Obnovit stránku

Spellbreak (Mini RECENZE) – Magický battle royale s pořádnou dávkou strategie

• Autor: Jiří Fait

Studio Proletariat nedávno pro konzole a PC vypustilo free-to-play battle royale, které vyměnilo útočné pušky za magické rukavice. Princip „výsadku“ je podobný, jako v každé druhé hře tohoto žánru a systém lootu vám přejde do krve rovněž velmi rychle. Takže Spellbreak je jen další battle royale v řadě? Ne tak docela. Několik herních mechanik stojí za to a žánr v tomto ohledu dostává nový nádech. Více v naší recenzi.

Mini Recenze PCDojmy z hraní

Spellbreak; wallpaper: cover
Alza Magazín

Spellbreak (hra)

Battle royale, RPG Spellbreak vyvíjí a vydává studio Proletariat Inc.. Hra vychází 3. 9. 2020 na PC, PS4, Xbox One a Switch bez české lokalizace a obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze

Části článku:


Spellbreak (Mini RECENZE PC) – Obsah článku

 1. Co je to Spellbreak
 2. Kombinace elementů – to je to, oč ve Spellbreak běží
 3. Minimum bugů a mikrotransakce
 4. Mini Recenze Spellbreak: závěrečné hodnocení
 5. HW nároky pro Spellbreak PC

Co je to Spellbreak

Ve hře máte na výběr ze šesti kouzlených rukavic a každá z nich má odlišný elementární efekt. Naleznete zde oheň (Flame), mráz (Frost), vítr (Wind), blesk (Lightning), kámen (Stone) a Toxic. K dispozici je prozatím buď režim solo, nebo trojčlenný squad a vaším úkolem je samozřejmě zůstat jako poslední naživu.

Jako u dalších battle royale, i zde nacházíte různé předměty, které mají rozdílnou „vzácnost“ odlišenou barvou (bílá je základní, zlatá nejlepší). Na začátku matche si zvolíte základní rukavici a tím se také určí vaše herní třída, ze které budete čerpat pasivní a aktivní schopnosti. Pro vysvětlenou – ve Spellbreak můžete používat i dvě rukavice naráz a kombinovat elementární útoky, ale schopnosti se odvíjí pouze od prvně zvolené rukavice neboli classy.

Spellbreak; gameplay: classy Spellbreak; gameplay: dual
Kromě herních tříd je ve Spellbreak také systém perků. Ty jsou pro všechny classy stejné, navolit si můžete jen tři a další varianty odemykáte hraním a levelováním.

Kromě rukavic na bojišti nacházíte také pomocné předměty, mezi něž se řadí boty pro rychlejší pohyb, opasky, které vám přidají štíty, a náhrdelníky pro více many. Tyto předměty mají také různé stupně vzácnosti a některé kromě pouhého navýšení statistik přidávají také řadu pasivních schopností. V neposlední řadě jsou zde runy – ty vás po aktivování například na chvíli zneviditelní, vystřelí do vzduchu nebo teleportují. Možností je spousta a je pouze na vás, jaká dodatečná schopnost vám vyhovuje nejvíce.

Kombinace elementů – to je to, oč ve Spellbreak běží

Jedna z hlavních věcí, která Spellbreak odlišuje od ostatních battle royale, je systém magických elementů. Když některé z nich správně zkombinujete, mohou být skutečně devastující. Pro příklad – každá z rukavic má základní a sekundární útok. Pokud vystřelím z toxické rukavice schopnost Gas Cloud, čímž se vytvoří na zemi plynný oblak, můžu jej pomocí ohnivé rukavice zapálit, čímž vznikne masivní exploze. Že by inspirace RPG sérii Divinity: Original Sin?

Na druhou stranu, pokud bych měl třeba ledovou rukavici, mráček můžete zmrazit a udělat z něj neškodný kus zeleného kopečku, za který se ukryjete, pokud jste zrovna v boji. Základní útok z ledové rukavice za sebou nechává ledovou stopu, po které se můžete klouzat (tzn. pohybovat se rychleji), a pokud máte po ruce bleskovou rukavici, můžete zelektrizovat roztátou vodu. Kombinací je skutečně mnoho a některé nejsou jasné na první pohled. Pokud navíc hrajete s parťákem, se kterým si dobře rozumíte, máte díky tomu již zpola vyhráno.

Spellbreak; gameplay: boj Spellbreak; gameplay: ohnivá exploze Spellbreak; screenshot: bleskový mrak
Kombinace elementárních efektů je ve Spellbreak klíčová. Nejenže tím některé kouzla posílíte, ale můžete i negovat ta nepřátelská – „odfouknout“ ohnivou stěnu, zmrazit plynný mrak a podobně.

Mapa působí obrovsky, ale vzhledem k tomu, že zde existuje spousta způsobů, jak urychlit váš pohyb (klouzání po ledě, různé runy, létání), málokdy se mi stalo, že bych dlouhou chvíli na nikoho nenarazil. Bojiště je poseté bednami, jež obsahují předměty různých kvalit, a i když hra prozatím podporuje maximálně 42 hráčů na jedné mapě (minimum je 6), málokdy se stane, že byste bezcílně bloumali kolem. Pořád se něco děje, „kruh smrti“ se, jako snad v každé battle royale, postupně uzavírá, a pokud zrovna nemetáte kouzla, snažíte se nacházet lepší předměty.

Minimum bugů a mikrotransakce

Jelikož je Spellbreak nové IP a také nezávisle vyvíjená hra, očekával jsem tu a tam nějaké bugy a glitche, ale hra běžela plynule a v podstatě bez zaškobrtnutí. Ovšem na jeden zádrhel jsem přeci jen narazil a to několikrát – z nějakého důvodu jsem nemohl otevírat bedny, čímž jsem prakticky ztratil přístup k lepším předmětům a magickým rukavicím. Nestávalo se to často, ale jde o docela nepříjemný bug, protože vás staví do jasně nevýhodné pozice.

Spellbreak Gameplay I Alza Magazin (Gameplay, PC, No Commentary)

Jeden z neúspěšných pokusů. Ale ten další jsem vyhrál. Fakt! Mám screenshot!

Jak lze od free-to-play battle royale titulu očekávat, narazíte zde na mikrotransakce. Pokud jste rodič a vaše dítko tíhne k podobným hrám, které zahrnují in-game nákupy za reálné peníze, raději buďte ve střehu. In game obchod nabízí standardní seznam emotikonů, skinů, karet, póz a efektů. Herní měnu získáváte poměrně rychle (za zvyšování ranků všech tříd, za vítězné matche a za plnění denních questů), takže na nějaký ten nový skin dosáhne téměř každý. Obchod naštěstí (doposud) nenabízí žádné předměty, jež by jakýmkoli způsobem měnily herní mechaniky.

Kolem a kolem je Spellbreak takovou tichou myškou ve stádu battle royale (například na Twitchi se většinou nachází až někde na 4. řádku), což je škoda, protože na kombinování elementů a rychlý gameplay se dobře kouká. Za malou hráčskou základnu možná může nedostatečný marketing, a i když je Spellbreak zdarma, málokdo o něm ví. Uvidíme, jestli se vývojáři pohnou z místa a začnou do hry stabilně přidávat nový obsah, jež by přilákal nováčky. Za sebe můžu Spellbreak doporučit třeba už jen proto, že jde o free-to-play titul s návykovým gameplayem, kouzelnými komby a minimem hackerů (zatím).

Spellbreak; gameplay: obchod Spellbreak; gameplay: létání Spellbreak; gameplay: vítězství
Ve storu si můžete zakoupit i tento obleček, díky kterému vás určitě budou protivníci více respektovat a vy vyhrajete, že ano.

Tato Mini recenze byla napsaná pro PC verzi hry. Kopii (Founder Pack) pro recenzi poskytla agentura The Amplifier Group.

• Zdroje: Vlastní

Mini Recenze Spellbreak: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 85 % Alza Magazín
Verdikt:

Battle royale zatím nehodlá ustoupit z pozice nejhranějšího žánru a Spellbreak by se chtěl také přidat. Zaujme vás různorodostí herních tříd, rychlým a plynulým gameplayem a hlavně cenovkou 0,00 Kč. Hra by si ale zasloužila větší herní komunitu, protože bez ní by Spellbreak mohl velmi rychle skončit v propadlišti herních dějin.

Spellbreak; Mini recenze

Klady

 • Rychlý gameplay
 • Různorodost herních tříd
 • Efektní kombinace kouzel
 • „Cenovka“

Zápory

 • Občasné bugy
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Jiří Fait

Jiří Fait

Jmenuji se Jiří Fait a dalo by se říct, že videohry jsou motorem mého života už od doby, co se mi poprvé dostala pod ruku kuličková myš. Takže jsem vlastně takový herní „boomer“ a jsem na to patřičně hrdý. Kromě sportu, který pod jhem EA a 2K přišel o duši, nepohrdnu téměř žádným žánrem, pokud mě příběh dané hry udrží před monitorem. Na poli herní žurnalistky ze sebe pořád oklepávám nezkušenou zelenou trávu, ale o to větší zábava je krůček po krůčku se posunovat kupředu.

Spellbreak (DOJMY Z HRANÍ) – Obsah článku

 1. Spellbreak – Magický boj na život a na smrt
 2. Spellbreak – Velký potenciál a technické problémy
 3. HW nároky pro Spellbreak PC

Spellbreak – Magický boj na život a na smrt

Spellbreak se odehrává ve zpustošeném fantasy světě plném elementární magie. K ovládnutí této síly zdejší obyvatelé používají speciálně vyrobené rukavice, které jim umožňují se propojit s konkrétním elementem a magické schopnosti pak využít při boji se svými nepřáteli.

Ve svém jádru je Spellbreak poměrně klasickým battle royale. Společně s ostatními hráči (buď solo, nebo ve squadu o 3 hráčích) bez výbavy seskočíte na ohraničený ostrov se stále se zmenšující zónou, a kdo skončí naživu jako poslední, vyhrává. Však to znáte. Spellbreak se ovšem zásadně liší hned v několika věcech.

V první řadě svým hráčům umožňuje na pár vteřin levitovat, takže si zde během soubojů často připadáte jako středověcí Iron Mani, především ale nabízí 6 hratelných povolání, jež vám propůjčí moc jednotlivých magických elementů. Ve hře je na výběr Toxicologist (jedy), Pyromancer (oheň), Conduit (elektřina), Frostborn (led), Stoneshaper (země) a Tempest (vítr), přičemž každá z těchto tříd vám zajistí přístup k naprosto odlišným vlastnostem a útokům.

Spellbreak; screenshot: povolání Spellbreak; screenshot: talenty Spellbreak; screenshot: schopnosti
Oproti ostatním battle royale titulům Spellbreak nabízí hratelná povolání s unikátními kouzly a skilly.

A vypadá to, že studio Proletariat ve Spellbreak svým hráčům oproti ostatním battle royale hrám poskytne i o poznání hlubší možnosti, jak si budovat vlastní postavu (kromě kosmetických řešení). Každé povolání nabízí dva základní útoky, jeden projektilový a druhý s větší plochou účinku, takže například Pyromancer dokáže buď vrhat prosté firebally, nebo případně vykouzlit rozměrnou ohnivou zeď. Všechna povolání mají 4 vlastní skilly (rozšíření působení útoků, nezranitelnost vůči vlastním kouzlům, atd.), k tomu navíc i 3 kategorie univerzálních talentů (Mind, Body, Spirit), jako je rychlejší pití lektvarů, hbitější kouzlení, vyšší skok a levitace a mnoho dalších. Jak skilly, tak talenty si postupně odemykáte hraním a jejich kombinováním můžete docílit opravdu zajímavých buildů.

Toto jsou věci, které řešíte mimo hru v hlavním menu, a jedná se vlastně o takovou vaši základní výbavu, se kterou nastupujete do samotných zápasů. Nutno podotknout, že mapa, na které se čarodějské klání odehrává, je poměrně rozlehlá, a k začátku hry stačí pouhých 6 hráčů v lobby, takže naprostou většinu her jsem po seskoku na mapu dost dlouhou chvíli o samotě lootoval. A pak, když jsem konečně někoho potkal, jsem také velmi rychle zemřel, protože mé kouzelnické schopnosti nestojí za nic. Což není nejlepší situace, to si přiznejme, ale je to pravděpodobně záležitostí právě probíhající uzavřené beta verze. V plné verzi hry se minimální počet hráčů určitě navýší a mapa se tak více zaplní.

Spellbreak Gameplay Fail PS4 | Alza Magazin (Gameplay)

Vzhledem k poměrně nízkému počtu hráčů jsem zatím ve většině her ve Spellbreak osamoceně lootoval, abych pak najednou ve vteřině zemřel, nejlépe vlastní vinou. Posměšné komentáře očekávány.

Na ostrov seskočíte se dvěma základními útoky diktovanými zvoleným povoláním, veškerou ostatní výbavu si budete muset poctivě vylootovat v bednách na mapě. Svoji útočnou paletu můžete ještě rozšířit sebráním druhé magické rukavice, která se neváže na aktuální povolání – klidně tedy můžete jednou rukou metat firebally jako Pyromancer a druhou sesílat jedové obláčky jako Toxicologist. Jak si to namícháte (a hlavně najdete) je na vás.

Co se ostatní výbavy týče, v zásadě se jedná o runy přidávající další speciální schopnost, pásek, amulet a boty. To vše nacházíte v několika kvalitativních provedeních: běžné, vzácné, epické, legendární a tak dále. Čím lepší kvalita, tím silnější bude vaše zbroj (pásek), budete se rychleji pohybovat (boty), případně mít více many na kouzlení (amulet). Run je velké množství druhů, můžete se díky nim teleportovat, vystřelit se rychle do vzduchu, zneviditelnit, manipulovat s časem a podobné skopičiny, což hezky přidává hře na variabilitě. Trochu nešťastné ale je, že než je seberete, nevíte, co vlastně dokážou – musíte je tedy buď už znát, nebo se prostě po sebrání kouknout do inventáře, což je opruz.

Spellbreak – Velký potenciál a technické problémy

Co se týká samotné hratelnosti, ta je fajn, kouzelnické souboje jsou zábavné, dobrým nápadem je navíc i všestranné využití jednotlivých elementů, takže po ledových plochách můžete bruslit, jedové mraky zmrazit, elektrizovat vodní plochy a tak podobně, což je bezesporu inovativní.

Kouzelnická klání se navíc odehrávají v poměrně poutavém prostředí zdecimované středověké země, která je z hlediska prostředí vcelku různorodá a kromě všemožných rozvalin měst, hradů a stavení se můžete proběhnout třeba i po poušti. Celkový dojem ale trochu kazí technické problémy, od citelných propadů snímků za vteřinu až po podivné rozpixelování grafiky během akčních momentů. Zkrátka a dobře je na Spellbreak jasně poznat, že se nachází teprve v beta verzi.

Spellbreak; screenshot: levitace Spellbreak; screenshot: poušť Spellbreak; screenshot: hrad
Spellbreak zatím oplývá pouze jednou, ale značně rozlehlou a vizuálně poměrně variabilní mapou.

Jinak se ale Spellbreak profiluje jako slibný titul, který by do žánru battle royale mohl po delší době přinést i nějakou tu inovaci, minimálně volitelná povolání a úprava vlastností postavy pomocí talentů nevypadá vůbec špatně. Pokud tedy studio Proletariat svoji připravovanou hru ještě patřičně vyladí, máme se na co těšit. Datum vydání pro PC a PS4 ovšem zatím není známo, autoři ale doufají, že plná verze hry spatří světlo světa do konce roku 2020.

Tyto dojmy z hraní byly psány pro uzavřenou betu na PC.

• Zdroje: Vlastní

HW nároky pro Spellbreak PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-2100T 2.5GHz / AMD Phenom 9600B Quad-Core Intel Core i5-2300 2.8GHz / AMD FX-6300
Grafická karta NVIDIA GeForce GT 640 / Radeon R7 240 2GB NVIDIA GeForce GTX 960 2GB / Radeon R9 280
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 20 GB 20 GB

• Zdroj: game-debate.com (15. 9. 2020)

S jakým herním PC na Spellbreak?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX2060

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

Sestava pro náročné:

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB17