Obnovit stránku

Rychlé šípy – Duel (RECENZE) – Karetka pro šípáky i plantážníky

• Autor: Jakub Němec

V českých luzích a hájích, nebo spíše v pražských uličkách, má pojem Stínadla nádech příjemně temného tajemna, které se snaží hrdinové vymyšlení Jaroslavem Foglarem vyřešit. Vedle místních Vontů se musí popasovat s Bratrstvem kočičí pracky, přičemž právě tento věčný spor se stal předmětem soubojové karetky Rychlé šípy – Duel.

Rychlé šípy – Duel; foto: obal

zdroj: vlastní

Rychlé šípy – Duel ve zkratce

  Rychlé šípy – Duel

 • Žánr: Karetní, soubojovka, pro dva
 • Počet hráčů: 2
 • Autor: Petr Vojtěch
 • Vydavatel: Albi
 • Distributor v ČR: Albi
 • Herní doba: 10 minut
 • Doporučený věk: od 7 let
 • Obtížnost dle BoardGameGeek: zatím nehodnoceno
 • Hodnocení BGG (k 24. 2. 2023): zatím nehodnoceno

Obsah recenze Rychlé šípy – Duel

 1. Bublina vám ukáže!
 2. Jak se hraje Rychlé šípy – Duel – Pravidla
 3. Záhada nejen hlavolamu
 4. Recenze Rychlé šípy – Duel: závěrečné hodnocení

Bublina vám ukáže!


Komiks Jaroslava Foglara Rychlé šípy bezesporu patří do pokladnice české popkultury, protože ovlivnil řadu generací svými příběhy, z nichž vynikají především výlety do Stínadel za odhalením tajemství Jana Tleskače a jeho ježka v kleci. Odvěcí nepřátelé správňáků nebyli jen záhadní Vonti, ale také obskurní spolek mládežníků jménem Bratrstvo kočičí pracky. Právě do těchto reálií zasadil soubojovou karetku Rychlé šípy – Duel její autor Petr Vojtěch. Jeden z hráčů se chopí pověstných Rychlých šípů, v jejichž řadách je vedle pětice Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka také jejich věrný pes Bublina, zatímco druhý se postaví na záporáckou stranu Bratrstva, v němž vystupuje trio Dlouhé Bidlo, Štětináč a Bohouš.

Rychlé šípy – Duel; foto: komponenty

Rychlé šípy – Duel (Obsah balení)

zdroj: vlastní

Titul Rychlé šípy – Duel obsahuje 64 karet a česká a slovenská pravidla.

Od prvopočátku je jasné, že si obě strany nic nedarují a snaží se získat o Stínadlech co nejvíce informací, aby ve svém klání zvítězili. V průběhu svižné partie na tři kola se přetahujete o karty tajemství, včetně samotného ježka v kleci, které mají různou bodovou hodnotu. Na konci hry vítězné body sečtete a tím se určí, kdo se stal úspěšnějším lovcem záhad. Obě party mají k dispozici mírně odlišné karty, ale nečekejte žádné asymetrické soupeření se zcela odlišnou taktikou. Spíše se naladíte na vlnu obou skupin a snažíte se přechytračit soupeře, abyste přetáhli hromádku s odměnou na svou stranu.

Ačkoliv v krabičce najdete jen 22 karet pro každý spolek a mechaniky karetky Rychlé šípy – Duel jsou poměrně jednoduché, můžete rozjet relativně důmyslnou strategickou bitku s mnoha nečekanými a často podlými tahy. Souboj v uličkách Prahy si užijete o to více, pokud reálie Foglarových příběhů znáte. Z karet ilustrovaných Jiřím Grusem na vás dýchne nostalgická atmosféra, která musí pohnout i člověkem, který o „šípácích“ nikdy neslyšel. Ale pro fanoušky bude zážitek pochopitelně umocněn o další emoce a sám musím přiznat, že když jsem poprvé viděl vontské špendlíky, Široka či deník Jana Tleskače, tak jsem se propadl zpátky do dětských let, kdy jsem dobrodružství Rychlých šípů doslova hltal.

Rychlé šípy – Duel; foto: ruka

Rychlé šípy – Duel (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Parta Rychlých šípů zatočí s každým… ale ne v této karetce, kde má Bratrstvo kočičí pracky dost nástrojů proto, aby hrdiny udolalo.

Jak se hraje Rychlé šípy – Duel – Pravidla


Už jsem výše zmínil, že principy karetky Rychlé šípy – Duel vás nijak nevaří. Po první partii si budete jisti v kramflecích a začnete přemýšlet, jak by se daly karty jednotlivých stran dobře nakombinovat. Stoprocentní recept na úspěch zde ovšem neexistuje, protože musíte reagovat na svého soupeře a měnící se odměny, čímž vás titul neustále udržuje ve střehu.

Rychlé šípy – Duel; foto: partie

Rychlé šípy – Duel (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Rozložení titulu Rychlé šípy – Duel je otázkou několika chvil.

Na začátku partie se rozhodnete, za jakou stranu bude kdo hrát (jsem zvědav, jak si modrý a červený balíček rozdělíte). Poté promícháte balíček šedých karet představující tajemství Stínadel a zároveň vítězné body. Následně připravíte tři hromádky dle jednoduchého algoritmu (ne vždy tušíte, co v hromádkách najdete). Poté si každý hráč vezme do ruky pět karet ze svého balíčku a můžete se pustit do prvního kola.

Tajně vykládáte své karty k jednotlivým hromádkám tak, abyste při odhalení na konci kola měli vyšší součet hodnot než soupeř. Do partie samozřejmě promlouvají efekty jednotlivých postav, takže musíte počítat s řadou zvratů a sami blufovat. V každém tahu máte na výběr buď vyložení dvou karet, nebo vyložení jedné karty a ukončení kola. Neustále tak budete přemítat, co dělat, abyste správně zareagovali na soupeře, případně jej zahnali do úzkých (a to během kola můžete vykládat maximálně třikrát a stejně se dokážete pořádně zatavit).

Rychlé šípy – Duel; foto: před vyhodnocením Rychlé šípy – Duel; foto: po vyhodnocení

Rychlé šípy – Duel (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Vyhodnocení každého ze tří kol v titulu Rychlé šípy – Duel nepředstavuje nic složitého. Jen musíte pohlídat efekty jednotlivých karet.

Následně se karty otočí, vyhodnotí efekty a postupně určí vítěz pro každou hromádku. V případě remízy karty odměn zůstávají na místě a přiřadí se k nim odměny na další kolo, takže se příslušný paklík stává ještě cennější. Po třech kolech se určí vítěz součtem všech bodovaných karet (mohou se vám mezi ně propašovat i postavy). Do čtvrt hodiny máte karetní souboj za sebou a můžete se pustit do odvetné partie Rychlých šípů. 

Záhada nejen hlavolamu


I když je celá partie minimalistická a na první pohled se toho moc neděje, zapojení hráči se soubojem nechají zcela pohltit. Přemítat o taktice soupeře není nic jednoduchého, protože do svých úvah můžete započítat již použité karty (seznam soupeřových možností máte stále po ruce), případně využít možnosti prohlédnout si balíček, což vede k záludnému blufování. Když poprvé odhalíte soupeřovu devítku, budete v euforii, která okamžitě padne po zradě z druhé strany. Emocionální vypětí není u titulu Rychlé šípy – Duel výjimkou, takže u stolu budou létat i ty nejhanlivější nadávky (např. plantážník, že ano).

Rychlé šípy – Duel; foto: karty

Rychlé šípy – Duel (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Ilustrace Jiřího Gruse dávají titulu Rychlé šípy – Duel tu správnou stínadlovou atmosféru.

Vedle atmosférické grafiky, svižného průběhu a slušných taktických možností v rámci jednoduchých pravidel si samozřejmě můžete pochvalovat i přenosnost, protože paklík 64 karet pohodlně schováte do kapsy. Ovšem pozor na jejich poškození, protože karty jsou relativně měkké a při častější hraní mohou dostat na frak. Veškeré komponenty jsou pochopitelně v češtině (a najdete také pravidla ve slovenštině), poněvadž se jedná o původní tuzemskou hru distribuovanou společností Albi. Pokud hledáte soubojovou dvojkovku na pár minut (stačí i přestávka ve škole), Rychlé šípy – Duel se trefí do vašeho vkusu. Především fanoušci Foglarovy tvorby pak budou karty nosit při sobě a vytáhnou je při každé vhodné příležitosti.

Za poskytnutí recenzní kopie Rychlé šípy - Duel děkujeme českému distributorovi hry společnosti Albi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Rychlé šípy – Duel: závěrečné hodnocení


Rychlé šípy – Duel; recenze

Rychlé šípy – Duel

Deskové hry

Soubojová karetka Rychlé šípy – Duel nabízí na relativně malém prostoru dost taktických možností, abyste zahnali soupeře do úzkých pomocí efektů mírně asymetrických balíčků a blufování. Do souboje o tajemství Stínadel se můžete pustit bez ohledu na vaše herní zkušenosti. A nad grafikou zjihne nejeden fanoušek Foglarovy tvorby.

Klady

 • Svižný průběh
 • Snadná pravidla
 • Dost taktických možností na malém prostoru
 • Přenosnost
 • Atmosférické ilustrace

Zápory

 • Někdo musí hrát za Bratrstvo
 • Relativně měkké karty
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB12