Obnovit stránku

Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

Sniper Elite 5 (RECENZE) – Francouzská mise

• Autor: Ondřej Zeman

Série Sniper Elite patří mezi značky, kterým se dlouhodobě daří i přes koncept, který neprochází až tak velkým vývojem. Fanouškům to sedí, a tak tvůrci příliš nemění. Ve Sniper Elite 5 se tvůrci odhodlali k výraznějšímu kroku v podobě přidání invazí. Jak tento prvek funguje, zda nenarušuje zážitek z příběhových misí a mnoho dalšího, se dozvíte v naší recenzi.

Sniper Elite 5; screenshot: cover

zdroj: Rebellion

Sniper Elite 5 ve zkratce

  Sniper Elite 5

 • Žánr: TPS
 • Vývojář: Rebellion
 • Vydavatel: Rebellion
 • Čeština, česká lokalizace: Ne

 • Datum vydání a platformy: 26. 5. 2022 na PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S a Xbox One | dostupné na Xbox/PC Game Passu

Sniper Elite 5 (RECENZE PC) – Obsah článku

Francie si dokáže v Sniper Elite 5 získat vaše srdce


Ve střílečkách je odstřelovací puška jednou z nejoblíbenějších zbraní. Sám k ní mám vřelý vztah a tak jsem se na vydání druhoválečné TPS Sniper Elite 5 opravdu těšil. V kůži fiktivního amerického odstřelovače Karla Fairburna jsem byl tentokrát vyslán vstříc rozkošné Francii. Že bych si ale první okamžiky svého dobrodružství příliš užíval, se říct nedá. Jak už to tak ve střílečkách bývá, celá mise se totiž hned ze startu nepěkně zvrhla. Namísto pohodového výsadku se mi nabídl pohled na explodující ponorku plnou spojeneckých námořníků. V úplně pohodovém stavu nebyla ani odbojová skupina, na níž jsem měl postavit své následující kroky. A to byl pouze začátek celé operace.

Sniper Elite 5; gameplay: tráva

zdroj: vlastní

Nejlepším úkrytem před zraky nepřátel jsou tu travnaté plochy, kde vás nepřátelé rozhodně nečekají.

Postaven před mého hrdinu naštěstí nikdy nebyl naprostý koridor, který by z něj udělal snadný cíl. Každá z osmi rozsáhlých lokací mi nabídla dostatek prostoru k tomu, abych na něm jakožto jednotlivec neměl příliš velké problémy s bojem proti přesile čítající často klidně i stovku ozbrojených vojáků. Design map totiž vyloženě stojí na tom, aby se co nejvíce pracovalo s všudypřítomnými možnostmi a je jedno, zda jsou aktuálním dějištěm mise zámky, ocelárny, tajné vojenské základny, nebo vesničky pod kontrolou německé armády. Alternativy jsou prakticky klíčem, který mi dal příležitost si stabilně volit mezi agresivní a tichou strategií.

Sázka na divočejší přístup tu vždy představuje zábavnější formu hraní, protože se stále něco děje a není tolik nutné přemýšlet nad tím, zda je AI tupá, nebo prostě jen nestíhá tempo, které má hráč. Většinu času jsem kvůli této skutečnosti strávil v režimu akčního střelce, pro něhož není problém sundat celou četu vojáků. Tedy, když má štěstí. Ne vždy stála zlatá muška na mé straně a tak jsem občas dostal slušně naloženo. To, co umělá inteligence postrádá na schopnosti taktizovat, si plně vynahrazuje přesilou, na kterou hodně sází a nebojí se ji nasadit v plné míře, kdykoliv začnou znít poplašné sirény.

Sniper Elite 5 - Enemy Sniper Hunt

zdroj: vlastní

Za sebe jsem si každý střet s nepřátelským sniperem neskutečně užíval, takže jestli máte rádi výzvu, invaze rozhodně nevypínejte.

Tichý průchod tu stejně jako ve většině TPS představuje boj s nepříliš bystrými protivníky. Stačí se přikrčit, vrhnout do nejbližšího křoví a odstartovat z něj za pomoci pistole s tlumičem sérii zabití. Fajn práci lze odvést i s vojenským nožem. Reakce AI jsou po většinu času pomalé, nedá se ovšem říct, že by případná těla, či výstřely ignorovala. Má však jasně dané pole působnosti a hráčovy aktivity do něj nemusí reálně zasahovat. Minimálně za sebe jsem proto před plížením vždy zvolil akci a s ní spojené velké masakry armády tupců, jejichž postup byl postaven na ruské taktice stálých ztrát.

Rozsévání smrti je zábava, trumf však představují lidští střelci


Už během první ostré mise jsem přišel na to, že zásah do hlavy není jediným způsobem, jak se mých nepřátel zbavit. Perfektní cíl byl třeba nepřátelský loket. Střelba představuje základní kámen Sniper Elite 5. Během hraní se díky ní dá i leccos přiučit o lidské anatomii. Vydařené výstřely totiž střelci vždy ukazují, jakou škodu se jim podařilo napáchat. Jednou se mi povedlo zasáhnout játra. Jindy zas projektil proletěl plící, nebo rovnou zlikvidoval míchu protivníka. Po čase možná kameru zásahu stejně jako já asi vypnete. V prvních hodinách hraní si ale jistě své zářezy budete užívat plnými nádechy.

Sniper Elite 5; gameplay: zásah

zdroj: vlastní

Pěkný zásah si můžete v Sniper Elite 5 vždy řádně vychutnat při sledování zpomalených záběrů tříštících se kostí.

Vývojáři si ve své novince dali záležet na zpracování jednotlivých zbraní. Ty působí dostatečně realisticky. Všechny smrtící nástroje jsem si navíc měl možnost upravit na speciálním stolku. Ten mi umožnil vyměnit optiku, hlaveň, pažbu a řadu dalších součástek. Veškeré úpravy se aktivně promítají do fungování změněného předmětu. Puška s jejich pomocí může získat lepší dostřel na úkor hlasitosti. Hluk je něco, s čím je nutné při střelbě počítat. Tedy minimálně když střílíte klasickou municí. Vedle ní tu ale jsou také sonické náboje, u nichž rámus dělá maximálně padající tělo nepřátelského snipera.

Vedle obyčejných německých vojáků mi hra poslala díky režimu versus také lidské protivníky. Ti představují vzhledem k vlastnímu uvažování daleko nepříjemnější soupeře. I s nimi jde ale slušně bojovat. Jejich pozici navíc zná německá rozvědka, která neměla nikdy problém mi ji prozradit, načež jsem si na střelce počkal a poslal mu jednu pěkně na hlavičku. Musím říct, že bránění se je vždy velmi zábavné, nebo minimálně já jsem to tak většinou pociťoval. Z lovce se tu totiž velmi rychle může stát kořist a právě tento fakt je něčím, z čeho má hráč následně neskutečnou radost. Navíc je zde prvek napětí, jenž při vpádu nepřátelského střelce člověk stále pociťuje. Je tam? Nebo snad támhle? A pak spatříte odlesk optiky a je pouze na vás, jak rychle dokážete zareagovat.

Sniper Elite 5 - Survival

zdroj: vlastní

Survival je režim zaměřený především na kooperaci a společné odrážení cílů. Pokud ale neseženete spoluhráče, můžete se do ní pustit sólo.

Tato forma multiplayeru představuje bezvadné rozptýlení a hlavně navýšení obtížnosti. Hráč totiž jen málokdy reaguje tak tupě jako AI. I když občas se samozřejmě dá narazit na jedince, kteří k ní svými kroky nemají až tak daleko. Během hraní jsem si zkusil jak roli obránce, tak i útočníka a musím říct, že časem možná nastane problém s vyrovnaností zápasů. Pokud totiž strávíte hraním více času, než ostatní přijdete na nejeden úkryt a výhodnou pozici, z níž se dá váš cíl sundat. Ne každý si počáteční setkání se zkušenějšími lovci, kteří mají třeba půlku hry za sebou, reálně užije. Kompletu by prospěla balance spojená se seřazováním dle úrovní střelců.

Multiplayerová složka tu má více podob. Kromě invazí, kterými si lze okořenit příběhovou kampaň tu jsou také tradiční režimy pro více hráčů. V nabídce je možné najít variantu zaměřenou na střet všech zúčastněných (Free for All), nebo souboj týmů. Nejzajímavější možností je zřejmě kousek orientovaný primárně na odstřelování, kdy jsou od sebe hráči odděleni neprostupnou bariérou. Tvůrci nezapomněli při tvorbě ani na fanoušky kooperace, takže ve Sniper Elite 5 naleznete i survival, v jehož rámci čelíte hordám nepřátel. V tomto případě se hodně projevuje tupá AI. Jak však bylo řečeno dříve, s nedostatkem taktické zdatnosti se umělá inteligence vypořádává po svém, takže když hrajete s kamarádem, dá se její chování do jisté míry ignorovat.

Sniper Elite 5; gameplay: strom dovedností

zdroj: vlastní

V Sniper Elite 5 najdete vývojový strom. Na některých obtížnostech některé jeho částí ovšem nejsou aktivovány.

Sniper Elite 5 předvádí další výstřel do černého


Je tu další díl série Sniper Elite. Co od něj můžete čekat? Prakticky to samé, co od jeho předchůdců. Je to zábavná TPS, se kterou se můžete v mírně béčkovém příběhu podívat na zoubek nacistům, jejichž pozornost je aktuálně upřena na Francii. Tvůrci ve Sniper Elite 5 hodně sází na zpracování zbraní spojené s pocitem ze střelby, který je velmi intenzivní. Umělá inteligence stejně jako mnohokrát v minulosti představuje především dočasné hlídače a cíle, které vyloženě čekají na to, až je někdo popraví. Samozřejmě má občas nějakou tu zářnou chvilku, ale ta se koná jednou za několik hodin a to ještě musíte mít zapnutou maximální možnou obtížnost.

Pro náročnější hráče, kteří hledají výzvu, je tu naštěstí možnost aktivovat v kampani režim invazí. Ten přidává do hry lidského střelce v nacistické uniformě. Tomu nikdo nebrání vpadnout do rozehrané mise, taktizovat a maximálně využívat prostředí k eliminaci odstřelovače Karla Fairburna. Řekl bych, že minimálně v rámci tohoto žánru se jedná o revoluční prvek a krok kupředu. Nejsem si však jist tím, zda se od něj velká část hrajících dříve či později neodvrátí kvůli jisté míře frustrace vyvolané setkáním se zkušenějšími jedinci. Pokud jde o návrh map, dá se říct, že v tomto ohledu odvedli vývojáři dobrou práci. Každá lokace nabízí rovnou několik možností, jak ji absolvovat, stejně tak lze být trošku kreativní i při plnění úkolů, které svým zpracováním neohromí ani neurazí.

Sniper Elite 5 - Invasion

zdroj: vlastní

Invaze se dají vypnout, takže pokud se nechcete stát obětí nějakého šíleného střelce, stačí jen deaktivovat a máte po problémech.

• Zdroje: Vlastní


Sniper Elite 5 (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi hry. Kopii poskytl český distributor Hype.

        Hodnocení7/10 DOBRÉ
Verdikt:

Sniper Elite 5 je další Sniper Elite se vším, co to obnáší. Je zde tupá AI, mapy nabízí spousty možností a odstřelování opět jen tak neomrzí. Hlavní novinkou a pro některé i tahounem celku jsou invaze, které dávají příběhovému tažení říz. Jestli tuhle sérii máte rádi nebo hledáte alternativu za Sniper Ghost Warrior 2, právě tohle je správná volba.

Sniper Elite 5; recenze

Klady

 • Výborný design map
 • Pocit ze střelby dokáže pohltit
 • Možnost si prohlédnout vnitřní stavbu vašich protivníků
 • Perfektní režim invazí, který vám dává možnost si příběhové mise ztížit

Zápory

 • Tupá AI
 • Někomu může připadnout vyvážení invazí nedostatečné
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Sniper Elite 5 PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel CPU Core i3-8100 Intel CPU Core i5-8400
Grafická karta 4 GB VRAM 6 GB VRAM
DirectX DirectX 12.0 DirectX 12.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 85 GB 85 GB

• Zdroj: Steam (26. 5. 2022)

S jakým herním PC na Sniper Elite 5?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX3050

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX3050

Alza BattleBox Core RTX3060 Ti TUF

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Core RTX3060 Ti TUF

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB12