Obnovit stránku

Hardwarová peněženka Portal (RECENZE A TESTY)

Aktualizováno • Autoři: Juraj Bednár

Dělat recenze na nové hardwarové peněženky je trochu obtížný úkol - většina z nich nepřináší nic nového, najdou si svou úzkou skupinu příznivců, často podpořenou několika úspěšnými podcasty, a nakonec skončí zapomenuté a nevyužité. To je v pořádku, dokud z nich nechcete dostat své saty. Proto se při recenzování další peněženky, která nepřináší nic mimořádného, držíme trochu při zemi.

HW wallet Portal

Hardwarová peněženka Portal (RECENZE A TESTY) – OBSAH

  1. První pohled
  2. Hardware
  3. Software
  4. Dokumentace
  5. Závěr

První pohled

Portal od společnosti TwentyTwo je jiná právě proto, že má skutečně jedinečný design. Je to peněženka primárně určená pro použití s chytrými telefony, ale nemá baterii, nepoužívá kabel ani Bluetooth. Jejím primárním komunikačním rozhraním je NFC. Zároveň je to open-source peněženka, která je určena pouze pro bitcoiny. To zní, jako by to mohla být v našich končinách náhrada za populární Trezor od společnosti SatoshiLabs pro lidi, kteří jsou na cestách.

Portal
Obal Portalu je jednoduchý a ekologický, jak je nyní u nových výrobků populární. Má trochu „geekovský charakter“.

Portal obdržíte v krabici z recyklovaného papíru a v obálce bez jakéhokoli příslušenství. Výhodou je, že žádné příslušenství není potřeba - Portal se používá čistě bez kabelů.

Portal
Zařízení dorazí v tzv. „tamper evident“ obálce.

Z obalu je zřejmé, že se jedná o nový výrobek od malé společnosti, která se teprve hledá. Prvním krokem je ověření sériového čísla obálky podle sériového čísla na krabici a při inicializaci na displeji zařízení. O tom, jak to provést, se dočtete v manuálu.

Portal
Po prvním přiložení odešle Portal prostřednictvím NFC do zařízení stránku „Getting started“ a na displeji se zobrazí výzva k inicializaci pomocí aplikace.

Hardware

První, čeho si všimnete, když peněženku rozbalíte, je, že je velká - na výšku je téměř stejně velká jako běžný smartphone. Autoři se tomuto tématu věnují ve svém blogu „Why you are all wrong“. Zřejmě je to jedna z věcí, za kterou jsou kritizováni. Rozebereme si jejich argumenty. Především - peněženka má fungovat přes NFC, které je na zadní straně telefonu, s dostatečně velkou anténou, přes kterou je zařízení také napájeno. To vysvětluje onen „velký kruh“. Kromě toho ale musíte vidět na displej peněženky, takže by měl být dostatečně daleko od kruhu, abyste viděli, co je na něm napsáno, a mohli použít tlačítko pro potvrzení transakce a interakci s peněženkou.

Zde se však dostáváme k tomu, pro koho je zařízení určeno. Autoři píší, že bychom měli pro běžné užití používat Lightning, a pokračují:

„Proč by tedy Portal, on-chain hardwarová peněženka, měla být přenosná? Když už, tak bychom měli od přenositelnosti odrazovat. Lidé by neměli jen tak chodit s klíči od všech svých životních úspor, bez ohledu na to, jak silný šifrovací klíč mají ve svém zařízení.“

To je sice pravda, ale mezi celoživotními úsporami a platbou lightningem „za šálek kávy“ je poměrně široké spektrum. Využití přenosné peněženky je poměrně pestré, od digitálních nomádů až po podnikatele nebo vexláky. Zde se navíc dostáváme k praktickým otázkám - pokud nechcete mít přenosnou peněženku, proč se vůbec zabývat NFC?Nestačí v takovém případě jen použít USB-C kabel, který navíc rozšíří možnosti použití i ze stolního počítače?

„Domníváme se, že tato mylná představa pramení z toho, že Portal je „mobile-native“. Lidé přirozeně vnímají chytré telefony především jako přenosná zařízení. A i když je to jistě pravda, lidé používají své chytré telefony i v pohodlí domova nebo kanceláře.“

Proč tedy vyloučit z používání stolní počítače, které doma jsou? Někdy může být pohodlnější provést transakci z mobilu. Někdy je to ale jednodušší ze stolního počítače.

Mimochodem, zařízení nelze přímo chránit hardwarovým PIN kódem, což usnadňuje případné fyzické útoky. Na samotném zařízení nelze nic zadat - má pouze jedno tlačítko, které vše potvrzuje.

Portal
Portal ze zadní strany. Průhledný design se pro open-source peněženku hodí.

Pojďme k tomu, čím se Portal liší od ostatních hardwarových peněženek. Je bezdrátová, ale zároveň nemá žádnou baterii. To je možné díky použití technologie NFC. Myšlenka je to sama o sobě dobrá - baterie jsou pomíjivé a my chceme vlastnit bitcoiny déle, než je životnost baterie. Druhým řešením je použití USB (ideálně USB-C), které stejně jako NFC zajišťuje komunikaci i napájení. V tomto případě však kromě zařízení potřebujeme i kabel USB (nicméně kterýkoliv Trezor s krátkým kabelem USB-C je menší než Portal, takže samotná existence kabelu nevadí, můžete ho mít v peněžence strčený trvale). Snad jediným problémem je, že Trezor nelze použít k odesílání bitcoinů ze zařízení iPhone a iPad - zde je v současné době standardem peněženka Ledger Nano X, která se zařízeními Apple komunikuje prostřednictvím Bluetooth.

Použití Portalu by bylo dobrou náhradou za tuto peněženku, protože Ledger má za sebou řadu kontroverzí - a na rozdíl od Trezoru nebo Portalu není open-source. Smířit bychom se mohli i s tím, že zařízení nemůžeme používat s počítačem, protože ten obvykle nemá kompatibilní NFC rozhraní.

Používání s telefonem je však poměrně nepohodlné. Je poměrně obtížné udržet Portal na správném místě u mobilu tak, aby byl stále zapnutý. V podstatě musíte Portal jednou rukou držet přitisknutý k zadní straně telefonu, a pokud se pohnete více, než je tolerance NFC kroužku, zařízení se vypne a vše, co jste dělali, musíte udělat znovu. Doporučené použití je samozřejmě položit Portal i mobil na stůl. To však znesnadňuje skenování QR kódů a musíte to dělat u stolu.

Portal
Inicializace Portalu je podobná jako u všech ostatních peněženek. Opíšete si seed. Portal podporuje pouze tradiční 12slovný seed, o podpoře zálohy Shamir jsem se nedočetl.

Potvrzení tlačítkem je poměrně těžkopádné. Ne vždy reaguje na stisknutí a je třeba jej stisknout silněji, což je často obtížné, pokud musíte druhou rukou držet Portal přitisknutý k mobilu nebo držet mobil ve stabilní poloze, pokud je na stole na Portalu. Displej je poměrně velký, ale místo zobrazení adresy bitcoinu na více řádcích Portal adresu posouvá. Takže pro ergonomii používání má docela podstatné minusové body - i Trezor, který „visí na kabelu“ z mobilu, se používá příjemněji než Portal.

Software

Na rozdíl od peněženek jako Trezor nebo Ledger nemá Portal vlastní aplikaci. Můžete použít Bitcoin Keeper nebo Nunchuk. Tedy teoreticky, protože aplikace Bitcoin Keeper není z nějakého důvodu v obchodě Google Play pro mou lokalitu dostupná. To je u open-source peněženky dost zvláštní. Člověk si samozřejmě může stáhnout APK, ale i tak je to zvláštní. Je to samozřejmě spíše problém samotného Bitcoin Keeperu než Portalu, ale i tak mi přijde divné, že peněženka s otevřeným zdrojovým kódem je geoblokovaná. Ani po instalaci se mi bohužel nepodařilo Portal s Bitcoin Keeperem zprovoznit, takže nám zbývá Nunchuk.

Nunchuk má také své mouchy, například nepodporuje taproot adresy, ale jinak je použitelný pro většinu běžných operací.

Trochu nepříjemné je, že při každé operaci je třeba Portal vyjmout a znovu nasadit. Po připojení zařízení vydává hlasitý zvuk. Pokud tedy například provádíte více plateb nebo naopak generujete a ověřujete adresy, zařízení neustále přikládáte a posloucháte hlasité pípání.

Nevýhodou displeje je, že nezobrazuje QR kód (pokud chcete například přijímat bitcoiny, je lepší naskenovat QR kód z displeje hardwarové peněženky, a ne z displeje mobilního zařízení, který může být hacknut). To je důležité zejména pro vexláky, kteří mohou Portal využívat nejčastěji - v terénu je dobré klientovi ukazovat QR kód z peněženky.

Portal
Zobrazení adresy v aplikaci Nunchuk a posouvající se adresy na Portalu.

Ani textové zobrazení adresy však není příliš uživatelsky přívětivé. Například Trezor zobrazuje adresu na obrazovce celou a rozdělenou na části. Stejná adresa se zobrazuje i v aplikaci Trezor Suite, takže je možné obě adresy hravě porovnat. Portal zobrazuje adresu scrollováním - a když se odroluje, začne se dokonce posouvat v opačném směru, takže můžete kontrolovat zprava doleva - což je velmi nepřirozené. Jednodušší by mi přišlo rozdělit adresu na části, porovnat a po porovnání jen stisknout tlačítko pro zobrazení další části. Porovnávání ubíhající adresy na displeji není příjemný uživatelský zážitek.

Dokumentace

Kromě stránky Getting started neexistuje prakticky žádná dokumentace (alespoň jsem žádnou nenašel). Například na githubu se objevila nová verze firmwaru, ale netuším, který soubor mám dát Nunchuku k aktualizaci. Nunchuk si novou verzi nestáhne automaticky, ale musím soubor vybrat ze souborového systému. Který ale mám stáhnout - firmware.bin, firmware.elf nebo fw-signed.bin?

Závěr

Jsem velmi rád, že se vývoj hardwarových peněženek nezastavil. Experimentování s různými formami propojení se zařízeními, novými form-faktory, různými způsoby interakce se softwarem je to, co žene toto odvětví kupředu. I kdyby si autoři Portalu přáli, abyste v něm nechali celoživotní úspory, nemohu to zatím úplně doporučit. Prakticky pro všechny případy použití uděláte lépe, když si koupíte nějaký Trezor, nebo pokud chcete používat peněženku z mobilního zařízení, zejména od Applu, Ledger Nano X.

Výhoda dlouholetého vývoje tradičních výrobců se naplno projevuje v možnostech - Shamirovo schéma, podpora aplikací, nové standardy (taproot) atd. Portal trpí porodními bolestmi a nedomyšlenými, sice drobnými problémy, ale ty poměrně výrazně zhoršují uživatelskou přívětivost peněženky.

Na druhou stranu je skvělé, že máme další peněženku se svobodným a otevřeným firmwarem a hardwarovým designem, na které může stavět celá komunita. Na rozdíl od Trezoru Portal oficiálně podporuje miniscript, což umožňuje nastavit například pokročilejší multisig schémata s časovými zámky. Bohužel například peněženka Liana, která miniscript plně využívá, Portal nepodporuje, protože se jedná o desktopovou peněženku. Předpoklad autorů, že ke svým úsporám chceme přistupovat především z mobilních zařízení, je tedy možná nesprávný. Nebo je nesprávný předpoklad autorů peněženek jako Liana, které nejsou mobilní.

Pokud jde o bitcoinové peněženky, chci funkce, neustálý vývoj a co nejvíce možností (například používání na mobilu a počítači). Portal tam zatím není.

Zkuste naše cookies

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB22