Obnovit stránku
Jak rychle doručujeme objednávky? Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-2 dny 0-2 dny 1-2 dny 0-1 den 3 pracovní dny 3 pracovní dny

The Cycle (DOJMY Z HRANÍ) je PvPvE battle-royale, který má co nabídnout

Aktualizováno

Gamescom 2019 nám představil bezpočet zajímavých her. V rozsáhlém spektru středně velkých projektů se objevil také titul nezávislého studia YAGER, jež se na jedné z největších herních akcí roku vytasilo s PvPvE akcí The Cycle. Vzhledem k tomu, že byl tento kousek ihned po show vydán v předběžném přístupu, měli jsme si ho možnost zahrát. Jaké pocity v nás zanechal, zjistíte v našich dojmech z hraní.

Dojmy z hraní

The Cycle; screenshot: bitva, cover

• Žánr: FPS • Multiplayer: Ano • Vývojář: YAGER • Vydavatel: YAGER • Platformy a Datum vydání: PC (19. srpna 2019 – early access) Homepage • Čeština: Ne


The Cycle – Dojmy z hraní

  1. Fortuna III je primárním dějištěm The Cycle
  2. Při honbě za bohatstvím lze pracovat až pro tři frakce
  3. The Cycle dokáže příjemně překvapit
  4. HW nároky pro The Cycle PC

Fortuna III je primárním dějištěm The Cycle

• Dojmy z hraní: 30. 8. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Vesmír je plný zajímavých planet, jen málokterá z nich však nabízí skutečně pádný důvod, proč se na ni vydat. Fortuna III má smůlu, že se na ní nachází řada nerostných bohatství a extrémně vzácných surovin, takže trpí opačným problémem než ostatní světy. Dobrodruzi jí prakticky permanentně okupují a pokouší se z ní vytěžit co nejvíce už po řadu dekád. Bohužel pro ně si proti nim tento kus země vytvořil obranný mechanizmus v podobně nestabilního počasí, které vždy po určité době eliminuje vše, co se dostatečně rychle neschová pod povrch plný různě agresivních forem života nesnášejících vše lidské.

The Cycle is not a Battle Royale! – Gameplay Trailer

Od The Cycle jsem čekal jen málo, nakonec však příjemně překvapilo.

V kůži jednoho z mnoha hledačů štěstí jsem se podobně jako řada jiných přede mnou vydal na Fortunu III. Na povrch světa jsem se dostal v malém přistávacím modulu vyzbrojen jen obyčejnou pistolkou, jejíž efektivita nebyla nikterak valná. Abych řekl pravdu, trošku mě překvapil povrch planety, namísto nudně vypadajícího kusu kamene jsem totiž dostal místo doslova kypící životem, jehož průzkum mi v lecčem připomněl sérii Borderlands. Po většinu času jsem se měl možnost pohybovat pralesem, jehož obyvatelstvo velmi agresivně reagovalo na veškeré mé snahy o těžbu, či jiné aktivity poškozující kolos, na němž odjakživa žilo. Osobně jsem jejich reakci chápal, jakožto prospektor jsem však nemohl jednat jinak a tak většinou došlo na krev, jež vždy tekla primárně z žil monster.

I když sami tvůrci striktně odmítají možnost, že by The Cycle byl zástupcem battle-royale žánru, skutečnost je trošku jiná. Jejich hra totiž od základu staví na myšlence PvPvE, což v praxi znamená, že hráč je nucen čelit nejen už zmíněným monstrům, ale také ostatním prospektorům, kteří nemají vždy úplně přátelské úmysly. Čas od času sice narazíte na člověka s beránčí povahou, většinou ale musíte počítat s tím, že na vás neznámý těžař zaútočí a vyloženě vás obere o to, co jste v průběhu své pouti po Fortuně III natěžili a sesbírali. Určitou pojistkou má být bounty systém, cejchující časté lovce lidí znamením, jež k nim vede ostatní, kteří jsou za jejich eliminaci odměněni. Moc však dle mého názoru nefunguje, lepší by bylo oddělit PvP a PvE servery, čímž by se zabránilo masakru nevinných zelenáčů.

The Cycle – Když potkáte spřízněnou duši (Gameplay)

Chování ostatních neovlivníte, což v praxi znamená, že ne vždy se celá vaše skupina v The Cycle dostane do bezpečí.

Přestože mi prezentovaný formát PvP moc nesedí, musím uznat, že vývojáři dobře vyřešili situaci, kdy hrajete osamoceni. Hráčům nemajícím kamarády je v The Cycle umožněno uzavírat dočasné pakty, díky čemuž můžete s člověkem, který bude mít podobné ambice, vytvořit partu, jež trvá jen do momentu, než jeden ze zúčastněných přetne pouto, jež s neznámým vytvořil. Osobně se mi jednou stalo, že jsem s jedním hráčem utvořil tým, dočasně ho opustil, abych se spojil s jiným a následně se k němu opět přidal v momentu, když zabil mého několika minutového přítele. Za sebe bych popravdě uvítal možnost, kdyby zde účastníci zápasu byli rozděleni vyloženě podle frakcí, které na bojišti zastupují, hodně by se tím usnadnilo, zmizela by však legrace spojená s tvořením krátkodobých aliancí.

Při honbě za bohatstvím lze pracovat až pro tři frakce

Vaším primárním úkolem na povrchu Fortuna III však i přes situace uvedené v předchozích řádcích není likvidace lidí ani monster, nýbrž plnění zakázek pro společnost, která vás sem vyslala. Životem kypící svět tím pádem vývojáři nenaplnili jen různými typy nepřátel, ale také rozsáhlou škálou pracovních nabídek, jež vám doslova skáčou do cesty. Dobrodruhy okupovaný svět je totiž především bohatou zásobárnou vzácných plynů a nerostů, nikoliv lovnou zónou. Hlavním cílem většiny je fialová ruda, již lze těžit jen za pomoci speciálních těžebních stanic, které při extrakci vytváří nepříjemné vibrace, na něž místní fauna nereaguje zrovna nejlíp. Prakticky ji dokáží rozběsnit k nepříčetnosti, takže dokud stroj pracuje, musíte ho hlídat před útoky příšer vylézajících z hlubin.

The Cycle; gameplay: alfa The Cycle; gameplay: stanice The Cycle; gameplay: mělčina

Po stránce vizuálu nevypadá The Cycle vůbec špatně, rozhodně jsem čekal horší grafiku, než mi byla ve finále nabídnuta.

Když však mašina dotěží, je možné ji sebrat a pokračovat dál, bez toho, aby ji bylo nutné střežit. O něco horší je to po této stránce s těžebními věžemi extrahujícími z hlubin Fortuna III plyn. Tyto stanice totiž zůstávají na místě a čerpají surovinu po celou dobu zápasu, takže je nutné je čas od času obhlédnout. Pokud je necháte svému osudu, může se vám stát, že ji některý z konkurenčních těžařů zničí, nebo zabere pro sebe. Vedle těchto komodit můžete lovit také určité druhy zvířat nebezpečných pro těžební skupiny korporací, nebo sbírat enormně vzácné hříbky a nosit je do specifické zóny. Za každé splnění úkolu jste odměněni zkušenostními body, pozitivní reputací u určité frakce a předměty nutnými pro výrobu zbraní a podpůrných hračiček s různým účelem.

Zajímavý je fakt, že každá frakce tu má svou vlastní škálu předmětů, takže prací pro určitá uskupení se dostanete k jinému spektru zbraní a podpůrných hraček než u jejich konkurence. Korporace Korolev svým věrným kupříkladu nabízí granátomety, těžké kulomety a těžkopádný oblek značně navyšující celkové zdraví. U společnosti Osiris naopak najdete na fúzní technologii založené odstřelovací pušky, či mohutný elektrický kanón posílající nepřátele přímo k nebeským výšinám. Pracovat se tím pádem vyplatí snad pro všechny, protože každý má ve finále něco, co se vám může v boji hodit. Na samém startu mají všichni k dispozici jen několik nástrojů, jejichž spektrum následně rozšiřují za pomoci produkce, k níž jsou potřeba suroviny padající z na povrchu žijících monster.

The Cycle – Když teče krev (Gameplay)

Občas před vás The Cycle postaví hráče, kteří o spolupráci moc nestojí, takže se s nimi nakonec musíte vypořádat.

Na stanici vyrobené zbraně zůstávají v jejich útrobách, protože vývojáři nechtějí nikoho zvýhodnit. K povrchu jste posláni jen se slabou pistolkou, která má být v prvních minutách vaší mise primární zbraní. Jakmile však zabijete určitý počet nepřátel, je vám umožněno si za získané peníze objednat z vesmírného komplexu balíček, v němž se může nacházet smrtící nástroj, palebná věž, posilovací stříkačka nebo vozidlo, s jehož pomocí se budete rychle přesouvat po mapě. Na zemi toho tím pádem moc nenajdete, stejně tak na ní zpočátku nebude čekat ani smrt, jelikož se minimálně jednou lze teleportovat do bezpečí s veškerou výbavou i penězi, což není v momentech, kdy hrajete solo, vůbec zlé.

The Cycle dokáže příjemně překvapit

Když jsem The Cycle spatřil poprvé vedle řady výraznějších kousků, na chvíli jsem ho úplně zavrhl, protože na první pohled vypadal jako další z mnoha bezplatných projektů, jež nestojí za pozornost. Nakonec jsem však překonal svůj počáteční nezájem a vydal se vstříc dobrodružství na planetě Fortuna III. Času, který jsem na jejím povrchu strávil, nelituji, nabídla mi totiž životem kypící svět, obstojnou škálu zbraní a řadu zajímavých zážitků, na něž budu ještě nějaký ten pátek vzpomínat. Pokud bych měl celku něco vytknout, zřejmě by to byla absence jasně definovaných serverů, přítomnost menších bugů a občas skákající fps, s tímto nešvarem si však vývojáři jistě do vydání poradí.

The Cycle; gameplay: zbraně

Výstroj lze v The Cycle různě upravovat, každá úprava však samozřejmě stojí vzácné suroviny z povrchu.

The Cycle je fajn hra, která má už v předběžném přístupu, v němž se aktuálně nachází, co nabídnout. Vzhledem k tomu, že je zcela zadarmo, by si jí měli zahrát všichni fandové battle-royale režimu, jimž v prozatím hraných projektech schází možnost lovu monster a nezávazná kooperace s hráči. Za sebe celek určitě doporučuji, protože má překvapivě návykovou hratelnost, jejíž úroveň se navyšuje v případě, že hrajete s kamarády. Prakticky by se dalo říct, že je to takové Borderlands 3 zadarmo, s trošku chudším obsahem, než jeho placená předloha.

• Zdroje: Vlastní

HW nároky pro The Cycle PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7/8/10 64-bit Windows 7/8/10 64-bit
Procesor Intel Core i5 2.6 GHz Intel Core i7 2.8 GHz
Grafická karta NVIDIA GTX 760 / Intel Iris 640 NVIDIA GTX 1060 / AMD RX 580
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk

S jakým herním PC na The Cycle?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1660

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1660

Alza GameBox RTX2060

Doporučené požadavky:

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

i Mohlo by vás zajímat

The Cycle vychází 19. srpna 2019 v předběžném přístupu exkluzivně na PC. O novinkách vás budeme informovat.

P-DC1-WEB04