not nedávno vstoupilo do předběžného přístupu a už nyní bych se nebál říct, že je to právě ta hra, na kterou bezpočet lidí tolik let tak bezútěšně čekalo.

Ready or Not; gameplay: výstroj

zdroj: vlastní

Nastavit toho své postavě můžete relativně hodně. Ideální je sladit se s ostatními členy týmu.

Fanouškům taktických stříleček tento výtvor nabízí detailní pohled na to, jak může fungovat velitel policejního týmu během náročné akce. Komplet se vyznačuje vysokou náročností, nemalou dávkou nepředvídatelnosti a na FPS nebývalou mírou znovuhratelnosti. No řekněte sami, kolik takto laděných projektů vám pokaždé nabídne něco nového? Pokud jde o nedostatky, hlavním problémem Ready or Not je v současnosti technická stránka, tedy přesněji řečeno bugy. Není jich tu však mnoho, takže se po většinu času nebude jednat o nic, co by vám mělo dělat vrásky na tváři.

• Zdroje: Vlastní


Ready or Not (RECENZE Early Access)


Závěrečné hodnocení

FPS Ready or Not vyvíjí a vydává společnost VOID Interactive. Titul vychází 17. 12. 2021 v předběžném přístupu na PC bez české lokalizace.

Ready or Not; recenze

Ready or Not

DOPORUČUJEME HNED: Taktická střílečka Ready or Not vstoupila do předběžného přístupu v plné síle. Už nyní ve své podstatě nabízí více obsahu než většina vyšlé konkurence, a to je něco, s čím je třeba pracovat. Jestliže patříte mezi fanoušky tohoto nepřístupného žánru, není tu příliš proč otálet.

Klady

 • Vysoká náročnost
 • Propracovaná prostředí
 • Pestrá škála situací
 • Řada možností, jak se vyzbrojit

Zápory

 • Pro někoho vyšší náročnost
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Ready or Not PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7/8.1/10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-4430 / AMD FX-6300 Intel Core i5-7600K / AMD Ryzen 5-1600
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 960 2GB / AMD Radeon R7 370 2GB Nvidia GTX 1060 6GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 8 GB
Pevný disk 50 GB 50 GB

• Zdroj: Steam (18. 1. 2022)

S jakým herním PC na Ready or Not?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX2060

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060

Alza BattleBox Core RTX3070 Ti Quiet

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Core RTX3070 Ti Quiet

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB23