Obnovit stránku

Garmin Enduro 2 (PREVIEW) – nejlepší hodinky na vytrvalostní sporty?

Aktualizováno • Autor: Daniel Hlas

Je tomu rok a půl, co Garmin představil své první chytré hodinky řady Enduro. Ty sice na první pohled připomínaly legendární řadu Fenix, oproti ní se ale více specializovaly na vytrvalostní sporty, ať už jde o vícedenní turistiku, nebo například ultramaraton. Stejného zaměření se ostatně dočkala i právě představená druhá generace, která překonává snad všechny nedostatky prvního modelu. Těšit se proto můžeme na dotykový displej, zabudovanou svítilnu, uložení hudby, vylepšenou GPS a řadu dalších lákadel, díky kterým jsou Garmin Enduro 2 takřka neodolatelnou volbou každého vytrvalostního sportovce.

Garmin Enduro 2

Garmin Enduro 2 – OBSAH

  1. Jedna varianta vládne všem
  2. Nevídaná sportovní nadílka
  3. Funkce pro zdraví i bezpečnost
  4. Užitečná výbava a odlišná výdrž baterie
  5. Garmin Enduro 2 – varianty, dostupnost a cena

Jedna varianta vládne všem

Outdoorové hodinky Garmin Enduro 2 rozměrem 51 mm odpovídají svému předchůdci a hlavní změnou je proto o zhruba 1 mm větší tloušťka, která nyní činí 15,6 mm. Právě relativně velký rozměr ale může být důvodem, proč někteří uživatelé raději sáhnou po podobně vybavené řadě Garmin Fenix 7, jež přece jen nabízí i velikosti 42, 47 a 51 mm.

Ačkoliv výrobce mluví o nízké hmotnosti, 64g pouzdro je ve skutečnosti o 3 gramy těžší než tělo hodinek Garmin Fenix 7X Pro Sapphire Solar Garmin Enduro 2 jsou tak lehčí jen jako celek, za což vděčí výrazně lehčímu nylonovému řemínku, který si však můžeme dokoupit i ke zmíněným Fénixům. Váha obou modelů je vzhledem k outdoorovému zaměření každopádně poměrně vysoká, neboť hmotnost běžných sportovních hodinek se obvykle pohybuje okolo 50 gramů (viz například Garmin Forerunner).

Garmin Enduro 2 na horách

Hmotnost hodinek Garmin Enduro 2 však mohla být ještě větší, kdyby pouzdro nebylo ze zpevněného polymeru a kdyby lunetu a zadní stranu netvořil samotný titan, který samozřejmě zvyšuje i celkovou odolnost. Přítomno je rovněž safírové sklíčko a nikoho tak zřejmě nepřekvapí, že se Garmin Enduro 2 pyšní vodotěsností do 10 atmosfér či armádním standardem MIL-STD-810G. Na rozdíl od první generace si nicméně nemůžeme vybrat model s lunetou z nerezové oceli, který vyšel zhruba o 3 000 Kč levněji. 

I tentokrát na nás čeká 1,4palcový transflektivní displej, se kterým získáme výbornou čitelnost i na přímém slunci. Tato technologie však na rozdíl od AMOLED displeje nenabízí příliš vysoké rozlišení ani působivé barvy, což může mnohé uživatele vést k výběru podobně vybavených Garmin Epix, které již AMOLED displej mají. Zapomenout nesmíme ani na integrovaný solární panel, díky němuž se hodinky dobíjí téměř po celý den.

Významnou novinkou Garmin Enduro 2 je v každém případě dotykový displej, který nám v recenzi první generace chyběl a který se hodí například při prohlížení mapy. I tentokrát jsme se však dočkali pětice osvědčených tlačítek, jež umožňují snadné ovládání i mokrými prsty či s nasazenými rukavicemi.

Garmin Enduro 2 - baterka pro svícení

Nevídaná sportovní nadílka

Garmin Enduro 2 jakožto sportovní chytré hodinky pochopitelně nabízí dlouhou řadu nejrůznějších funkcí. Naprostou samozřejmostí je například sledování denního pohybu, v jehož rámci není zapomenuto ani na kroky, spálené kalorie, ušlou vzdálenost nebo minuty intenzivní aktivity. Zaznamenávat ale lze i desítky sportovních aktivit včetně speciálních režimů pro vytrvalostní sporty, u kterých získáme snad všechny existující metriky. 

Těšit se můžeme také na vysoce specializované funkce, jako je například Nextfork, jenž zobrazuje vzdálenost k příští křižovatce včetně popisu daných tras. Virtuální partner nám zase umožní závodit proti svým dřívějším výkonům, čímž získáme další motivaci k posouvání svých hranic. Zmínit můžeme také funkci PacePro, která určí optimální tempo dané trasy, zatímco ClimbPro v reálném čase informuje o aktuálním výškovém úseku trasy. Mnoho pokročilých funkcí je ale připraveno i pro lyžování, skialpinismus, surfování či jízdu na kole, a Garmin Enduro 2 tak rozhodně využijeme nejen při vytrvalostních sportech.

Garmin Enduro 2: funkce
Garmin Enduro 2 nabízí mnoho sportovních režimů, regeneračního asistenta i vícepásmový navigační systém.

Ve venkovním prostředí oceníme rovněž navigační systémy GPS, GLONASS a Galileo, které nově fungují dokonce i v přesnějším vícepásmovém režimu. Připraven je také režim UltraTrac, jenž prodlužuje intervaly v záznamu GPS a výrazně tak zvyšuje výdrž baterie. Zapomenout nesmíme ani na novou funkci SatIQ, která automaticky vybírá navigační systém pro aktuálně největší přesnost a úsporu baterie. K dispozici je rovněž altimetr, barometr, teploměr nebo tříosý kompas a připraveni tak budeme za každé situace.

Garmin Enduro 2 nám umožní i podrobné plánování našich sportovních aktivit. K dispozici totiž máme pokročilé ukazatele, jako je Vo2 Max, věk podle kondice, tréninkový efekt, tréninková zátěž nebo doba regenerace. Mnohé nám napoví i předpověď výsledků, která na základě předešlých výkonů a aktuální kondice odhadne čas dokončení konkrétního závodu. Dle úrovně naší kondičky nám Garmin doporučují i každodenní tréninky pro běh nebo jízdu na kole, a svou výkonnost tak můžeme zlepšovat systematicky a efektivně.

Důležitou novinkou jsou také přítomné mapy, které se konečně zobrazují i bez připojení k internetu. Vedle podrobných topo map obsahujících turistické či cyklistické trasy však můžeme využít i mapy lyžařské, jež zahrnují sjezdovky ve více než 2 000 resortech. Neméně podstatnou inovací je pak zabudovaná LED svítilna, která zvládá 4 úrovně jasu a která je dokonce 2× jasnější než svítilna u Garmin Fenix 7X.

Garmin Enduro 2 a kolo

Funkce pro zdraví i bezpečnost

Garmin Enduro 2 zjistí celou řadu informací o fungování našeho organismu. Naprostou samozřejmostí je celodenní sledování tepu, stresu a frekvence dýchání, přičemž na rozdíl od předchozí generace má být k dispozici i nejnovější snímač Garmin Elevate v4. Díky upozorněním na abnormální hodnoty lze navíc zavčasu využít i dechová cvičení, se kterými rychle a efektivně snížíme aktuální stres. Místo nepřetržitého zaznamenávání však můžeme využít i tzv. snapshot, v jehož rámci je během 2 minut rozpoznána hladina tepu, stresu či okysličení krve, přičemž zapomenuto není ani na dýchání.

Na noční hodiny je zase připraveno komplexní sledování spánku, které odhalí dlouhou řadu dat včetně okysličení krve. Z analýzy celkové zátěže a odpočinku ostatně vychází i jedinečná funkce Body Battery, která udává, kolik procent energie uživateli ještě zbývá. To nám pomůže s lepším plánováním nejbližších dnů, takže nás už nezaskočí nadměrné vyčerpání. Při manuálním zadávání dat získáme přehled také o pitném režimu, potažmo menstruačním cyklu.

Chytré hodinky Garmin Enduro nám zajišťují i větší bezpečí. Automatická detekce nehody nám totiž v případě potřeby zavolá potřebnou pomoc, zatímco vybrané kontakty můžeme informovat i ručně skrze funkci SOS. Při samotném sportu nás zase díky funkci LiveTrack mohou vzdáleně sledovat další osoby, díky čemuž budeme při adrenalinových sportech pod prakticky neustálým dohledem.

Užitečná výbava a odlišná výdrž baterie

Ačkoliv chytré hodinky Garmin Enduro 2 vznikly za účelem sportovních zážitků, neschází jim ani běžné funkce, ať už jde o budík, časovač, stopky, kalendář, počasí, nebo vyhledání telefonu. K dispozici jsou rovněž oznámení o e-mailech, SMS či zprávách z aplikací, na které můžeme ve spojení s Android telefonem dokonce odpovídat. Vzhledem k absenci mikrofonu naopak nelze uskutečnit telefonní hovory, a v tomto se Garmin Enduro 2 od první generace nikterak neliší. Neméně podstatná je přítomnost bezkontaktních plateb Garmin Pay, stejně jako obchodu Connect IQ, ze kterého lze stáhnout mnoho různorodých ciferníků, aplikací a datových polí.

Úplnou novinkou je možnost uložit až 2 000 vlastních skladeb pro pozdější poslech bez připojeného smartphonu. To se pochopitelně hodí zejména při outdoorových aktivitách, které si díky hudbě v bezdrátových sluchátkách příjemně zpestříme. Využít lze také streamovací služby Spotify, Deezer a Amazon Music, byť u nich již může být vyžadován zpoplatněný prémiový účet. Z hlediska konektivity jsme se dočkali také WiFi, která se u Garminů obvykle využívá právě k přenosu hudby. 

Garmin Enduro 2

Zajímavé změny nastaly také u výdrže baterie. Zatímco první generace nabídla až 50 dnů v chytrém režimu (65 dnů se solárním dobíjením), Garmin Enduro 2 slibují „jen“ 34 dnů (46 dnů se solárním dobíjením). V případě nepřetržitě spuštěné GPS se naopak situace obrátila, a zatímco předchozí generace nabídla 70 hodin, Garmin Enduro 2 vydrží hodin rovnou 110. Se solárním dobíjením je rozdíl ještě markantnější – konkrétně jde o 80 vůči 150 hodinám. V režimu expedice pak Garmin Enduro 2 zvládnou neuvěřitelných 77 dnů (172 dnů se solárním dobíjením). 

Garmin Enduro 2 – varianty, dostupnost a cena

Chytré hodinky Garmin Enduro 2 na rozdíl od první generace dorazí v jediné variantě, přičemž pořizovací cena vychází na 26 990 Kč. Počáteční cena tak začíná výše, než jak tomu bylo u předchozí generace (v titanové verzi), což je vzhledem k vylepšenému hardwaru a softwaru vcelku očekávaný krok. Objednat tyto hodinky je zároveň možné již nyní, stačí využít zeleného tlačítka níže.

i Mohlo by vás zajímat

Dotykový displej, integrovaná svítilna, vestavěné mapy nebo vylepšená GPS. Garmin Enduro 2 přináší důležité inovace snad v každém myslitelném ohledu, a celkově vzato bychom jen těžko hledali lepší hodinky pro vytrvalostní sportovce.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB03