Obnovit stránku

Sejmi jednorožce (RECENZE) – Dostaňte ty roztomilý stvůry!

• Autor: Jakub Němec

Nevážných a potrhlých deskovek najdete na trhu celou řadu, ale často jim kvůli humoru chybí pořádná hratelnost. V titulu Sejmi jednorožce se však podařilo vtip a zábavu propojit do jedné krabice, takže se můžete vydat na lov přemnožených potvor prdících duhu.

Sejmi jednorožce; foto: obal

zdroj: vlastní

Sejmi jednorožce ve zkratce

  Sejmi jednorožce

 • Žánr: Karetní, intrikářská
 • Počet hráčů: 3–6
 • Autor: Cyril Besnard, Loïc Chorvot, Alain Fondrille
 • Vydavatel: Morning
 • Distributor v ČR: Albi
 • Herní doba: 30+ minut
 • Doporučený věk: od 10 let (bez pastí i od 6)
 • Obtížnost dle BoardGameGeek: 1,79/5
 • Hodnocení BGG (k 26. 1. 2023): 7,0/10

Obsah recenze Sejmi jednorožce

 1. Když z nebe padá cukr
 2. Pasti a paštičky
 3. Jak se hraje Sejmi jednorožce – Pravidla
 4. Ve jménu prasorožce
 5. Recenze Sejmi jednorožce: závěrečné hodnocení

Když z nebe padá cukr


Jednorožci jsou milá stvoření, ztělesnění nevinnosti a nádherní jako duha, kterou postupně upouštějí během svého trávení. Jenže co když se přemnoží? Pestrobarevné plyny naruší mikroklima takovým způsobem, že z nebe začnou padat bonbóny a cukr, takže je všechno ulepené. Vůdkyně Královnovství si to nenechala líbit, a tak dala své dceři za úkol zbavit se dříve poměrně vzácných a ušlechtilých tvorů, kteří nyní přinášejí přeslazenou zkázu. Princezna se rozhodla vyhlásit na jednorožčí parazity hon, což potěšilo především trpaslíky, kteří rádi obchodují s jednorožčími orgány na černém trhu.

Sejmi jednorožce; foto: komponenty

Sejmi jednorožce (Obsah balení)

zdroj: vlastní

Krabice s titulem Sejmi jednorožce obsahuje 142 karet, 21 žetonů a česká pravidla.

Přijde vám předchozí odstavec jako neskutečná šílenost? Tak to jste ještě nehráli deskovku Sejmi jednorožce, pro níž se stal výše zmíněný text příběhovým pozadím a také důvodem, proč byste se měli stát jedním z udatných a statečných lovců likvidujících nebezpečné jednorožce po desítkách (vzpomněl si někdo na komiksovou sérii Pohádkov?). K švihlému ději přidejte ještě praštěnější grafiku, hratelnost plnou intrik, náhody a humoru či absolutně nepraktickou krabičku a vznikne vám dnes recenzovaný titul. 

Pasti a paštičky


Někteří z vás již možná přemýšlí, že nad takovou uhozeností nebudou ztrácet čas, ale to by byla velká chyba. Uvnitř tohoto vtipného projektu (záleží na vkusu) totiž bije srdce ryzí hratelnosti pro všechny, kdo rádi intrikují. I já se nechal oklamat prvními ilustracemi s přesládle růžovou barvou, abych byl příjemně překvapen odsýpající partií nabízející spoustu možností, jak oklamat protihráče. Do svých taktických čachrů totiž nezapojujete jen tajné vykládání karet různé hodnoty (včetně blufovací nuly), ale také unikátní vlastnosti postavy s jejich částečně specifickými pastmi, které pořádně zamotají situaci na herní ploše.

Sejmi jednorožce; foto: souboj

Sejmi jednorožce (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Lov na duhoprdy v Sejmi jednorožce probíhá v duchu plánování a intrik.

K dispozici dostanete princeznu, barda, čaroděje, rytíře, lovkyni a šamanku, z nichž každý disponuje unikátní dovedností přinášející výhodu do každého kola. Správné načasování užití schopnosti zvrátí křehkou rovnováhu na vaši stranu. Třeba odhalení léčky dává šamance výhodu vyhnout se pořádnému průšvihu, stejně jako možnost lovkyně neúčastnit se bitky při špatné konstelaci karet. Bard dokáže zamezit libovolnému hráči vstoupit do honu na jednoho jednorožce, princezna prohazuje pasti, rytíř může vyložit o kartu navíc a čaroděj nutí měnit použité karty. S větším počtem hráčů se každý lov změní v chaotickou, ale o to zábavnější změť, kdy nemáte nic jisté, navíc s přihlédnutím k množství variabilních pastí, které umí škodit i přidávat bonusy. Při testování jsme se shodli, že čím více hráčů, tím lepší zábava.

Titul Sejmi jednorožce si v pohodě zahrají i začátečníci, kteří musí jen pochopit základní mechanismus karet lovu a pastí. Pak už záleží pouze na jeho odvaze klamat, intrikovat a blufovat. Zkušenější pařani si užijí relativně slušnou porci taktiky, protože karty lovu slouží nejen jako prostředek přetahované o jednorožce, ale zároveň jako platidlo (resp. síla smlouvání) u trpaslíků, kteří dokáží přebarvovat trofeje, okouzlit je vílím prachem či z nich udělat duhovou paštičku. Projekt Sejmi jednorožce tak docela dobře klame tělem, protože z potenciální párty odpočinkové deskovky se může vyklubat spiklenecká bitva o poslední kus lichokopytníka prdícího duhu. 

Jak se hraje Sejmi jednorožce – Pravidla


Když otevřete krabici s titulem Sejmi jednorožce, tak na vás vedle plastového insertu a několika paklíků karet vykoukne útlý sešítek s pravidly. Již z toho lze usuzovat, že Sejmi jednorožce není raketová věda a je vstřícný i k začátečníkům. Příprava partie nezabere mnoho času – rozdělíte si hrdiny s jejich kartami, rozdáte počáteční jednorožce a prasorožce, připravíte trpasličí černý trh a promíchnete paklík s lovnou zvěří, z nějž otočíte horní čtyři karty.

Sejmi jednorožce; foto: rozložení

Sejmi jednorožce (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Příprava herní plochy v Sejmi jednorožce je velmi jednoduchá. Ústřední pozici zabírá nabídka lovné zvěře.

Partie se odehraje ve čtyřech kolech s totožným průběhem. Nejdříve ve fázi „Kujme pikle“ přiřadíte jednu ze dvou horních pastí vaší hromádky k libovolnému jednorožci v nabídce. A že jsou mezi nimi opravdové lahůdky (např. smradlavý jednorožec odečítající pět vítězných bodů, zcela bezcenný vyčůraný jednorožec, který se hodí tak na paštiku, zdvojnásobení lichých hodnot lovu či podvratný zombírožec odhazující již získané tvory). Poté ve fázi „Našlapuj jako rys“ zvolí první hráč počet karet, které musí všichni vyložit, aby se mohli účastnit honu (mohou místo toho pasovat a počkat si na další lov). Použité karty se odhazují a zpět si je vezmete až na konci kola, takže musíte přemýšlet, jak je použít.

Následně se otočí karty lovu zúčastněných stran a určí vítěz. Pokud dojde k remíze, tak vyhrává další hodnota v pořadí (klidně i poslední hráč v součtu, když je sám), protože nerozhodné výsledky se vyruší. Následně si vítěz bere trofej a s ní také případnou past (když jsou nastraženy dvě léčky, tak si vybere). Může se stát, že v důsledku pasti o jednorožčí bestii přijde. Tyto tři fáze se opakují čtyřikrát, dokud je v nabídce některý z pohádkových duhoprdů. Nakonec můžete případné zbylé karty lovu využít jako platidlo v závěrečné fázi „Černého trhu“ s nabízeným zbožím trpaslíků (jsou v omezeném množství, takže kdo dřív přijde, ten dříve pomele svůj úlovek na duhovou paštiku, případně využije dalších překupnických služeb).

Sejmi jednorožce; foto: herní plocha Sejmi jednorožce; foto: postavy

Sejmi jednorožce (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Hráčský prostor v Sejmi jednorožce se vyznačuje přehledností. Každá postava disponuje vlastními kartami, takže nemůže dojít k záměně.

Po odehrání čtyř kompletních kol se vyhodnotí vítěz partie v Sejmi jednorožce. Posčítají se hvězdičky u cenných trofejí a následně se přičtou body za sestavené sady (buď stejná barva – úlovky lze přebarvovat, nebo duhová sada). Společně s případnými výhodami/postihy za pasti se určí nejlepší lovčí. A když se získané body rovnají? Inu, stejné výsledky se navzájem ruší :) Partii lze ozvláštnit pravidly pro zkušené hráče (tajné odkládání nepoužitých karet), případně zjednodušit (odstraní se mechanika pastí a vlastností postav). 

Ve jménu prasorožce


Podařená a zábavná hratelnost by sama o sobě mohla k doporučení titulu Sejmi jednorožce stačit. Jenže jak vidno, tento projekt disponuje ještě jednou lákavou devizou, především pro fanoušky uhozené grafiky. Ilustrace totiž nadchnou svou nevážností a při několika prvních partiích se budete nevěřícně podivovat nad fantazií jejich autora Leviho Prewitta. Grafika perfektně sedí k naturelu hry a vlastně dokonale dotváří atmosféru u stolu, u nějž konzervativnost nenajde zastání. K pohodové hratelnosti přispívá také zdařilý překlad do češtiny, za nímž stojí distributor deskovky, společnost Albi.

Sejmi jednorožce; foto: trofeje

Sejmi jednorožce (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Autor ilustrací pro Sejmi jednorožce pustil svou fantazii na velmi dlouhou a ulítlou procházku.

Pokud hledáte hráčtější variantu k Výbušným koťátkům a podobným projektům, měl by se u vás titul Sejmi jednorožce pohodlně zabydlet. Svižné partiie prostupuje humor a zábavné intrikářství, přičemž nijak nezatěžuje účastníky fantasy lovu náročnými pravidly, která se navíc ještě dají více zjednodušit pro začátečníky a děti (pokud si chtějí ulovit svého kouzelného tvora jinak než s hůlkou v ruce). Pokud navíc odložíte nepraktickou krabičku a nahradíte za rozumnější příbytek pro sady karet, můžete jednorožce brát všude s sebou, abyste se s nimi mohli vytasit ve chvílích nudy.

Za poskytnutí recenzní kopie Sejmi jednorožce děkujeme českému distributorovi hry společnosti Albi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Sejmi jednorožce: závěrečné hodnocení


Sejmi jednorožce; recenze

Sejmi jednorožce

Deskové hry

Titul Sejmi jednorožce sice vypadá jako blbůstka na několik zahrání, ale v jádru se jedná o povedenou intrikářskou karetku se specifickým smyslem pro humor. Pokud se nebojíte lovit přemnožené jednorožčí bestie likvidující pohádkové mikroklima, jste vřele vítáni. Trpaslíci vás čekají s otevřenou náručí. 

Klady

 • Zábavné intrikování
 • Důmyslnější párty hra
 • Povedený chaos ve více hráčích
 • Svébytně humorná tématika
 • Šest odlišných postav
 • Prasorožci a jednorožčí paštika
 • Ilustrace (záleží na vkusu)

Zápory

 • Někomu grafika nesedne
 • Puntičkáři nesnesou atypickou krabičku v poličce
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB18