Obnovit stránku

Zóna: Tajemství Černobylu (RECENZE) – Radiaci navzdory

• Autor: Jakub Němec

Málokterá katastrofa moderní historie vzbuzuje v lidech takovou představivost a zvědavost jako výbuch černobylské elektrárny. Dodnes z něj těží inspiraci nejeden postapokalyptický román východních autorů nebo filmoví tvůrci. Na suchu nezůstávají ani počítačoví hráči, především díky akční FPS S.T.A.L.K.E.R., jehož druhý díl se právě připravuje. Právě na něj v mnohém navazuje stolní hra Zóna: Tajemství Černobylu, na niž se podíváme v dnešní recenzi.

Zóna: Tajemství Černobylu; foto: komponenty

zdroj: vlastní


• Žánr: Příběhové • Počet hráčů: 1–4 • Autoři: Maciej Drewing, Krzysztof Głośnicki • Vydavatel: Rebel • Distributor v ČR: ADC Blackfire Entertainment • Herní doba: 120–180 minut • Doporučený věk: od 18 let


Obsah recenze Zóna: Tajemství Černobylu

 1. V krajině mutantů a anomálií
 2. Příběh s pořádnou porcí náhody
 3. Zóna: Tajemství Černobylu – Pravidla
 4. Černobyl na dlani
 5. Recenze Zóna: Tajemství Černobylu: závěrečné hodnocení

V krajině mutantů a anomálií


Prostor v okolí černobylské elektrárny je zdánlivě opuštěným místem, ale láká zástupy zvědavců, kteří chtějí zjistit, co se v radioaktivní pustině dá všechno najít. Ve fiktivním světě deskovky Zóna: Tajemství Černobylu byl tento prostor dlouhodobě uzavřen a hlídán sovětskou armádou, která zde prováděla různorodé pokusy podněcující zvědavost moderních zlatokopů. Navíc se nesou zvěsti, že uvnitř elektrárny se ukrývá záhadný Sarkofág přinášející netušené bohatství. Proto se po odsunu vojáků do okolí Pripjati vydala řada dobrodruhů toužících po vlastním obohacení bez ohledu na ostatní. Místní jim říkají mrchožrouti a vy se spolu se svými přáteli stanete jedním z nich.

Zóna: Tajemství Černobylu; foto: partie

Zóna: Tajemství Černobylu (Stolní hra)

Na plánu deskovky Zóna: Tajemství Černobylu navštívíte ikonická místa ukrajinské katastrofy.

zdroj: vlastní

Vaším cílem je objevovat tajemství zamořeného prostoru, vyhýbat se radioaktivním bouřím, likvidovat mutanty a anomálie či jen plnit své kapsy rubly na úplatky. To vše abyste si ulehčili svou cestu do nitra elektrárny, kde se v Sarkofágu ukrývá bájný artefakt zvaný Zdroj. Cesta to bude trnitá, dlouhá a nebezpečná, takže z ní každý nevyvázne se zdravou kůží. Ozáření radiací, krvavá zranění a psychická újma jsou pro mrchožrouty denním chlebem, ale vábení sladké odměny jim za to stojí. Navíc v Zóně se nedá věřit nikomu, všichni jedou na vlastní triko a na ostatní se nikdo neohlíží. Morálka musí jít stranou, přičemž dobrá pověst se vyplatí pouze při jednání s lidmi, a proti muťáckým zrůdám či vražedným anomáliím je vám oblíbenost k ničemu.

Příběh s pořádnou porcí náhody


Černobylské reálie přímo vyzývají k silným zážitkům a musím potvrdit, že z příběhového hlediska se deskovka Zóna: Tajemství Černobylu opravdu povedla. Dějové karty dokáží pořádně zamíchat osudem i toho nejsilnějšího mrchožrouta a často se rutinní přestřelka může změnit v boj o holý život, na což padne půlka vaší výbavy. Podobně jako u série Arkham Horror či Eldritch Horror, vedle nichž dnes recenzovaná hra trochu bledne závistí, budou vaše kroky určovat rozhodnutí, dovednosti a štěstí při hodu kostkami, takže jestli vám při pojmech jako ameritrash naskakuje husí kůže, tak ani dál nečtěte a vraťte se ke svému eurohraní, kde má náhoda minimální šanci vás pozlobit.

Zóna: Tajemství Černobylu; foto: příběh

Zóna: Tajemství Černobylu (Stolní hra)

O napínavé situace ve hře Zóna: Tajemství Černobylu se starají karty událostí společně se specializovanými kartami lokací.

zdroj: vlastní

Zóna: Tajemství Černobylu se totiž vyznačuje až chorobnou neférovostí, která se nejvíce projeví především v odměnovém systému. Zisky za zabití příšer, překonávání příběhových překážek či tažení náhodných karet vybavení totiž nejsou moc vyvážené a je velmi pravděpodobné, že za stejný úkon obdrží jeden z mrchožroutů vymakaný ochranný oblek, zatímco druhý nějaký šunt ze skládky. Mně osobně to zase tak moc nevadí, protože přesně taková porce (ne)štěstíčka je kořením správného roleplayingu, který k této sortě stolních her podle mě patří, ale určitě se najde spousta hráčů, jež taková nespravedlnost rozpálí doběla (takže to berte jako varování).

V deskovce Zóna: Tajemství Černobylu se totiž budete snažit především přežít a až potom plnit své cíle. S trochou smůly vás budou pravidelně sužovat radioaktivní bouře, hordy zmutovaných kreatur, psychiku ničící anomálie a skupinky lidí, kteří na vaší honbě za Zdrojem chtějí taky něco trhnout (nebo vás preventivně zabít). Během přesunů po mapě posbíráte nějakou veteš, s trochou štěstí i kvalitní vybavení či nadpřirozené artefakty, abyste se mohli dostat do tajných komplexů, v nichž se mimo náročných výzev ukrývají také velká tajemství potřebná k otevření Sarkofágu v útrobách černobylské elektrárny. Kdo se dostane jako první ke Zdroji, vítězí, na ostatní historie zapomene, přesně podle pravidel krutého postapo světa.

Zóna: Tajemství Černobylu; foto: postavy

Zóna: Tajemství Černobylu (Stolní hra)

Mezi různorodými postavami deskovky Zóna: Tajemství Černobylu si vyberete svého favorita. Najdete zde vědce, vojáky, pašeráky či mrchožrouty poznamenané dlouhým pobytem v zamořeném prostoru.

zdroj: vlastní

Zóna: Tajemství Černobylu – Pravidla


Do radioaktivního prostoru se může vydat v podstatě každý deskovkář, ale musí mít dobrého průvodce, protože Zóna: Tajemství Černobylu není vhodná pro úplné začátečníky. Pokud za sebou máte partie ve zmiňované lovecraftovské sérii Horror, Zaklínači či podobných titulech, budete se zde cítit skoro jako doma. Pod víkem krabice totiž najdete hromadu různých karet, žetonů a dalších komponent, které rozložíte po herním plánu a během partie se v nich zorientujete za pomoci řady symbolů a piktogramů. Na počátku hry si musíte zvolit jednoho z deseti mrchožroutů (jsou dostatečně odlišní, aby měl výběr smysl a udával ráz vašemu snažení, což je dobře), rozložit vše potřebné na stole a můžete se pustit do zápolení o Zdroj.

Zóna: Tajemství Černobylu; foto: souboj Zóna: Tajemství Černobylu; foto: příšery

Zóna: Tajemství Černobylu (Stolní hra)

Souboje s agresivními příšerami a anomáliemi absolvujete v Zóně: Tajemství Černobylu pomocí kostek, jejichž verdikt se budete snažit zvrátit pomocí své výbavy.

zdroj: vlastní

K cíli se propracujete vylepšováním výbavy postavy, konáním různých činností na herní mapě, která je podle míry nebezpečí rozdělena na tři části – zelená (lehká monstra, malá odměna za úkoly a souboje), žlutá (adekvátní obtížnost) a červená (závěrečná fáze partie). Každá lokace má svá specifika a nabízí jinou akci s předem známou odměnou, již lze získat v první fázi kola. Na mapě se vyskytují také bunkry (úkryty před radioaktivními bouřemi, vhodná místa na táboření k doplnění zdraví, energie a obchodování) a tajné uzamčené lokace obsahující náročnější výzvy, exkluzivní vybavení a tajemství nutná pro postup do elektrárny.

Každé kolo partie se skládá ze tří neměnných částí. V první z nich, tzv. fázi akcí, může každý mrchožrout vykonat až dvě činnosti – pohnout se do sousední lokace, provést místní akci, bojovat s hrozbou (mutant či anomálie), odpočívat či vstupovat do tajných lokací. Až první část kola skončí, nastává fáze událostí, tedy momenty zaměřené na příběh určený pomocí karet, které obsahují pokyny k aktuálnímu dobrodružství. V této fázi často dojde na vyhodnocování zkoušek na základě vlastností vaší postavy a příslušné výbavy. Díky jejich kombinaci se můžete dostat z velkých patálií a podobně jako u jiných ameritrashovek zde můžete naklonit štěstěnu na svou stranu hned několika možnostmi jako negování špatných hodů, posílení svých dovedností či redukce zranění.

Zóna: Tajemství Černobylu; foto: rozehráno

Zóna: Tajemství Černobylu (Stolní hra)

Během partie Zóna: Tajemství Černobylu musíte hlídat situaci na herní ploše a na desce své postavy.

zdroj: vlastní

Závěrečná fáze zvěstí určuje ráz dalšího kola, protože její vyhodnocení často mění podmínky pohybu v Zóně, případně přidává nové překážky. Důležitá je v této chvíli pozice hráče s žetonem Hlas zóny, který rozhoduje o všech dopadech (a dokáže tak ostatním dost zatopit). Také může dojít k úniku radiace schopné dost pochroumat vaše mrchožrouty (takže teploučko bunkru je vítaný azyl). Postará se i o částečný restart herní plochy, čímž zajišťuje variabilitu herního zážitku. Jednotlivá kola se opakují, dokud nedojde k ukončení hry vítězstvím jednoho z mrchožroutů (získá Zdroj) nebo prohrou všech u stolu (dojdou karty zvěstí).

Vaše postava může kdykoliv zemřít (nejčastěji právě během úniku radiačního záření), ale to pro vás neznamená konec hry, protože můžete naskočit do partie s novou postavou. Sice ji budete muset vytvářet od píky, ale času budete mít stále dost. Délka partie se pohybuje od dvou hodin výše v závislosti na počtu hráčů a jejich zkušenostech s žánrem, přičemž nováčci se během pár kol bez problému naučí základní mechaniky a pak už jen pilují strategii, jak úspěšně plnit výzvy. Pokud se před koupí deskovky chcete pohroužit do pravidel, můžete do nich nahlédnout např. zde v angličtině. Ale nebojte, Zóna: Tajemství Černobylu u nás vychází v kompletní české lokalizaci pod křídly vydavatelství ADC Blackfire.

Zóna: Tajemství Černobylu; foto: malé dílky

Zóna: Tajemství Černobylu (Stolní hra)

Největší překážkou při hraní Zóny: Tajemství Černobylu je manipulace s některými opravdu malými dílky.

zdroj: vlastní

Černobyl na dlani


Podobně jako průběh partie, který někomu může přijít až moc přímočarý a plný náhod, zatímco jiní si užijí pocit přežívání v zamořeném prostoru, působí také komponenty uvnitř krabice. Pod víkem najdeme klasický velkoformátový plán, množství karet s atmosférickými obrázky, texty a efektní symbolikou, líbivé figurky postav a žetony. Právě s kartonovými komponenty mám trochu problém, protože jsou opravdu titěrné (tím spíš v mých rukách). Hojně využívané trojúhelníčky kloužou po kartách i deskách postav a jsou zkrátka jako živé. Nad jejich užitím mohli autoři Maciej Drewing a Krzysztof Głośnicki více popřemýšlet (a využít stupnici podobně jako u únavy). V každém případě musím pochválit grafickou stránku, která s tématem hry hezky ladí.

Zóna: Tajemství Černobylu; foto: cover

Zóna: Tajemství Černobylu (Stolní hra)

Pod víkem krabice Zóna: Tajemství Černobylu naleznete velké množství komponent, včetně příběhových karet, karet výbavy, desek postav, jejich figurek a nepostradatelných žetonů.

zdroj: vlastní

Láká vás tématika Černobylu? Nevadí vám velká míra náhody? Nebojíte se přežívání v krutém světě? Nepotřebujete hráčskou interakci během partie? Vydržíte u stolu soustředění více než dvě hodiny? Pokud jste si alespoň na polovinu otázek odpověděli kladně, mohla by vás Zóna: Tajemství Černobylu zaujmout. V opačném případě bych byl na vašem místě opatrný a po deskovkovém příběhovém zážitku bych se podíval někde jinde. Pro fanoušky radioaktivních oblastí je však tahle stolní hra splněným snem, protože se podobně jako v počítačovém S.T.A.L.K.E.R.ovi mohou postavit mutantům a nadpřirozeným jevům, aby odhalili záhadu k smrti nebezpečné pustiny.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Zóna: Tajemství Černobylu: závěrečné hodnocení


Zóna: Tajemství Černobylu; recenze

Zóna: Tajemství Černobylu

Deskové hry

Zóna: Tajemství Černobylu patří k příběhovým atmosférickým deskovkám, které sázejí na principy vysoké náhodovosti, sběru výbavy a plnění dějových výzev. Nadšení fanoušci radioaktivního prostoru v okolí Pripjati rádi překousnou i delší herní dobu a některé nešvary v hratelnosti, ale v rámci žánru najdeme i lepší tituly.Klady

 • Atmosféra využívající prostředí Černobylu
 • Různá příběhová zakončení partie
 • Pocit přežívání (i díky velké porci náhody)
 • Grafické zpracování

Zápory

 • Velká míra náhody
 • Titěrné komponenty
 • Relativně dlouhá hrací doba
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

i Mohlo by vás zajímat
P-DC1-WEB12