Obnovit stránku

10 tipů a triků, jak přežít v The Last of Us Part II a užít si hru na maximum (TIPY/NÁVOD)

• Autor: Filip Němec

Jak už jste se dozvěděli z naší recenze, The Last of Us Part II je především o pomstě a není nic horšího, než před jejím dosažením skonat. V našem článku najdete nejenom desítku tipů a triků, jak v postapokalyptickém světě The Last of Us přežít, ale také rady a postřehy, které vám pomohou si hru lépe vychutnat a třeba i zaútočit na platinovou trofej. To vše samozřejmě bez příběhových spoilerů, takže si článek můžete přečíst i před prvním spuštěním hry.

The Last of Us Part II; screenshot: xxx
Alza Magazín

The Last of Us: Part II (hra) | The Last of Us (IP)

Akční adventura The Last of Us: Part II je druhý díl herní série The Last of Us. Titul vyvíjí studio Naughty Dog a vydává společnost Sony Interactive Entertainment. Hra vychází na PS4 19. 6. 2020 s českou lokalizací (titulky). Hra neobsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | RecenzeTipy

The Last of Us Part II (TIPY/NÁVOD) – Obsah článku

  1. Pečlivě prozkoumávejte svět
  2. Otevřete všechny trezory
  3. Využijte široké možnosti nastavení ve svůj prospěch
  4. Ušijte si hratelnost (a obtížnost) na míru
  5. Vždy u sebe mějte cihlu nebo skleněnou láhev
  6. Stealth na vyšší obtížnost není možnost, ale nutnost
  7. Ke každému nepříteli přistupujte jinak
  8. Pilulky pro vylepšení postavy používejte s rozvahou
  9. Upgrade zbraní si pečlivě rozmyslete
  10. Pár rad pro lovce trofejí

Pečlivě prozkoumávejte svět

Bude to možná znít jako rada od vývojářů, kteří se snaží natáhnout herní dobu, v případě The Last of Us Part II je ale průzkum jednou ze základních složek hry. Náboje nebo suroviny pro crafting nebudou padat z nebes (i když v omezeném množství „padají“ z nepřátel), a tak se do průzkumu okolí musíte pustit už kvůli zásobení. Bez kulek, šípů a lékárniček totiž dlouho nevydržíte.

V tomto případě ale nejde o bezmyšlenkovité prohledávání budov, snad každá lokace má nějaký svůj příběh a není náhodou, že v kadeřnictví najdete více nůžek než v obchodě s oblečením. Průzkum vás sice zdrží od postupu v hlavním příběhu, dá vám však možnost se do celého světa ještě více ponořit. Rozhodně doporučujeme číst veškeré poznámky a vzkazy, na něž cestou narazíte. Nejde totiž o žádnou výplň, ale promyšlené součásti příběhu, který si díky tomu rozšíříte o myšlenky zemřelých již mnoho let zpět, či v opačném případě vašich obětí, jejichž těla leží ještě teplá opodál.

The Last of Us Part II; screenshot: deník The Last of Us Part II; screenshot: deník
Ellie u sebe nosí podobně jako hlavní postavy série Uncharted deník. Nebudete ho sice potřebovat k řešení hádanek, zápisky (ale i kresby) vám však pomohou lépe proniknout do příběhu. Díky překladu si navíc deník můžete přečíst i v českém jazyce.

Otevřete všechny trezory

Když jsme psali, že průzkum světa není jen obyčejným zabíjením času, mysleli jsme to vážně. Na mnoha místech naleznete zamčené trezory a běda vám, jestli se nepokusíte ukořistit jejich obsah. V mnoha případech totiž nepůjde jen o náboje nebo materiály, ale i důležitá vylepšení, jež odemknou novou větev schopností či zpřístupní další pouzdro pro pistoli nebo dlouhou zbraň, takže bude tasení vašeho arzenálu daleko rychlejší.

Jejich otevírání ale není úplně snadné. Ve většině případů najdete číselnou kombinaci buďto v nějakém dopise poblíž (neříkali jsme, že číst všechny vzkazy se vyplatí?) nebo je hádanka o něco složitější a bude třeba hledat pečlivěji. Pokud byste se chtěli do vyloupení trezoru pustit jako praví zlodějíčci, můžete dokonce pomocí sluchu poznat, jaká kombinace je správná. Když totiž při výběru čísel zrovna trefíte to správné, cvaknutí je trošku jiné a podstatně hlasitější.

The Last of Us Part II; screenshot: silnice
Pokud po vás hra bude chtít například při otevírání dveří držet stisknutý trojúhelník, znamená to, že opouštíte aktuální lokaci bez možnosti návratu. Pokud jste tedy neprozkoumali vše, co jste chtěli, či dokonce nestihli otevřít trezor, máte šanci se vrátit.

Využijte široké možnosti nastavení ve svůj prospěch

Když už jsme u toho průzkumu, autoři ve snaze o větší realismus tolik nezvýrazňují objekty, s nimiž můžete interagovat tolik, jako ve svých předchozích hrách. Nejde ale jen o suroviny pro crafting nebo náboje. Pokud jste lovec trofejí, budete hledat také mince, sběratelské karty a zmíněné zápisky. S jejich hledáním si ale můžete pomoci malým trikem – v nastavení přístupnosti hry si zapněte pokročilý režim naslouchání, který vám pomůže označit předměty ve vašem okolí.

The Last of Us Part II; screenshot: nastavení naslouchání The Last of Us Part II; screenshot: naslouchání
V nabídce nastavení -> přístupnost -> navigace a pohyb lze zapnout rozšířený režim naslouchání. Kdykoli budete v režimu naslouchání (tlačítko R1), stiskem čtverečku se vám zvýrazní nepřátelé, zatímco zmáčknutím kolečka hra upozorní na předměty, které lze sebrat či s nimi jinak interagovat.

Ušijte si hratelnost (a obtížnost) na míru

V nabídce nastavení ještě ale chvíli zůstaneme, protože právě v možnosti přizpůsobit si hru podle svých potřeb se vývojáři opravdu vyřádili. V rámci obtížnosti si můžete například nastavit, jak moc všímaví budou vaši nepřátelé, množství surovin, jež budete nacházet, či jak moc velké poškození v boji utrpíte, stejně jako míru pomoci vašeho parťáka, který je ve většině misí po vašem boku. Díky tomu si můžete zážitek uzpůsobit přesně podle svých potřeb. Nastavení navíc jde v průběhu hry kdykoli měnit.

Kde The Last of Us Part II naprosto exceluje, jsou možnosti pro hendikepované hráče. Více než šedesát usnadnění umožňuje převádět text na řeč a to dokonce i v rámci českého jazyka, přizpůsobit obraz pro barvoslepost či dokonce přetvořit hru tak, aby ji mohli hrát i slepí hráči. Pokud tedy pochybujete o koupi právě z důvodů nějakého hendikepu, i v tomto směru platí, že druhému The Last of Us se jen tak něco nevyrovná.

The Last of Us Part II; screenshot: kontrastní režim The Last of Us Part II; screenshot: zvukové signály
Obrázek 1: Hráčům trpícími problémy se zrakem pomůže režim vysokého kontrastu či režim pro barvoslepost. Obrázek 2: Dohrát hru slepým hráčům dovolí zvukové signály, jež nahrazují vizuální vjemy. Můžete si je však zapnout i pro zvukovou identifikaci určitých prvků, jako jsou předměty ve vašem okolí.

Vždy u sebe mějte cihlu nebo skleněnou láhev

Princip házení prázdných lahví a cihel se od prvního dílu příliš nezměnil, v ještě nebezpečnějším světě, kde nábojů není mnoho, se ale stal ještě důležitějším. V boji proti jednomu či dvěma protivníkům využijete cihlu či láhev nejlépe tak, že ji hodíte na nepřítele, ten na malý okamžik zavrávorá a vy ho můžete jedním úderem dorazit. Pokud je však nepřátel více, a platí to dvojnásob u nakažených protivníků, je lepší předmět vhodit někam do prostoru. Nepřátelé se ve snaze prozkoumat zvuk seběhnou k sobě a vám už zbývá jen šikovně hodit granát nebo Molotovův koktejl.

Lahve a cihly se však hodí také k opačnému účelu. Pokud máte pocit, že se rojnice nepřátel kolem vás smršťuje jako smyčka oprátky a vy potřebujete utéct, správným hozením předmětu na chvíli odlákáte pozornost nepřátel a vám tak vznikne krátké okno pro nepozorovaný útěk a co je nejlepší, náhlé rozptýlení sníží také ostražitost psů, které je (a trhá nám to srdce) nejlepší vyřídit co nejdříve, jinak vám pěkně zavaří.

The Last of Us Part II; screenshot: hod cihlou
Cihly a skleněné lahve jsou ideální k odlákání pozornosti.

Stealth na vyšší obtížnost není možnost, ale nutnost

Návaznost na první díl, byť vyšel před dlouhými sedmi lety, je tak obrovská, že jistě mnoho z nás začne hrát hru stejným způsobem, ještě když si většina z nás střihla opáčko původního dílu v rámci čekání na Part II. Co se ale nezměnilo, je zaměření na stealth (i když postupem hrou narůstající arzenál zbraní může někdy mluvit o opaku). Na vyšší obtížnost je však tiché zabíjení stále nutnost.

Naštěstí tu máme nové herní mechaniky, jež nám pomohou. Velkou změnou v hratelnosti je vzrostlá tráva, jež se vyskytuje v několika variantách. V některé se stačí skrčit, jinde se musíte plazit, vždy ale mějte na paměti, že nikdy nejste, tak jako ve skutečnosti, stoprocentně neviditelní. Po čase vás i ve vysoké trávě objeví každý nepřítel. Oproti prvnímu dílu také můžete lézt na objekty, čímž získáte nejen lepší rozhled, ale také taktickou výhodu.

The Last of Us Part II; screenshot: krčení v trávě
Nezapomínejte, že druhý díl nabízí daleko více možností jak přistupovat k soubojům. Díky plazení se či naopak skákání jsou úrovně i souboje více vertikální.

Ke každému nepříteli přistupujte jinak

The Last of Us Part II nenabízí různé druhy nepřátel jen tak pro nic za nic. Jak už jsme zmínili, clickery můžete nalákat hozenou cihlou na jedno místo a Molotovem vyřídit celou skupinku. Stejně tak obrovský shambler je v přímém boji velmi těžkým soupeřem, protože však nakažení v pokročilejším stádiu už nevidí, můžete mu do cesty naskládat pár min a náhle je po problému. Často také narazíte na oblasti, kde se střetává více skupin nepřátel, například nakažení a vojáci WLF. Dobře hozenou lahví lze přilákat pár clickerů a první vystřelená kulka WLF už naláká zbytek. Vám už stačí jen vyřídit poslední zbytky odporu a těšit se z uspořené munice a lékárniček.

The Last of Us Part II; screenshot: střelba z trávy
Pokud se skrčíte, stabilita zbraně se zvýší. Nejlepší stability však logicky dosáhnete vleže.

Pilulky pro vylepšení postavy používejte s rozvahou

Podobně jako v prvním díle, také v Part II sbíráte pilulky, s nimiž můžete vylepšovat své schopnosti. Oproti jedničce je však systém vylepšování postavy o něco robustnější a nabízí několik větví zaměřených na boj z blízka, střelbu, nebo třeba výrobu vybavení. Mějte na paměti, že byste pro maximální vylepšení všech schopností museli nejspíše najít všechny pilulky v celé hře (a ani to nevíme jistě, ostatně i proto je ve hře režim New Game+). Vylepšení navíc nejdou jako v jiných hrách vrátit. Volte tedy takové dovednosti, jež zapadají do vašeho herního stylu a zbytečně neexperimentujte.

The Last of Us Part II; screenshot: vylepšování postavy
Systém vylepšování postavy je výrazně robustnější než v prvním díle a daleko více ovlivňuje samotnou hratelnosti.

Upgrade zbraní si pečlivě rozmyslete

Totéž pravidlo platí také o vylepšování zbraní. Podobně jako pilulek i součástek pro upgrade vašeho arzenálu najdete mnoho, ale možností jak je investovat, je ještě více. Určitě si po pár hodinách hraní najdete své oblíbené zbraně, je tedy lepší investovat součástky jen do vašich největších favoritů, které budete nejčastěji používat, protože vylepšit všechny zbraně rozhodně za jeden průchod hrou nestihnete. Všeobecně můžeme doporučit vylepšení stability, která je v základu u všech zbraní hodně nízká. Nám se osvědčilo vylepšit zejména luk, protože je smrtící a zároveň tichou zbraní, šípy si navíc časem budete moci vyrábět sami.

The Last of Us Part II; screenshot: upgrade zbraně
Na rozdíl od vylepšování svých schopností lze upgradovat zbraně jen na vybraných místech.

Pár rad pro lovce trofejí

Nepochybujeme, že tak jako v případě jiných výjimečných her, i tentokrát se mnoho z vás rozhodne ulovit platinovou trofej. Pokud jste se zatím nerozhodli, možná vás k lovu přesvědčíme, na rozdíl od jiných her studia Naughty Dog totiž v tomto případě nemusíte projít hru na všechny obtížnosti. Vlastně není zisk všech trofejí na výběr obtížnosti vůbec vázaný.

Teoreticky lze vše splnit při jednom průchodu hrou, nicméně museli byste nasbírat dost pilulek a součástek pro vylepšení postavy a zbraní na maximum, což je podle nás nadlidský úkol a sami nevíme, jestli to reálně skutečně jde. Jako ideální volba se tak zdá režim New Game+. Pokud by vám i po dalším průchodu zbývalo několik málo trofejí, můžete si pomoci výběrem kapitol v hlavním menu hry, nicméně zde je situace trošku matoucí. Jakmile si načtete jakoukoli již dohranou kapitolu, v hlavní nabídce náhle zmizí možnost načíst kapitoly následující. Stačí však nahrát předchozí save po dokončení hry, kde jsou odemčené všechny kapitoly a opakovat proces. Získané trofeje vám i po nahrání starší pozice zůstanou.

The Last of Us Part II; screenshot: sledování sběratelských předmětů
V záložce možnosti -> HUD si můžete zapnout sledování sběratelských předmětů, které vám oznámí, že jste při opakovaném hraní sebrali předmět, který už v předchozím průchodu hrou byl sebrán. Díky tomu budete mít lepší přehled o tom, co jste již posbírali a co vám zbývá.

Tak to bylo našich deset tipů, které by vám měly hraní nejenom zjednodušit, ale také zpříjemnit či pomoci s dosažením platinové trofeje. Oproti prvnímu dílu The Last of Us se Part II rozrostlo o mnoho nových mechanik, takže náš výčet (doufejme chytrých rad), není vyčerpávající a budeme rádi, pokud se v komentářích podělíte také o své postřehy, samozřejmě bez příběhových spoilerů.

• Zdroje: Vlastní

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

P-DC1-WEB07