Obnovit stránku

The Last Campfire (Mini RECENZE) – Emocionální puzzle adventura o hledání naděje

• Autor: Jiřina Formánková

Autoři z Hello Games, známí především díky svému survivalu No Man's Sky, nás tentokrát vzali do úplně odlišného světa a vytvořili krásnou a zapamatovatelnou puzzle adventuru, která přináší hořkosladký příběh o osamění a hledání naděje. Jak moc se nám hra The Last Campfire líbila, si můžete přečíst v této recenzi.

The Last Campfire; wallpaper: cover

Alza Magazín

The Last Campfire (hra)

Puzzle adventuru The Last Campfire vyvíjí a vydává studio Hello Games. Hra vychází 27. 8. 2020 na PC, PS4, Xbox One a Switch bez české lokalizace a multiplayeru. | Homepage


Články: | Recenze

The Last Campfire (Mini RECENZE PC) – Obsah článku

  1. Ztraceni ve světě mezi světy
  2. O naději, sounáležitosti i schopnosti naslouchat potřebám druhých
  3. Vizuál, který potěší i pobaví
  4. Mini Recenze The Last Campfire: závěrečné hodnocení
  5. HW nároky pro The Last Campfire PC

Ztraceni ve světě mezi světy

Ember je ztracený človíček, který se ocitl sám a opuštěný na podivném místě světa mezi světy (ať už je to kdekoliv) a snaží se najít cestu domů, zpátky ke svým. Při své pouti projde temným lesem i prastarými ruinami, aby zjistil, že není zdaleka první (a pravděpodobně ani poslední), kdo se tu ocitl. Potkává své předchůdce, kteří při vlastní cestě tímto místem selhali a ztratili tolik důležitou naději. Ember slyší jejich myšlenky a za pomoci vyřešení puzzle hádanek je přivádí zpět k životu tím, že jejich jiskru naděje vysvobodí z klece obav a beznaděje.

The Last Campfire; gameplay: puzzle
Někteří poutníci uvázli na velmi podivných místech.

Zotavení poutníci se potom navracejí k jednomu z několika táboráků, kde čekají, až pomůžete všem v jejich oblasti, než můžete vyrazit dál. Pomocnou ruku získáte v případě potřeby u „Genia loci” (ducha přítomného u každého ohně), který vám poradí kolik „ztracených” vám ještě zbývá objevit, případně kde je máte hledat. Šance, že se sami zamotáte v mapách, je ale naštěstí poměrně malá, jelikož místa na sebe logicky navazují a jsou vzájemně propojená poměrně přehledným způsobem. Na své cestě budete kromě souputníků vlastní rasy potkávat i další obyvatele podivného místa, kteří vám za drobnou službu pomohou na cestě vpřed.

The Last Campfire; gameplay: želvák
Želvák si libuje ve vaření a po vás chce pomoc se sháněním ingrediencí na chutnou mňamku.

O naději, sounáležitosti i schopnosti naslouchat potřebám druhých

Celý příběh The Last Campfire se nese na vlně silného pocitu osamění a smutku, který dokreslují skryté útržky deníků vašich předchůdců. Jejich sny, pocity a zážitky budou vašeho Embera provázet putováním a dokreslovat atmosféru příběhu, který podle mého nemá úplně jednoznačnou interpretaci a nabízí tak prostor pro vlastní představivost. Nenajdete tu jediný souboj (bojovat můžete s vlastními emocemi) a kromě toho puzzly nekladou na hráče přemrštěné nároky a nabízejí spíše variabilitu jednotlivých úkolů než vražednou obtížnost.

The Last Campfire – Fisherman (Alza Magazín gameplay, PC, No Commentary)

Dokud nezískáte trubku, díky které budete moci posouvat kovové předměty, budete se muset spolehnout na vlastní ruce.

Zpočátku budou vaše možnosti řešení jednotlivých úkolů dosti omezené. Žádné skákání ani nic podobného nečekejte. Prostorové hádanky obvykle vyřešíte přesouváním nejrůznějších bloků, kamenných válců a tak podobně. Časem získáte trubku, která rozšíří Emberovy možnosti o přesouvání kovových předmětů, což nabízí další plejádu nových puzzlů. Ne vše se naštěstí týká procházení z jednoho místa na druhé a úkoly pro originální obyvatele světa (třeba obří nenažrané prase nebo prastarého želvího kuchaře) nabízí příjemnou změnu v hratelnosti The Last Campfire.

Vizuál, který potěší i pobaví

Krásný stylizovaný vizuál plný barev nepůsobí i přes v podstatě velmi smutný a dojemný příběh paradoxně, ale naopak podtrhuje hořkosladký náboj hry. Stejně tak je na tom i hudební doprovod, který sice není přímo zapamatovatelný (s čestnou výjimkou hudby traileru), ale rozhodně se vydařil a k celkové atmosféře perfektně ladí, aniž by se opakoval. Citlivý a mladý hlásek vypravěče už je jen třešničkou na velmi chutném dortu.

The Last Campfire; gameplay: obří prase
Prasečí obr se sice netváří moc přátelsky, ale pokud mu vyhovíte a podstrčíte něco chutného pod rypák, pomůže vám při cestě dál.

Připomínku bych měla snad pouze k dosahu rozhledu v jednotlivých lokacích, kdy jsem často musela použít trubku (nebo spíše roh?) v momentě, kdy to nemělo být vůbec potřeba, jen proto, abych získala celkový přehled o daném místě. Může se totiž celkem lehce stát, že díky tomuto problému přehlédnete jinak poměrně snadno dostupné řešení hádanky. Na žádný jiný problém jsem při průchodu hrou nenarazila s výjimkou drobného bugu, který ale nebyl nikterak podstatný pro plynulé pokračování, jen mírně mátl.

The Last Campfire; gameplay: táborák
Ti, kterým jste vrátili naději a vůli pokračovat v jejich vlastní pouti, budou čekat u společného táboráku na závěr vaší cesty.

The Last Campfire je přesně tou hrou, kterou ocení nejen příznivci puzzle her, ale i kvalitních a dobře vyprávěných příběhů s nadčasovým poselstvím. Jaké je? Na to si každý hráč přijde sám a po svém. V průběhu pěti až šesti hodin se můžete toulat světem mezi světy a najít mnohem víc než jen cestu domů.

Tato Mini recenze byla napsaná pro PC verzi hry.

• Zdroje: Vlastní

Mini Recenze The Last Campfire: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 88 % Alza Magazín
Verdikt:

The Last Campfire je puzzle adventura sázející nejen na krásný audiovizuál a řešení různorodých hádanek, ale především poutavé vyprávění se silným emočním nábojem a jinotajným poselstvím. Vzhledem ke svým kvalitám si zaslouží pozornost nejen příznivců řešení logických hádanek.

The Last Campfire; Mini recenze

Klady

  • Příběh plný emocí
  • Pěkný audiovizuál
  • Nápadité hádanky
  • Originální obyvatelé světa

Zápory

  • Omezený dosah rozhledu v lokacích
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Jiřina Formánková

Jiřina Formánková

Jmenuji se Jiřina Formánková a o hry se zajímám přibližně posledních 15 let. V Alza Magazínu působím od roku 2017. Mezi mé oblíbené žánry patří RPG a survivaly, z platforem dávám jednoznačně přednost PC před všemi ostatními.

HW nároky pro The Last Campfire PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 64-bit Windows 64-bit
Procesor Intel Core i5 1.8Ghz Intel Core i5 2.8 Ghz
Grafická karta NVIDIA GTX 480 / AMD Radeon 7870 NVIDIA GTX 1660 / AMD RX 5600 XT
DirectX
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 2 GB 2 GB

• Zdroj: systemrequirementslab.com (1. 9. 2020)

S jakým herním PC na The Last Campfire?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1650

Základní sestava:

Alza GameBox Core GTX1650

Alza GameBox Core RTX3070

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX3070

Alza BattleBox Core RTX3080 Helios

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Core RTX3080 Helios

i Mohlo by vás zajímat
P-DC1-WEB13